LEÏDSCIIE COERANT. WOENSDAG 26 FEBRUARIJ. 1868. De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. DU van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 4 (blad 8) der Handelin gen van den Gemeenteraad. BINNENLANDSCFIE BERIGTEN. LEYDEN, 25 Febrnarjj. Bij kon. besluit van 23 Febr. is tot 2dc» luitenant bij de dienstdoende schutterij alhier benoemd J. W. H. de Moulin, thans schutter. Ter wekelijksche kaasmarkt alhier is heden ongeveer 100 N. ffi kaas aangevoerd en gewogen. Bij zoo weinig aanvoer kou de handel natuurlijk niet dan zeer onbeduidend zijn. Wij vestigen met een enkel woord de aandacht op de onder de adver- tentiën aangekondigde bijeeukomst, op Donderdag aanst.van stemgeregtigde leden der Ned. hervormde gemeente alhier, om ie beraadslagen over de vraag, wat hun bij de aanslaande verkiezingen bij die gemeente te doen staat".' Het gewigt dezer vraag zal iti dezen ook op godsdienstig terrein, veel bewogen ljjd door niemand ontkend worden. De leden der Ned. Iierv. gemeente, van wien de oproeping uitgaat, hebben dezer dagen in een zoo veel mogelijk algemeen verspreid berigt, van hunne inzigten doen blijken. Zij gaar. uit van de overtuiging dat hel christelijk leven en de bloei der kerk het meest zullen worden bevorderd door aan de onderscheiden ernstige riglingen op kerkelijk standpunt volle regt te laten wedervaren, en stellen zich daarbij ten doel de bestaande kerkelijke regeling, die in hoofdtrekken reeds in 1816 is ingevoerd, te handhaven. Alle sicnigcregtigde leden, van welken rang of standzijn uitgenoodigd die bijeeukomst bij te wonen. Gisteren was het voor T. Copier, werkzaam Ier drukkerij van den uitgever dezer courant, een hoogst gewigtige dag. Hij mogl terugzien op een tijdvak van 50 jaren gedurende hetwelk hij in het boekdrukkersvak als letterzetter, werkzaam was geweest, waarvan de eerste 12 jaren ter drukkerij van de vroeger beslaan hebbende firma D. du Mortier en Zoon. Van zijnen patroon en van het personeel der drukkerij ontving hij welge meende bewijzen van deelneming bjj de herinneringendie deze dag voor hem opleverde. Niet minder verrassend was voor den jubilaris een treffend blijk van hoogachting, hem door de typographische vereeniging Lourens Jz. Cosier, waarvan hij voorzitter is, op dien dag geschonken; door eene com missie,' werd hem, namens die vereeniging, eene fraaije pendule, met toepasselijke inscriptie, aangeboden. Allen vereenigden zich in den wensch dat hem het voorregt rnogt ten deel vallen nog vele jaren kracht en ge zondheid te genieten om met gcljjke lust en ijver, als tot hiertoe het geval was, in zijn vak werkzaam ie zijn. Bjj kon. besluit van 18 Febr. is de ligting der nationale militie voor het jaar 1868 bepaald op 11000 man, waarvan 600 voor de dienst ter zee is bestemd. Het aandeel van de provincie Zuidholland iu die ligting is 1955 man. De minister van oorlog heefi ter keunis van belanghebbenden gebragt dat op Maandag den 30"e° Maart aanst.door de hoofd-administratiën van de hierna gemelde corpsenin hunne respective garnizoensplaatsen zal wor den overgegaan tot de publieke aanbesteding der levering van 340 remonl- paarden, in 1868 benoodigd. waarvan het gelal voor ieder van die corpsen is bepaald als volgt, te welen: voor het lste reg. huzaren te Zulphen 50; voor hel 2dc reg. huzaren te Venlo 50; voor het 3"® reg. huzaren te Haar lem 50; voor hel 4de reg. huzaren te Leyden 90; voor hei reg. veld-ariil- lerie te'Utrecht 50; voor hel reg. rjjdende artilleiie te Arnhem 50. Bij resolutie van den minister van financien is vastgesteld de 266s,e staatsloterij. Zij bestaat uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op Maandag 23 Maart en gesloten op Zaturdag 4 April. De trekking der eersie klasse zal aanvangen op 20 April, en de laatste 100 nommers zullen getrokken worden op Zalurdag 11 Juljj. Bjj de gehouden verkiezing in hel hoofd-kiesdistrict Middelbands, voor een lid van de prov. stalen van Zuidholland, bekwamen de heeren mr. P. C. A. M. van Weel 187, mr. J. E. van den Broek 183, en J. Zaaijer Pz. 99 siemmen. Over de beide eersie heeren zal dus eene herslemming plaats hebben. De Monitor, voor rekening der Nederl. regering bjj de hh. Napier and Sons ie Glasgow in aanbouw, is den 22!tcn dezer met goed gevolg te water gelaten. Bij de Ned. herv. gemeente te Nunspeet is tol predikant beroepen d". Geselschap, pred. te lJsselmuiden, bij die te Keihei d». Magendans, pred. te Baambrugge bjj die te Alblasserdam ds. Stufl'ken, pred. te Zuilichem bij die Ie Raalie ds. Muller Massis, pred. te Wichmond; bij die te Moerdijk <d\ Uulsljjnpred. te Willige Langerak. Aan de diaconie der herv. gemeente te lieerde is door wijlen jh'. 3. G. R. T. Op ten Noort, te Utrecht, eene som van ƒ3000 gelegateerd. Morgen zal voor het prov. gereglshof in Noordholland teregt staan Pieter Kok, oud 23 jaren, arbeider, geboren te Broek in Waterland, be schuldigd van door uiterlijk bedrjjf gebleken en tot een begin van uitvoe ring overgeslagen poging tol moord welke niet dan door toevallige en van des daders wil onafhankelijke omstandigheden is weerhouden en hare uit werking heeft gemist. Ten laste van den beschuldigde blijkt, dal hij ten gevolge van een ariest van 5 Oct. 1864 zich in het huis van correctie te Hoorn bevindende, na vooraf hel opzet gevormd ie hebben om zijnen mede gevangene in genoemd huis, A. A. Hofman, tegen wien hij een wrok had, aan ie vallen en te dooden (den hals af te snijden), zich daartoe van een j «nes heeft voorzien en dit met dat doel op een steen te hebben geslepen, j in {den avond van 16 Oct. 1867, in de slaapzaal N°. 4 van gemeld huisge noemden Hofman die reeds te bed lag heeft aangevallen hem met de linker hand in de haren gegrepen heeft en met de regterhand, waarin hij hel be doelde mes had, gepoogd heeft hem te doorsteken, welke poging echter, door het wakker worden van Hofman, bel door dezen grijpen en tegenhou den van de regierhand van den beschuldigde en door de op zjjn geroep toe gesnelde hulp van andere personen is mislukt. Door curatoren van het stedeljjk gymnasium te Kampen is, ingevolge mag- liging van den gemeenteraad, in de ijjdeljjke vervulling der beslaande vacature aan gezegd gymnasium veroorzaakt door hel verleend eervol omslag aan den heer P. 11. Geist, leeraar in de wiskundige weienschappen, tegen genot van 1000 de heer G. Schouten, ph. cand. te Leyden, benoemd, om lot het einde van den loopenden cursus aldaar te doceren. Omtrent den uoodloitigen brand, die in het gehucht Westenesch heeft plaats gehad, verneemt men nog dat vijf Ijjken, van de vrouw, twee doch ters, den oudsten zoon en den kleinen knecht, zijn gevonden inde keuken; dat van den grooten knecht lag in de schuur. Alle waren geheel verkoold. Men vermoedt, dat zfi nog iets hebben willen redden, hoewel zjj konden ontkomen en door den vader gewaarschuwd werden niet weer in het bran dende gebouw te gaan. De geheele gemeente is ter neer geslagen en ge voelt innig medelijden met J. Zcubers en zijn nog overgebleven zoon. Als eene bijzonderheid wordt uit Groningen gemelddat een der in bet gasthuis van de herv. diaconie aldaar verpleegden, Drewes, 68 jaren oud, die gedurende een tijdvak van 20 jaren doof en stom geweest was, een paar dagen geleden eensklaps zijn gehoor- en spraakvermogen geheel terugkreegmaar zich slechts zeer kort daarin heeft mogen verheugen daar hjj daags daarna is overleden. Te 's Hertogenbosch heeft de luit.-generaal Knoop, bjj gelegenheid van 's konings verjaardag, aan de onder-officieren, korporaals en manschappen, die met liet metalen kruis, de gouden en zilveren, Java of citadel-medaille waren versierd, eene gratificatie van 10 of 5 verleend. Vooris heeft hjj aan ieder soldaat 5 sigaren en 15 cents doen uitreiken. Uit Vlissingen meldt men dat zich aldaar eene geheele vloot van En- gclsche visscherschepen bevindt, die zich de exploitatie ten doel stelt van eene in de rigting van Ostende ontdekte rjjke oesterbank. 's GRAVENHAGE25 Februarjj. Z'. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw den heer J. P. Hofstede, hoofddirecteur der posterijen. Tot griffier der arrond.-reglbank te Zierikzee is benoemd de heer mf. W. L. J. Spoor, thans substituut griffier bjj de arrond.-reglbank te Eind hoven en tot substituut-griffier bij de arrond.-reglbank te Eindhoven dg beer jhr. mr. A. J. J. van Sasse van IJsselt, advocaat aldaar. Aan den telegrafist 3de kl. is op zfin verzoek eervol ontslag uit 'srjjks dienst verleend. Aan den kapitein der infanterie van het leger in Ned. Indift W. Broek en aan den adelborst 3de kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord J. J. van de Moer is, op hun verzoek, eervol ontslag uit de dienst verleend. De minister van oorlog zal Donderdag en die van marine zal Vrjjdag aanst. geen gehoor verleenen. Ten hove zal aanstaanden Vrfidag een diner worden gegeven, waarbjj de leden van de vorstelijke familie en andere aanzienlijken zjjn genoodigd. In eene vereenigde zitting der beide kamers is heden de gewone ver gadering der slalen-generaal geopend. De heeren Heemskerkminister van bionenl. zaken, en Scliimmelpenninckminister van financiën, die de com missie tot opening uiimaakten en zich op statige wijze naar het gebouw van de tweede kamer hadden begeven, werden door 'eene commissie, uit de beide kamers zamengesieldde vergaderzaal binnengeleid, en plaatsten zich vóór den troon. De minister van binnenl zaken hield daarop de volgende rede: Mijne heeren! Naar 's konings bevelen komen wij de vertegenwoordigers van 't Neder- landsche volk welkom heeten in deze nieuwe zitting. Het oogenblik waarop gij uwe parlementaire werkzaamheden aanvangt is gewigtig moge het blijken heilspellend te zijn voor het vaderland. Daartoe wil de regering 's lands afgevaardigden met vertrouwen te gemoet gaan. De vorige tweede kamer sprak met eene kleine meerderheid eene afkeu ring uit over hel buitenlandsche beleid in een moejjeljjk tijdperk, dat geluk kig tot het verledene behoort. Tegenover dat oordeel stonden de raadslieden des konings vast in de over tuiging dat in die belangrjjke zaken ten nutte van den staat cu met goe den uitslag was gehandeld. Van de koninklijke beslissing over het aangevraagd ontslag van het ka binet was eene ontbinding' der tweede kamer liet gevolg, hoezeer niet dan na rijp beraad en met leedwezen tot dien maatregel werd overgegaan. Thans begroeten wij eene nieuwe tweede kamer, waarvan een vjjfde deel uil nieuwe leden bestaat. Voor regering en vertegenwoordiging is na de taak weggelegd om aau het vaderland te waarborgen, wat, na den sirijd der verkiezingen, de wensch van alle weidenkenden is. de noodige overeenstemming der magleu die het vertrouwen op de deugdelijkheid en duurzaamheid onzer grondwet tige instellingen versierke. Uwe medewerking zal worden ingeroepen, behalve voor de eischeu der

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1