BIJVOEGSEL, behoorende tot de JLeydsche Courant van Maandag d7 Februarij dS68, I\'°. 2d. De minister van 'binnenl. zaken heeft bekend gemaakt, dat in den loop der maand April e. k. voor de eerste maal in het loopende jaar gele- genbeid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, bedoeld in artt. 4, 5 en 8 der wet van 1 Junij 1865, ter verkrijging van het diploma, be doeld in art. 16, of van acten van bevoegdheid als geneeskundige of hulp apotheker; zullende de dagen waarop en de plaats waar die examens zul len worden afgenomen nader worden aangewezen. Zijdie tot de examens wenschen te worden toegelaten zijn uitgenoodigd daarvan vóór 1 April e. k. schriftelijk opgave te doen aan den voorzitter der commissie van exa men: voor het natuurkundig examen den hoogl. F. A. W. Sliquel te Utrecht, voor het geneeskundig examen den hoogl. L. C. van Goudoever te Utrecht voor het examen van hulpapotheker den hoogl. A. H. van der Doon Mesch te Leyden. Naar wij vernemen, zegt de Amst. C.is de regering van oordeel, dat van eene overneming voor rekening van den staat van de werken voor het kanaal door Holland op zijn smalst, onder de tegenwoordige omstan digheden, geen sprake kan zijn, doch zou eene nieuwe regeling aan het gemeentebestuur zijn onderworpen. Zijn wij wel onderrigt, dan zou daarbij worden voorgesteld, dat de drie millioen, laatstelijk ten behoeve van het werk door den gemeenteraad aangebodendoor den staat aan de maat schappij zou kunnen worden uitgekeerd, waartegen het rijk, bij de wet, zich zou verpligten tot het volloopen der werken wanneer de maatschappij mogt falen daarvoor, binnen te bepalen termijnen, te zorgen. De monitor de Krokodil, voor rekening van de Nederl. regering te Bir kenhead in Engeland in aanbouw, is den IS11011 dezer met goed gevolg te water gelaten. Uit een staat, openbaar gemaakt door het Bureau Veritasblijkt, dat in het jaar 1867 verongelukt zijn 2842 schepen (2711 zeil- en 131 stoomschepen) en dat daarenboven 203 (189 zeil- en 14 stoom) vermoedelijk met man en muis vergaan zijn, daar men er niets van vernomen heeft. Te Rotterdam werd gisteren op plegtige wijze aan het aldaar bestaande vrijwilligers-corps het vaandel uitgereikt, door eene vereeniging van dames dat corps aangeboden. De uitreiking geschiedde door den generaal-majoor van Wickevoort Crommelin, bevelhebber der eerste militaire afdeelingaan wien Z. M. de koning die taak had opgedragen. Te Utrecht is eergisteren overleden de heer mr. B. van Dorp, presi dent van het hoog militair geregtshof. Eergisteren morgen had op de rivier nabij Gorincliem een ernstig on geluk plaats. De schroefstoomboot Oud-Controleur Tengbergenvan Rot terdam had het ongeluk tegen eene schuit, waarin zich twee visschers be vonden, met name P. Lommers, echtgenoot en vader van vijf kinderen, en L. den Besien, mede gehuwd, aau te varen en die te overvaren, ten ge volge waarvan Lommers zijnen dood in de golven vond, terwijl den Besien gered, echter zwaar gekwest is, zoodat hij ter verpleging naar het gasthuis is overgebragt. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. Op den 2den dezer brandde onder hel Friesche dorp Gontum eene vóór twee jaren nieuw gebouwde herberg af. Er rees dadelijk vermoeden van brandstichting tegen den bewoner, die het pand in huur had. Dit vermoe den is later zoozeer versterkt geworden, dat de justitie er aanleiding in beeft gevonden hem gevangen te nemen. Ook onder Lage Zwaluwe is een 73-jarige arbeider in hechtenis genomen, als vermoedelijke aanlegger van den brand, die aldaar dezer dagen plaats had. Vroeger is medegedeeld, dat de kommandant der aan den Bergschen- lioek voor de veepest gestationneerde brigade dragonders hulpmaréchatissée 1'. C. T. in het begin van het jaar 1867 deserteerdeeene som gelds ten nadeele van het rijk medenemende Deze persoon, wiens spoor men toen bijster was, vlngtte naar Engeland en verbleef aldaar eenigen tijd. Mij be sloot later naar zijn vaderland terug te keeren. Den 19den December jl. kwam hij zich vrijwillig aan de policiewaeht der cavalerie-kazerne te's Bosch aangeven en werd toen in hechtenis gesteld. Zijne zaak diende vervolgeus voor den krijgsraad aldaar, en bij vonnis van dien raad is hij thans schul dig verklaard aan eerste desertie ti> tijd van vrede en ontrouw in het hem als detacbements-kommandant opgedragen bewind van penningen (de ver duisterde som bedroeg ruim ƒ326). De krijgsraad verklaarde hem deswege vervallen van den militairen stand en veroordeelde hem tot drie jaren krui- wagenstraf. Te Tilburg is bij de expeditie Van Gend Loos een zak met geld, ter waarde van 7000 francs, vermist of ontvreemd, terwijl die van het kantoor der onderneming naar het station vervoerd werd. De ijverige na sporingen hebben tot geenerlei ontdekking geleid. 'sGRAVENUAGE, 15 Februarij. Tot regter in de arrond.-regtbank te Dordrecht is benoemd de heer tür. 31. A. Eekhout, thans regter in de arrond.-regtbank te Heerenveen, en lot substiluut-grifïïer bij de arrond.-regtbank te Almelo de heer mr. C. F. G. Bake, advocaat te 's Gravenhage. Door den minister van koloniën zijn de bh. A. Walland en 31. Cou>ée DJz. gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. indië, om te worden benoemd tot adspirant-ingenieur bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Gisteren avond heeft ten hove de vroeger vermelde soiree dramalique met veel luister plaats gehad. Door den minister van oorlog is eene commissie benoemd tot herzie ning van de exercitie-reglementen der infanterie. BU1TENLANDSCBE BEMETEN. ENGELAND, LONDEN, 13 Februarij. De belangrijke quaesliëndie bij het parlement zullen ter sprake ko men, en de voortdurende ongesteldheid van lord Derby, die ook in 1866 slechts met tegenzin het bewind op zich heeft gecomen, doen geruchten ontstaan omtrent eene wijziging in de zamenstelling van het kabinet. Som migen vleijen zich met de hoop dat er door aaneensluiting van gematigde staatsmannen van liberale en conservative rigting een bewind zal kunnen worden gevormddat de reeds verflaauwde scheidslinie tusschen dc tory- en de whigpartij geheel zal uitwisschen. In hel lagerhuis is door den heer Disraeli voorgesteld eene regtbank in te stellen van drie leden, ieder met 2000 tractemcnt, welk?uiispraak zou moeten doen in gevallen van omkooping bij de verkiezingen. Dlt-.j^jv - stel vond terstond hevigen tegenstand in het huis. Men beweert dat het ministerie besloten heeft in deze parlcmentszitting geene andere aangelegenheden van gewigt in behandeling te brengen dan de staatsbegrooting en de voordraglen strekkende om de parlementshervor- ming te voltooijen en tot Schotland en Ierland uit te breiden. Onderwer pen als de zaak der protestantsche staatskerk in Ierland, en de maatregelen tot uitbreiding van het volksonderwijs, wil het ministerie aanhangig laten tot dat er eene volksvertegenwoordiging onder de nieuwe wetsbepalingen zal gekozen zijn. Door den geheimen raad van II. M. de koningin is bepaald dat vee, uit vreemde landen ingevoerd, niet eerder dan na verloop van tien dagen na de landing behoeft geslagl te worden. Een adres van 22,603 alhier gevestigde leren, houdende betuigingen van verknochtheid aan de kroon en de constitutie, is aan de koningin aangeboden. De regering heeft den heer Young, die aan het hoofd heeft gestaan der expeditie tot opsporing van dr. Livingstone, als belooning eene som van 500 geschonken en hem aangesteld in eene betrekking bij de kustwacht. Den 10den dezer is alhier in 86-jarigen ouderdom overleden sir David Brewster, die zich eene groote vermaardheid onder de beoefenaars der na tuurwetenschappen had verworven. FRANKRIJK. PARIJS, 13 Februarij. Onderscheidene bladen, de Époque, de Presse en de Libertégewa gen van een gerucht, volgens hetwelk, onder leiding van den heer Rouher, een parlementair kabinet zou optreden, waarvan de hh. Buffet, Segris en Laguéronnière leden zouden zijn. 31en wil weten dat bij de regering het plan in overweging is; om het individuele landbezit bij de Arabieren in Algerië in te voeren, door middel eener verdeeling der door de inlandsche stammen in gemeen eigendom be zeten gronden. De dezer dagen afgebrande drukkerij is die van den abt Mignewaar aan ook eene uitgebreide kunsthandel was verbondenen waarin 200 per sonen werk vonden. De schade wordt geschat op 6 millioen fr. Naar men uit Konstantinopel meldt is in Perzië de cholera weder uitgebroken. PRIU8SEN. BERLIJN, 13 February. Aan de waarheid van het door buitenlandsche bladen gegeven berigt, dat het ministerie van binnenl. zaken den heer von Forckenbeck zou aan geboden zijn wordt in wel onderrigte kringen getwijfeld. Hel heeft hier kwaad bloed gezet dat door de Oostenrijksche regering aan de Hanoversche uitgewekenen, bij hun vertrek uit Zwitserland naar Frankrijk, de noodige passen zjjit verschaft. De dagbladen maken hiervan gebruik om den heer von Beust, in weerwil van zijne welwillende betuigin gen, als den onverzoenlijke!) vijand van Prnissen af te schilderen. In Hanover is eene som van 10000 thalers brjeengebragtlot den aan koop van tafelgereedschap, hetwelk den voormaligen koning bij zijn 25-jarig huwelijksfeest zal worden aangeboden. De zilversmid, die dit geschenk heeft geleverdheeft het voor zijne winkelglazen ter openbare bezigtiging gesteld. Dit veroorzaakte zulk een toeloop, dat hij genoodzaakt was zrjn winkel te sluiten. INGE KONDEN. liet premier Paris in het Leidscbe dagblad van 15 Februari 1868 is on bevallig, ongeestig en bovenal onwaardig tegenover het ernstige onderwerp en den voornamen man dien het aanvalt. Scherts is zeker niet een geschikte vorm om vermeende dwalingen op staatkundig of godsdienstig terrein te bestrijden. Door scherts kan men zoodanige overwinning behalen welke verkregen wordt door de lachers aan zijne zijde te hebben, maar wanneer het de ernstigste en de allerbelang rijkste zaken der menschen betreft, dan zal men voor of tegen sprekende met scherts niet ver komen. Het L. dagblad moest bovendien begrjjpen dat hare boert of jokkernij en geestigheid zoover bij die van dc Arnhem- sche courant achter staat, dat het enkel op grond daarvan zich aan dat genre niet moest wagen. Blaar het is niet de onamusante scherts welke ons in-dat artikel het meest hindert. Het pochen op eene twijfelachtige overwinning bij de laat ste verkiezing doet ons denken aan den kleinen jongen die met een ande ren om een vlieger vecht tot de wind de vlieger aan beider handen ont voert, en ieder der jongens zich verheugt dal de ander den vlieger niet heeft. Blaar gesteld dal de partij waartoe het L. dagblad behoortbjj de jongste verkiezing overwonnen heeft, dan is het uiterst onedelmoedig om op den overwonnenen te smalen en hem te beschimpen. Het is ook hoogst gevaarljjk, mijne lieeren van het L. dagblad, zulk een toon te voeren tegenover eene partij die u beschuldigt van onchristelijkheid, welke be schuldiging uwe partij afweert door voor te geven dat de geest van het Christendom in het wezen der natie zoodanig is doorgedrongen, dat daar door godsdienst-onderwijs op de scholen overbodig geworden is. Wilt gjj dat men in dit beweren iets meer dan ijdele klanken vinde, wilt gij bewijzen dat uwe partij recht heeft zoo te spreken; predikt dan door voorbeeld en plaatst niet meer zulke heele leclijke artikeltjes als dat van 15 Februari 1868. W. jUAADEMSE-NIEUWS. PROMOTIEN AAN DE LEÏDSCHE UOOGESCHOOL. Den 15dcn Februarij de heer W. A. Dolleman, van Heemstede, in de reg- tenna verdediging van zijn akademisch proefschrifteenige vragen betref fende uitvoerders van uiterste wilsbeschikkingen. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 5