Per Telegraaf. Algemeen stemrecht bij de iN'edcrduitsche Hervormde Gemeente. Burgerlijke jèlntsö. advocaat-generaal bij liet prov. geregtshof in Gelderland; voorts zijn be noemd: tot griffier bij het kantongeregt te Corigene de heer mr. A. van Deinse, advocaat te Dordrecht; tot notaris te Oldeiizaal de heer F. P. de Poorter, cand.-notaris aldaar, en lol notaris te Roden de heer G. J. U. Ebbinge VVubben, cand.-notaris en burgemeester te Stnilde, in de plaats van den lieer F. M. van lleysl, wien het vergund is zijne standplaats over te brengen naar Meppel. Tot burgemeester zijn benoemd: te W'eslzaan de heer G. J. Muller; te Giessendatn de lieer S. van Sniert. Tot ontvanger der directe belastingen enz. zijn benoemd te Kampen de lieer A. van de Werken, thans te Knkhinzenen te Enkhuizen de heer J. Burgcrhoudt, eervol ontslagen controleur te Delfshaven, Door L. M. is, op hun verzoek, eenol omslag verleend aan den heer -I. II. Nieuwerihuysals directeur van liet postkantoor te Sas van Gent, en aan den heer A. J. Cats, als controleur van den waarborg van gouden en zilveren werken te 's Hertogenbosch. De generaal-majoor J. A. Le Clercq, inspecteur van het wapen der artillerie, is op zijn verzoek op pensioen gesteld. De ministers van financien en van oorlog zullen Donderdag aanst. en die van marine Vrjjdag aanst. geen gehoor verlecnen. De minister van bitinenl. zaken heeft zich eergisteren naar Genemui- den begeven, om op de plaats zelve de uitgebreidheid van de ramp, welke die gemeente getroffen heeft, op te nemen. De heer mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nyevelt, Nederl. gezant bij het hof van Frankrijk, bevindt zich thans in de residentie. De tweede kamer zal heden middag ten 3 ure eene zitting honden, waarin de commissie tot liet onderzoek tier ingekomen diplomatieke stuk ken haar rapport uitbrengen zal. De afdeelingen onderzoeken heden o. a. het wetsontwerp tot afkoopbaar- slelling der tienden. Op Maandag den 305lcn Maart zal aan het raadhuis alhier, door de hoofdcommissie van liet nationaal gedenktecken voor November 1813 enz., aanbesteed worden het verrigteu van alle sleenhotiwerswcrkenhet opmet selen en stellen van genoemd monument, enz. BUITENLANDSCHE BICKIGTEN. EVGEI.D. LONDEN, 15 Maart. De beraadslagingen over de lersche zaken worden in het lagerhuis voortgezet. Eenige lersche afgevaardigden gaan in hunne eischen zoover dat zelfs de warme liberalen daarvoor terugdeinzen. De Morn. Her. vreest dat de oppositie nog eene poging zal doen om iu hel lersc ie vraagstuk cene voor tiet ministerie vjjandige verklaring van de meerderheid uit te lok ken maar hl] vleit zich met de gedachte dat zulk eeue poging in een weldra aftredend parlement zal mislukken. Een vriend van volksbeschaving, die zijnen naam voor alsnog niet ge openbaard wil hebben, heeft de soui van 100,000 M beschikbaar gesteld ten behoeve van technisch volksonderwijs. Uit New-York meldt men dal de senaat zich als geregtshof heeft ge constitueerd, ten einde de artikelen van beschuldiging legen den president in overweging te nemen. De lieer Chase, voorzitter van het hooggeregts- liof, zal als president opireden. liet hooggeregtshof heeft echter aan deu senaat medegedeeld, dat liet diens handelwijze, om de punten van beschul diging in ontvangst te nemen voor het als geregtshof was geconstitueerd, afkeurde. FKANHK1JH. PABUS, 15 Maart. Behalve te Toulouse hebben ook te Nantes en te Montauban ongere geldheden plaats gehad bij gelegenheid dat de raden van revisie de inschrij vingen openstelden voor de mobilie nationale garde. Die ongeregeldheden waren echter niet van zoo ernsligeu aard als te Toulouse. De maarschalk Mac Mahon is uit Algerie herwaarts gekomen, om in lichtingen te geven omtrent den toestand aldaar. Daarna zal de regering de som bepalen, die ter leniging van den nood derwaarts zal worden gezonden. Er is een vlugschrift verschenen, getiteld »la dynastie Napoleonienne," datnaar men zegtvan de hand des keizers is. Er zal eene loterij worden gehouden ten voordeele der Hanoversche uitgewekenen. Men verzekert, dat dc keizerin twee vazen uit de porselein fabriek tc Sèvres voor die loterij heeft gezonden. ITALIË. Volgens berigten uit Dome is mgr. Cattani benoemd lot nuntius te Brus sel en mgr. Bianchi tot internuntius iu Nederland. Uit Napels meldt men dat de reeds ongemeen langdurige uitbarsting van deu Vesuvius weder in lievigheid toeneemt. PRITISSEN. BERLIJN, 15 Maart. Iu de omstreken van ilanau zijn verscheidene ambtenaren bij de do meinen in hechtenis genomen als beschuldigd van de verspreiding der zooge naamde oproerbrievcnmet welke onlangs sleden en dorpen van liet voor malige keurvorstendom Hessen zijn overstroomd. Te Kassei is in hechtenis genomen de heer Trabert, een aanzienlijk lid der grootduitsche democratische partij in Hessen. Zijne inhechtenisneming staat" in verband met het onlangs verschenen zeer heftige vlugschrift tegen de inlijving van Keurhessen en tegen de Pruissisclie regering. De heer Trabert en de uitgever Plant, zijn van hoogverraad beschuldigd en herwaarts overgebragt. De persoon, die een aanslag op het leven van den kroonprins van Saksen heeft gepleegd en in hechtenis is genomen, de paraplniemaker Sie- gert, is gebleken krankzinnig te zijn. De Weener Neue Freie Presse zegt dat de volgende finaticiCle voor dragten gereed liggen om bij den rijksraad ingediend te worden een vvels- ontweip betreffende den verkoop van staatsdomeinen binnen driejaren tot een bedrag van 25 millioen gulden; een tot heffing eener buitengewone be lasting op de inkomsten gedurende drie jaren; een tot unificatie der staats schuld en lol verhooging der belasting op de coupons met 10 pCl. 's GR AVENHAGE17 Maart. Het rapport der commissie, belast met het onderzoek der ingekomen diplomatieke stukken beval eene feitelijke uiteenzetting der zaken, maar geen oordeel over hel beleid der builenland- sclie zaken. De conclusie strekt tot aanneming voor kennisgeving. Hier over zal Donderdag aanst. beraadslaagd worden. W'F.ENEN, 16 Maart. De i\eue Presse meldt dat dc indiening der finan ciële plannen eerst in de volgende week zal plaats hebben; onjuist is ech ter wat het verder meldt, dat het ministerie met dit uitstel wijzigingen bedoelt en dat de regering de belasting op de coupons hooger dan 10 pCt. zou stellen. Dit berigt is geheel ongegrond. ROME, 16 Maart. De Paus heeft een openbaar consistorie gehouden, in tegenwoordigheid van de leden van het corps diplomatique. De zes nieuwe kardinalen heb beu na eedsaflegging den kardinaalshoed ontvangen. Kardinaal Bonaparte, die den titel Santa Ptidentiana kreeg, is benoemd tot lid van de congregatie der bisschoppen en reguliere geestelijken voor de zaken der kerktucht en de aflaten. INGEZONBEN. Bij de invoering van hel algemeen stemrecht bij de Nederduitsche her vormde kerk heeft het, zoowel hier als ook op andere plaatsen, veler aan dacht getrokken, dat de uitoefening van dat recht voor elk kiezer bezwaard was met de betaling van een gulden. Eenige gemeenteleden, van welke ook de eerste algemeene oproeping van de kiesvereeniging Frijheid en Orde is uitgegaan (met uitzondering van ée'n, die aan het ziekbed van een zijner naastbestaanden gebonden was), hebben gemeend hunne bezwaren hjj een verzoekschrift van 25 Februari II. te moeten inbrengen tegen die heffing volgens art. 7 van hel reglement op de samenstelling en werkzaamheden van het kies-college voor den kerkeraad. Zij voerden daartegen hoofdzakelijk aan, dat de betaling van e'e'n gulden voor vele stemgerechtigde leden een groot bezwaar opleverde. Veleti zullen zich daardoor van de uitoefening van het recht laten terughouden. Dit is op zich zelf een bederf voor het algemeen stemrecht. Om den uitslag der stemmingen met eenig recht als de uitdrukking van de meerderheid der stemgerechtigde leden le kunnen beschouwenmoet door een zoo groot mogelijk getal der stemgerechtigden aan de stemming zijn deelgenomen. Bij den Slaat merkt men op, dat de kiezer zich dikwijls ongaarne het tijdverlies getroost om te gaan stemmen. «Wat zal het zjjn," vroegen de 1 onderteekenaars, bij de kerk, als zij de uitoefening van het kiesrecht ook «nog onderwerpt aan eene bezwarende contributie, die men uitwintals men «t'huis blijft." De heffing werd echter ook nog om eene andere reden door de ondertee- kenaars afgekeurd, omdat zij namelijk aanleiding zou kunnen geven tot grove misbruiken. «Eerst zal men beginnen." zoo luidt het aan den kerkeraad gerigte ver zoek, «met aan minvermogenden geheel of gedeeltelijk terug te geven de «contributiondie zrj voor de uitoefening van hel kiesrecht zullen hebben te «betalen. Hoe gemakkeljjk is de overgang, om daaraan schadeloosstelling «voor tijdverlies toe te voegen. Die schadeloosstelling is voor lager, maar «ook voor hooger, berekening vatbaar. Zoo is de overgang geieidelgk ge- «maakt voor de verfoeilijkste der misbruiken bij verkiezingen." Al onthoudt men zich van de verschillende kanten van alle dergelijke grove misbruiken wat wjj met de onderteekenaars vurig wenschen en al bepaalt men zich tot liet geven van eenige tegemoetkoming aan on- en minvermogendenook in dat geval zal de uitslag der stemmingen kunnen afhangen van het bedrag der sommen, die beschikbaar zullen gesteld zjjn, om schadeloosstellingen aan onvermogenden uit te reiken. «In dat geval" zeggen de onderteekenaars «zou het algemeen stemrecht «bij zijne eerste invoering de kiem van verderf in zich dragen." Zjj drukten ten slotte den wensch uit, dat de vrije uiloefening van het stemrecht aan elk stemgerechtigd lid volkomen, onbekrompen ett zonder de minste belemmering zou worden gewaarborgd. Hoewel de moeielijkheid erkennende, om de kosten der stemmingen op andere wjjze te dekken, drongen zij er ten sterkste op aan, dat de kerke raad ernstig op middelen zou bedacht zijnom de stemgerechtigde leden van het bezwaar voor de uitoefening van hun stemrecht te ontslaan. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de algemeene kerkeraad, bij schrijven van den scriba ds. A. J. Molenaar van 7 Maart II., aan de onder teekenaars doen welen, dat de ingebrachte bezwaren niet ongegrond waren geoordeeld en dat de kerkeraad alleen bij gebreke van andere middelen en niet dan noode in deze het voorbeeld van andere gemeenten had gevolgd. Wijders weid aan de onderteekenars bericht, dat het onmogelijk was, om reeds vóór de ophanden zijnde verkiezing eene andere regeling te maken, vermits daarop de goedkeuring van het hooger kerkelijk bestuur moest ver kregen worden; maar dat de kerkeraad zich voornam, na afloop dezer verkiezing de zaak op nieuw in ernstige overweging te nemen. Wij willen hopen, dat deze overwegingen lot eene goede uitkomst mogen leiden en vertrouwen, dal men zich in afwachting eener betere regeling algemeen moge wachten voor alle handelingen, die het pas verworven stem recht zelfs in de minste verdenking zou kunnen brengen. Dit stuk was door ons te laat ontvangen, om nog in hel vorige nom- mer te worden opgenomen Mijnheer! Met de plaatsing der volgende regelen zult UEd. welligt voorkomen, dat anderen verzeilen op de klip, die mij deed stranden. In de voorgaande week meldde zich iemand bij mij aan, voorgevende dal hij was de onderwjjzer Kool, van Reeuwijk in de buurt van Gouda met vriendelijk verzoek hem te willen helpen aan drie gulden, mjj levens de groeten overbrengende van den predikant aldaar, een bloedverwant van mrj. Hij gaf als reden zjjner geldelijke ongelegenheid op, dat hij alhier was komen solliciteren naar eene andere betrekking, doch dat hij niet benoemd was, en een langer verblijf dan hij gedacht had hem tot dit verzoek noopte. De naaste betrekkingen van gezegden predikant niet le huis gevonden heb bende, wendde hij zich met vertrouwen lot>mij. Spoedig zou ik het per postwissel terugkrijgen. Niet zijn vertrouwen, maar het mijne werd beschaamd, en nu roep ik mijnen stadgenooten toe: «Die zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht." De man is middelbaar van lengte eenigzins boersch aekleed en heeft e'e'n kwaad oog. M. C. L. L. VERBETERING, lil hel in ons vorig nommer voorkomende raadsbe sluit, regelende de heffing van een ij kloon op de botervaten, staat ƒ0 03 lees ƒ0 03;-. ONDERTROUWD W. T. Nettieboom jm. 29j. en M. Lansezaaljd. 29 j. H. Dekkerjm. 25 j. en N. Smgerlins jd. 21 j. J. D. Robbers, wedr. 28 j. en .1. van der Natjd. 30 j. G. van Evert, wedr. 32j. en N. Mieremet, wedc.35j. J. li. Ruytenbeek jm.28 j. en J. Bonter jd. 26j. W. F. van der Stad, wed'. 41 j. en l. S. Moelet, wedc. 43 j.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2