LDlhSdiü WOENSDAG 19 FEBRUARIJ. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt Maandag -, Woensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 20sten Kebruarij 1868's namiddags te twee uur. Onderwerpen ]o. Benoeming van eene hnlponderwijzeres 4de klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2de klasse, voor meisjes. 2». Benoeming van een 2lien hulponderwijzer 4ic klasse aan de openbare lagere school u°. 2 voor minvermogenden. 3'. Suppletoire slaat van begrooting, zoo in ontvang als in uilgaaf, dienst 1867, ten bedrage van ƒ2000. 4». Idem ten bedrage van ƒ268.38. 5°. Voordragt lot tegemoetkoming van schutterpligligen in de kosten hun ner kleeding. 6». Adres van B. II. Vos, om teruggave van drie maanden minervalvóór den verschijndag betaald ten behoeve van wijlen zijn kleinzoon B. T. Vos. 7». Adres van C. P. de Brauw c.s., tol het wegnemen van eene rij hoo rnen langs de huizen op de Vischmarkt. 8°. Adres lol het leggen van eene sloep voor het perceel op de Oude Vest, wjjk VI, n°. 560—563. 9». Adres van A. G. Ballego, tot het wijzigen van de roorjing van den gevel van en het leggen van eene hardsteeuen stoep voor het perceel wijk Vil, n°. 6. 10°. Adres van 0. Kooreman en H. Hanselaar, tot het in eigendom beko men van gemeentegrond. 11". Adres van P. van Duren, om vergunning lot het leggen van eene brug over de singelslool builen de Hoogewoerdspoorl. 12°. Plan of voorwaarden a. tot het vergrooten van een schoollokaal met aanbehoorendc werken b. omtrent hel onderhouden van werken langs de Haarlemmerlrekvaart c. omtrent den verkoop van boomen hakhoutbrandhout en rommeling, d. omtrent de verhuring van hel Heeren-logemcnt aan den Burg. 13». Adres van S. C. van üoesburgh, om gedeeltelijke teruggave van betaalde plaatselijke directe belasting, dienst 1867, voor den aanslag van wij len zjjne moeder. B1NNENLANDSCUE BERIGTEN. LEYDEN, 18 Februarij. In de bijeenkomst der volksvoorlezingen Maandag avond, ditmaal een half uur vroeger, in de slads-gehoorzaal gehouden, werd, in het zoogen. vooroor, door de Leydsche koraalvereeniging«Oefening baart kunst", on der directie van den heer K. de Jong, een welgekozen programma van verschillende zangstukken uitgevoerd. Hoewel, overeenkomstig het eigeu- aardig doel der koraalvereeniging, verbetering van het kerkgezang, de geheele uitvoering een ernstig en verheven karaluer had, heerschte er onder het in groolen getale opgekomen gehoor eene stilte en aandacht dys wel hel bewjjs waren, hoezeer de zangers door toon en taal hunne hoorders als aan hunne lippen boeiden. INa afloop der uitvoering bragt de voorzitter der commissie warme hulde, zoowel aan den heer de Jong voor zijne uitmun tende directie en den heer Godefroy voor de verdienstelijke wpze waarop hjj met seraphiuespel den zang bad begeleid als aan de zangeressen en zangers, die bijna twee uren, onvermoeid zonder tiisschenpoozenzich zoo uitstekend van hunne moeijelijke taak hadden gekweten. De nog jeugdige vereenigingdie zich zulk een schoon doel heeft voor gesteld, en aanvankelijk bewijzen geeft dat doel te begrijpen en ernstig te willen heeft voorzeker aanspraak op den zedeljjken en stoffelijken steun niet alleen van allen die liefde hebben voor de edele zangkunstmaar ook en vooral van hen die er prijs op stellen dat ons kerkgezang dat helaas! zooveel te wenschen overlaat, worde verbeterd. Moge het haar aan dien steun nim mer ontbreken en zij. in tastbare proeven van belangstelling van velen, hel bewijs zien, dat haar pogen wordt gewaardeerd en begrepen. Ter kaasmarkt alhier waren heden aaugevoerd ongeveer 800 N. kaas. De handel was zeer onbeduidend. Uit Boskoop wordt ons gemeld dal, hoewel in den voorwinter de ver zendingen van boomen en heesters gering waren er thans meer levendig heid daarin is ontslaan, echter niet in die mate dat zij de bestellingen van andere jaren overtreffen. Daar de winter zich door geene buitengewoon strenge koude of natte weersgesteldheid heeft onderscheiden, bleven de ge wassen in de kweekersen voor het meerendeel in goeden staat, terwijl de knoppen van vroegbloeijende heesters, zooals de Cydonia japonica, lot bloem beginnen uit te zetten. Ook is men niet zonder verwachting dat de aardbeziën weder dezen zomer rijkelijk vrucht zullen dragen. Men stelt zich echter voor dat de thans gematigde temperatuur nog door scherpe, veel met n. oostelijken wind vergezeld gaande koude, zal worden vervangen, De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de eerste maand van 1868, waaruil blijkt, dat die bedragen heelt f4,301,241.69, zijnde 649,764,56j minder dan in dal tijdvak van 1867. Men verneemt dat de Nederlandsche reizigster, mej. Tinne, die in het vorige jaar onderscheidene maanden te Algiers heeft doorgebragt, en die eene talrijke karavaan had georganiseerd, om, zoo mogelijk, in de woestjjn tot Tombuctn door te dringen, door de hevige stormen die in de Sahara woedde, genoodzaakt is geweest naar Laghoual terug te keeren. Zjj stelt zich echter voor de onderneming b(J gunstiger omstandigheden door te zetten. De Ned. Industrieel meldt liet volgende omtrent de aanbesteding voor de pjjlers der brug over het Hollandsch Diep, Donderdag II. te 's Hage gehouden. Oumiddel(jk na den afloop werd reeds de opmerking gemaakt, dat de heer N. van llarcn te Bruten, die de minste som had ingeschreven voor het werk in massa, buiten rekening zoo blijvendat alzoo de laagste prijzen waren gevraagd door den heer F. van Wjjlick te Kesselwien de directie dan ook aanstonds hei tweede perceel zou hebben willen gunnen, wanneer hij dit alleen had willen nemen; in welk geval aan den heerGoin, te Parjjs, de drie stoompijlers zouden worden opgedragen. Tot ons groot genoegen echter heeft de heer vau Wijlick, die al meerdere groote werken voor de staatsspoorwegen aangenomen en uitgevoerd heeft, rflne inschrijving gehandhaafd en van geen splitsing willen hoorei). Volgens sommigen zou den er sedert nieuwe combinatiën gevormd, althans pogingen daartoe in het werk gesteld zijn. Te Schiedam had Zalurdag II. een treurig geval plaats in de slearine- kaarsen-fabriek Rotterdam, door het springen van den vetketel, waardoor de opzigter doodelijk is getroffen en een ander werkman in hoogst gevaar lijken toestand verkeert. Beiden zijn naar het stads-ziekenhuis vervoerd. Beiden hebben vrouw en kinderen. Voor den eerste beslaat geen hoop op levensbehoud, en omtrent den laatste bestaat ook zeer weinig hoop. Uit eenige gemeenten in Drenthe zuilen eerstdaags 112 personen naar Noord-Amerika vertrekken. Vrijdag II. heeft er in hel gehucht Westencsch, nabij Coevordeneen 'hoogstnoodlottige brand plaats gehad. Twee huizen zijn afgebrand, waarbjj zes personenuit een huisgezinde vrouween zoontwee dochters en twee knechts van den landbouwer Lipmanin de vlammen omkwamen. De geheele voorraad wintervoeder, rogge, bouwgereedschappen, benevens 36 stuks hoornvee en 4 paarden, zijn desgelijks eene prooi der vlammen geworden. De op den 13den dezer te Tilburg van den expeditie-wagen van de hh. van Gend en Loos vermiste zak met geld, ter waarde van 7000 fr.is Vrjjdag avond door een agent van policie en een marechaussee, vergezeld van twee meisjes, aan het bureau van policie aldaar aangebragt. Van het be drag was reeds 105 fr. gebruikt. Door de slechte sluiting van dc kist van den expeditiewagen, moet de zak er uitgevallen en door de twee meisjes gevon den zijn, die hun buit dadelijk verdeeld moeten hebben, doch door eene vrouw, bij wie zij inwoonden en welke door de uitgeloofde premie van ƒ100 voor de terugbrenging of aanwijzing der vermiste som was uitgelokt, zijn verraden. Eerst werden de meisjes in hechtenis gehouden, maar later zijn zij ontslagen. Zalurdag II is te Antwerpen het schip de Jonge Cornelisinhebbende 500 vaatjes petroleum en J50 vaatjes, behalve 200 kannen, naphta, in brand geraakt. Itet schip lag op de Schelde aan den ingang van de gracht des Brasseurs, bij de brug. In 20 minuten, eerde stoomspuiten in wer king kwamenhad zich de brandende petroleum reeds over de rivier ver spreid. In de nabijheid lag voor de stad tusschen andere schepen een ligter, die zelf petroleum en naphta in had. Deze geraakte ook in brand. Op dat oogenblik was echter het tij genoeg gewassen, om het voor een stoomboot mogelijk te maken den brandenden ligter te naderen. Een En- gelsch kapitein begaf zich aan boord van het brandende schip, bevestigde een paar haken aan de verschansing en de touwenen bleef op het vaar tuigom te zorgen, dat de haken niet lossprongen, ieder oogenblik gereed, zoo hij zijn post niet behouden konzich zwemmende te reddenterwjjl de stoomboot het brandende vaartuig een eind de rivier opsleepte en aan de overzijde tegen land zette, waar het veilig bleef branden tot 's nachts l uur, toen het geheel was afgebrand. Intusschen had het wassend tg de bran dende olie, in lange strepen drijvende op het water, den weg doen nemen naar de stad en in de gracht des Brasseurswaar verscheiden schepen la gen. De brug liep weinig gevaar meer, doch voor die schepen begon de toestand zeer angstig le worden. Eer hel echter te laat en de vloed te zeer gerezen was hadden eenige personen van de brandweer zich te water begeven, en lot aan hun schouders ouder water, slaagden z(j er in rondom dc schepen eene afsluiting te maken van balken welke hel drij vende vuur beletten de schepen te bereiken. De oorzaak van den brand is niet bekend. 's GRAVENUAGE 18 Februarij. Z. M. de koning groothertog beeft benoemd tot officier der orde »an d« Eikenkroon den heer F. A Pringiers, le Brussel.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1