LEÏDSCIIE €011 ft A NT. WOENSDAG 18 MAART. stads-berigtkn7~ Be Courant wordt MaandagWoensdag en Frijdag uitgegeven. Dik van Maandag komt uit Zalurdag avond. te, S De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afwonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N'. 5 blad 9) der Handelin gen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN, Gezien het adres van Adrianps Crama, kleedermaker, wonende alhier, waarbij hij verrockt om in een behoorlijk ingerigt hok achter zijne woning aan de Zuid- tijde, wijk VIII n°. 216, een of meer varkens te mogen houden en mesten; Gelet op art. 224 der Algemeene Polieieverordening, vastgesteld 24 October 1867; Doen te weten dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naaslbijge- Iegene en belendende pandenten opzigte der information de commodo et incom- modo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Donderdag den 19den Maart aanst.'s voonniddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. D. BRANDELER, Burgemeester. LetdeN, 17 Maart 1868. T. PUTTKAMMER, Secretaris. BIN EX L ANDSCIIE H E B IG T E LEYDEN. 17 Maart. Rij tie gisteren op liet raadhuis gehouden aanbesteding is het onder houden van onderscheidene werken behoorende lot de ilaarletnsche trekvaart aangenomen door C. J. van Vliet, timmerman te Oudshoorn, en C. van I Diest, timmerman te Koudekerk, voor 983 'sjaars. Van hel «ergrooten van het schoollokaal op de Breéslraat hij de. Waalsche kerk is de gunning aangehouden. Ter kaasmarkt alhier was heden aangevoerd ongeveer 350 N. kaas. De handel was vrij levendig. Zaturdag avond jl. werd door de zorg van de afdeeling Leyden en omstreken der lloll. maatschappij van landbouw in de stads-gehoorzaal te Leyden eene openbare voordragt gehouden «over de behandeling en snoejjing der ooftgewassendoor den heer J. I. de Beucker, leeraar aan de NederJ. tuinbouw-maatschappjj Linnaeus, die daartoe was uitgenoodigd en geheel belangeloos daaraan welwillend voldeed. Nadat de hoogleeraar van der Boon Mesch met de hem eigene welspre kendheid een woord van inleiding tot de aanwezigen had gesprokentrad de lieer de lleuckcr op en wist door eene populaire voordragt de aanwezi gen te boeijen; hij loonde geheel en al Ie huis ie z(jn op het gebied van dat deel der natuurwetenschapwat tot zijn onderwerp betrekking had, wees met den vineer aan hoe de hoornen door eene onkundige hand worden bedorven, maar hoe dezelfde boomen van der jeugd af aan goed behandeld door den mensch tol zoodanige volkomenheid kunnen worden gebragt dat zij by eenen bevalligen vorm tevens in staat zijn vele en schoone vruchten voort te brengen; dal de mensch volkomen beheorscher is van heigeen hij van den boom wil makenen het zelfs in zijne magt heeft om eene schijn- i baar doode bot, die nimmer zou ontwikkelen, tot eenen krachtigen tak te j doen uitspruiten. Hij drong zijn stelsel niet op, maar noodigde ieder uit zelf te onderzoeken en te beproeven, en verklaarde dat niemand dan hij meer overtuigd was, hoe oneindig veel op dit gebied nog te loeren en te onderzoeken valt, en verzocht dat ieder, die later iels belangrijks mogt ont- dekken, Item daarvan medcdeeling zou doen. De hoogleeraar van der Boon Mesch getuigde daarop, dat hij op meer dan eene plaats de uitkomsten had gezien van het stelsel van den lieer de Beucker, die hem hadden verbaasd doen staan; hjj bedankte den spreker namens het bestuur der afdeeling en al de aanwezigen en drukte den wensch uit, dat de geachte spreker spoedig in de gelegenheid zou zijn nogmaals te dezer plaatse zijne verworven kennis mede te deelen, daar een onderwerp, zoo rijk in omvang, niet in weinige uren is te behandelen. Wij noodigen ieder uitdie gelegenheid heeft van deze voordraglen ge- bruik te maken, dit vooral niet te verzuimen, d3,ir vele eenvoudige zaken, waarop men doorgaans niet let en die van oneindig groot belang zijnzoo duidelijk worden aangewezen, dat het niet anders kan of het werk moet op deze wjjze volkomen slagen. Als schrijver van de prijsverhandeling, waaraan door de letterkundige faculteit der Utrcchtsche hoogeschool eene zilveren medaille is toegekend, heeft zich bekend gemaakt de heer J. S. Speijer, student in de letteren aan het athenaeum te Amsterdam. Bij de herv. gemeente te Moerdijk is tot predikant beroepen d». E. Jansen Schoonhoven, pred. Ie Goudriaan; bij die te Hoogvliet de cand. E. G. Wcsseling; bij die te llindelopen de cand. E. Coldewey. Aan de diaconie der herv. gemeente te Loosduiiien is door wjjlen den lieer C. A. Cassa 1000 gelegateerd. De Arnh. C. meldt nader dat de kolonel Schönsledt, gouverneur der militaire akademie, niet zijn pensioen heeft aangevraagd, maar wel zijn eervol ontslag gevraagd uit de betrekking van gouverneur der akademie, omdat zijne pogingen om orde en tucht aan die instelling te herstellen en te handhaven geenc ondersteuning meer vinden hjj den minister van oorlog. Omtrent de thans Itisschen Amsterdam en Botterdam in gebruik zijnde let lerdruk - telegraaf meldt de Stoompost o. a. hel volgende; De heer Hughes heeft aan de regering van verschillende landen, zooals Rusland, Frankrijk, Turkije, Oostenrijk, PruissenNederland, enz., liet regt verkocht, om *l)n toestel te gebruiken. Het Nederlandse!) gouvernement betaalt in ver schillende termijnen aan den lieer Hughes de som van ƒ25,000, waarvoor genoemde heer moet leveren vier toestellen met loebehooretihet noodige onderrigt geven aan de telegraaf-beambtende verbeteringen mededeelen, die aan zijn toestel worden aangebragt, enz. De Nederlandsche regering beeft bet regt, in hel vervolg de toestellen le laten maken waar zjj wil. In Europa worden de genoemde toestellen tol nu toe slechts vervaardigd door Digney en Froment te Parijs. Bij vonnis der arrond.-regthank te Brielle, van 5 Maart jl., is J. van der ilast, oud 29 jaren, veearts te Zuid-Beijerlanddie in verschillende ge- meenten, zich als veehandelaar voordoende, zoogenaamde «Nederlandsche i wenschen", in vorm en kleur gelijk aan bankbiljetten van ƒ40, legen de waarde van deugdelijke bankbilletten had ingewisseld te dier zake schuldig verklaard aan opligting en veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van een jaar en tot betaling van twee geldboeten, ieder van ƒ25, bij wanbe taling te vervangen elk door eene cellulaire gevangenisstraf van 5 dagen. Gisteren heeft te Botterdam een 13 jarige knaap op eene ongelukkige wijze bet leven verloren. Zich op een achterzolder met gymnastische oefe ningen bezig houdende, geraakte hij met den hals in een der lussen van de gymnastiek-koordenzonder zich daaruit te kunnen helpen. Zijn broeder vond hem hangende in deze koorden. Er werd terstond geneeskundige hulp ingeroepenmaar h(j was reeds dood. De persoon, die te Geuemniden in hechtenis is genomen, verdacht van aanleiding Ie hebben gegeven tot den brand, die aldaar in de vorige week heeft gewoed, is naar Zwolle overgebragt. Die persoon stond te Genemui- den zeer slecht aangeteekendvolgens de daar loopendc geruchten ver keerde hij in financiële moeijelrjkheden. De justitie had moeite hem te GeuCmuiden tegen de volkswoede te beveiligen. De geldswaardige papierenin eene brandkast geborgenzijn ongeschon den geblevenofschoon de kast 49 uren lang aan eenen feilen vuurgloed was blootgesteld. De registers van den burgerlijken stand en ecnige antiquiteiten zijn een prooi der vlammen geworden. Naar men uit Zwolle meldt moeten de zendelingen der zoogenaamde Mormonen aldaar niet zonder vrucht werkzaam geweest zjjnwant onder de personen, die hunne lezingen bijwoonden, heeft er zich een opgedaan, die geregeld des Zondags preekt. Volgens gerucht zou de plegligheid van den doop door indompeling niettegenstaande het minder daarvoor geschikte jaargetijde reeds hebben plaats gehad on binnen kort weder worden toegepast. Vrjjdag avond II. is door den goederentrein, van Tilburg naar Moer dijk vertrokken, nabij het station Gilze-Rijen een landbouwer met zijn paard en kar, die een overweg wilde passeren, overreden, met het gevolg, dat de boer en hel paard daarbij zijn omgekomen. Aan de locomotief en het overige materieel is betrekkelijk weinig schade veroorzaakt, lie diplomatique stukken, door de regering aan de tweede kamer mede gedeeld, worden voorafgegaan van een kort overzigt van den loop der ge beurtenissen, dat, iu verband niet de stukken, naar de regering meent, voldoende zal zijn om de volgende punten duidelijk aan hel licht te brencen: I. Na de ontbinding van den Duitschen bond werd nog in hel jaar 1866 de nieuwe regtstoestand der leden van dien bondbehalve van Limburg en Luxemburg, door nieuwe verdragen geregeld. De regering streelde er on verpoosd naar dat zulks ook wat Limburg betreft geschieden zou. Dit doel is door het tractaat van Londen bereikt. II. Sedert de maand Augustus 1866 werd hel toekomstig lot van Luxem burg in diplomatieke kringen veelvuldig besproken. De Nederlandsche re gering bleef hieraan tot in de maand Maart 1867 len eenenmale vreemd. Het verwijt dat zij de Luxemburgsclie qiiaeslie zou hebben doen ontstaan, zou door niets kunnen gestaafd worden dan door eene zinsnede uil eene vreemde depêche, die ten eenenmale verkeerd is opgevat. III. Toen in de maand Maart 1867 de regering door den koning-groot hertog over deze aangelegenheid werd geraadpleegd, vereenigde zjj zich vol komen met lloogstdeszelfs gevoelen, dat zij niet anders kon geregeld wor den dan door de mogendheden, die het tractaat van 19 April 1839 hadden ouderteekendna voorafgaand overleg met Fruissen. Het tractaat van 11 Mei 1867 is de verwezenlijking van dat denkbeeld. IV. Door de Nederlandsche regering is, om alle misverstand voor te komenbegrependat het noodzakelijk was de mondelinge mededeeling van den groothertog aan den Pruissischen gezant te doen volgen door eene schriftelijke kennisgeving aan de Pruissische regering, ten bewjjze dal de Nederlandsche regering zich volkomen aansloot aan de openhartige en loyale staatkunde van den groothertog, j V. Uit de onderhandelingen blijkt dat in het eerste voorstel omtrent het tractaat van Londen waaraan de regering hare adhaesie geschonken had van geene garantie voor Nederland sprake was. De regering droeg eerst den 8" Mei 's avonds kennis van het gewjjzigde voorstelden volgenden dag ten 1 uur moest het tractaat geparapheerd worden. Hiertoe bewilligde de regering in de stellige overtuiging dat een enkele I dag den oorlog kon doen uitbarsten. j VI. V\'el verre dat de houding der Nederlandsche regering hare stelling I I tegenover de andere mogendheden zou verzwakt hebbenheeft zij integen deel de bewijzen ontvangen dat die houding, als vredelievend en loyaal, algemeenen bijval heeft gevonden. 's GKAVENHAGE 17 Maart. !Door L. M. is, op zijn verzoek, aan den heer mr. J. L. G. Gregory, eervol ontslag verleend als advocaat-generaal bij den hoosen raad der Ne derlanden, en lot die betrekking benoemd de heer mr. J. M. Smits, thans

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1