I»er Telegraaf. Z. M. heefl vergunning verleend aan den heer tnr. B. O. T. H. Wes- j tenberg, raad van legatie, lot hel dragen der versierselen van grool-com- mandeur der Beijersche orde van verdiensten van St. Michael, hem door den koning van Be(jeren geschonken. Z. M. heefl benoemd tot voorzitter van de eerste kamer der staten- generaal gedurende de aanstaande zitting den heer mr. J. A. Philipse. Tol burgemeester der gemeenten Baarn en Eemnes is benoemd de heer mr. J. II. M. baron Mollerus van Westkerke; tol burgemeester der gemeente Nieuwe Tonge de heer S. E. Anemaal, en tot burgemeester der gemeenten Meerkerk c. s. de heer O. A. Plato, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Giessendam. Ten gevolge van cene verandering in de plaatsing van onderscheidene ontvangkantoren, zjjn tot ontvangers der directe belastingen benoemd: te Loenen de heer J. Drabbe, thans reeds aldaar werkzaam; te Mijdrecht de heer G. C. G. van Ketel, thans te W'ilnis; te Charlois de heer A. van Capellen Wz.thans te Pernis. De lsle luit. T. K. J. Kraat, van het l5,e reg. huzaren, is op non- activiteit gesteld, en lot kapitein 3de kl. bij het 2de reg. infanterie is be noemd de lste luit. J. G. Vorstman, van het ls,e reg., gedetacheerd als adjudant bij het kol. werfdepot. Bjj beschikking van den minister van koloniën van 15 Febr. zijn de hit. H. J. Hardeman, leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Roer mond; dr. C de Gavere, leeraar aan de landhuishoudkundige school Ie Groningen, en K. I,. van Schouwenburg, leeraar aan de gemeente- hoogere burgerschool te Zaandamgesteld ter beschikking van den gouverneur-gene raal van Ned. Indie, om te worden geplaatst bij het gymnasium Willem III te Batavia, de eerstgenoemde als leeraar in de wis- en natuurkundige we tenschappen, de tweede als leeraar in de scheikunde en natuurlijke historie, en de laatstgenoemde als leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde. De minister van financiën zal Donderdag en die van marine Vrjjdag aansl. geen gehoor verlecnen. De Staatscourant bevat het kon. besluit van 15 Febr., waarbij de vergadering der slaten-geueraal wordt bijeengeroepen en hare opening be paald op Dingsdag 25 Febr.ten één uur. Morgen, bij gelegenheid van 'skonings verjaardag, zal er tegen den middag ten hove eene groote receptie plaats hebben, ten 1 ure een déjeuner worden gehouden voor de leden der koninklijke familie, en des namiddags een schitterend gala-diner van 70 couverts, waarop o. a de ministers en de vertegenwoordigers van de builenlandsche mogendheden zijn geuoodigd. Hoe wel de illuminatie, die des avonds in het Lange Voorhout zal worden ont stoken, zich over een betrekkelijk kort terrein zal uitstrekken, belooft zij, naar de toebereidselen te oordeelen, een prachtvol schouwspel te zullen aan bieden. Die fraatje wandelplaats wordt nl. geheel en plafond geïllumineerd, terwjjl op het middenpunt, juist tegenover het paleis van Z. K. li. prins Hendrik, eene statige kiosk is opgetrokken, die eveneens op groote schaal zal worden verlicht, en waarin één van de hier aanwezige muziek-corpseu zich zal doen hooren. De hooge raad heeft het beroep in cassatie verworpen van J. Runlo, huisvrouw van H. Stoffelsdoor het prov. geregtshof in Groningen tot de straffe des doods veroordeeld, ter zake van kindermoord door de ge huwde moeder gepleegd. De arrond.-regtbank alhier heefl den apotheker J. C. B. te Scheve- ningen, onder verzachtende omstandigheden, schuldig verklaard aan: I vier wanbedrijven van het als geneeskundige bevoegd tot het afleveren van ge neesmiddelen: 1". door een ander dan door een hulpapotheker of leerling- apotheker ter aflevering gereed laten maken van geneesmiddelen; 2". niet onder zich doen berusten van den sleutel der kast met vergiften; 3». in zijn apotheek bewaren van twee vergiften buiten zijn gesloten kast; en 4°. in zijn apotheek voorhanden hebben van vijf geneesmiddelen niet vermeld In de pharmacopoea Neerlandica en geen opschrift bevattende hetwelk vermeld de naar welk voorschrift zq bereid waren; 11. aan tien policieovertredingen van hel als geneeskundige bevoegd tot het afleveren van geneesmiddelen in zijne apotheek voorhanden hebben van tien ondeugdelijke geneesmiddelen; met bewezen verklaard dal een dier ondeugdelijke geneesmiddelen bij hervisitatie is gebleken ondeugdelijk te zijn en hem daarvan vrijgesproken. De regtbauk heeft den beklaagde te dier zake veroordeeld tot 14 geldboeten ieder van één gulden. RlilTENEANDSGHK KKIUGTKN. EÜGELli 1>. LONDEN, 16 Februarjj. De Morning Post herigt dat de aftreding van lord Derby zoo goed als zeker isen dal hij door lord Stanley vervangen zal worden. Door lord Russell is eenen brief aan den heer Gladstone over Ierland bekeud gemaakt waarbij de heer Gladstone uilgenoodigd wordt om als aanstaand leider van de liberale partij de in dat schrijven vervatte voorstellen te verwezenlijken. In hel lagerhuis is door den heer Disraeli medegedeeld dal de regering in den loop dezer parlcmentsziiting eene voordrag! tot uitbreiding van het volksschoolwezen, bepaaldelijk ten dienste van de kinderen der arbeidende volksklassen, zal indienen. Uil eene redenering van den Morning Herald is op te maken dat de regering bereid is om aan de wenschen der Vcreenigde Stalen ten aanzien der regten van genaturaliseerde burgers tc gemoet te komen. Volgens de jongste uit Abyssinië ontvangen berigten was de opper bevelhebber der expeditie, generaal Napier, te Senafeh aangekomen. V\ ij staan nu, zegt de Times, aan het begin van ceneu veldtogt, zoo niet van moeijelijken aard, dan toch van onzekeren uitslag. Senafeh is de basis voor onze operatien daar begint een inarsch van 310 mijlen door een land, waarvan wjj zeer weinig kennis hebben. Volgens dat blad is de reden van de omzigtige en dubbelhartige onzijdigheid, door de inlandsche opperhoof den in acht genomen, daarin gelegen dat, wanneer zij aan de Engel- schen hun bijstand verleenen tot liet bereiken van hun doel, zij bij vertrek van dezen uit het land prjjs zullen gegeven zijn aan de wraakzucht van Theodorus. De dagbladen dcelen nog een telegram mede uit Annesley-baai van 2 Febr., waarin het volgende voorkomt: De Egyptische troepen trekken op het Abyssinische grondgebied voorwaarts buiten goedvinden van de Britsche overheden. Er wordt verzekerd dal koning Theodorus te Magdala is en er al de Europesche gevangenen bij zich heeft. Menelekde vorst van Shoa heeft eene nederlaag geleden, en is naar Ankobar teruggetrokken. Te Cork blijft de staat van zaken een bedenkelijk aanzien behouden. De policie patrouilleert met geladen geweren door de stad en Woensdag II. zijn twee compagnie» soldaten met ,twee stukken geschut onderscheidene gedeelten der stad doorgetrokken. Een der personen, die onlangs op de po licie heeft geschoten is aangehouden. Vele gezinnen in Ierland maken toebereidselen, om naar Brazilië te verhuizen. FRANKRIJK. PARIJS. 16 Februarij De geruchteu omtrent hel herstel der ministeriële verantwoordelijkheid blijven aanhouden. De heer Rouher zou aan het hoofd van het nieuwe kabinet staan. De Patrie spreekt die geruchten ten stelligste tegen, en zjj vinden dan ook over het algemeen weinig geloof. De beraadslagingen bjj het wetgevend ligchaam over liet wets ontwerp tot wijziging der drukpers wetgeving zjjn in de jongste dagen weinig ge vorderd. Ten gevolge der voorloopige aanneming van amendementenmeestal de strekking hebbende om bepalingen der voordragt minder gunstig voor de dagbladpers te maken, zpn een aantal wetsartikelen weder naar de com missie verzonden om {en onderwerp van nader overleg lusschen haar en de regering uit te maken. Men wil welen dat bij de regering het plan in overweging is om al de dagbladenzoowel die der hoofdstad als die der departementen in de gelegenheid te stellen, aan het bureau van den Moniteur het noodige getal exemplaren van de verslagen der zittingen van het wetgevend ligchaam Ie verkrijgen, om al hunne geabonneerden daarvan te voorzien. Daar de dag bladen toch niets anders dan den officiële» tekst van dat verslag mogen mededeelenzou hel hun veel moeite besparen. De Moniteur berigt het volgende: Een berigl uit Munchen meldt, dat volgens de Weener Presse men te Wcenen eenstemmig van mcening is, dat graaf Platen het Hanoversche legioen van Zwitserland naar Frankrijk heeft laten overgaan, niet zonder uitdrukkelijke magtiging en zelfs uitnoo- digiug van Pargs ontvangen te hebben. Dit berigl is onjuist. Gecnerlei magtiging of uiinoodiging is van Parijs afgezonden, om de Hanoversche uit gewekenen uil Zwitserland naar den Elzas te doen overgaan. Deze perso nen zijn uit eigen beweging en zonder voorafgaande kennisgeving op het Fransche grondgebied gekomen. En zoodra de regering van dat feil ver wittigd is geworden,, heeft zij de noodige maatregelen genomen, om offi cieren en soldaten afzonderlijk een verblijf aen le wjjzen en wel op grooten afstand van de oostelgke grenzen des lands. Naar men verzekert heeft de heer Rothschild 22000 stuks vaische ob- ligatiën van den Orleanspoorweg gekocht. De schade, welke hij lijdt, moet 6 millioen bedragen. Die stukken werden te Antwerpen vervaardigd. De policie aldaar heeft cene door zekeren de Sébille georganiseerde fabriek van allerlei vaische effecten ontdekt. Het passief der firma Leclerc, een van de oudste boekhandels van Frankrijk, bedraagt 1,700,000 fr. P R IT I 8 8 G N. BERLIJN 16 Februarij. Hel heerenhuis heeft hel voorstel zijner commissie ter verzekering der vrijheid van spreken aan volksvertegenwoordigers verworpen. In Hanover neemt de bewegingom aan den voormaligen koning bij gelegenheid van zijn zilveren huweiyksfeesteen blijk van gehechtheid te gevenmeer en meer 'toe. Talrijke geschenken worde» hem reeds nu toe gezonden en ruim 1500 personen zulleu zich bij de feestviering naar I!iet- zing, nabij Weenen, de tegenwoordige verblijfplaats des konings, begeven. De Zwitsersche bondsraad heeft officieel verklaard, dal Prtiissen geen verloogen lol de republiek heeft gcrigl betreffende het verblijf der uitgewe ken llanovcranen op haar grondgebied. De bondsraad heeft dit verklaard, omdat hij beschuldigd werd voor den aandrang van Prtiissen gezvvicht en alzoo aan de gastvrijheid der republiek te kort gedaan te hebben. In de fabriek van Krupp te Essen wordt thans weder een kanon ver vaardigd hetwelk in zijne afmetingen het te Parijs ten loon gestelde ver zal overtreffen. Hel aantal personen, bij het ongeluk in de steenkolenmijn te N'eu- Iserlohn omgekomen, bedraagt 81, waarvan 30 weduwen en kinderen nala ten. Het aantal personen, die door verminking tot arbeid ongeschikt zullen blijven, is nog niet le bepalen. Uit Wcenen meldt men, dat de toebereidselen van de zijde van het Hanoversche hof gemaakt voor de viering van de zilveren bruiloft des ko nings, de aandacht hebben gewekt der Oostenrijksche regering. Men hondt hel er voordat hel Hanoversche hof zich niet streng binnen de grenzen houdt, welke de omstandigheden liet aanwijzen. De Oostenrijksche regering heeft zich derhalve genoopt gezien le Hietzing vertrouwelijke vermanin gen te doen geven, waarin aan personen, die liet Hanoversche hof naauw beslaan, te kennen wordt gegeven, welke nadeelige gevolgen het zou kun nen hebben, indien door demonstratie» bij gelegenheid van dit feest aanlei ding werd gegeven tot politieke verloogen. FLORENCE, 17 February. Bij dekamcr is een wets ontwerp ingediend, volgens hetwelk aan de prinses Margarclha van Savoye, bruid van den kroonprins, eene dotatie van 500,000 fr. wordt verleend.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2