LliïöSClE €0 lift A UT. WOENSDAG 5 FEBRUARIJ. STADS-BER1GTEN. LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE. De Courant wordt Maandag IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.— per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in deze provincie, van den 17<i™ Januarij 1868, A. N°. 472 (2C afd.), Provinciaalblad n°. 8, houdende regeling van de Loting voor de Nationale Militie; Gelet op de bepalingen der wet van den 19,M" Augustus 1861 Staatsblad n". 72), als ook op die van Zijner Majesteits besluit van den 8sten Mei 1862 Staats blad n". 46); Doen 'te wetendat de Loting der in het vorig jaar binnen dcie gemeente voor de Nationale Militie ingeschrevenenen al zoo voor hen die geboren zijn in het jaar 1S-4Hzal geschieden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Maandag en Dingsdag den 10de" en llden February aanstaande, beide dagen des morgens te negen uren; Dat deze Loting in eene alphabetische volgorde der namen van de ingeschrevenen zal plaats hebbenen wel op Maandag den 10,!en Februarij 1868, voor de ingeschrevenenwier familie-naam begint met de letter A lot en met de letter K, op Dingsdag den 1 f™ Februarij 1868, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met de letter L tot en met de letter Z. Voorts, dat. bij art. 33 der wet is bepaald dat voor den ingeschrevene, die niet is opgekomen, het nomuier kan getrokken worden door zijn vader, moeder of voogd, terwijl, is ook deze niet opgekomen, alsdan het trekken geschiedt dóór den Burge meester of het lid van den Raad der gemeente, waar de loteling is ingeschreven; Dat ingevolge art. 34 de opgekomen ingeschrevene dadelijk na het trekken van zijn nommer de redenen van vrijstelling opgeeft die hij meent te hebben. Het opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig is en de ingeschrevene niet is opgekomen. Wijders, dat tot het opmaken der getuigschriften, vermeld bij art. 53, tot bet bekomen van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wet tige zoon welke getuigschriften worden afgegeven op de getuigenis van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faain staande ingezetenen, die tvch ieder voor de waarheid van het daarbij verklaarde, door mede-onderteekening verantwoordelijk stellen, de gelegenheid bestaat ter Secretarie dezer gemeente op Donderdag en Vrijdag, den en 14de[l Februarij aanstaande, tusschen 's voormid dags tien en 's namiddags drie uren. En zal deze door plaatsing in de Legdscke Courant van den 29sten Januarij en den 5den Februarij 1868 worden afgekondigd. Burgemeester en AVethouders voornoemd Letdbn, 28 Januarij 1868. v. D. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. B1\.\K.\LA.M)S0HE liËltlGiE\. LEYDEN, 4 February. Bij kon. besluit van 2 Febr. is tot rector-magnificus aan de hooge- sehool alhier, voor het akadetntejaar 1868/69, benoemd de hoogleeraar R. P. A. Dozy. Zaterdag aanst., den dies natalis der hoogeschoolzal de aftredende rector niagiiificttsde hoogleeraar W. F. R.Suritrgar, zijn ambt aan zijnen opvolger overdragen. Wij vestigen er de aandacht op dat, in plaats van het anders gebruikelijke' uur van twaalf, deze plegtighéid alsdan len één uur zal aanvangen. Bij de heden gehouden herstemming, ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaalis, voor zooverre het reeds nu bekend is, het volgende aantal stembillelien ingeleverd: Gemeenten. 22 Jannarij. 4 Februarij. Leyden 646 607 Oegstgeest26 28 Katwijk60 56 Valkenburg13 13 Warmond33 36 Leyderdorp38 34 Koudekerk39 37 Zoeterwotide61 55 Voorscholen41 38 Hazerswoude77 69 In eene gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is behandeld de concept-verordening regelende de invordering der plaatselijke directe belasting, welke verordening, op enkele punten gewjjzigd en aangevuld, met algemeene (13) stemmen is aangenomen. Daarna werd uog goedgekeurd een staat van af- en overschrijving op de gemeentebegrooting van 1868, en op een adres van Ma Ja Couve'e, om afschrijving van plaatselijke directe belasting over 1867, eene afwijzende beschikking genomen. De eerste heden alhier gehouden kaasmarkt heeft vrij gunstige uit komsten opgeleverd. Er is eene hoeveelheid van 600 N. aangevoerd, die grootendeels werd opgeruimd. Aan den heer J. Knijff Az.te Woerden, is vergunniug verleend om mei zijne schroefstoombootdiensl tot vervoer van reizigers, goederen en vee, van Woerden op Amsterdam en Lcydeu, ook de ringvaart van de Haarlem mermeer te bevaren. De inspecteur van de geneeskundige dienst der zeemagt heeft ter kennis gebragt van ouders of voogden, die voor hunne zonen of pupillen de toela ting als kweekeling bij 'srjjks kweekschool voor militaire geneeskundigen mogten verlangendat op 29 Junrj een vergelijkend examen der adspiranten zal plaats hebben; dat dit jaar de gelegenheid is geopend tot het plaatsen van elf kweekelingen voor de dienst der zeemagten dat vóór 1 Mei een daartoe strekkend verzoekschrift aan het dep. van marine portvrij *a' moe ten worden ingezonden. De adspiranten mogen niet beneden de 16 en niet boven de 21 jaren oud zijn. Z. M. heeft de commissie, benoemd bij besluit van 2 Jan. 1867, om maatregelen te beramen tot wering van den veetyphus, ontbonden, met dankbetuiging aan de leden dier commissie voor de door hen bewezen dien sten, die, onder Hoogeren zegen, mede hebben bijgedragen tot wering van de ramp, waardoor de Nederlandsche veestapel gedurende ruim twee jaren werd geteisterd. De minister van financiënbeschikkende op een adres van directeuren der Ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid, verzoekende dal de voorwerpen, die zullen worden uilgevoerd met bestemming om te worden geëxposeerd op de internationale tentoonstelling van zeevaartdie van 1 Junij tot 31 October dezes jaars te Havre zal worden gehouden na de sluiting der tentoonstellingvrjj van regten weder hier te lande mogen worden ingevoerd, heeft de directeurs der directe belastingen enz. te Rot terdam, Amsterdam en Eindhoven gemagtigd om den gevraagden vrijdom te doen verleenen, met inachtneming echter van eenige daarvoor vastge stelde bepalingen. De termijn van aangifte voor de tentoonstelling is tot 1 Maart verlengd. Volgens de Tijd bedraagt het aantal Nederlanders, die te Rome als ouaaf dienst jdoen 2500. De Pauselijke regering, berigl dat blad, heeft het verlangen te kennen gegeven om voor de Nederlandsche zouaven een kundig geneesheer uit Nederland te bekomen. Bij de Ned. herv. gemeente te Ond-Beijerland is tot predikant beroe pen d5. de Wilde, pred. te Poortvliet; bjj die te Hierden d®. Gunningpred. ie Leyderdorp; bij die te Noordeloos d®. StufTken, pred. te Zuilichem; bjj die te Dedemsvaart d®. Nonhebel, pred. te Muiden; bij die te Moerdijk d®. van Veen, pred. te Drongelen; bij die te Ernst de candidaat L. Brunner. Te Hellcvoetsluis is Donderdag avond een A'laardingcr visschers-matroos bij het aan boord gaan in de haven gevallen en verdronken. De broeder van den verongelukte was Zondag te voren, aan boord van een vischhoeker in zee zjjnde, over boord gevallen en mede verdronken. Nabij Enkhuizen is Zaturdag II. eene tjalk vergaan; de bemanning is omgekomen. Te Utrecht werd Zondag morgen voor 6 uur brand ontdekt in het gebouw der inkwartieringskazerne aan de Lange Nienwstraal. De vlammen sloegen uit de bovenzalen waar de veldartillerie haar magazijn heeft, en deelden zich dadelijk mede aan de groote zaal van het stnd.-gezelschap Olympia en de artillerie-school. Voordat eenige spuit aanwezig kon zijn, hadden de vlammen reeds zooveel voedsel gekregen, dat eraan redding van het brandend gebouw niet te denken viel, en men zich moest beijveren de panden in den omtrek, die reeds last begonnen te krrjgente beveiligen. Door de windrigting liepen de huizen in de Zuilenstraat veel gevaar. Door ijverige zorg van de brandweer, bijgestaan door eenige officieren en parti culieren werd dit gevaar afgewend, maar niet het minst door eene veran dering in de windrigting. Daardoor werd evenwel de pas zoo prachtvol herstelde r. kath. kerk van St. Katharijne op nieuw bedreigd. Inmiddels was echter de watermassa door een 12-tal spuiten van verschillende kanten van de Lange Nieuwstraat, door de huizen der Zuilenstraat en van de Nieuwe Gracht, aangevoerd, zoo groot geworden, dat men niet alleen de geheele omgeving kon beveiligd achten, maar ook de lang smeulende puinhoop kon bedwingen. Tegen half negen uur was men het gevaar, dat zeer ernstig was geweest, te boven. De schade is echter niet gering. Op het magazijn was veel goed; de schade voor den staal wordt op duizenden guldens be groot. De goederen van het gezelschap Olympia, van zijiiB leden en van vele anderen zijn geheel weg. Te Poederoijen gingen Donderdag avond twee broeders B., 28 en 27 jaren oud, op de ganzenjagt. Door een ongelukkig toeval ging het geweer van den een te vroeg af, en werd de ander daardoor zoodanig aan het hoofd gewond dat hij onmiddellijk den geest gaf. Beide broeders waren oppassende, ijverige jongelingen. Naar uien uit Meppel meldt staat in de omstreken dier stad alles onder water; zoover hel oog reikt is alles zee. Uil Coevorden meldt men dat het water lol eene schrikbarende hoogte is geklommen. De weg naar de Prui sische grenzen is slechts met gevaar te passeren. Uit vrees voor het water

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1