LEÏDSCHE COURANT, N°. 18. 1808. MAANDAG 10 FEBRUARIJ. STADS-BER1GTEN. iPea* SY'legraal. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. c&f; '1 'ft.' .rr fci® I De pri/A der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJ F OEGSEL. Bij deze Courant wordt verzonden N'. 2 blad 4) der Handelin gen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien hel aan Gedeputeerde Staten dezer provincie gerigt verzoek van Petrus Dingjan, Pzn.distillateur, binnen deze gemeente, om vergunning tot liet doen plaatsen van een distilleerketeltjein zijn buis aan de Turfmarkt, geteekend ■wijk VI n°. 1431 Gelet op bet Koninklijk besluit van den 31stcn Januarij 1824, rakende ver gunningen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken Doen te weten dat tot liet hooren der eigenaars en bewoners van de naaslbijge- legenc en belendende panden, ten opzigte der information de commodo et incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad- buis dezer Gemeente, op Donderdag den IS11™ Fcbruarij aanst.'s voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, hij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER Burgemeester. Leyden, 8 Februarij 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BIMENLANUSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 8 Februarij. Heden namiddag ten een ure droeg de aftredende rcctor-magnificusde hoogleeraar W. F. R. Suringar, de rectorale waardigheid over aan zijnen opvolger, den hoogleeraar R. P. A. Dozy, met hel houden eener redevoe ring in de lalijnsche laaiover de tegenwoordige betrekking der kruidkunde lot de maatschappij en de hoogeschool. Bij de daarop volgende vermelding van de lotgevallen der hoogeschool in het afgeloopen akademiejaar herdacht de spreker de afgestorven hoogleeraren van der Chijs, in leven titulair-hoog- leeraar, directeur van het munt- en penningkabinet der hoogeschool, en van Breda, laatstelijk secretaris van de hollandsche maatschappij van wetenschap pen te Haarlem. Als secretaris van den akademischen senaat is opgetreden de afgetreden rector. Eergisteren avond werd aan den heer baron Taets van Amerongenin dit kiesdistrict op nieuw tot lid der tweede kamer gekozen, door ingezete nen en studenten, en aan den heer baron Sloet van de Beele, in het kies district Arnhem tot lid der kamer gekozen, door studenten eene serenade gebragt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 174 tot 218 volwassen personen en 95 tot 133 kinderen. Te Voorschoten is de laagste inschrijver, J. P. Rietbergen te Leyden, voor de som van 26847 aannemer geworden van het bouwen eener nieuwe kerk «oor de herv. gemeente aldaur. In de volgende week wordt met hel afbreken der oude kerk aangevangen, terwijl de nieuwe tegen November aanst. voltooid moet zijn. De taal- en letterkundige afdeelinu' der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. De minister van binnunl. zaken, overwegende, dat ten gevolge van het niet-aannemen van het lidmaatschap der tweede kamer door den heer mr. W. 11. Dullerl in het hoofdkiesdistrict Groningen, eene nieuwe stem ming in dal district moet plaats hebben, heeft bepaald: dat de verkiezing in het hoofdkiesdistrict Groningen zal geschieden op Donderdag 20 Februarij aanst., en dat, zoo herstemming noodig is, deze zal plaats hebben op Don derdag 5 Maart daaraanvolgende. Bij de in het hoofdkiesdistrict Alkmaar gehouden herstemming zijn uitgebragt 2496 geldige stemmen. Tot lid der tweede kamer werd gekozen de heer jhr. mr. C. van Foreest, met 1444 stemmen. De lieer mr. W. van der Kaay verkreeg 1052 stemmen. De uitslag der verkiezingen voor de tweede kamer is thans als volgt: Van de 75 leden, waaruil de kamer bestaat, zijn reeds 74 gekozen; niet herkozen zijn 17 leden der ontbonden kamer; 15 nieuwe leden der kamer zgn gekozenvan de 38 ledendie tegen het hoofdstuk van buitenl. zaken slemden, zijn 30 herkozen; van de 36 leden, die voor genoemd hoofdstuk hebben gestemd, zijn 28 herkozen. Nog moeten er drie verkiezingen plaats hebben, als opengevallen ten gevolge van het aannemen door de hh. Tlior- becke en van Bosse hunner benoemingen te Assen en te Dordrechtte Gronin gen daar de heer mr. W. H. Dullertvoor dat district en voor Arnhem gekozen voor laatstgenoemd district zal zitting nemen en te Hoorn of te' Haarlem, daar jhr. rnr. J. de Bosch Kemper in beide districten gekozen is en mede voor een daarvan moet bedankcu. Op 3 February II. hebben drie kweekelingen van het Ned. Zendeling genootschap, J. VV. Roskcs, van Leyden, J. Kreemer, van Franeker, en M. Brouwer, van St. Auna-Parochie, een loffelijk examen voor de commissie tot de zaken der Prot. kerken in Ned.-Indië, afgelegd. Te Rotterdam heeft in den nacht van Woensdag op Donderdag eene stoute poging tot diefstal plaats gehad in het kantoor van een handelshuis gelegen aan den hoek van de Wijnhaven en Posthoornslecgwelk kantoor wordt begrensd door een pakhuis in genoemde steeg uilgang hebbende, maar voorts van liet kantoor afgescheiden. De N. R. C. deelt daaromtrent de volgende bijzonderheden mede: Het schijnt dat de dieven Woensdag zijn binnengeslopen in hel pakhuis en zich daar, zonder door iemand bemerkt te zijn, hebben laten insluiten. Des nachts, toen alles in de buurt in rust was, zjjn zij er in geslaagd op te klanteren tegen een luchtgat van hel pri vaat van hel kantoor, welke opening, alhoewel op eene zeer belangrijke hoogte van den beganen grond aangebragl, ten overvloede door ijzeren bon ten werd beschermd. Een dier ijzeren bouten met een gedeelte van het houtwerk, hebben de dieven weten te verbreken, waarna zij door de ope ning, die zelfs nu nog bezwaarlijk doorgang voor éénon man kon verleenen zjjn gekropen en zich, met behulp van een in het pakhuis gevonden louw, in de bestekamer van het kantoor lieten nederzakken. Tot hunne teleur stelling vonden zij het slot van hel privaat met den sleutel omgedraaid. Zonder aarzelen beproefden zij met een sinlerboor het slot te isolerenmaar dat schjjnt hun ten laatste te veel arbeid gekost te hebben, met het gevolg, dat zij de deur met zooveel geweld inliepen of openbraken, dat het slot los liet en op den grond viel. Zij bevonden zich een oogenblik later in het kantoor zelf. Daar braken zij alle lessenaars en monsterkasten open, maar, niets van hunne gading vindende, hechtten zij zich nu uitsluitend aan de plaats waar de brandkast zich bevond. Dat was geen gemakkelijke taak, want die brandkast nevond zich in een van zwaar metselwerk opgetrokken verwulf, met eene deur van kolossale sterkte afgesloten. Na vruchteloos be proefd te hebben die deur te doen wijkenbraken de dieven de houten vloer op, en ontblootten zoodoende de bindlaag en de fundamenten, waarop het verwulf rust. Die fundamenten werden door hen met breekijzers aangetast, met het gevolg, dat zij, na geweldige inspanning, wel eene massa puin verwerkten, maar zonder veel op den muur te winnen. Ten laatste beslo ten zij zonder buit af te trekken en wisten zich daartoe door het luchtgat van hel privaat weder naar het pakhuis terug te begeven waarvan zij de deur trachtten te forceren. Hier wachtte hen eene nieuwe teleurstelling. Het pakhuis wordt namelijk des nachts met een ijzeren bout, die van een hangslot voorzien is, gesloten. Daar die bout zich buitenwaarts bevindt, konden de dieven hem niet verbreken. Zij zaten opgesloten. Na langer of korter dralen klauterden zij weder legen liet luchtgat op, lieten zich weder til het privaat neder en beproefden daar dc kantoordeur, die eveneens in de Posthoornsteeg uitkomt, te verbreken. Alhoewel die deur van een veilig heidsslot voorzien was, slaagden zij daarin en vertrokken heel bedaard, na de deur achter zich bigt gelrokken te hebben. Zie verder het Bijvoegsel.) PARIJS, 7 Februarij. Het wetgevend ligchaam heeft de art. 4, 5 en 6 van de wet op de drukpers naar de commissie verzonden. Artt. 7, 8 en 9 zijn aangenomen. De Etendard berigt, dal de gewajiende benden in de Donau-vorsten- dommen bestaan uit Serviërs, Russen en Ronmanen en 2000 man sterk zijn. Naar verzekert wordt hebben Engeland, Frankrijk, Oostenryk en zelfs Rusland deswege vertoogen tot de Roumaansche regering gerigt. MADRID, 7 Februarij. Er is hier eene ministerieële crisis ten gevolge van oneenigheid in het kabinet betreffende het wets-ontwerp aangaande de na tionale bank. De ministers wilden dit ontwerp intrekkenmaar de minister van financiëu was er tegen. CORK, 7 Februarij. Kapitein iilackay, een Fenian, met twee anderen aangehouden, bood wederstand, en dit noodzaakte den policie-agent Blessa van zijnen revolver gebruik te maken. De volksmenigte, hierdoor verbit terd, gedroeg zich zoodanig dat de policie haar met een charge met de ba jonet moest doen uiteengaan. Een persoon werd sewond. Getrouwd -. G. 11. C. VAN HEES en Rotterdam, 5 Februari 1868 J. H. W. HAZERSLOOT. Eenige en algemeene kennisgeving. Bevallen van eene Dochter 1). G. DE BRUYN LE ROUX. Leiden, 6 Februarij 1868. Eenige kennisgave.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1