Per Telegraaf. kUITCNI.AXPSCIIE berigten. Burgerlijke I Te Zwolle is dezer dagen onder oud koper een gouden muntstuk ge vonden met de beeldtenis van Philips lil, aartshertog van Oostenrijk, hertog van Bourgondie, en het jaartal 1503 of 1507. De andere zijde draagt een kruis, wa3rtusscheu twee kroonen en twee lelifin. Uit Brussel meldt men het overlijden van den baron Everard, voor malig geneesheer van wijlen de koningin-weduwe Anna Paulowna, in den ouderdom van 72 jaren. 'sGRAVENHAGE, 10 Maart. l)oor Z. M. is vergunning verleend aan den heer A. C. Wertheim consul van Saksen-Coburg-Gotha te Amsterdam, ridder 2de kl. der orde van Ernst van Saksen-Coburg-Gothatot het aannemen der bevordering tot rid der lste kl. dier ordehem door den hertog van Saksen-Coburg-Gotha toegekend. Tot attaché bjj het Nederl. corps diplomatique is benoemd de heer ntr. J. 11. Hora Siccama. Tot reclor-magnificus aan de hoogeschool te Utrecht voor het akademie- jaar 1868/69 is benoemd de hoogleeraar J. J. vam Oosterzee. Aan den heer A. F. Lens, met verlof hier te lande, is, op zijn ver zoek, eervol ontslag als notaris te Samarang verleend. Aan den bode bfl het dep. van koloniën F. van der Valck is op zfln verzoek eervol ontslag verleend, terwijl tot die betrekking is bevorderd de adsistent-bode J. W. F. Hoos. De ministers van oorlog en van financien zullen op Donderdag en die van marine zal op Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft de loting plaats gehad tol het bepalen van den tfid der aftreding van een lid, voor wien de rooster, bij de wet van 22 April 1864 gevoegd, dien tijd niet zelf heeft aangewezen. (Van de afgevaardigden uit het kiesdistrict Leyden zal dienten gevolge aftreden: de heer P. H. baron Taets van Amerongen in Junijl869; de heer O. baron van Wassenaer Catwyck in Junij 1871). Voorts werden benoemd tot leden der huishondeljjke commissie de hh. Heemskerk Bz. en van Bosse, en tot leden der commissie voor de stenographie de hh. van F.ckde Brauw en Jonckbloet. Heden hebben de leden van de tweede kamer zich in de afdeelingen begeven tol onderzoek van onderscheidene wets-ontwerpen. Het classikaal bestuur van 's Gravenhage heeft reeds uitspraak gedaan in de bekende zaak van dr. Zaalberg. Daarby is de kerkeraad der Ned. her», gemeente in het gelijk gesteld met betrekking tot de door dezen geno men maatregelenom hel prediken van den heer Zaalberg te verhinderen en de door den kerkeraad tegen dien predikant ingestelde eisch, dat hem door de hoogere kerkelijke autoriteit voor goed bet wederoptreden onmoge lijk mogt gemaakt worden, op grond dat dit vveder-optreden zou zijn eene bespotting en verguizing der gemeente, zóó gegrond en gewigtig geoordeeld, dat het de zaak naar het provinciaal kerkbestuur van Zuidholland heeft verwezen, ten einde dit, als de daartoe bevoegde autoriteit, den heer Zaal berg zijn gedwongen ontslag uit de Evangeliebediening geve. Intusschen is nu reeds door meer dan 1600 leden der herv. gemeente Ie 's llage geteekend op een adres ten gunste van het weder optreden van dr. Zaalberg als herder en leeraar der gemeente. (/V. R. C naamd de orde der Italiaansche Kroon; tot aandenken aan de vereeniging van Lombardye en Venetië met het koningrijk Italië, en ter vervanging van de orde der IJzeren Kroon, die door Napoleon 1 ingesteld werd. Het lijk van Manin zal op 22 Maart in de domkerk van Venelie bij gezet worden. P R II1 S 8 E N. BERLIJN 8 Maart. De Spen. Zeit. meldt dat de hertog van Brunswijk een testament heeft gemaakt, waarbij hij koning George van Hanover of diens zoon tot erfgenaam van zijn bijzonder vermogen, alsmede van den staat Brunswijk, benoemd heeft. Of eene testamentaire dispositie over het} hertogdom als regtsgeldig kan beschouwd worden, zegt dit blad, zal de tijd leeren. In den nacht van 25 op 26 Febr. zijn te Warschau elf brievenbussen, alle in druk bezochte gedeelten dezer stad gelegen, opengebroken en van hun inhoud beroofd. De daders is men nog niet op het spoor. PARIJS, 9 Maart. Volgens de Patrie heeft de regering bjj het wetge vend ltgchaam de begrooting voor 1869 en het ontwerp betreffende de nieuwe leening van 440 millioen ingediend. In de begrooting worden de gewone ontvangsten geraamd op 1699 millioen en de gewone uitgaven op 1627 mil lioen; de buitengewone ontvangsten op 93 millioen en de buitengewone uil gaven op 184 millioen. Hetzelfde blad meldt, dal de regering besloten heeft om, behalve de 40 millioen, waarvan in het rapport van den minister Magp.e gewaagd wordt, nog eene jaarlijksche rente van drie millioen ten gunste der houders van Mexicaansche schuldbrieven beschikbaar te stellen. Op die wijze zou elke obligatie vermoedelijk eene waarde van omstreeks 127 fr. krijgen. PETERSBURG, 9 Maart. Uit geloofwaardige bron wordt verzekerd, dat keizer Napoleon in de maand Junjj a. s. ons hof zal bezoeken en dat bij die gelegenheid schitterende feesten en eene wapenschouwing over 100,000 man zullen plaats hebben. WEENEN, 9 Maart. HambNackr.) Het gerucht betreffende den aan- j staanden troonsafstand vau den koning van Beijeren wint veld, sedert deze sonverein de voornaamste erfgenaam van wijlen zjjnen grootvader geworden is. IN GEZONDEN. ENGELAA 1». LONDEN. 8 Maart. Men verzekert dal de regering zal bewilligen in de intrekking der wet op de kerkeljjke titels der r. k. geestelijkheid, mits deze op denzelfden voet als de r. k. geestelijkheid van Canada en andere Britsche koloniën worde geplaatst, wat betreft de erkenning harer waardigheden en titels door den staat, alsmede dat de leiders der liberale oppositie onverwijld stappen wil len doen om de Anglicaansche kerk in Ierland het karakter en de voorreg- ten van staatskerk te doen verliezen, in geval de regering volhardt bij het voornemen om de behandeling van dat onderwerp uit te stellen tot dal er eene nieuwe volksvertegenwoordiging naar de voorschriften der reformbill gekozen zal zijn. Volgens de Morning Post zal de regering in hel lagerhuis voorstellen de vraag van het grondbezit in Ierland door eene commissie te doen onder zoeken, de zaak der protestantsche staatskerk vooreerst buiten behandeling te laten, eene katholijke universiteit in Ierland te vestigen en de lersche spoorwegondernemingen met subsidien uit de schatkist te ondersteunen. Het lagerhuis heeft besloten tot de tweede lezing van de door de re gering voorgestelde wet strekkende om voortaan de doodstraf binnen de muren der gevangenis te doen plaats hebben. Het ministerie van Indische zaken heeft het volgende telegram uit Antalo, van 15 Febr., bekend gemaakt: Voorste brigade hier aangekomen. Eene korte halt wordt hier gehouden. Dan naar Magdala. Napier heeft den 20sten eene zamenkomst met Kassaï, vorst van Tigré, om vredesvoor stellen Ie bespreken. Een afgezant van Kassaï is niet wel behandeld door kolonel Merewether. De vrede is twijfelachtig. Wij zijn nu in vijandig land. Zes Arabieren, die zich van hel kamp verwjjderd hadden, zjjn dood geschoten. De vjjand heeft hen vreeseljjk verminkt. Drie Engelsche officie ren vermist. Theodores trekt op met 30000 man. Hij kan geen grooter dagreizen maken dan van 3 mijlen. Menelek en een ander hoofd houdeii Magdala ingesloten. Verleden week waren er berigten van de gevangenen bij lien was alles wel. Achter Antalo kan men niet meer fourrageeren. De afstand naar Magdala is 15 kleine dagmarschen. Op vele jilaatsen der stad zag men dezer dagen eene oproeping aan geplakt tot het houden eener algemeene vergadering in de St. James's Hall met het doel om middelen te beramen ter voorziening in den nood van dui zenden behoeftige ingezetenen die van voedsel en huisvesting zijn verstoken. Er is eene poging gedaan om hel buskruidmagazijn te Dundee, dat zeven ton buskruid bevalin de lucht te doen vliegen. Er is een hoopje brandend vlas aan de deur van het magazijn gevonden; doch geltikkiglyk heeft men dit in t(jds ontdekt. Volgens berigten uit New-York zou de president niet bemoeijelijkt wor den in de uitoefening zijner regtenzoolang zijn proces hangende is. Stan ton was niet verschenen voor hel opperste geregtshof om de beschuldiging legen generaal Thomas vol te houden. Generaal Thomas was onmiddellijk in vrijheid gesteld en deed nn den heer Stanton een proces aan, wegens onwettige inhechtenisneming. ITALIË. De Movimentoeen dagblad van Genua, maakt een manifest van het zoogenaamde Bomeinsche comité bekend, waaruit blijkt dat de bewegings partij in het koningrijk Italië het streven naar het bezit van Rome bij de bevolking zoekt levendig te honden. Dat stuk besluit met de woorden: «Leve Victor Emanuel op het Capitool! leve Garibaldi!" Koning Victor Emanuel heeft eene nieuwe ridderorde ingesteld, ge Mijnheer de Redacteur! Ik heb de brochure, die bij Gebr». van der Hoek verschenen is, gelezen, en daarin niets gevonden dau eene ware beschouwing over de kiesvereeni- 1 ging Vrijheid en ürde, voor zoover zij zich kenbaar maakte in haar strooi- billel, de lezing van die brochure wordt den leden der Nederduilsch Hervormde gemeente alhier dringend aanbevolenze is a 5 cents verkrijg- baar gesteld. Ik ben op de eerste vergadering van Vrijheid en Orde niet tegenwoordig geweest ik kon er ook ten gevolge van eene uitdrukking in het strooi- ij billet voorkomende, aldus luidende: «allen die met ons in dezelfde richting I! enz." niet komen, want die richting kan door mij niet gekozen worden, I gedachtig aan het gezegde van den Heer, een huis dat tegen zichzehe ver deeld is, kan niet bestaan het is onmogelijk om in een kerkgenootschap modernen en confessionneelen zamen te voegen en zamen te houden, de laatste kunnen onmogelijk transigeeren die de belijdenis der hervormde kerk lief heeft, kan niet dulden dal die belijdenis gesmaad, ja verguisd wordt, die troost geeft in leven en in sterven. Men spreekt van heerschzuchten is bevreesd dat de rechtzinnige partij zoo ze de overwinning behaalde, zal heerschen met despotisch geweld, ik ben niet bang voor die partijja er zouden dan misschien nog meer Zondag scholen worden opgerigt of nog meer christelijke genootschappen worden gecréecrd, welnu, dat is dan een bewijs dat die partij leeft en gezond is; men geve haar gezond voedsel en zjj wordt nog krachtiger, een krachtig gezond individu kan wat verrichten in kerk en dientengevolge ook in de maatschappij neen nogmaals, ik (en misschien met mij ook enkele gemeen teleden) ben voor die partij niet zoo bevreesd. Voor 't overige, er wordt veel gesproken van ergernis geven en ergernis nemen, veel onwaarheden worden er medegedeeld, maar dit is nu eenmaal zoo, ongelukkig genoeg men ijvere slechts voor zfin zaak, maar met versland en waardigheid het is eene heilige zaak, de strijd moet zijn, niet een strijd voor of tegen personen, maar voor de zaak waarvoor men strijden wil. Met de plaatsing dezer regelen zult gij zeer verpligten, uw dienaar, N Van de welwillendheid der geachte redactie en van het geduld der be langstellende lezers der Leydsche Courant zou ik zeker misbruik maken, wanneer ik uitvoerig ging bespreken het ontwijkend antwoord op mijn «open brief' aan Dr. C. Leemans, die beweert geen examinator te zjjn en toch mede examineerten die het in mij onvoegzaam acht dat ik publiek ter sprake breng eene zaak die mij persoonlijk aanbelangt, maar het daar entegen niet onvoegzaam heeft gevonden openlijk te bespreken eene zaak die hem volstrekt niet aanging. Dankbaar voor de welwillendheid, waar mede mijn «open brief" door den heer Leemans werd ontvangen, en voor de belangstelling van velen mijner stadgenootenheb ik gemeend dat ver dere discussie gelijk zou zijn aan het wasschen van den moriaan. Het voorname doel van mijn «open brief" was, om te weten te komen welke klagten of opmerkingen tegen mij bij den kerkeraad der Doopsgezinde gemeente waren ingebragt. Nu zelf de examinator Dr. C. Leemans onnoo- zel genoeg verklaart daarvan geen kennis te dragenmoet ik wel gelooven dat die klagten en opmerkingen van zulk een onbeteekenend gehalte waren dat men er niet mede voor den dag heeft durven komen. Wanneer ik de geheele toedragl dezer onaangename zaak wel beschoow en die in verband breng met zekere feiten die ik thans niet wensch te bespreken, dan is de gissing zeker niet te gewaagd: 1». dat men mij zon der voldoende reden op eene ongehoorde wijze uit mijne betrekking heeft ontslagen met de bedoeling om een ander en bepaald persoon in mijne plaats te benoemen, en 2°. dal daarom het vergelijkend examen, zoo het dien naam nog verdient, gehouden buiten tegenwoordigheid van erkende deskun digenniets anders is geweest dan.... een wassen neus. Ik heb niet geschroomd deze zaak voor de regtbank van het publiek te brengen, overtuigd als ik ben dal de publieke opinie zelve uitspraak zal doen, zoo zij het niet alreeds heelt gedaan. Leiden, 4 Maart 1868. II. J. LABREE Jr. ONDERTROUWD: J. C. Wakerlinjm. 36j.en C. van Langeveld, jd 34 j M. Sievalwedr. 48 j. en J. Rauzet, jd. 48 j. J. van der Lelyjm. 26 j. en E. van der VVallejd. 23 j. J. Vermeulen weilr. 48 j. en J M. van der Kcyden, jd. 27 j. H. A. Cossee wedr. 29 j. en A. C. Stjjgerjd. 24 j. A. Biben jm. 26 j en D. Koudijs, jd. 24 j.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2