mm »t ''Pb Onze Kweekschool voor Zeevaart. ZA A L "spÏLSTK EG. 30 Cis per Pakje. Het wordt bevestigd dat de Paus gezind zou zyu eene nunciatuur te Berlijn te vestigen LONDEN, 17 FebruaryIn de zitting van liet lagerhuis heeft de rege ring verklaarddat zij weldra eene reformbill voor Ierland en Schotland zal indienen. Aangaande hel voornemen der regering betreffende Ierland, zal zij ztch den 25st,n dezer verklaren. NEW-YORK, 17 Februarij. Berigten uit Japan, over San Francisco ont vangenen gedagteekend 27 January, melden dat de daimios den Mikado hebben gevangen genomen, en dat de Taikoen naar Osaca gevlngt is om een legermagt tegen de daimios op de been te brengen. De stad lliogo en twee paleizen te Jedo zijn een prooi der vlammen geworden. De buiten- landsche vertegenwoordigers hebben geweigerd tusschen beide te komen. INCEZONDEN. in Men kent nu de middelen waarover de kweekschool beschikt om jonge lingen door onderwijs in het matrozenwerkvoor L. M. zeedienst op te leidenwant dat is het doel der vereenigtng. Wel zyu er gevallen aan te wijzen waarbij de kweekeling naar aanleiding van toevallige omstandigheden de inrichting verlaat om ter koopvaardij te gaanmaar deze zijn als uit zonderingen aan te merken en bijna uitsluitend het gevolg van reglementaire bezwarenzooals b. v. onvoldoende lengtemaat of onvolkomenheden in lichaamsbouw die intusschen geen beletsels opleveren lot het verrichten van matrozendieust bij de koopvaardijmaar die volgens de bepalingen van het Reglement op de aanwerving van manschappen voor 's rijks zeedienst en van het Reglement op het geneeskundig onderzoek omtrent de geschiktheid voor de krijgsdienst te land en te water behooren geweerd Ie worden. Onze oorlogsvloot heeft volk noodigjongens en matrozen. Dit is van onderen gerekend de eerste behoefte. Naarmate van de deugdelijkheid der individuen die deze eerste behoefte vervullen, worden de onmiddeljjk daarop volgende rangen geschikter aangevuld. Misschien is dit reeds merkbaar op onze oorlogsschepen door de ruim zeshonderd jongens die van de kweek school in dienst kwamen. Indien dil nog niet hel geval is, dan moet hel daartoe toch komen wanneer maar ijverig van de gelegenheid lol opleiding, welke de kweekschool aanbiedt wordt gebruik gemaakt, liet valt niet te ontkennen dat hieraan hinderpalen in den weg slaan, ie moeilijker uit ie roeijen omdat die voor een groot deel geworteld zyn in vooruordeelen welke (zonderling genoeg hij een volk dal zyu land aan de baren der zee ont woekerd en hel tijdperk van zijn roem aan zeegevecltlen en overzeescheu handel te da'uken beeft) legen de militaire zeedienst bestaan en die niet dan door volharding van hen die de strijd er tegen opvallen, kunnen over wonnen worden. Maar ook onbekendheid met het scheepsleven en de voor deden aan den mairozeiisiand verbonden is in de meesle steden van ons vaderland een hinderpaal. Vele ouders zouden hunne jongenswien bood- seliaploopen en fabriekswerk verveelt, naar de kweekschool wjjzen; vele jongens in wien zoo veel geest en opgewektheid is dat zij lust hebben om de wjjdc wereld te verkiezen boven bekrompen, dikwijls gebrekkige wo llinzen en werkplaatsen, zouden hunne ouders verzoeken naar de kweek school te mogen gaanals zij wisten dat zij liet daar recht goed en aan genaam hadden, dal zij er onderricht krjjgen in lezen, schrijven, rekenen, aardryksknndedat ieder naar de gezindte waartoe hij behoort, gods dienstig onderwijs krijgt, dal hun zineen wordt geleerd en dat zij in de gymnastiek worden geoefend, dat zij bovendien en voornamelijk voor het matrozenwerk en het scheepsleven worden opgeleid, om. als zjj de inricli- tinz verlaten, lerstond als geschikte en bruikbare leden der maatschappij op te ireden. Hei bovengenoemde onderwijs wordt aan de kweekelingen gratis gegeven. Wanneer geen ziekte of andere buitengewone omstandigheden in den weg komen, duurt de leertijd van eenen kweekeling Iwee, hoogstens drie maan den, dal wil zeggen, zijn leerlijd als kweekeling op de inrichting zelve. Gedurende dien lijd worden de kweekelingen voor rekening der inrich ting gevoed en geheel verpleegd. De uitgaven voor deze verpleging gevor derd, worden beslreden uit de inkomsten welke de inrichting verkrijgt door giften cnnlribnlien en door de betaling van vijftig cents daags voor jongens die van elders komen. Wanneer alles goed gaat. dan mag men aannemen dat de kweekelingen voor een som van ƒ30, ƒ40, hoogstens ƒ45 lol eene maatschappelijke bestemming worden gebragl. Want is hun leertijd als kweekeling len einde, dan treden zij als scheepsjongens in dienst, maar keeren terstond lot de kweekschool terug onder den titel van oud kweeke lingen. Door goedgunstige beschikking van Z. Excell. den minister van marine, blijven zij daar dan nog eenigen tijd (gemiddeld drie maanden) onder hel voortdurend toezicht var. de commissie van oppertoezicht en be heer. tot hun verdere ontwikkeling. Zij behooren dan tot de rolle van Z. M. wachtschip te Amsterdam en lot het detachement tier bij de kweek school geslalionnecrdc kanonneerboot. De plaatsing voor jongens ter kweekschool kan op drieerlei wijze bevor derd worden 1°. door middel van de commissie van opperloezicht en beheer, direct. 2°. door middel van de sub commissien. 3'. door iussclicnkotnsi van bijzondere personen. Hoewel hel verkiesselijk is dat knapen van elders door middel en voor rekening van sub-coinmissiën als kweekelingen worden geplaatst, zoo is de hoold-commissie nochtans bereid om, voor zoo veel de ruimte het toelaat, ook andere jongens, mils aan de gesielde voorwaarden voldaan worde, toe te laten. Deze vergunning wordt verleend, om te gemoet te komen aan den wensch van vermogende metischenvrienden die lot hulp, soms tol red ding van arme, ongelukkige knapen gaarne een offer brengen, maar ook om ie voldoen aan hel verlangen van ouders of voogdendie ten behoeve hunner zonen of pupillen de vereischte kosten willen besteden; en inzonder heid om regenten van wees- en godshuizen en diaconie-besturen in de ge legenheid ie stellen van de kweekschool gebruik te maken. Het ligt in de reden dat het ter wille van ordelijke administratie vven- schelijk is, dal van liei sub 3°. aangegeven middel om jongens geplaatst te krijgen, alleen dan gebruik gemaakt worde, wanneer de belanghebbende slechts met veel moeiteof in hel geheel niet tot de hulp eener sub com missie kan geraken. Tol de toelating van een' kweekeling op de kweekschool wordt vereischi 1. Lust, aanleg en ligchamelijke geschiktheid voor de zeedienst. Ter beoovdeeling van deze laatste kan men een geneesheer of officier van gezondheid raadplegenhoewel dit onderzoek toch niet anders mag beschouwd worden dan als een voorloopige maatregel van voorzichtigheid. De beslissende keuring heeft eerst later op de kweekschool bij de indiensttreding plaats. 2. Leeftijd van 1418 jaren. Slechts bij wijze van uitzondering kan een knaap op 13-jarigen leeftijd aange nomen worden, mits hij de lengtemaat heeft, welke voor 14-jarigen leeftijd is vastgesteld. In bijzondere gevallen zal ook op een jaar boven de 18 niet gezien worden. 3. Lengtemaat. Van 14—15 jaren 1,40 cl; van 15-16 jaren 1,45 el; van 1617 jaren 1,50 el; van 1718 jaren 1,55 el; van 1819 jaren 1,57 el; hoven de 19 jaren 1,62 el. Nauwkeurig moet op deze lengtemaat gelet wordenwant zeer streng wordt zij bij de keuring in acht genomenterwijl de commissie zich liefst van elke poging om op de bestaande bepaling iets af te dingen, onthouden wil. 4. De stukken die overgelegd moeten wordenzijn o. Geboorte-acte. b. Een bewijs dat aan de Nationale Militie voldaan is, indien de jongeling in deze termen valt. c. Een bewijs van goed gedrag, af te geven van wege het gemeente-bestuur, d. Eene schriftelijke toestemming van ouders, voogden of der bevoegde autoriteit, volgens dit model: De ondergeteekende (de naam van den vader, of, deze overleden zijnde, die van de moeder, of beide overleden zijnde, die van de voogden of regenten van godshuizen of gestichtenwaartoe de jongeling behooren mogt)wonende tegeeft of geven zijnehareof hunne toestemming aan zijnenof harenzoonof hunnen pupil (naam van den jongeling) tot het aangaan eener verbindtenis in Z. M. zeedienst, met de bevoegdheid om, als hij later voor de Nationale Militie mogt gereclameerd worden, de dienst als milicien bij de marine te volbrengen. den 186 Gezien voor legalisatie der handteekening van vader, moeder of voogden van gemelden jongeling op heden den üurqcrlijl-ii: j^taub. ONDERTROUWD: W. «an der Zeeuw jm. 28 j en S A. Leeflang vvede. 37 j. II. C. Meijer, jm. 27j. en J. C. Kleinen jd. 22 j. P. van der Klaauw jm. 30 j. en J. Lagas,jd. 26 j. A S. Heide.jm. 28j. en T. Koopmans, jd. 28j J Ceder hou ljm. 33 j. en E. Eikerboutjd. 28 j. P. de Clercqjm. 32 j. en J. M. Gordon jd. 21 j. J. Knklerjm. 23 j. en M. F. Maznreljd. 25 j. S. van Leeuwen jm. 22 j. en E. Kriek jd. 20 j. M. Meijersjm. 26j en A. van Uig- gelejd. 27 j. Is" Trekking. 2<"<= 265"' Staats-LolcriJ. Trekking der Fijfde Klasse. N». 16407 een prijs van 2000. N°s. 8714, 11365 en 19271 ieder een prijs van ƒ1000. Nos. 179 en 11500 ieder een prijs van ƒ1000. ADVEHTENTIEN. VIJFENTWINTIG-JARIGE ECHTVEUEENIGING van N. KAPTEYN en M. 11 O O Y M A N S. Groenendijk, onder Hazerswoude. HUWELIJKS-BEKENDMAKING van S. VAN LEEUWEN en E. KRIEK. Uevden, Fehrnarij 1868. Dankbaar voor de ivederzydsche deelneming, betoond bij het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot V. J. STEGERHüEK, is A KROON, Wed. V. J.Stegerdoeken C. STEG ER HOEK Senior. Mijnheer en Mevrouw KRIEGER beluigen hun harielijken dank voor de vele blijken van deelneming die zij ontvingen bij het overlijden hunner waarde Schoonzusier. Leiden, 18 Fehrnarij 1868. VRIJDAG den 21slen Februarij, des avonds ten 7 ure, zal als spreker optreden de lieer P. DEETMAN, tlerv. Pred. te Klunderl. Voor vervalscliing gewaarschuwd. Steeds echt hij C. BLOK. MI Et DEL TEGEN ASTI1MA, HOEST, HEESCII-

Leydse Courant | 1868 | | pagina 3