l*er Telegraaf. Iets over de nieuwe Stedelijke belasting. heeft een boer aan bet kanaal, ran daar naar de Vecht, zijn vee naar de stad gedreven. Een ander ook bijna ter zelfde hoogte wonende was zoo danig door hoog water omringd, dat hij zijne boerderij niet kon verlaten en zijne vrouw, die in hoog zwangeren toestand verkeerde, geen geneesheer kon verschaffenlater heeft men de vrouw met een schuitje gehaald en haar naar de stad gebragt. Te Leeuwarden is Zondag morgen door den hevigen wind bijna het geheele dak van de gasfabriek afgeslagen. De beschadiging was van dien aard dat de gasverbrnikers werden verwittigd dat er des avonds vermoede lijk geen gas zou kunnen geleverd worden. 'sGRAVENHAGE, 4 Februarij. Door Z. Hl. zijn benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leenw de heer mr. G. VV. baron van Zuylen van Nyevelt, lid van gedep. staten van Gelderland, en de heer J. B. Snellen, nabij Gouda. Bij kon. besluit van 2 Febr. is tot directeur van het kabinet des konings benoemd de heer mr. VN', baron van Heeckeren van Keil, lid van gedep. staten van Gelderland, kamerheer des konings in buitengewone dienst. Bij kon. besluit van 29 Jan. is aan den heer mr. L. A. Lighten velt laatst gezant bij het hof van Frankrijk onder intrekking van het hem bij kon. besluit van 27 Jan. 1850 verleende pensioen van 2247, een pensioen toegelegd van ƒ4000. Door Z. M. is dezer dagen in een (bijzonder gehoor ontvangen de graaf de Perponcherter overhandiging zijner geloofsbrieven als buitengewoon gezant en gevolmagligd minister van het Noord-Duitsche bondgenootschap. Tot burgemeester zijn benoemd: te Haps, de heer J. B. Mooren; te Mill, de heer H. Verstraaten te Beusichemde heer W. F. Kuyk; te Zalt- bouimel, de heer mr. P. C. Bijieveld; te Abbenbroek en Heen vlietde heer J. J. Kranenburg; te Kesteren de heer W. P. van der Zande; te Rim- burg, de heer P. D. Pelzer; te Schin op Geulle, de heer H. M. Damoiseaux; te Wijnandsradede heer P. J. L'Ortye; te Horst, de heer P. J. Janssen; te Boschkapellede heer J. Vereecken. Tot adjunct-commies bij het dep. van buitenl. zaken is benoemd de lieer E. G. A. baron Snouckaert van Schauburg, thans lste klerk. Tot ontvanger der directe belastingen te Appeltern is benoemd jh'. A. L. van Spengler, thans te Hengelo. Tol opzigter van den waterstaat 4dc kl. is benoemd de heer J. P. van Balgooy. Z. M. heeft goedgevonden den 2den luit. M. J. van Hoogstratenvan het wapen der infanterie bij het leger in 0. I., over te plaatsen bij de in fanterie van het leger hier te lande; den majoor A. F. Eymael, van hel 4de reg. infanterie, op non-activiteit te stellen, en tot majoor bij het 4de reg. infanterie te benoemen den kapitein S. L. J. Queysenvan het reg. grenadiers en jagers. De minister van oorlog zal Donderdag en die van marine Vrijdag aanst. geen gehoor verleencn. Aanstaanden Donderdag zal Z. K. H. prins Frederik een schitterend gala-bal geven, tot welks bjjwoningbehalve deleden der vorstelijke familie, een 600-tal personen zijn uitgenoodigd. Naar men verneemt bestaat het voornemen, om, bjj gelegenheid van 's konings aanstaanden verjaardaghet Lange Voorhout luisterrijk te verlichten. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag werd in de Hoogstraat, n°. 17, brand ontdekt in een schoorsteen, ten gevolge van roet, dat zich daarin had opgehoopt en aan het smeulen was geraakt. Bij den hevigen storm was het van het uiterste belang den brand te blusschen voordat hij van huiten aanvoer van lucht kon ontvangen, want anders ware de omvang van het gevaar niet te overzien geweest. Hierin slaagde men echter op de meest voldoende wijze door daartoe te bezigen een extincteur, die aan het bureau van policie aanwezig was, en waarmede de brand binnen weinige oogen- blikken werd gebluschtzoodat de dienst der spuitendie ai zeer spoedig ter plaatse waar het gevaar dreigde aanwezig waren niet vereischt werd. Bij de op het raadhuis gehouden aanbesteding van levering van 8000 illumineerglazen zijn drie hilletten ingekomen. De minste inschrijvers wa ren de hh. Winkel en Wolff alhier, voor ƒ5.10 de 100 stuks en ƒ250 voor de 100 sluks gebrokene of vermiste. B U1T E iV L A N D SC H ÜT B K R1G T E NI EAGELA A E». LONDEN 1 Februarij. In deze hoofdstad hebben 13000 aldaar gevestigde Ieren hunnen naam gezet onder het adres aan de koningin, hetwelk door het parlementslid Seymour was opgesteld en aanbevolen met het doel om te doen uitkomen dat geenszins alle leren leden van de Feniansche broederschap zijn of hare bedrijven goedkeuren. De regering is voornemens de policiemagl der hoofdstad met 1000 man 100 sergeanten en 20 inspecteurs te vermeerderen, aangezien de ondervin ding heeft doen blijken, dat de tegenwoordige sterkte van 7782 man niet toereikend is voor eene bevolking, welke telken jare aanzienlijk toeneemt en thans tol 3,522,717 zielen is geklommen. lil Ierland komen ook de protestanten meer en meer in beweging, ten einde zich gereed Ie maken om aan de lersche partij het hoofd te bieden. De krijgsraad te Chatham heeft twee soldaten van het garnizoen, we gens deelneming aan Feniauisme, veroordeeld tot brandmerk met de letters B. C. (bad conduct) en eenige jaren tuchthuisstraf. Te Sheffield heeft zich op nieuw het geval voorgedaan, dat een paar zaagsljjpers van hunne werktuigen zpu beroofd, omdat zij weigerden langer lid te zijn van eene arbeiders-vereenigiug. FlttAN ïiSiS.3 PAIUJS. 2 Febauarij. De Moniteur de F Armee bevestigt het berigt, dat het Fransche expe ditie-corps te Rome zal worden verminderd tot eene enkele divisie, onder bevel van den generaal Dumont. De beraadslagingen over liet wets ontwerp op de drukpers bij het wet gevend ligchaam loonen aandat de voorgestelde regeling van dat onder werp weinig bijval vindt. Het gesprokene door de hh. Favre en Granier de Cassagnac heeft niet alleen veel indruk in de kamer maar ook daar bui ten gemaakt, zoodat er zelfs een oogenblik gedacht werd dat de regering hare voordragt zou intrekken. Hiervan is echter niets gekomen. De Paus heeft het grootkruis der Pius-orde geschonken aan onzen minister van buitenl. zaken, met dankbetuiging voor zijne edele en vastbe raden houding bij gelegenheid der jongste gebeurtenissen in den Kerkelijken Slaat. De Hanoversche uitgewekenen, die zich in Zwitserland bevonden, heb ben dat land verlaien en zich ter sterkte van 460 man te Straatsburg ver- eenigd; 80 man zijn naar Hagenan bij Straatsburg, 120 man naar Weis- senburg en de overigen naar Luneville en omstreken gezonden. ITALIË. Door den minister Menabrea is, namens koning Victor Emanuel, aan de kamer van afgevaardigden medegedeeld dat de kroonprins, prins Hum- bert, met de prinses Margaretha van Genua ir. het huwelijk zal treden. Het huwelijk zal, naar de dagbladen berigtenin de tweede helft der maand PARIJS, 3 Februarij. In het wetgevend ligchaam heeft de heer Ollivier zijn amendement op de wet betreffende de drukpers ontwikkeld. Het werd verworpen, alsook dat van den heer Belmontet. De France en Patrie ge- looven niet dat de wet ingetrokken zal worden. De France gelooft dat'de wet met omstreeks 170 stemmen tegen 60 zal worden aangenomen. LONDEN, 3 Februarjj. Volgens berigten, uil Abyssinië ontvangenwas de weg voor onze troepen tot Senafeh open. Ruim 100 karren met levens middelen zouden naar Senafeh worden vervoerd. De betrekkingen met prins Kassai waren zoo vriendschappelijk mogelijk. Ilij zou onmiddelijk naar Antaloo oprukken om onze troepen te ondersteunen. LONDEN, 3 Februarij. Te Buenos-Ayres is de cholera uitgebarsten. De sterfte is groot. De bevolking is onder dak gebragt in tenten die in hel veld zijn opgeslagen. In verscheidene provinciën van Engeland zjjn de rivieren builen hare oevers getreden, en heeft de orkaan verwoestingen veroorzaakt. INGEZONDEN. Geen enkel woord over liet veel hoogcre bedrag dan vroeger, hetwelk de burgerstand (en dezen wilde men immers ontlasten nn zal moeten betalen, geen enkel woord over de schreeuwende onregtvaardigheid om iemands in komen af te melen naar de huurwaarde van het huis, door hem bewoond; maar alléén deze vraag beantwoord: Wat zullen de zigt- en tastbare gevol gen wezen van de plaatselijke belasting, die thans zal worden ingevoerd? En het antwoord kan geen ander zijn dan dil De meeste bewoners onzer stad, diethans iu fiksche huizen wonen, zullen van lieverlede omzien naar huizen van mindere huurwaarde, of de stad verlaten, en hierdoor zullen de deftige huizen allengs verlaten worden en leegkomen. Wie plan had, nn of later zijn huis te laten verfraaijen en verbeteren, zal dit niet doenomdat hij bevreesd is dat zijn perceel hierdoor zoo veel liooger in de huurwaarde zal worden aangeslagen en hij derhalve, builende kosten der verbouwing zelve, 'sjaarlijks ook zoo veel meer zal moeten betalen. Hieruit volgt dat de huizen van den geringere» burgerstand, steeds meer gezocht, zeer veel in huurwaarde, zullen vooruitgaan, en derhalve de bewo ners steeds hoogere belasting zullen moeten betalen terwijl de deftige hui zen in huurwaarde zullen verminderen en dus de aanzienlijken in het betalen van stedelijke lasten zullen verminderen. Dat er een zeer slappe tijd zal aanbreken voor de ambachtslieden, en aangezien van de welvaart des eenen, die des anderen afhankelijk is, dat er een zeer slechte tijd aanstaande is voor al de ingezetenen van Leyden. Is onze stad dan gedoemd om eeuwig met den vinger te worden nagewezen? Hoe jammer dat het primitieve voorstel van B. en W. niet is aangenomen Eene income-tax is de beste en billrjkste belasting, die overal kan en ten slotte ook overal zal toegepast worden, en zeer wenschelijk ware het, in het belang der ingezetenendat de raad op het genomen besluit ten opzigte dezer belasting kon terugkomen. Geen lid van den raad, maar een burger, die veel wil betalen, als hij ook slechts veel kan betalen. Leioe», 3 Februarij 1868. April worden geslotendoch er is daartoe eene vergunning van den II, Stoel noodig, dewijl de prinses eene volle nicht van prins Humbert is. Men verneemt dat te Padua onlusten hebben plaatsgehad, veroorzaakt door een bevel der kerkelijke overheid om eene lijkdienst voor de bij Men- tana gevallen pauselijke en Fransche soldaten te vieren; de regering heeft maatregelen genomen om de herhaling van dergelijke voorvallen op andere plaatsen te voorkomen. PniIISSEN. BERLIJN 2 Februarjj. De kamer van afgevaardigden heeft de overeenkomstenwaarbij aan de gewezen vorsten van Hanover, van Keur Kessen en van Nassau eene schadeloosstelling wordt verleend, aangenomen met 254 tegen 130 stemmen. Er werden belangrijke bezwaren tegen deze overeenkomsten ingebragt, maar de heer von Bismarck verklaarde dat hel ministerie niet aan liet bestuur kon blijven, indien de voorstellen verworpen werden. H. M. de koningin heeft twee fraaije vazen uit de fabriek van Sèvres, die op de tentoonstelling hare aandacht hadden getrokken van keizer Na poleon ten geschenke ontvangen. Naar men uil Karlshofen aan de Wezer meldt is in den avond van 31 Jan. brand ontstaan in het niet verre van daar gelegen stadje Trendel- burg, die, door den storm aangewakkerd, zoo hevig woedde, dat des an deren daags ten 7 ure des ochtends reeds 40 huizen afgebrand waren. Tretidelburg ligt hoog op een bergkegel en daar men niet dan met moeite water uit de rivier de Diemeiwelke aan den voet van den berg voorbjj stroomt, kan aanvoeren, dacht men dal het geheele stadje eene prooi der vlammen zou worden.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2