LEYDSCIi 1868. WOENSDAG 12 FEBRUARIJ. De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. Bij deze Courant wordt verzonden N". 3 blad 5) der Handelin gen van den Gemeenteraad. r li 11\EXLAX 1)SCIIE BERTCTtENT LEYDEN, 11 February Het Staatsblad n». 11 bevat het kori. besluit van 22 Jan., bepalende de sterkte, zamenstelliug en indeeling der schutterijen, zoo dienstdoende als rustende, in de provincie Zuidbolland. Volgens een daarbij gevoegden staat moet, overeenkomstig art. 23 der wet van 11 April 1827, de sterkte der dd. schutterij te Leydcn z(jn 734 tnan, uitmakende 1 bataillon van 6 com- pagniëu. Behalve den staf, moet iedere compagnie hebben: 1 kapitein, 1 l»lcD luit., 2 2de luit8., 1 sergeant-majoor6 sergeanten, 1 fottrier, 8 kor- j poraals en 2 tamboers oi hoornblazers. Op een staat van nalatenschappen afkomstig van militairen, behoord hebbende tol de landmagt in Ned. Indië, waarvan de saldo's bij het dep. van koloniën in Nederland door de regthebbenden kunnen opgevorderd worden, komen voor die van J. Roelofs, geboren en gewoond hebbende te Leydeo ten bedrage van ƒ88.23, en die van J. P. van Velzen, geboren te Leydert en gewoond hebbende te Rotterdam, ten bedrage van ƒ17.89. De heer A. G. van Hamel, beroepen lot predikant bij de Waalsche gemeente te Leeuwardenheeft Zondag II. zijne dienst als hulpprediker b(j de Waalsche gemeente alhier geëindigd, bij die gelegenheid predikende over Matth. XIV: 28-31. Meö schrijft ons uit Katwjjk aan Zee, van heden: Op het strand al hier is gevonden een levende zalm welke voor 22 is verkocht. Voor den in geringe hoeveelheid aangebragten visch werden buitengewoon hooge prjjzen besteedde rog was 8.25 per mand. Men verneemt dal de heer mr. J. W. Gefkenin het hoofdkiesdislrict Zwolle tol lid der tweede kamer gekozen thans verklaard beeft het lid maatschap aan te nemenen dat jhr. mr. J. de Bosch Kemper het lidmaat schap voor Hoorn heeft aangenomen. Te Amsterdam hebben de kiesvereenigingen Amsterdam, Vaderland en Oranje en Regt voor allen den heer mr. E. H. 's Jacob candidaat gesteld voor de verkiezing van een lid der tweede kamer. De kiesvereeniging Grondwet heeft als zoodanig gesteld den heer mr. J. Heemskerk Bz. Bij de Ned. herv. gemeente te Raalte is tot predikant beroepen d8. D. de Wolf!, pred. te Blaauwkapel; bij die te Augtislinusga de heer A. Zui- dema, pred. te Leymuiden; bij die te Ernst de cand. A. A. C. Seis. D8. C. P. Tielepred. bij de rem. geref. gemeente te Rotterdam, beeft voor hel beroep naar Amsterdam bedankt. Aan de diaconie der herv. gemeente te lleusden is door wijlen mej. A. H. Rietveld, te Gorinchem overleden, eene som van 1000 vermaakt. Te Delft ontstond Zondag avond brand iu liet stovenhok van de Nieuwekerk. Een extincteur, waarmede men terstond op de plaats van den brand tegenwoordig was, heeft goede diensten bewezen terwijl enkele spuiten, die weldra toesnelden, het vuur in zeer korten lijd geheel meester waren. Te Amsterdam heeft gisteren de heer dr. J. W. R. Tilanus het hoog leraarsambt aan de geneeskundige school aldaar aanvaardmet hel honden eener rede, die tot onderwerp had de physiologische rigtingin de heelkunde. Door den gemeenteraad van Deventer is tol hooglecraar iu de Ned. taal en geschiedenis aan het athenaenm aldaar benoemd de heer J. Jon- geneel, pred. te Hurwenen. Te ülrecht is het bouwen van een stedelijk ziekenhuis aangenomen door T. A. van Vloten aldaar, voor de som van ƒ305,149. De hoogste inschrijving was ƒ420,000. Zekere A., stoelmatter van beroep, die met zijne stiefdochter en eenige andere kinderen te Spijk woonde, ging vóór eenige dagen van huis, om «en oorijzer in den lombard te beleenen, ten einde voor dat geld de nood zakelijkste levensbehoeften te kunnen koopen. Hij ontving op het beleende pand ƒ5. Aan zijn voornemen geen gevolg gevende, zwierf hij zoo lang rond, dat hij het geld voor het grootste gedeelte aan sterken drank had uitgegeven. Hij verkocht vervolgens het lombardbriefje voor ƒ1.50, en daar ook dit geld op dezelfde wjjze spoedig verteerd was, kwam hij in den avond van 31 Jan. jl. in een berooiden toestand in de herberg de Karper, te Delfzijl. Nog 2 nren van huis verwijderd zijnde, deed de kastelein hem een strooleger in zijne schuur gereed maken. Toen men hem den volgenden morgen wilde wekken, vond men zijn lijk. Hoewel zich somtijds aanster ken drank te buiten gaande, was de man overigens een zorgdragende vader voor de zijnen. Te Elbnrg is dezer dagen een afschuwelijke moordaanslag gepleegd. Zekere slagersknecht T. ontmoette op straat een schippersgezel, met wien hjj op de najaarsmarkt van het vorige jaar twist had gehad. Eer deze er gedachten op had, ontving hjj van T. mei een slagersmes een steek in de zijde, die hem oogenblikkelijk deed nederslorten. Voorbijgangers vonden hem in zjjn bloed badende en bragten hem naar zijne woning. Er bestaat nog hoop, dat hjj het leven zal behouden. Den volgenden morgen is T. gevankelijk naar Arnhem vervoerd. Naar men uit Harlingen meldt hadden de stoombootmaatschappijen op Engeland sedert lang veel schadevergoeding te betalen voor ontvangen en niet uitgeleverde goederen. Waar de vermiste boter, kaas en lamsbouten bleven, was een raadsel. Zjj kwamen op de boot en kwamen er niet we der uit. Eindelijk was dit raadsel opgelost. De dieven waren op de boot, met name de Hollandia zelf aanwezig, en maakten deel uil der bemanning. Vrijdag avond II. barstte er een geweldige brand uit in eene boerderij op de Lage-Zwaluwc. Door de onmiddellijke nabjjheid van stroodaken welke al spoedig vuur valleden, geraakten 5 woonhuizen en 3 schuren met aanhoorigheden in brand. Het meerendeel der inboedels, vooral die der boerderijen, benevens eene aanzienlijke partij bewerkt vlas, is eene prooi der vlammen geworden alleen het vee is gered. De gissingen omtrent de oorzaak des onbeils zjjn zeer uileenloopend. 's GRAVENI1AGE 11 Februarij. Z. Hl. heeft benoemd tot ridders der orde van den Ned. Leeuw de lih. H. J. P. D. Bosch, resident van Djokjokartaen W. C. Rappé, gewezen secretaris der residentie Banjoemaas, laatst resident van Menadothans met verlof in Nederland. Door Z. Hl. is de heer E. C. U. van Doorn, commissaris, des konings in Utrecht, benoemd tot grootofficier van de orde der Eikenkroon, en jh G. F. van Tets, lid der gedep. staten van Noordholland, lot officier van i'je orde; beiden wegens hunne bemoejjingeii in de zaak der veeziekte. Tot officier der genoemde orde is mede benoemd de heer D. Rahusen te Amsterdam. De heer Hl. J. H. van Lier, kanselier van het Ned. gezantschap te Parijs, is benoemd tot consul honorair aldaar. Aan den generaal-majoor titulair W. E. Kroesen, lid van den raad van Ned. Indië, is, op zjjn verzoek, eervol ontslag uil'stands dienst verleend. Aan den magazijnmeester der marine te Hellevoetsluis J. F. R.Schullz is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, en de magazijn der marine te Viissingen J. Otuljjk van Putten, als zoodanig naar llellevoetsluis verplaatst. Tol lid van den geneeskundigen raad van Noordbrabant en Limburg is benoemd de lieer dr. J. D. Titsingh, te Gcertruidenbergthans plaats vervangend lid van dien raad. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De heer W. baron van Heeckeren van Keil heeft zjjne betrekking als directeur van het kabinet des konings aanvaard. BUITENLAXDSCHE BKRIGTEX. ENGEliAA O. LONDEN, 9 Februarij. lil bcriglen uit Abyssinië wordt gezegd,, dat liet zeker wel eenige verwondering zal te weeg brengen, dat men zoo weinig hoort van voor waarts rukken. Sedert veertien dagen toch was de opperbevelhebber reeds aangekomen, en er was eene goed uitgeruste sterke troepenmagt gereed, die evenwel sedert de eerste week van December te Senafe is gebleven, lerwjjl velen welligl verwacht zouden hebben, dat het leger zich reeds door geheel Abyssinië een weg had gebaand. Die stilstand is evenwel slechts schijn baar, want werkelijk wordt er zeer veel gedaan; maar de toebereidselen lot den togt naar en in de binnenlanden zjjn van zoodanigen aard, dat zjj veel tijd kosten. Een voornaam punt is, dat de opperbevelhebber ten stel ligste heeft verklaardniet uit Senafe te willen oprukkenvóór en aleer de troejten volledig zijn voorzien van allen proviand voor den tijd van min stens drie, maar nog liever van minstens zes maanden. Hjj wil, dat zijne manschappen ten opzigte hunner dageljjksche behoeften geheel en al onaf hankelijk zullen zijn van de inboorlingen. De dagbladen bevatten eene berekening, volgens welke de uitgaven ter verschaffing van drinkwater voor de te Annesley baai vereenigde man schappen en lastdieren van de liritsche expeditie eene som van 1,520,000 zullen hcloopen in geval zij een jaarlang op den tegenwoordigen voet aan houden. En dat is nog maar een betrekkelijk klein deel van de uilgaven, die de expeditie vereischt. De Times bevat een schrijven van den voorzitter van het voorloopig comité van HIexicaansche fondsenhouders, vertegenwoordigende een ka pitaal van ongeveer 1 millioen hetwelk zich gevormd heeft om van de De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1