LEYDSCBIE COURANT. maandajg 27 januarij. I\ü.. 12. STADS-bïurTgtenT BEKENDMAKING. Per Telegraaf. De Courant wordt Maandag IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJ VOEGSEL. ISSTELLIKe VAST EENE KAASMARKT TE LGYDEK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Kaasmarkt binnen deze gemeente, inge steld bij raadsbesluit van 31 October 1867, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Zuidholland, bij resolutie van 27 November daaraanvolgende, G. S. n". 55, wordt geopend op den eersten Dingsdag der maand Fe bruary aanstaande, en vervolgens gehouden op Dingsdag van elke iceek. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. Leyden, 24 January 1868. v. PUTTKAMER, Secretaris. PROCES-VERBAAL van de opening der stembriefjesdie ter benoeming van twee leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal den 22s,c" Januarij 1868 zijn ingeleverd. Op heden den vierentwintigsten Jannarij achttienhonderd acht en zestig, in de gemeente Leyden, hoofdplaats van het hoofdkiesdistrict Leyden, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raad huis plaats genomen des morgens ten negen uren. Het bureau is zamengesteld uit den heer dr. W. C. van den Brandeler, burge meester voorzitteren de heeren B. F. Krantz en B. W. VVttewaallleden van den gemeenteraad stemopnemers. De voorzitter plaatst op de tafel vijfentwintig stembussenbij hem den 22«eii en 23sud Januarij 1868 overgebragt uit de gemeenten LeydenOegstgeestKatwijk Valkenburg, Sassenheim, Warmond, Noordwijkcrhout, Leyderdorp, Zoeterwoude, Voorschoten, Hazerswoude, Boskoop, Leymuiden, Rijnsburg, Noordwijk, Koudekerk, Alkemade, VVoubrugge, Rijnsaterwoude, Uithoorn, ter Aar, NieuwveenOudshooru Benthuizen en Lisse. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden vijftienhonderd zeven en zestig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard acht stembriefjeswaarvan zes onin gevuld en twee niet van de vcreischte zegels voorzien zijn. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest vijftienhonderd negen en vijftig. Van dit getal zijn uitgebragt op de heeren: O. baron van Wasseneer Catwijck 908 stemmen P. H. baron Taets van Ameror.- gen 626, mr. J. L. de Bruyn Kops 586, jhr. mr. H. van Alphen 578, mr. G. Groen van Prinsterer 36Ö", F. L. Gcerling 6, mr. G. C. J. van Reenen 3, F. H. H. Borret, mr. J. T. Buys, jhr. mr. J. L. Cremer van den Berch van Heemstede. K. H. Kol en A. de Vlieger, ieder twee stemmen, D. G. Mounier. mr. M. J. Pijnappel, W. G. de Bruyn Kops, D. Veis Heynde Bruyn Kops, A. VerhoogG. WijtenburgW. F. Keur, M. J. Wertheim, mr. D. Koorders, P. H. Steenhauer, dr. Henry Dentz, mr. J. van KuvkJ. L. Nierstrasz, J. Scheltema, mr. S. Vissering, J. D. Blanken, W. 1'. Werst, S. Piek, jhr. mr. H. A. Ridder van Rappartjhr. mr. C. J. C. H. j, van Nispen tot Sevenaer, D. C. Berckenkamp, J. van Rijn, mr. H. A. Neeb, P. C. j Stoop, G. van Geer, C. de Graaf, ds. A. Brummelkainp en mr. C. Cock ieder I ééne stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de heer O. baron van Wassenaer Catwijck. Is derhalve verkozen tot lid van de tweede kamer der staten-generaal de heer OTTO BARON VAN WASSENAER CATWYCK wonende te 's Gravenhage terwijl volgens art. 104 der kieswet eene herstemming moet plaats vinden over de heeren P. H. baron Taets van Amerongen mr. J. L. de Bruyn Kops, die op de in art. 104 bedoelde lijst zijn geplaatst. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt in tegenwoordig heid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 24sten Januarij 1868. v. D. BRANDELERVoorzitter. B. F. KRANTZ, 1 Ci B. AV. AVTTEWAALL,}Stem0Pnemers- 11 IN NE MAN DSC H K I!K RIG T E 3 1 LEYDEN, 25 Januarij. Naar wjj vernemen zal er Woensdag e. k.des namiddags ten twee ure, door de arrond.-regtbank alhier eene zitting worden gehouden Ier instal latie van den heer tnr. H. F. van Kaalhoven, onlangs benoemd griffier. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 223 tot 252 volwassen personen en 127 tot 156 kinderen. Men meldt ons uit Katwijk, dd. 24 Jan.: Heden werd de eerste versche vischten gevolge van het stormachtige weêr slechts in geringe hoe- j veelheid, aangebragt. Voor de schol werd in den afslag besleed per mand ƒ5.70, voor den rog f5, voor de tongen k 30 cents per stuk. De heer Ploos van Amstel, pred. te Anjum, herwaarts beroepen, heeft inmiddels het beroep naar Ridderkerk aangenomen. De inspecteurs van de geneeskundige dienst der landmagt heeft ter kennis van ouders en voogden gebragtdat, volgens eene beschikking van den minister van oorlog, bij den aanvang van den nieuwen leercursus, op 1' September a. s. geene kweekeliiigen aan 's rijks veearisenyschoo! te Utrecht ter opleiding tot paardenarts bij het leger, zullen worden geplaatst. Men leest in de Staatscourant: Onlangs is door den heer J. W. Schuurman, raadsheer in het prov. geregtshof van Ztiidhollandaan Z. M. den koning het scheepsjournaal aangeboden, hetwelk in de jaren 1830 en 1831 aan boord van de kanonneerboot n°. 2 onder bevel van den luit. ter zee 2de kl. J. C. J van Speyk, gehouden is. Dat oorlogsvaartuig was, zooals bekend is, destijds gestationeerd op de Schelde voor Antwerpen. Het zoo merkwaardige sluk is beurtelings eigenhandig geschreven door den heldhaf- ligen van Speyk en den by hem toen aan boord dienenden adelborst lsle kl. W. A. de Gelder; het loopt tot den 4den Februarij 1831. De heer de Gel der (thans kapitein ter zee) was, zooals ook in het journaal slaat opgetee- kendden 3den Februari] 1831 door zijnen commandant naar Bath in com missie gezonden, en bevond zich dus niet aan boord, toen op den 5dcn Februarij van dat jaar de luit. ter zee van Speyk, tot handhaving der eer ■5t'd.e Nederlandsche vlag, liever verkoos den brand in hel kruid te steken dan den bodem aan den vijand over te geven. De kapitein Ier zee de Gelder, met aandoening dat journaal (hetwelk de blijken draagt uit de rivier tezyn opgevischt) in handen krijgendeheeft tot staving der algeheele echtheid geen oogenblik geaarzeld zulks door eene daarop gestelde verklaring fte erkennen. Zie verder het Bijvoegsel.) Uilslag der verkiezing in het hoofdkiesdistrict Alkmaar. Volstrekte meer derheid 1033 stemmen. Gekozen de heer mr. J. L. de Bruyn Kops, met 1060 stemmen. Herstemming tusschen de hh. jhr. mr. C. van Foreestlid der ontbonden kamer, 998 stemmen, en mr. W. van der Kaay, 994 slem- men. De heer mr. E. 11. 's Jacob, lid der ombonden kamer, verkreeg 930 en de heer mr. N. Olivier 104 stemmen. PARIJS, 24 Januarij. De Etendard zegtdat het blad, onder enveloppe per poslmerk Parijs, een geheim dagblad heeft ontvangen dat »de Republiek" is getiteld en buitengewoon hevige artikelen bevat. WEENEN, 24 Januarij. De keizer heeft den aartshertog Albrecht be noemd lot opperbevelhebber van het leger en hem opgedragen, om ten aan zien van de organisatie des legers noodige voorstellen aan de regering te doen. St. PETERSBURG, 24 Jannarij. Het Journal de St. Bét. zegt in ant woord op artikelen van de Patrie en het J. des Déb.dat Rusland groot en sterk is als Frankrgk en vrij van zucht tot verovering en uitbreiding zijner grenzen ten koste zyner naburen. Zijne eenige eerzucht is den vrede in Europa te bewaren en den welstand te verbeteren. Hij die den oorlog onvermijdelijk maakt, laadt eene zware verantwoordelykheid op zich. De oorlog brengt tegenwoordig geen roem meer aan maar strekt alleen tot ongeluk. NEW-YORK, 25 Januarij. Generaal Stanton is weder opgetreden als minister van oorlog. Volgens gerucht zal president Johnson de militaire be velen aan generaal Grant, en niet aan generaal Stanton zenden. De de mocraten in Connecticut stellen voor Grant tot president te verkiezen. MADRID, 24 Januarij. Volgens berigten uil de Baskische provinciën is het te verwachten dat weldra een Carlistische opstand ten voordeele van den oudsten zoon van don Juan zal uitbarsten. Welke zijn de beste ijzerachtige medicamenten? Het antwoord is gemak kelijk. Vermits pillen en capsulen ntoeijelyk zijn in te zwelgen en zij bo vendien dikwijls de maag en ingewanden passeeren zonder zich op te lossen, terwijl poeders, pillen en syropen op eene basis van opgelost ijzer, of lactate van ijzer, of iodure van ijzer, de tanden zwart maken, het emailleersel bederven en hardlijvigheid veroorzaken. Alleen het phosphate van ijzer van LERAS bezit geene dezer ineonvenientenhel is eene vloeistof even als een mineraal waler, zonder een smaak van yzer te hebben, het ver- eenigt zich goed met wijn, in zijne zamensteliing zijn de bestanddeelen van been en bloed opgesloten en het is door de beroemdste geneesheeren der geheele wereld geadopteerd voor de genezing van maagpijnen, witte vloed, verarming van het bloed, waaraan dames en jonge dochters, die delicaat zijn van natuur, zeer dikwijls onderhevig zijn.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1