Derde eeuwfeest van de overwinning bij llciligerlce. het doemvonnis van de kerk uitspreekt, maar tevens de gesteldheid van het Iersche volk als hoogst deerniswaardig afschildert, en de geloovigen aanspoort alle wettige middelen te bezigen ten einde herstel van grieven te verkrijgen. Een kruis, dat op hel graf der te Manchester op het schavot gestorven Fenians was opgerigt, is door de policie terstond weggenomen en vernietigd. Het regtsgeding van de vermoedelijk schuldigen aan hel vernielen van den muur der gevangenis in Clerkenwell zal misschien eenigzins gemakke lijk worden gemaakt, doordat een der gevangenen, zekere Mullery, als ge tuige tegen zijne mede-gevangenen is opgetreden en belangrijke openbarin gen heeft gedaan. Uit Dublin wordt gemelddat toen de militaire versterking uit fort Duncannon de verdedigers van den Martellotoren te hulp kwam, men eene bende oproerlingen ontmoette, die weigerde zich over te geven en zelfs op de troepen vuurde, waardoor een soldaat gekwetst werd. De militairen be antwoordden alstoen het vuren en deden twee der aanranders op den grond tuimelen, die bloedende door hunne vlugtende makkers zoo haastig werden medegevoerddat het niet gehikte eene aanhouding te doen. De Times berigt, dat sir Palmer in zijne hooge regterlijke betrekking verklaard heeft, dat de wijding van een nieuwen bisschop van Natal, in de plaats van Colenso, in Engeland niet kan geschieden zonder schending van de wet. Na deze verklaring bestaat er plande wijding in Schotland te doen plaats hebben. FïtANRRIJH. PARIJS, 30 Januarij. In den senaat heeft alleen de lieer Michel'Chevalier, de bekende staat huishoudkundige tegen de nieuwe legerorganisaiie gesteoid. Hij beweerde dat Frankrijk reeds ruimschoots genoeg aan zijne krijgsmagt ten kost legde, en dat het daarvoor zijne welvaart, zijne waarachtige kracht, opolïerde. Het wetgevend ligchaam heeft met 103 tegen 100 stemmen goedgekeurd het besluit der regering, om eenen openbaren weg aan te leggen over de begraafplaats Montmarlre; dat plan van den heer llattssman vindt over hel algemeen weinig bijval. Thans is de drukperswet in behandeling waarbij de heer Thiers en anderen krachtig voor de vrijheid der dagbladpers zijn opgekomen. De Patrie zegt dat men, op grond van brieven uit Civita-Vecchia een tweede gedeelte der troepen van het expeditie-corps alhier kan terug verwachten. Er zou op het pauselijk grondgebied slechts eene enkele di visie achterblijven. De uitgevers van de veroordeelde dagbladen hebben besloten van hun vonnis in hooger beroep te komen. De Moniteur berigt dat de koning van Perzië voornemens is zijne hoofdstad Teheran door verbreeding der straten, uitlegging der vestingwer ken, enz., fraaijer en gezonder te maken, en haar door vier groote zijwegen te verbinden met de landstreken waaruil zij den toevoer van mondbehoeften ontvangt. De uitvoering dier plannen is o|igedragen aan den generaal Buhler, eenen officier van de Fransche genie, die sedert 15 jaren in dienst der Per zische regering is. 1'RUISSEN. HERLIJN 30 Januarij. Tusschen Frankrijk en l'ruissen is eene overeenkomst geslotenwaarbij Mecklenburg van het bestaande handelsverdrag met Frankrijk wordt ontsla gen zoodat aan de aansluiting van Mecklenburg aan het tolverbond thans niets in den weg staat. Men wil hierin een nieuw bewijs zien van de vriendschappelijke verhouding tusschen Frankrijk en Pruissen. De kauier van afgevaardigden heeft een voorstel van den lieer llas- senge, om van 1869 af het zegel op de dagbladen af te schaffen, met 166 tegen 150 stemmen aangenomen. Een voorstel van den heer von Viukc tot afschaffing der belasting op het gemaal en het gcslagt is mede aangeno men. De minister van financiën verklaarde dat hij geene bezwaren tegen het voorstel had. De bazar, ten voordeele van de noodlijdenden in Oosi-Prtiissen op het kon. paleis geopend, levert goede resultaten op. De koning heeft dien be zocht en aan het buffet hel ontbijt gebruikt. Hij betaalde 4 Friedrichs d'or zag rondom zich en zeide tot zijn gevolg: «Zulk een duur ontbijt vcroor- j loof ik mij niet dikwijls." Op den 25slcn dezer, des avonds, heeft de leeraar der Baptisten-ge meente te Keulen, aan den oever van den Rijn, aan 8 nieuwe lidmaten, 4 mannen en 4 vrouwen, den doop bij indompeling toegediend. INGEZONOEN. Uit beriglcn in enkele dagbladen cn gedrukte brieven eener te Winschoten gevestigde commissie, is van bet voornemen gebleken om het derde eeuw feest van het eerste heldenfeit van den tachtigjarigen oorlog, de overwinning bij lleiligerleeonder aanvoering van graaf Lodewijk van Nassau bevochten, in de maand Mei van du jaar jilegtig te vieren. Duur werd die overwinning gekocht, want graaf Adolf van Nassau liet in dien slag, als eerste oftcr uil ons vorstenhuis, zijn leven; maar gewigtig was haar invloed op de vrijheid van ons vaderland. In 1826 werd op de plaats der overwinning een zeer eenvoudig gedenk- teeken opgerigt, dat echter van lieverlede al meer en meer tot zulk eenen vervallen toestand is gekomen, dal het de nagedachtenis van hel voorge- slacht niet meer vereert. De commissie wenscht een nationaal blijvend gedenkteeken te stichten, j van de zoo heugelijke gebeurtenis, die tevens voor ons dierbaar vaderland en vorstenhuis beide zoo belangrijk is geweest; zij stelt zich voor eene onzer natie waardige eerezuil op te rigten om voor vorst en volk te dienen tot een blijk van dankbaar aandenken aan het eerste morgenrood van eenen na tachtig jaren bangen strijd verkregen blijden dag. Met bovenstaande bewoordingengrootendeels uit den brief der commissie ontleend, moge het plan in de deelnemende ondersteuning, ook van Leideus burgerij, worden aanbevolen, wanneer, zooals wjj vernamen, in deze dagen hier, in naam van eenige hunner stadgenooteneene lijst van inteekening wordt aangebodenwaarop zy zich tot het storten eener geldelijke bijdrage kunnen verbinden. Den heer Redacteur der Leydsche Courant. Wel-Ed. Heer, Het dezer dagen mij toegezonden eervol ontslag als organist bij de Doops gezinde gemeente alhier geeft, naar ik vernomen heb, tot velerlei gissingen en onjuiste gevolgtrekkingen aanleiding. Ten einde elk die er belang in stelt zou kunnen weten wat er van deze zaak is, verzoek ik u beleefdelijk dit schrijven, alsmede de beide onderstaande brievenin uw geacht blad te wil len opnemen. Ik heb de eer te zijn UEd. Dw. Dienaar, Leiden Febr. 1868. H. J. LABREE Jr. Leiden 21 Januarij 1868. Mijnheer, De kerkeraad der Doopsgezinde gemeente heeft zich tot zijn leedwezen verpligt gevonden het besluit te nemen om u tegen 1° April 1868 een eervol ontslag als organist bij deze gemeente te verleenen. Zonder eenigzins te kort te doen aan den ijver en de getrouwe pliglsver- vulling, waarmede gij steeds die betrekking waargenomen hebt, is de ker keraad tot dit besluit moeten komen, omdat, ook blijkens herhaalde op merkingen en klaglen die hem zijn medegedeeld, de verwachting bij uwe aanstelling uilgesproken, dat uw spel allengs in kunstvaardigheid en smaak zou aanwinnenniet vervuld is. De kerkeraad acht zich derhalve jegens de gemeente verpligt deze proefneming r.iet langer voort te zetten. U van dit besluit kennis gevende, voegt de kerkeraad daarbij gaarne de verzekering van de achting en welwillendheid, die hij u persoonlijk blijft toedragen. De kerkeraad der Doopsgezinde gemeente te Leiden, (get.) A. STOKHUYZEN, Voorzitter. S. VISSERING, Secretaris. Den heer 11. J. Labree Jr.Leiden. Leiden 28 Januarij 1868. Den Wei-Eerwaarden kerkeraad der Doopsgezinde gemeente te Leiden. Wei-Eerwaarde Heeren, De ondergeteekende heeft met leedwezen uit uwe missive van 21 dezer vernomen dat U Wel-Eerw. zich verpligt hebben gevonden het besluit te nemen, om hem tegen 1" April 1868 een eervol ontslag te verleenen als organist bij de Doopsgezinde gemeente alhier. Het was Item evenwel aangenaam daarbij te vernemen dat U Wel-Eerw. niets te kort wilden doen aan den y ver en de getrouwe pligtsvervulling waarmede de ondergeteekende die betrekking steeds heeft waargenomen. Dat U Wel-Eerw. tot bovengenoemd besluit zijn moeten komen ten gevolge van herhaalde opmerkingen en klaglen, die U Wel-Eerw. zyn medegedeeld, en de mededeeling dezer opmerkingen en klaglen den ondergeteekende is onthouden, heeft hem zeer bevreemd. Waren die integendeel ter zijner ken nis gebragt, welligt was hij in de mogelijkheid geweest die voor het ver volg weg te nemen. Dat door U Wel Eerw. een organist wordt verlangdnaar uw oordeel met uteer kunstvaardigheid en meer smaak begaafd dan den ondergeteekende zijn ten deel gevallendoet Item leeddoch de verklaring dat de kerkeraad de i vervulling dezer betrekking gedurende zes jaren als eene proefneming heeft beschouwd, heeft den ondergeteekende zeer verrast. Met veel genoegen heeft de ondergeteekende de verzekering ontvangen van de achting en welwillendheid die U Wel-Eerw. hem persoonljjk blijft toedragen. Hij vleit zich dat die achting en welwillendheid, zijn ijver en getrouwe pliglsvervulling waaromtrent U Wel-Eerw. verzekert en niets te kort te willen doen, dat alles te zamen er toe leiden moge, dal U Wel-Eerw. konden goed vinden alsnog op uw besluit terug te komen cn hem op nieuw in eene betrek king te bevestigendie hem steeds eervolaangenaam en wegens het daar aan verbonden honorarium van ƒ100 finautieel waarlijk niet onverschillig is geweest. Met de meeste hoogachting heeft hij de eer zich te noemen, Wel-Eerw. Heeren, UEd. Dw. Dienaar, (get.) H. J. LABREE Jr. Te Lcyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRAB BE.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 6