Per Telegraaf. Open brief aan ür. G. Leemans, le Leyden. staatsdienst, voor Nederland en Indié, voor een aantal maatregelen van wetgeving, waarvan eenige reeds meermalen door de vertegenwoordiging zijn verlangd. Mag het der regering te beurt vallen daarbij den steun der sia- ten-geueraal te ondervinden, dan kan deze zitting goede vruchten opleveren. Welke ook de uitslag uwer overwegingen zij, laat ons allen bij de be raadslagingen hier te voerenmeest in het oog houdenwal ons ten allen tijde vereen is tliefde voor den vorsten zorg voor het getrouwe Nederlandsche volk «tan zal liet den lande onder Gods zegen wel gaan. In naam des Uonings verklaren wij deze buitengewone zitting der stalcn- generaal geopend." Bij de heden aan het ministerie van marine gehouden aanbesteding van het maken en stellen van een yzeren lichlopstand enz. te Weisoorden in Zeeland, waren de uiinstc inschrijvers de bh. D. A. Schretlen en O. te Leydon voor 2000. BUITKNLANDSCHE BEK1GTKN. ËAGELA A I» LONDEN. 23 February. Van regeringswege is aan hel lagerhuis medegedeeld dat generaal Na pier hoopt en vast verirouwt de Abyssioische expeditie met e'énen veldtogt en vóór het invallen van het regensaizoen tol een goed einde te brengen. Door den heer John Stuart Mill is eene brochure nitgegeven over de aangelegenheden van Ierland, die zeer de opmerkzaamheid trekt. Iltj be toogt dat het voor Engeland onmogelijk is Ierland te behouden, wanneer er ten opziate der lersche bevolking geen ander stelsel dan het thans aan- genomene wordt gevolgd. Voorts wijst hy op de middelen, die bepaaldelijk moeten worden aangewend, om in de eerste plaats hel gewigtige vraagstuk der betrekkingen lusschen eigenaars en pachters te regelen. Het regtsgeding tegen de personen, die in den aanslag tegen de Cler- kenwell-gcvangenis betrokken zijn geweest, is afgeloopen. Be jury heeft 7 personen, Barrett, T. Desmond, W. Desmond, English, O'Keefc, Mnllany en Anna Justice, schuldig verklaard aan het plegen van opzetteltjken moord. De achtste beschuldigde. Allen, is vrijgesproken. Voorts heeft de jury iu eene korte memorie, welke aan den minister van binnen!, zaken gezonden zal wordente kennen genevendal de waakzaamheid der policie in dit geval te vvensclien heeft overgelaten. De generaal Mac Clellan is door den president tot gezant der Veree- nigde Staten hier te lande benoemd. De Globe beweert, dat 1600 personen aan het bestuur der belastin gen bekend hebben gemaakt, dat zy hunne rijtuigen en paarden afschaffen, liet blad schryft die bezuiniging, welke aan de schatkist een verlies van 10000 per jaar zal veroorzakentoe aan de gevolgen der financiële crisis van het jaar 1866. Te Liverpool is ontvangen eene monsterkaas, vervaardigd door zekeren Harris in Canada. Zy heeft 6 voet 10 duim in middellijn, is 3 voet hoog en de omvang beslaat 21 voet. Zij weegt 6280 pond. De eigenaar laat die kaas zien legen 6 pence per hoofden na afloop der tentoonstelling zal een rijk burger van Liverpool haar koopen ten behoeve van de armen. Een ander bnrgcr zal het brood en een derde het bier verschaffen, en op deze wijze denkt men een maaltijd voor 8000 menschen te bereiden. Het hooge geregtshof aan de Kaap heeft hel gezag en het beheer van dr. Colenso (den bisschop van Natal) bevestigd en den in zijne plaats aanr geslelden deken Green afgezet, op grond dal Natal geene kolonie der kroon was tijdens de benoeming van bisschop Colenso. Berigten uit New-York vermelden eenige byzonderheden omtrent den nog altijd voorldurenden strijd lusschen den president en het congres. De pre sident heeft den heer Stanton, minister van oorlog, gelast zijn ambt neder te leggen. De heer Stanton heeft dit bevel gesteld in handen van den senaat waarop het besluit is gevolgd, dal dit bevel onwettig was en niet behoorde te worden nageleefd Het congres heeft dit besluit verzonden naar de com missie voor de aangelegenheden van het herstel der Unie. Een voorstel, om den president in staat van beschuldiging Ie stellen is mede naar deze commissie verzonden. ^De president heeft aan het congres ook de briefwisseling gezonden, ge voerd ter zake van Stanton's herbenoeming tot minister van oorlog. Hij beschuldigt Grant van insubordinatie. Grant daarentegen beweert dat hij steeds de wettige bevelen van den president gehoorzaamd heeft. De presi dent heeft den generaal Thomas benoemd tot minister van oorlog, doch de generaal Stanton weigert zijne portefeuille neder te leggen. C KAN li It 1.9 H. PAR IJS 23 February. Volgens de Patrie zal de uitgifte der voorgenomen leening denkelijk niet vóór hel begin der maand April aanst. plaats hebben. Volgens eene opgave van het dagblad le Temps zijn er thans in het koningrijk Griekenland omstreeks 60000 uitgeweken Candiolenmeestal grijsaards, vrouwen en kinderen, verspreid, wier onderhoud aan de Griek- sclie schatkist en aan het Grieksche volk, welke beide alles behalve rijk zijn, maandelijks omstreks 800,000 drachmen kost. Volgens Atheensche dagbladen wordt de strijd door de opstandelingen nog altijd met voordeel voortgezel. Under de Mahomedaansche bevolking begint zich thans ook de begeerte om het eiland te verlaten en den strijd te ontwijken, te openbaren. In berigten uit Rome wordt gemeld dal een voorstel van den kardinaal Donnet, aartsbisschop van Bordeaux, om aan Christophorns Columbus, aden vromen ontdekker van het andere halfrond", de eer der zaligspreking toe le kennen, thans te Rome bij het bevoegde collegie een onderwerp van onderzoek uitmaakt. P BIII S E N. BERLIJN 23 February Door de kamer van afgevaardigden is het wetsontwerp betreffende de vermeerdering van de geldmiddelen lol leniging van den nood in de rege- rings-districten Gumbinnen en Koningsbergen aangenomen Diensvolgens kun nen nu in de genoemde districten uit de staatskas rentelooze voorschotten worden uitgekeerd tot aanschaffing van zaaikoren bij den aanstaanden veld bouw en in dringende gevallen, ook tot voorziening in andere behoeften. Tot dekking van deze uitgaven stelde de minister van financiën voor om niet-reutedragende schatkisibillctten uit te geven hoogstens voor den tijd van een jaar en ten bedrage van 3 milliuen. liet voorstel betreffende verdere uitgifte van papier op de leeniugs-kassen is verworpen; daarentegen is be sloten. dat de Pruissische bank, zoolang de nood aanhoudt in Oost-Pruissen de taak der leenings-kassen zal vervullen. Omtrent den loop der onderhandelingenwelke onlangs alhier zijn herval om eene schikking der Noord-Sleeswyksche quaestie tot stand te brengenworden uit goed onderrigte kringen mededeelingen ontvangen welke eer het mislukken dan het welslagen der onderhandelingen doen voorzien. De voormalige hertog van Nassau doel zijne wijnen van Straatsburg, waarheen zij bij het begin van den Duitschen oorlog waren in veiligheid gebragt, naar Bieberich terugvoeren, om ze daar te doen verkoopen. De veiling zal tegen het einde van April een aanvang nemen. Deze wijnen hebben eene waarde van ongeveer 600,000 guldens. 'sGRAVENHAGE, 25 February. De heden namiddag gehouden zitting der tweede kamer werd door den heer van Goltstein, als oudste in jaren, geopend. Er zijn twee commission benoemd lol het onderzoek der geloofs- brieven van al de leden. Er zijn bezwaarschriften ingekomen van kiezers nopens de verkiezingen van de bh. van der Linden, Coruelis, de Brauw j en Haffmans. Morgen zullen de commission rapport uitbrengen. LONDEN, 24 February. In het ontwerp van lord Clanricarde betreffende Ierland, bij hel hoogerhuis ingediend, wordt voorgesteld overeenkomsten te doen teekenen lusschen de grondeigenaars en huurders aldaar, met regt van schadevergoeding aan deze laatsten, voor zoover zij de moeite hebben gedaan van aan de landerijen verbeteringen aan te brengen. Graaf Grey en graaf Russell bestreden levendig de in Ierland gevestigde staatskerk. NEW-YORK, 15 February. Bij het congres is een besluit voorgesteld i tot heffing ecner belasting van 2 pCt. op de staatsobligatiOn. 24 February. Het congres heeft het voorstel lot het in staat van be schuldiging stellen van president Johnson aangenomen. INGEZONDEN. Wel-Ed. Zeer Gel Heer! Vergun mij dal ik hoewel persoonlijk u welligt onbekend langs dezen weg eene zaak ter sprake breng, die u en mij en velen met ons belang inboe zemt; gij, die uwe pen zoo meesterlijk weet te hanteeren, gij, die even ongaarne als ik uwen naam een onverdienden smet ziel aangewreven, zult mij een belangstellend oor en een welwillend antwoord niet onthouden. J Mijne door mij in de L. C. van den 3eD dezer openbaar gemaakte corres pondentie met den Kerkeraad der Doopsgezinde gemeente alhier, zal uwe opmerkzame aandacht niet ontsnapt zijn. Daaruit is u gebleken dat die kerkeraad mij een eervol ontslag uit mijne betrekking als organist dier ge meente heeft verleend ten gevolge van opmerkingen en klagten, waarvan de medcdeeling mij is onthouden. Ik heb getracht de kennis daarvan te pulten uit het examen der sollicitanten naar die met 1° April e. k. vacec- rende betrekking, op Zondag den 16en dezer in bet kerkgebouw der gemeente gehouden, en de daarop gevolgde benoeming, doch zonder voldoend gevolg. Eene dubbele teleurstelling voor my, omdat mij was medegedeeld dat gij lot examinator waart benoemd, en ik mij dus durfde vletjen alsnu in prak tijk gebragt te zullen zien de door u in hel muziekaal tijdschrift Euterpe van 1862 N°. 13 gegeven wenkendie door de redactie van dat lydsehrift als behartigenswaardig werden aanbevolen, en die ik hier aanhaal: «Voor- »eerst zouden wij hel bij een vergelijkend examen steeds wcnschelyk achten »dat commissie en beoordeelaars niet bekend warer, met den naam van den «persoon wanneer zij hem hoorden. Ten tweede zouden wij het wenschflijk «achten dat de beoordeeling aan meer dan éénen enkele deskundige werd «opgedragen, of althans onder de beste der mededingers een nieuwe wed- «strijd geopend en dan daarbij het oordeel van meer deskundigen werd «ingewonnen. «Eindelijk verwonderde het ons, en dit doet niets af aan de groole ach- «ting die wij voor hel uitstekende talent en hel karakter van den heer Tours «koesteren, dal men zich voor Leyden in deze zaak niet om raad en voor nlichting gerigt heeft tot den heer Nicolaï die als onderwijzer voor het «orgel bij de koninklijke muziekschool in het zoo nabij gelegen 'sGraven- «hage, als een van de verdienstelijkste toonkunstenaars van het Leipziger «conservatorium, en als onze vroegere stadgenoot, door zoo naattwe banden «aan Leyden gehecht, van zelf in de eerste plaats aangewezen was en zeer «gaarne genegen zou geweest zijn, om, hetzij alleen, hetzij in gemeenschap i «met den heer Tours of andere bevoegde kunstenaars, zyne diensten be- schikbaar te stellen." De kerkeraad der Doopsgezinde gemeente vond goed deze «behartigens waardige" wenken geheel in den wind te slaan, de volgnummers aan de beide sollicitanten, die niet als de overige zich hadden teruggetrokken door een zyner leden te doen aanbieden, en toe te laten dat n°. 1 (de nu be noemde) op het orgel bleef terwijl n°. 2 zijne taak volbragt, daarin niet weinig gehinderd door de aanmerkingen die n°. 1 hem meende te mogen toevoegen. Ook de opdragt van beoordeeling aan meer dan e'énen enkele deskundige, en daaronder speciaal den heer Nicolaï, had de kerkeraad on- noodig geacht, want geen enkele deskundige was tegenwoordig. Geen en kele deskundige! Ten gevolge daarvan bevatte het programma dan ook alleen deze opgave: voor n°. 1, de melodie van Ps. 25, Ps. 103 en Gez. 130; voor n". 2, de melodie van Ps. 42, Ps. 118 en Gez. 130, en voor ieder ten slotte: een melodie bij het uitgaan van de kerk. Een pro gramma waaraan door my gedurende zes jaren werkelijk was voldaan, door hel begeleiden van hel kerkgezang naar door bekwame componisten geschreven werken en bet naspelen van daartoe met zorg gekozen orgel- en piano-compositien. Dat ik mij teleurgesteld gevoelde, zult u begrijpen en evenzeer dat mijne grieve niet weinig toenamnu ik bemerkte dat wel een ander maar niet een bekwamer organist in mijne plaats werd verlangd. Van meerdere be kwaamheid toch kon bij zulk een programma geen sprake zijn. En dal, nadat ik gedurende zes jaren die betrekking ha,d vervuld zonder eene en kele klagt of aanmerking te vernemen, met erkenning van mijnen ijver en getrouwe pliglsbetrachtingen door de betuiging van de voortdurende ach ting van den kerkeraad ook tegen verdenking van onbehoorlyken levens wandel gewaarborgd. Zonder nader onderzoek mag ik den kerkeraad der Doopsgezinde gemeente of enkele zijner leden niet van liet «onzedelijk bedrijf' verdenken mij diep te hebben gegriefd en gevoelig le hebben benadeeld, alleen om een ander in mijn plaats le stellennoch u van medepligtigheid aan zulk bedrijf. Daarom stel ik u in de gelegenheid ook den schijn van die verdenking bjj anderen weg te nemen door u te vragen 1°. is u bij het gebonden examen gebleken dat bet orgelspel van mijn opvolger boven het mijne uitmuntte, en zoo ja, in welk opzigl? 2°. welke zijn <lc opmerkingen en klagten tegen mij bij den kerkeraad ingekomen en natuurlijk aan u als examinator medegedeeld en 3°. zyn uwe «behartigenswaardige wenken" proefondervindelijk gebleken,' geene opvolging te verdienen?

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2