LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 24 FEBRUARIJ. De Courant wordt MaandagkVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEiV. LEYDEN22 February. Bij kon. besluit is bepaald dat de vergadering der staten-generaal op Dingsdag aanst.door eene commissie, bestaande uil de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën namens L. M. zat worden geopend. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 153 tot 186 volwassen personen en 78 tot 102 kinderen. In het hoofdkiesdistrict Groningen zijn bij de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal uitgebragt 1020 geldige stemmen Gekozen de heer mr. J. II. Gcertsema Cz., met 740 stemmen. De heer J. A. Feith bekwam 235 stemmen. Op den heer mr. Groen van Prinsterer waren 39 stemmen uitgebragt. Naar wy vernemen, zegt de N. Ind.zijn de bronzen medailles en eervolle vermeldingen, aan Nederlanders toegewezen, ter gelegenheid der wereldtentoonstelling van 1867, op dit oogeublik nog niet van de keizer lijke commissie ontvangen. Zij mogen echter weldra worden verwacht, en vermoedeiyk zal kort daarna de uitreiking plaats grijpen. In hel fVeekbl. v. h. Regt komt een breedvoerig verslag voor van deu officier van justitie te Haarlem, mr. Deleourt van Krimpen, omtrent de vroeger veel besprokene gebeurtenissen te Vclsenten einde daarvoor te kunnen geraken lol eene juiste en onbevangen beoordeeiing van zijne in die zaak gevolgde gedragslijn. Volgens de N. Goesche Cour. circuleert er een adres aan Z. M. den koning, waarin o. a. met de gedachte aan de spreuk van prins Frcdertk Hendrik, toen h(j in 1629 deu Bosch innam, vereeuwigd in een gedenk penning: »Pakt u van hier, gij vijandelyke gedrochten, dit bosch is mijn Z. M. den moed wordt toegewenschtom in den Name Gods, lol die vijandelijke gedrochten, die door de radicalen weer in de tweede kamer gebragt zijn, te zeggen: »Pakt u van hier, Oranje en Nederland is ééu, en zal niet van een gescheurd worden." De Tijd bevat de laatste lijst der by dat blad ingekomen giften voor het pauselgk leger. Hel totaal der bijdragen is 184,375 22J. Volgens genoemd blad is het vertrek van vrijwilligers tiaar Rome, tot nadere aankondiging, gestaakt. Te 's Gravesande werd Maandag II. bij den veldwachter dier gemeente aangifte gedaan van vermoedelijken kindermoord. De burgemeester, verge zeld van den geneesheer, begaf zich terstond naar de aangeduide plaats. Bit het ingesteld onderzoek moet gebleken zijn, dat zekere G. J. den 8slen February was bevallen en dal zij met medeweten of behulp barer moeder het kind op deu zolder in eene mand heeft gelegden toen eene andere mand stijf in de eerste heeft gedrukt, zoodat het kind, zoo het geleefd heeft, toch heeft moeten sterven. De verdachte personen zijn gevankelijk naar 's Hage overgebragl. Uit Zwolle meldt men dal zich in den omtrek van de stad een paar zendelingen der Mormonen ophouden, die reeds eenige aanhangers iiebben verkregen. Onder de gemeente Zuidwolde is dezer dagen in het hooi hel lijk ge vonden eener bejaarde vrouw, reeds in staat van ontbinding; zij had een mandje met eenige kleine waren bij zich. Te oordeelen naar eenige papie ren, was zij van Schoonebeek gemeente Dalen, geboortig. In den nacht van 15 op 16 February jl. is uit de postkar, die des avonds ten 10 ure van Breda vertrokken is, tusschen Utrecht en Ooster- hout, vermist of ontvreemd een pakket brieven, verzonden uit Middelburg en bestemd voor Amsterdam, waarin drie aangetcekende brieven met eene aanzienlijke geldswaarde. Zondag II. had ie Breda een voorval plaats, dat de verschrikkelijkste gevolgen had kunnen na zich slepen. Een nabij de hooge barakken post hebbende schildwacht verliet zijn post en begaf zich in een kroeg in de Keizerstraat, alwaar hg menig glaasje ledigde en vóór zijn vertrek zijn geweer laadde. Twee, geen kwaad vermoedende burgers, weinige oogen- blikken later de Keizerstraat uitgaande, ontstelden niet weinig, toen om den hoek dier straat een soldaat met geveld geweer eensklaps voor hen stond. Een hunner stiet het geweer van zich af, op hetzelfde oogeublik ging het schot af en boorde de langs zyne ooren fluitende kogel een gat in deu muur van het hoekhuis. De knal van hel schot bragt vele nieuwsgie rigen op de been en de dronken schildwachtdie reeds meermalen gevon- itisd is, werd dadelijk in verzekerde bewaring gebragt. Blijkens de geregtelijke statistiek voor Nederland in 1865, den koning door den minister van justitie aangeboden heeft er in dal jaar op nieuw ■eene vrij aanzienlyke vermindering van hel getal strafzaken, zoo in eersten aanleg als in hooger beroep en iu cassatie plaats gehad, en wel bij alle regterlijke collegiën en bg de kanlongeregtenmet uitzondering der krijgs raden, waar zich eene kleine vermeerdering van het getal zaken en van dal der beklaagden heeft voorgedaan. De grootste vermindering is waar te ne men bg de kanlongeregten, en wel met 534 zaken en 1624 beklaagden, zijnde in 1864 het getal dier zaken en beklaagden juist vrij aanzienlijk toe genomen. De toestand in 1865 is dus allezins gunstig te noemen, waarop de vroeger reeds vermelde oorzaken zeker weder haren invloed hebben uit geoefend. Wat eenige bijzonderheden betreft, in 1865 werden (in strafza ken) 256 eischen in cassatie aaogebragt; 57 waren nog aanhangig, dus deden zich gezamenlgk 319 voor. waarvan afgedaan werden 239. Bij de geregtshoven had men 442 zaken en 641 beschuldigden; voor de tien jaren 1856 65 bedroeg het gemiddeld 539 zaken en 753 beschuldigdenzoodat de cyfers van 1865 daar verre beneden bleven. Van de 641 criminele be schuldigden waren 528 van het mant.eltjk en 113 van het vrouwelijk geslacht 590 waren 16 jaren en ouder, slechts 51 waren beneden dien leeftijd. De verhouding der beschuldigden tot de bevolking was als 1 van misdaad be schuldigde op de 5450 zielen; in het jaar te voren was dit 1 tot 5156. Schuldig bevonden en veroordeeld werden 505 personen het getal vrijgesproke- nen was 9 pCt. Er waren 5 veroordeelingen lot de doodstraf, waarvan geen werd uitgevoerd. Met correctionele straffen werden gestraft 444 veroordeel den. Bij de arrond -regtbanken had men in 1865 10646 zaken en 13335 beklaagden; gemiddeld over het tweejarig tgdperk 11259 zaken en 14164 beklaagden. Bij de kanlongeregten had men in 1865 30202 zaken en 35437 beklaagden; gemiddeld over het tienjarig tijdperk 31151 zaken en 36773 beklaagden; zoodat hieruit blijkt, dat ook de cijfers over 1865 verre bene den de gemiddelde gebleven zijn. 's GRAVENUAGE22 February. Door Z. M. zijn benoemd lot ridders der orde van den Nederl. Leeuw, de hh. H. Gimberg van der Hoeven, referendaris, chef van het bureau ko loniale bestellingen bij het dep. van koloniën, en A. C. Dumontier, dirige rend officier van gezondheid 2de kl.chef van de geneeskundige dienst bij de landmagi in Suriname. Z. M. heeft, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, verleend de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift aan L. J. de Vos, veldwachter der gemeente Goedereedc, wegens het met levensgevaar redden van een kind uil de haven aldaar op 25 Jung 1867. Tot burgemeester der gemeente Franeker is benoemd de heer P. Lycklama a Nyeholt. Tot bewaarder van de hypotheken enz. te Alkmaar is benoemd de heer A. Copes van Hasselt, thans te Almelo. Door Z. ill. is de benoeming van den heer U. Zaalberg, burgemeester van Heemskerk, tot secretaris dier gemeente, bekrachtigd. Z. M. heeft goedgevonden aan de volgende gepensioneerde hoofd- en verdere officieren, by gunstige uitzondering en zonder eenige gevolgtrekking voor anderen, een verhoogden rang te verleenen en wel: den rang van kolonel aan de gepens. luit.-kolonels J. A. F. Geisweit van der Netten en 11. N. C. baron van Tuyll van Serooskerkenden rang van luit.-kolonel aan den gepens. majoor J. D. Evers, en den rang van majoor aan den ge- pens. kapitein F. Stoltenhof, benevens aan den gepens. kapitein-kwartier meester F. van Thiel. De kapitein-luit. ter zee W. K. van Gennep is gedetacheerd naar Frankrijk, tot het houden van toezigt over het nabij Toulon voor rekening van de Ned. regering aangebouwd wordende ramscliip; terwijl zoodanig opzigt ook is opgedragen aan den kaplein-luil. ter zee J. A. H. Hngenholtz en aan den luit. ter zee lste kl. H. D. Guyot, respectivelijk over de te Bir kenhead en te Glasgow in aanbouw zijnde gepantserde schepen voor de Ned. zeemagt. De minister voor de zaken der herv. eeredienst zal Dingsdag aanst. geen gehoor vetleenen. Dezer dagen is, zegt het tl bi.namens Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden een kapitaal huis en tuin in de Nobelstraat alhier voor eene belangrijke som aangekocht, met bestemming voorde Louisa-slichlingzoo genoemd naar en met toeslemming van hoogstdeszelfs gemalin. Zoo als men weet is de Louisa-slichling bestemd voor opvoeding van nagelaten kin deren van minvermogende vrijmetselaren. Een groot gevaar, waaraan gisteren middag eene onzer hoofdstraten bloot stondis gelukkig afgewend. Ten 5 ure barstte een brand uit iu hel laboratorium van de apothekers en chemisten, de bh. P. Moulon en Zoon, in de Spuistraat. Hij ontstond door hel vlamvatten van aether-damp. Aan de doelmatige werking van de brandweer, die zeer spoedig ter plaatse van hel onheil tegenwoordig was, mogt het gelukken de dreigende vlam in korten tijd zoodanig meester te worden, dat zij zich niet verder kon uit breiden want onberekenbaar zouden de gevolgen geweest zijnindien de vlammen zich hadden medegedeeld aan hel groote pakhuis met verfwaren en audere ligt ontvlambare stoffen opgevuld, waarin het laboratorium gelegen is, tcrwyl tegenover dit pakhuis, dat in het Achterom uitkomt, een kruid- winkel gevestigd is. Een persoon, in dienst van genoemde apothekers, is, met brandwonden overladen, naar het gasthuis overgebragt. BÜ1TENLANDSCI1E BERIGTEN. ENGELAA D. LONDEN, 20 February. Uit Dublin meldt men dat David Murphy, die voor het hoofd der Fenians in Limerick en omstreken wordt gehouden, in hechtenis is genomen. Te Dublin is door den jury uitspraak gedaan in het eerste dnjkpersge- ding, waartoe de regering in Ierland door de jongste aanrandingen van haar gezag is gedrongen. De lieer Sullivan, de uitgever van hel Weekly News, is door de gezworenen schuldig verklaard aan het hem van wege de kroou te laste gelegde misdrijf «an landverraad en poging tot storing der open bare orde. Op den London-Brighton and Sonih-Cotirl-spoorweg zijn Woensdag de locomotief en de tender van een der treinen uit het spoor geraakt en vau een verscheiden voet hoogen dijk gestort. De wagens zijn gelukkig bltjtea

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1