den Kersdag cn den Nieuwjaarsdag, worden de markten, op Vrijdag bepaald, des Woensdags te voren en die op Zaturdag aangewezendes Donderdags van diezelfde week gehouden. De aanvang van de onderscheidene markten op den Zaturdag wordt door het luiden eener klok of bel aangeduid. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leydenin zijne openbare vergadering van den 9d«> Januarij 1868. De Burgemeester, V. D. BRANDELER. De Secretaris, v. PUTTKAMMER. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 21slen Januarij 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd V. D. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. M.\\E\LA.M)SCHE BERIGTEN. LEYDEN, 21 Januarij. Wij meenen de aandacht der kiezers te moeten vestigen op art. 41 der kieswet, volgens hetwelk morgen de stembus voor de verkiezingen van leden der tweede kamer ten vier ure wordt gesloten. Zondag morgen had alhier ecne aandoenlijke plegtigheid plaats. Omstreeks elf uren trok door onze stralen eene defnge lijkstatie, welke, builen de in zes koetsen gezetene familie, ook gevolgd werd door omstreeks een dertigtal jongelingen leerlingen van hel gymnasium en van de hoogcre burgerschool die allen in overeenstemming met die plegtigheid sekleed waren en de uiter lijke icekenen van rouw op den arm droegen, liet was de uitvaart van het stoffelijk overschot van den op dertienjarigen leeftijd overledenen jongeling Bern. Theod. Vosleerling van het gymnasium alhier, eenigen zoon van den heer Vos, lid van het hooge geregtshof te Suriname, naar het Israëlitisch kerkhof te Katwijk aan den Rijn. Na het lijk door de stad te voet ge volgd te zijn, plaatsten de jongelingen zich buiten de Wittepoort in de al daar gereed staande rijtuigen; welke zij bij de intrede van het dorp weder verlieten om den logt tot aan het kerkhof verder te voet af te leggen. Nadat de gebruikelijke ceremonies op hel kerkhof verrigt waren en de aanwezigen zich rondom het graf hadden geschaard, sprak de jongeling W.van Alphen. uit naam van al de overigen, een kort en hartelijk woord tot afscheid aan den te vroeg uit hun midden weggerukten vriend. Daarna werd het woord opgevat door prof. Goudsmil, oom van den overleden jon geling. Na eene welverdiende hulde gebragt Ie hebben aan den gunstigen aanleg, de meest lofwaardige vlijt en de voorbeeldelooze gehoorzaamheid van den overledene, betreurde de spreker de teleurstelling, welke de gan- sche familie door dit vroegtijdig afsterven getroffen had; en beklaagde bo venal de afwezige onders, die bijna geheel onvoorbereid het onherstelbaar verlies zouden moeten vernemen van eenen beminden zoon, op wien zij met grond al hunne hoop en verwachting gevestigd hadden. Ten slotte bedankte de hoogleeraar de jeugdige vrienden van zijnen overledenen aanverwant voor de eer, hem bij zjjne uitvaart bewezen en wenschte hartelijk dat het gym nasium en de hoogere burgerschool lang mogt gespaard blijven voor derge lijke treurige verliezen. Bij de gisteren op het raadhuis gehouden aanbesteding, zijn aannemers geworden van 1». het dagelijksche onderhoud van eenige openbare gebouwen enz.ge durende het jaar 1868, P. L. van Erkeltimmerman alhier, voor 1700; 2°. het dagelijksch onderhond van de gebouwen en het meublement der openbare scholen alhier, gedurende het jaar 1868: le perceel P. van Rijn, timmerman alhier, voor 910; 2e perceel J. H. en A. Carlier, timmerlie den alhier, voor 830; 3e perceel, dezelfden, voor 780; 3°. leveranliën: lcperceel, houtwaren: A. eikenhout Gebr. van Mannekus, houtkoopers te Soeterwoude, voor ƒ1134; B. greenenhoul S. G. Piek, houthandelaar te Oudshoorn, voor ƒ553 75; C. vurenhout, dezelfden, voor 417; D. ijpenhout, M. J. Vreeburg, houthandelaar te Soeterwoude, voor 411.22; 2C perceel, spijkers en klein ijzerwerk, H. van Uomburgh koop man alhier, voor 248 99; 3e perceel, verfwaren, glas enz. Liefrinck en C°.kooplieden alhier, voor f 434 87; 4e perceel, wagenmakerswerk G H. van Diest, timmerman te Voorschoten, voor 93 40; 5e perceelbezemma- kerswerk P. Fontein en Zonen, bezemmakers alhier, voor 185; 4°. leverantie van rivierzand en grind: le perceel, rivier- of kiezelzand D >au Leeuwen, schipper alhier, voor ƒ2 de kubiek el; 2C perceel, grind dezelfde voor 3 de kubiek el 5". het maken van 16 stuks schooltafels: G. II. van Diest, voornoemd, voor 440. Het kon den talrijken vereerders van nu wijlen dr. Hoekema Kingma niet minder dan welkom zijn dal, blijkens eene aankondiging van de kunst handelaars Schreuder en van Baak, bij hen eerlang diens welgelijkend photographisch portret zou verkrijgbaar worden gesteld. Maar wanneer een sprekend gelijkend photographisch portret, zooals ons dat van den geachten geneesheer werd vertoondtevens den stempel draagt van eenvoud en reine uitvoering, ook in de licht- en schaduw-verdeeliugdan getuigt dit van smaak en kunstgevoel bij den heer Hoffmeister, aan wiens inrigting het vervaardigd is. Zich derhalve van zulk een portret te voorzien heeft eene dubbele waarde; men ontvangt een aandenken aan een goed vriend en als photographie een meer dan gewoon voortbrengsel. Bij kon. besluit van 19 Jan. is bepaald dat de slembriefjes in te leve ren ter verkiezing van leden van de tweede kamer op den 22sten dezer en in geval van herstemming op 4 Febr. aanst., in de hoofdkiesdislricten Steen- wijk, Zwolle en Almelo zullen geopend worden op den 24slen Januarij en 6 Februarij daaraanvolgende. 's Lands middelen (hoofdsom en opcenten) hebben in het jaar 1867 o|igebragl 71,876,716.11 i. w. directe belastingen 21,098,241.20in- en uitgaande regten ƒ4,449,278.16) accijnsen ƒ25,685,960.68, waarborg en belasting der gouden en zilveren werken ƒ253,108.96), indirecte belastingen ƒ14,910,360.71, domeinen ƒ1,240,004.26, posterijen ƒ2,411,720 05), rijks- telegrafen 496,996.18) staats loterij 412,615 50 jagt en visscherij ƒ115,834.18Jloodsgelden ƒ802,596 15. In 1866 was de opbrengst ƒ68,683,257.01). De ontvangst van de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is in 1867 geweest 2,325,390tegen ƒ1,574,281 in 1866. Door de rem. geref. gemeente te Amsterdam is uit de vroeger ver melde nominatie van predikanten het volgende tweetal gevormd: d9. van der Pol, pred. te Waddingsveen, en d9. Tiele, pred. te Rotterdam. Naar men verneemt zjjn door wijlen den heer Schreuder, onlangs le Rotterdam overleden, bij uitersten wil vermaakt de navolgende legaten: aan het weeshuis der hervormden ie Delft ƒ1000, zijnde deze erfmaking geschied uit dankbaarheid, daar zijne vóór-overledene vrouw A. C. Kerkhof in 1810 of 1811 als vondeling in gemeld gesticht is opgenomen en opge voed; voorts eene gelijke som aan het weeshuis der hervormden te Rotter dam; aan de inrigting voor behoeftige blinden, mede aldaar, ƒ500. Door zekeren Lammert Ondhof is dezer dagen aan de diaconie te Wou denberg, die hem sedert jaren had bedeeld, uit erkentelijkheid de helft zijnen nalatenschap500vermaakt. De commissie te Velsen ter ondersteuning van de behoeftige arbeiders aldaar heelt kennis gegeven dat er reeds meer dan genoeg ontvangen is en dat in aller behoeften kan worden voorzien. Uit Rome meldt men dat de sergeant bij de pauselijke zouaven, Jac ques Reelick, wiens vader te Ravensteiu woonachtig is, op 19-jarigen leefiijd benoemd is tol ridder van den R. Silvester, wegens zijn zeldzainen moed, betoond b(j het innemen van eene laken-fabriek in de straat Langa- retta, waar ecne Garibaldistische zamenzwering op het punt stond uit te breken, en van weerszijden woedend werd gevochten. Het voorval had plaats op 20 Oct. II., met hel gevolg, dal de Garibaldisten in hun opzet verhinderd werden den daaropvolgende!) nacht de staatsgevangenis te openen, en daarentegen een verlies leden van 17 dooden en 52 krijgsgevangenen. Morgen zal in de Hypolitttskerk te Delft eene plegtige lijkdienst worden gevierd voor J. van Hees, sergeant der pauselijke zouaven, in het gevecht bij Montana zwaar gewond en aan de gevolgen overleden, Uit Haaften meldt men van den 17den dat de ijsdam dien nacht los geraakt en het ijs weggedreven was, waardoor het water weder ongeveer drie voet was gevallen. Algemeen was men verheugd over dit gunstig einde. Het dijkleger was juist des avonds opgetrokken, dewijl de toestand ieder oogenblik zeer gevaarlijk had kunnen worden. De buitengewone riviercorrespondenlie in de beide inspectiën van den wa terstaat is opgeheven. In den nacht van Dingsdag op Woensdag II. is er ten sterfhuize van den landeigenaar van der Wal, nabjj de Poliert, onder de gemeente Aduard diefstal gepleegd met verbreking der door het kantongeregt van Zuidhorn gelegde zegels. De dader of daders hebben zich door het breken van een vensterraam toegang verschaft tot de woonkamer der onbewoonde behuizing, de verzegeling van een aldaar aanwezig kabinet verbroken en uit een zich daarin bevindenden blikken trommel een zakje met geld en geldswaarde, len bedrage van ƒ134, ontvreemd. In de Langstraat heerscht thans wederom eene groote levendigheid in den handel in paarden en runderen waarvan veel tot hoogen prijs wordt opgekocht. 'sGRAVENHAGE, 21 Januarij. Door Z. M. is bepaald dat de ambtenaren en bedienden, bij de admi nistratie voor de zaken der roomsch-katholijke eeredienst in bediening, met behoud van hunne tegenwoordige rangen en wedden overgaan bj) hel inge steld ministerieel departement voor die zaken; en dal de ambtstitel van den tegenwoordige!) administrateur J. C. Willemse wordt verwisseld in dien van secretaris generaal bij het dep. voor de zaken der r. k. eeredienst. Tot burgemeester der gemeente Vledder is beuoemd de heer H. Vis- scher, en tot notaris te Rhenen de heer H. J. G. Mos, cand.-notaris al daar, in de plaats van den heer L. Libert, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslagen. Aan den sergeant-majoor bij het |corps mariniers L. Brouwer is toe gekend de gouden medaille voor vijftig jaren trouwe en eerlijke militaire dienst. Z. M. heeft goedgevonden voor den tijd van vijf jaren bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-lndië te detacheren, den l9tt0 luit. C. E. Sepp van het 2dcden lslCD luit.-adjudant W. Hinguian van hel l9lc, de l9te luitt. J. Vogelenzang van het 6de, L. Oflerhaus van het 8stc en E. P. Sievers van het l9lealsmede den 2den luit. J. P. Bloys van Treslong van het 2de reg. infanterie. Door den minister van koloniën zijn de hh. L. P. Luyks, W. A. Lamping en il J. van Beek gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Ned. Indië, om te worden benoemd lot opzigter 3de kl. bij den waterstaat daar te lande. De heer jh'. mr. F. L. W. de Koek heeft aan het bestuur derkiezers- vereeniging Nederland alhier kennis gegeven dat hij, bij de aanslaande ver kiezingen voor de tweede kamer als candidaat gesteld voor het hem aangeboden mandaat bedankt, omdat bij vernomen neefl dat daarin van vele zijden de beteekenis wordi gezocht van eene demonstratie legen den koning. Naar men verneemt, heeft dr. J. C. Zaalberg Pz. den titel van lid van verdienste, hem aangeboden door de alhier gevestigde vereeniging Licht Liefde, Leven, waarvan hij de stichter is, van de hand gewezen. HSJITENLANDSCHE BERIGTENT ËNGELAN E». LONDEN. 19 Januarij. Bij besluit der koningin is ecne staatscommissie benoemd om onderzoek te doen en rapport uit te brengen omtrent den staat en de behoeften van het volksonderwijs in Ierland. Volgens de jongste uit hel Abyssinisc,he legerkamp, genoten de troepen de beste gezondheid. Men was druk bezig met hel banen van wegen want daarnaar wachtte het vervoer van geschut en verder materieel. Te Dublin is dr. Waters, die ondersteld wordt redacteur te zijn van de Irishman, in hechtenis genomen en op bevel van den lord liiiienant naar de gevangenis overgebragl. Ook zijn te Queenstown zekere Train, in Ier land aangekomen als correspondent van de New-York World, en Grinned, komende van Boston, benevens een ander persoon, die per Scotia was aan gekomen, aangehouden, als verdacht van fenianisme. Voorts is nog te Glasgow een zekere Barrall aangehouden, difcn men een der bedrijvers acht van het gebeurde in Clerkenwell. Vrijdag nacht omstreeks 12 ure begaf een sergeant van het garnizoen van Dover zich naar het kruidmagazijn. De schildwacht riep hem aan, doch geen antwoord bekomende, schoot hij hem in de beenen. In de zakken van den sergeant werden eenige lonten gevonden. Zoodra de man zoover van zijne wonden is hersteld, dal hij vervoerd kan worden, zal hij voor de regtbank rekenschap van zijn gedrag moeten geven Nabij Wigan is eene steenkolenmijn in brand geraakt; al de arbeiders moesten naar boven gehaald wordenwaarna men alle openingen heeft toegestopt. Berigten uit Port-Louis van 17 Dec. melden dal de epidemische koorts aldaar op nieuw woedt en er van 20 tot 25 slagtoffers per dag ten grave sleept. Volgens berigten uit de Kaapstad van 19 Dec. verklaren vier reizigers die deel genomen hebben aan de expeditie, uitgezonden tot het opsporen van den heer Livingstone, dat deze niet vermoord isdat zrj inboorlingen hebben gesproken die zijne bagage tot op zeker punt gedragen en hem toen uit vrees om verder le gaan verlaten hadden, en dal de heer Livingstone vermoedelijk eene andere rigling ingeslagen heeft.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2