LEÏDSCHE COURANT. 1868. STADS-BER1GTEN. I congres zal worden gehouden te 's Gravenhage op 31 Aug., 1 en 2 Sept. a. s. WOENSDAG II MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. BURGEMEESTER f.a WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 11, 2de alin., der Verordening van 30 Junij 1866, op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en uiiuvermogendeu [Gemeenteblad n». 19); Doen te weten, dal de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 2dcn tot en met J den 14den Maart e. k.in de schoollocalen in de Rijnstraatin de Brandewijn- steeg, op de Binnenvestgrachi aan het plantsoen, en op de Oude Vest, des voorroiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaturdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BR AN DELER, Burgemeester. Leyden, 27 Februarij 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861 [Staatsblad N°. 72); Noodigen de Lotelingen deter Gemeente uit, die verlangen bij de Zee-Militie te dienen, tich daartoe aan te melden vóór den lstcn April aanstaande, opeen der werk dagen, tussehen des voormiddags tien en des namiddags drie urenter Secretarie dezer gemeente. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 3 Maart 1868. v. d. BRANDELER, Burgemeester. V. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee, op den 3den dezer maand, invorderbaar verklaarde kohieren voor de belasting op hel personeel, dienstjaar 1867 en 1868, zijnde half- en voljaarsch aanslagenterwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bjj de wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 9 tMaart 1868. v. d. BRANDELER. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 12dcn Maart 1868, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1°. Benoeming van eene 2de hulponderwijzeres 4de klasse aan de openbare t school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2de klassevoor meisjes. 2°. Benoeming van eene hulponderwijzeres 2' klasse, in de vrouwelijke handwerken, aan de openbare lagere scholen n°. 1 voor on- en min- r vermogenden. 3°. Verzoek om continuatie als stadsgeneesheer van <ir. G. W. A. Plaat. 4°. Het 2de suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting, 1867. 5°. Voordrag! tot gedeeltelijke toekenning, aan den leeraar H C. Rogge, van het tracteoient voor den leeraar in de Nederlandsche taal bij de instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs aangewezen, in ver houding tot het onderwys door dezen gedurende de vacature in 1867 gegeven 6°. Voordragt tot magiiging om het tracteoient. ten behoeve van den leeraar i in de natuurlijke historie aan het Gymnasium uitgetrokken, te mogen uitbetalen aan hem die met de tijdelijke waarneming zal worden belast. 7°. Adres van A. K. W. E. C. Fischer c. s.tot het wegnemen van nog vier hoornen op de Vischmarkt. 8". Adres van J. H. Hoilmeisterom vergunning tot het stellen van een gebouwtje, volgens overgelegde teekeniugop den hem afgestanen open grond. 9°. Ouderhandsche verhuring van a de woning boven het telegraafkantoor; b. de woning aan de gedempte Marendorps-achtcrgracht c. de woning buiten de voormalige Wittepoort achter het Commissarishuis d. de stalling bij het Blaauwe hek. 10». Rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1867. BINNENLANDSCHE BERIGTËN. LEYDEN, 10 Maart. De hoogleeraar W. F. R. Sttringar heeft dezer dagen het licht doen zien een geschrift, dat tot titel heeft: de Kruidkunde in hare betrekking tot de maatschappij en de hoogeschool. Men ontvangt hier, met eenige wijziging en uitbreiding, in de Hollandsche taal, de redevoering, door den hoogleeraar b|j het nederleggen van het rectoraal op 8 Februar|j II. uitge sproken. Het doet ons genoegen, dat de heer Suringar heeft goedgevonden, in afwachting van het verschijnen van dat deel der Annales academici, waarin het Latijnsche stukmet de vermelding van de lotgevallen der hooge schoolzal worden opgenomen, deze vrucht zijner studiën ook in het Hol- landsch aan het licht te brengen en op die wijze voor een uitgebreider pu bliek bereikbaar te stellen. Immers wij gclooven niet te veel te zeggen, wanneer wij de redevoering een alleszins lezenswaardig geschrift noemen en niet te mogen twjjfelen, of de schrijver zal met belangstelling gevolgd worden, waar hij, met liefde voor wetenschap en hoogeschool bezield, wijst op de opvatting van de wetenschap in vroegeren tijd en de verhevener opvatting van heden; uiteenzet, welke diensten de wetenschap, op dat ver hevener standpunt, aan de maatschappij bewijst, en aantoont, hocdanige ondersleuning zij wederkecrig met regt van de maatschappij mag verlangen; de betrekking, waarin de hcdendaagsche kruidkunde tol andere studiën tot de geneeskunde, de overige natuurwetenschappen en de letteren staat, doet kennen; en de hooge waarde der inrigting, welke universiteit heet, ia het licht stelt. Wij meenen dan ook, zij het met een enkel woordhet ver schijnen van dit geschrift te moeten aankondigen en hopen dal de bescheiden wenschdoor den hoogleeraar aan hel slot van zijn voorberigt geuit, meer dan vervuld zal worden; namelijk dat zjjne gelegenheids-rede, niet door eenigenmaar door velen zal gelezen worden en de lezing alzoo bij velen belangstelling in de wetenschap en de hoogeschool zal versterken of opwek ken en lot de regie waardering van beide in rHime mate bijdragen. Gisteren avond vierde de in de Zaal Noordeinde gevestigde Zondags school thans onder directie van d8. van Hamelhaar tienjarig bestaan. Voor de vele belangstellenden in die school strekte het tot genoegen bij die gelegenheid o. a den stichter dier school, ds. Chantepie de la Saussaye, thans predikant te Rotterdamals spreker te zien optreden. Aan de kin deren die door hun gezang liet feest opluisterdenwerd een aandenken uitgereiktook werden zij op eenige versnaperingen onthaald. Ter kaasmarkt alhier was heden aangevoerd ongeveer 400 N. kaas. De handel was lameljjk levendig. De Staatscourant be>at het verslag over den staal van 's rijks herba rium alhier en de aldaar verrigle werkzaamheden gedurende het jaar 1867, door den directeur, prof. F. A. VV. Miqtiel, aan den minister van binnen!, zaken ingediend. Met de voorbereidende werkzaamheden tot het gereed maken van den catalogus wordt ijverig voorigegaan het manuscript van den catalogus van de Japansche afdeeling ligt gereed. Als hulpmiddel voor de studie der kruidkunde werd de verzameling door onderscheidene personen bezocht. Onder de builenlandsche bezoekers wordt melding gemaakt van prof. Baillon, van Parijsen dr. Kanitz, van Weenen. Genoemd blad bevat ook de door den minister van binnenl. zaken in de tweede kamer aangekondigde wederlegging van het berigtdoor de Arnh. C. medegedeeld, dat de Engelsche regering, officieus gevraagd of de benoeming van graaf van Zuylcn tot gezant van Nederland bij het Britsche hof haar welgevallig zou zijngeantwoord had dat hij in Engeland minder aange naam zou wezen. Dit berigt, zegt de Stc.is volstrekt onwaar. Uit Katwijk aan Zee meldt men ons dat d8. Rijnders, pred. te Ha zerswoude, voor het beroep naar de herv. gemeente aldaar heeft bedankt. Bij de Ned. herv. gemeente te Ommen is tol predikant beroepen ds Osti, pred. te llaitem bij die te Willemstad d8. SluHken pred. te Zuilichem bij die te Buurmalseti de cand. A. A. van Meurs; en bjj die te Ameronget' de cand. G. J. de Hoest. De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragtdal de examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs voor hei jaar 1868 zullen worden afgenomen in den loop der maand Mei aansl. Z(jdie zoodanig examen wenschen af te leggen, zijn verzocht zich vóór 10 April schriftelijk aan te melden onder liet dep. van binnenl. zakenen daarbij uaauwkeurig op te geven tot welk examen zij verlangen te worden toegelaten, met aanwijzing van letter en nommer der programma's vastgesteld bij de kon. besluiten van 2 Febr, 1864, van 25 Nov. 1867 en van 28 Febr. 1868. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebrag'. dat in de maand Mei aanst. bij de directie der marine ie Amsterdam een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinis leerling der 2de kl. wenschen te worden aangenomen. Het getal der ais zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot veertien bepalen. De verzoe ken tot toelating moeten voor of op ultimo April gedaan worden. Alleen zjj worden toegelaten zij die geboren zijn in de jaren 1849—1853. Het bureau der regelings-commissie voor het tiende Nederlandsche taai en letterkundig congres heeft zijne uitnoodiging tot deelneming aan de let- terkundigen in Noord- en Zuid-Nederland gerigt. Daaruit blijkt, dal het Het bureau verwacht vóór 15 April antwoord. In het hoofdkiesdistrict Middelharnis is bjj de gehouden herstemming tot lid der provinciale staten vau Zuidholland gekozen de heer mr. P. C. van Weel met 226 stemmen. De heer mr. J. E. van den Broek verkreeg 224 stemmen. Naar men verneemt, is, tot tijdelijke vervanging van den heer u J. L. de Bruyn Kops, thans benoemd tol lid van de tweede kamer, ais leeraar in de staatshuishoudkunde, het handelsregt en het administratief re aan de polytechnische school te Delftaangewezen de heer mr. J. van Gigcl leeraar aan de Itoogere burgerschool te Delft. Naar men verneemt zal het kamperen der troepen van het leger ie. Milligen plaats hebben van 29 Augustus tot 21 September; Z. K. H. de prins van Oranje zal het opperbevel over de kamperende troepen voeren. Gisteren is te Rotterdam per stoomboot uit Londen aangebragt het stoffelijk overschot van baron Bentinck, Ned. gezant bij het hof van Groot- Brittannie. Het werd ten 1 ure overgebragt naar liet station van den Ne derl. Rijnspoorweg, om naar Wjjlie te worden vervoerd, alwaar het in het familiegraf zal worden bijgezet. Te Dordrecht is voor eenige dagen een policie-agenl vermist. M t heeft thans zfjn lijk in de Sptiihaven gevonden. Men vermoedt dat hierbij kwaadwilligheid in het spel is. Tc Amersfoort is gevankelijk binnengebragt een persoon uit Werkho ven. verdacht van goederen, tut een faillieten boedel bclioorende, te hebbcu verduisterd. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke notnmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1