blTitenlandsciie heruiten. I». Fer Telegraaf. stafmuzikanten te Batavia. Er zijn benoodigd: 1 solo klarinet1 klarinet; 1 eerste trompet of lenor-hoorn en 1 (luit. De voorwaarden, die gunstig zijn, kan men vernemen bij den heer E. Dunckler, directeur van het mu ziek bij hel reg. grenadiers en jagers te 's Gravenhagetot wien men zich in persoon of met franco brieven zal hebben te wenden. De minister van binnenl. zaken is voornemens in dit jaar over te gaan lot den aanleg eener telegraaflijn naar Haarlemmermeermet de vesti ging van een telegraafkantoor in die gemeente. Het gemeentebestuur is door den minister verzocht mede te deelen of de gemeente bereid is een ge schikt lokaal aan te wijzen om tot telegraafkantoor te worden ingerigt. Volgens den Ned. Industrieel wordt in de circulaire van de hh. Swaan en van Heyningen, den 21sten dezer aan de aandeelhouders in de interna tionale haven- en spoorwegmaatschappij verzonden, medegedeeld, dat de re gering verklaard heeft bezwaar te moeten maken, om aan de staten-generaal in te dienen het ontwerp van wet tot verleening van subsidie voor den aan leg der zeehaven te Scheveningenin de concessie van rijkswege toegezegd. De hh. Swaan en van Heyningen hebben dien ten gevolge de intrekking der concessie aangevraagd. Te Botterdam is in de vorige week de eerste algemeene vergadering gehouden van liet anti-dagbladzegel-verbondtot verkiezing van een hoofd bestuur. Tot voorzitter werd benoemd prof. J. A. Fruin, te Utrecht; tot algemeenen secretaris mr. E. E. van Baalte, te Rotterdam; tot algemeenen penningmeester dr. H. F. R. Ilitbrecht, te Rotterdam; en tot leden de hh. mr. van Eek, te 's Gravenhage; prof. J. L. de Brtiijn Kops. te Delft; mr. L. Ed. Lenting te Zulphenprof. A. E. J. Moddermante Amsterdam; G. J. van Heek, te Enschedé; mr. H. J. Burger, mr. U. van Weel, dr. J. L'Ange lluet, Ed. G. W. Hoijer, de laatsten allen te Rotterdam. Als eene bijzonderheid wordt gemeld dat te Gapelle a. d. IJssel door zekeren 11. Mes een zalm is gevangen, wegende 35 halve Ned. ponden, en wel op een bleekveld. Genoemde Mes had zich ter kerk begeven en zijne vrouw, in dien tijd buitengekomen zijnde, zag den zalm liggen op het bleek veld achter hare woningdat door het hooge water ondergeloopen was. Zij durfde echter het beest, dat een geweldig leven maakte, niet aanpak ken, en wachtte, tot dat haar man uit de kerk te huis kwam. üeze heeft den zalm dadelijk bij den staart gevat en gedood en hem verkocht voor p. m. ƒ40. Nabij Franeker zalen dezer dagen in eene herberg eenige personen bijeen; in beschonken toesiand geraakt, is een hunner zoo erg mishandeld en verwond, dat hij eenigen tijd daarna aan de gevolgen daarvan is overleden. 's GRAVENHAGE27 Januarij. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer II. H. J. Jalinkkolonel der infanterie bij het leger ii: Ned. Indie, benoemd lot kommandettr der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer P. Cuypers van Vellho- ven grondeigenaar, te Ginneken, tot het dragen der versierselen van rid der der Leopolds-ordehem door den koning der Belgen geschonken; aan den heer dr. J. C. llacke van Mijnden, te Amsterdam, tol het dragen der versierselen van commandeur der orde van de H. Mauritius en Lazarus, hem deor den koning van Italië geschonken; en aan den heer R. H. L. lleid- sieck, consul-generaal der Nederlanden te Mexico, tot het dragen der ver sierselen van commandeur der orde van St. Stanislas, hem door den keizer aller Russen geschonken. Aan den heer J. C. van Osselen is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Meerkerk c. a. Tot 2den luit.-kwartiermeester bij het corps mariniers is benoemd C. J. Hazenberg, thans sergeant aspirant-kwartiermeester; voorts is de kapitein J. J. baron Melvill van Carnbée, van het reg. grenadiers en jagers, op non-activiteit gesteld. De lste luit. E. L. H. Lanschot Hubrecht is in rang overgeplaatst van het 2de bij het 4de reg. huzaren. De minister van oorlog zal Honderdag en die van marine Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. LONDEN. 26 Januarij. De stedelijke raad heeft bij de koningin een adres ingediend, tot be tuiging van afkeuring over de daden der Fenians en om te verklaren, dat het bestuur der hoofdstad op geene kosten zal zien ten einde de constitutie des lands met alle kracht te handhaven. Tevens werd eene som van 100 aangewezen, als bijdrage tot de ingezamelde gelden, ten behoeve van hen, die bij het gebeurde in Clerkenwell gewond zijn. Volgens berigteu uit Abyssinie bevond koning Theodorus zich in de nabijheid van Magdalaen stonden de opstandelingen tegenover hem; er scheen een veldslag op handen. De vorst van Tigreh had eene vriendschap pelijke boodschap aan den opperbevelhebber der Britsche expeditie, den generaal Napier, gezonden. De gevangenen waren welvarend. Tusschen Waterfort, Dungarvon en Limerick heeft men de telegraaf- daden afgesneden gevonden. Te Edinburg heeft een zware storm gewoeddie veel schade heeft veroorzaakt, en die aan eenige menscbeu het leven heeft gekost. Op de kust van Wallis is gelijktijdig een 12lal schepen verongelukt, waarbij on- gevèer 30 menschen zijn omgekomen. Volgens berigt van St. Thomas hadden de aardbevingen op dat eiland opgehouden, maar duurden zij op de naburige eilanden nog voort. Aan de Europesche vertegenwoordigers in Japan is kennis gegeven van den troonsafstand van den Taikoen De Mikado had eene vergadering van daimio's bijeengeroepen, om over 's lands zaken te beraadslagen, EKAN KtilJ H. PARIJS. 26 januarij De Monileur bevat hel verwachte rapport omtrent den fmanciëlen toe stand des rijks. Volgens hetzelve bedroeg de vlottende schuld op 1 Dec. 1867 936 millioen. Ten gevolge van onvoorziene redenen zijn de inkomsten over genoemd jaar 26 millioen beneden de raming gebleven. Hierbij voe gende het toegestane buitengewone crediet van 158 millioen en de kosten der expeditie naar Rome, zullen er 189 millioen noodig zjjn om de uitgaven voor 1867 te dekken. Op de begrootingen van 1868 en 1869 zuilen ver scheiden posten van uilgaaf verhoogd moeten worden zoodat voor die heide jaren omstreeks 82 millioen door supplementaire middelen zal moeten wor den gevonden, liet rapport herinnert voorts de noodzakelijkheid om het materieel van oorlog en marine om te werken in het belang van 's lands verdediging en de nationale eer. Uit de bij oorlog en marine opgemaakte staten bljjkt, dat daarvoor eene som van 187 millioen besteed zal moeten worden. Hetgeen verder geschieden moet is van minder dringende noodza kelijkheid en zal afhangen van de jaarlijksche inkomsten. De minister eindigt met eene leening van 440 millioen voor te stellenwaarmede aan alle behoeften zal kunnen voldaan worden. Die leening zou bij openbare inschrijving plaats hebben; en hij stelt voor, de sommen waarvoor inge schreven wordt in twintig maandelijkschc termijnen te doen storten. Ten gevolge van het verspreiden van het in het geheim gedrukte blad de Republiek en andere republikeinsche proclamatien die liet bestaan doen kennen van een complot, dat zich den val des keizerrijks ten doel stelt, zijn van regeringswege verschillende voorzorgsmaatregelen genomen. De po- licie schijnt nog niet op het spoor der bewerkers te zijn. De correctionnele regtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak der vervolgde dagbladen die een beredeneerd verslag of overzigt der beraadsla ging in het wetgevend ligchaam hebben opgenomen. Alle zijn veroordeeld tot eene boete van 1000 fr. Onder de lagere standen hier ter stede heerscht mede veel gebrek. Het is gebleken dal meer dan 500 huisgezinnen hun beddegoed in de bank van leening hebben beleend. De keizer, daarvan onderrigt, heeft de benoo- digde som gezondenom die voorwerpen te lossenen dit voorbeeld heeft de stedelijke regering bewogen een besluit uit te vaardigen, waarin bepaald wordt, dat de matrassen en veêren bedden, die van 1 Nov. tot 21 Jan. bij de bank van leening zjjn ingebragt, gratis zullen worden teruggegeven. OOST-INBIE. BATAVIA, 14 December. Tot predikant bij de evang. gemeente te Batavia is benoemd de heer P. L. de Gaay Fortman, onlangs uit Nederland teruggekeerd. Er is concessie verleend aan de firma Dümmler en C». voor den aanleg van een tramway van Batavia tot Meester Cornelis en Pasar Tanah-Abang. De veeziekte op Sumatra's Westkust heeft thans, blijkens de officiële opgave, reeds 74,651 karbouwen en 50,453 runderen weggerukt. De zware regens rigten hier en daar schade aan. Van de buitenbe zittingen luiden de berigten over het algemeen gunstig. De welwillendheid der geachte redactie dezer courant stelt mij in de gele genheid langs dezen weg te voldoen aan het verzoek om de aandacht mijner stadgenooten te vestigen op eene jeugdige vereeniging binnen deze staddie wel eenige belangstelling verdient. Ik bedoel de Leydsche Koraalvereer.iging. Als correspondent der Nederlandsche Koraalvereenigiiig, in 1865 opgerigt door de Maatschappij tot bevordering der toonkunst en uit welker statuten hieronder een uittreksel volgt, geroepen om mede te werken tot het oprig- ten van afdeelingen en koraalgezelschappen en tot hetgeen verder de belan gen der Vereeniging in mijne woonplaats kan bevorderen, meen ik daaren boven verpligt te zijn tot de taak die ik nu volbreng. De Leydsche Koraalvereenigingopgerigt in September 1866 door eenige ingezetenen onzer stad met het doel zich te oefenen in het zingen van vier stemmige koralen, zag weldra het getal harer leden tot ruim dertig geklom men en, dank zij den ijver en de lust harer leden, van hare zijde was het niet te gewaagd om reeds op den jongsten gedenkdag der kerkhervorming on op den daaraanvolgenden Zondag te voldoen aan de uilnoodigingen om zich in het openbaar in de Luthersche en Hooglandsche kerken te doen hooren wat zij is en wat men van haar te wachten heeft is reeds toen aan velen gebleken. Die aanvankelijk gunstige uitslag is ook grootendeels te danken aan den directeur der Vereeniging, den heer K. de Jong, wiens liefde voor het volks gezang, wiens onvermoeide werkzaamheid velen met mij reeds sedert jaren ook in Volkszangscholen en Mannenkoor, hebben leeren waardeeren deze Vereeniging bewijst hem dat waar allen zamenwerken lot één doel ieders taak zeer wordt verligt. De Leydsche Koraalvereeniging bestaat alleen uit werkende leden van beiderlei kunne, die den leeftijd van 18 jaren hebben bereikt, doch het reglement spreekt ook van donateurs en donatrices, die 's jaarlijks minstens één gulden bijdragen en zes malen per jaar eene bijeenkomst kunnen bij wonen. De werkende leden bekostigen zelve al hunne uitgaven en komen in een locaal in de Schoolsteeg bijeenzoodra zich een genoegzaam getal donateurs en donatrices aanmeldt zullen zij in staat zijn een meer geschikt locaal te kiezen. Welligt zal zij zich reeds daarin kunnen verheugen, zoodra belangstellen den kennis hebben genomen van hunne vorderingenwaartoe zij op eerst- komenden Donderdag-avond in het Nntsgebouw de gelegenheid zullen aan bieden; mijn vriend Godefroy heeft de welwillende toezegging gedaan eenige der alsdan uit te voeren koralen met serafine-spel te zullen begeleiden. Ook ik zou mij verheugen in de toetreding van vele donateurs en dona trices tot de Leydsche Koraalvereeniging, omdat ik er een bewijs in zou zien dat Leydens ingezetenen den ijver en de lust van leden en directeur met mij waardeerden en de beoefening van het koraal, het volksgezang bij uitnemendheid, ook als middel tot volksontwikkeling met mij op prijs stel den en wilden bevorderen. Leyden, 25 Januarij 1868. VAN DE PAVORD SMITS. Uittreksel uit «1e §tatuten der NIcderlandsclic Koraalvereeniging. Art. 1. De Vereeniging stelt zich ten doel het godsdienstig volksgezang in Nederland aan te moedigen en te veredelen. Art. 3. Al wat regtstreeks betrekking heeft tot het kerkgezang der onderschei dene gezindten in Nederland, ligt buiten de dadelijke bemoeijing der Vereeniging. Zij onthoudt zich dan ook zorgvuldig van alleswat aan hare werkzaamheden een kerkgenootschappelijk of confessioneel karakter zou geven. Dien ten gevolge zorgt zij 1°. dat bij de keuze der melodiën niet te rade worde gegaan met hare herkomst uit de Joodsche, Katholieke of Protestantsche kerk, maar alleen met haar aesthetisch en stichtelijk karakter; 2°. dat in den text der koralen alles vermeden worde wat niet met bevrediging en verheffing van den godsdienstzin en van het godsdienstig gevoel door geheel het Nederlandsche volk zou kunnen gezongen worden. Art. 5. Er zijn gewone leden en leden-beschermers der Vereeniging. Ieder gewoon lid betaalt 's jaars aan de algemeene kas vijf-en-zeventig cents en ontvangt daarvoor één exemplaar van de uit te geven vierstemmige koralen. Ieder beschermer betaalt 's jaars aan de algemeene kas ten minste drie gulden en ontvangt daarvoor, behalve de koralen, één exemplaar van de aanteekeningenver meld in art. 2, n0. 5, en van al wat wijders van wege de Vereeniging uitgegeven of verspreid wordt. Art. 7. Het Hoofdbestuur benoemt Correspondenten door geheel het land. Hun is opgedragen mede te werken tot het oprigten van afdeelingen en koraalgezelsehap- PARIJS, 27 Januarij. In den senaat zjjn de beraadslagingen aangevan gen over de wet betreffende de legerorganisatie. PARIJS, 27 Januarij. De Patrie ontkent, dat de regering voorne mens zou zijn den heer Ber.edetti, gezant van Frankrijk te Berlijn, van daar terug te roepen. INGEZONDEN.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2