Aan mijne ledekiezers. Deze maatschappij zou vooreerst alle bescherming van de regering der Vereenigde Staten ontvangen, en aan haar vervolgens hare nederzetting overdragen; dit zou reeds tusschen haar bestuur en den staats-secretaris Seward afgesproken zijn. EKAX HRaJW,. PARIJS, 16 Januarij. Men verzekert dat dezer dagen de onderhandelingen betredende de Italiaansche quaestie tusschen de verschillende partijen weder zijn herval. Volgens de bij het ministerie van oorlog ontvangen berigten moeten er zich onder onze te Civita Vecchia verbljjf houdende troepen gevallen van cholera voorgedaan hebben. Volgens de Presse heeft de pauselijke nuntius den minister van bui- tenl. zaken bekend gemaakt met het besluit van den Paus om uit de Fran- sche geestelijken vier kardinalen te benoemen. Daaronder zouden zijn mgr. Darboyaartsbisschop van Parijs, en de abt Bonaparte. De eerste was daartoe door den keizer voorgesteld, hoewel hij de jongste is van de aarts- bisschoppen in Frankrijk. De verhefHug van den abt Bonaparte tot de waardigheid van kardinaal is eene beleefdheid en een blijk van erkentelijk heid. De eerste stap daartoe kwant van den Paus. De toekenning van den Romeiuschen purperotantel aan een lid van het keizerlijke geslacht Bona parte geschiedt bij wijze van uitzondering. Te Mantes, dep. Seine-et-Oisezijn dezer dagen 28 personen, die een wagen met hooi geladen over de Seine voerden, door het ijs gezakt; 19 hunner zijn verdronken. ITALIË. De verkoop der geestelijke goederen wordt voortgezet, met bevredi gende uitkomsten. De opbrengst overtreft tot 1 Januarij jl. de raming met 23 pCl. De Italia, de lessen moede, die door de Fransche bladen aan Italië tot vervelens toe worden gegevendient van hare zijde ook eenigen goeden raad aan Frankrijk mede: Ziet, zegt zij, toch niet zoo uitsluitend over de Alpen, maar ook een weinig op uwen binnenlandschen toestand. Ver- is dient niet uw budget van een paar milliards en eenige honderden millioenen dat zoo zwaar op de nationale nijverheid drukt, een weinigje meer uwe aandacht? Waarom bekommert gij u ook niet om de ontzaggelijke toe rustingen ten uwent, die onvermijdelijk tot den oorlog leiden en de bevol king uitzuigen en haar naar het slagveld zullen voeren, om het met dui zenden ljjken te bedekken? Gij zijl ook niet zoo rijk aan vrijheid; tracht toch dien schat te vermeerderen, die de kostbaarste is van allen en de andere schatten menigmaal vergoeden kan. Kracht en magt zijn niet ge noeg voor een volk; de veiligheid en waardigheid des burgers zijn evenzeer noodzakelijk, De dagbladen melden dat de wapenfabriek te Brescia onafgebroken geweren levert aan de Fransche regeringen dat te Turyn vele arbeiders zijn aan het werk gesteld om lederwerk ten behoeve van het Fransche leger te vervaardigen. PRUISSEX. BERLIJN 16 Januarij. De onderhandelingen tusschen de Pruissische regeering en den heer Qtiaadc, Decnsch gezant alhier, over de eindelooze Noord-Slceswijksche quaestie, zijn weder hervat. Men wil dat de regering voornemens is de belasting op den tabak te verhoogen en die op hel zout te verminderen. Naar men verneemt is eene overeenkomst met de speelbank te Wies- baden door den koning goedgekeurd. Daarbij wordt vergunning gegeven om het spel nog gedurende vijf jaren voort te zettentegen uitkeering van een mtllioeu rijksdaalders ten behoeve der openbare inrigtingen in Wiesba den ett Ems. Betreffende Oost-Pruissen verneemt men dat aldaar gedurende zes maan den minstens 15 en gedurende drie maanden minstens 20 districten eene krachtige ondersteuning zullen moeten hebben terwijl er builen de reeds in verzorging genomen huisgezinnen nog 3500 verpleegd zullen moeten worden. Thans zijn er ook uit Pommeren zeer ongunstige berigten omtrent den toe stand ingekomen. In de districten Rügen, Franzburg, Grimmen en Greifs- wald heerscht reeds bepaaldelijk gebrek. Op vele velden is de oogst aldaar door hagelslag vernield; aardappelen heeft men er (in het geheel niet kun nen rooijen en buitendien heeft de bevolking in veie districten groote schade geleden door overstroomingeu terwijl tegenwoordig de prijzen der levens middelen er zelfs reeds Itooger zijn dan in het zoo zwaar geteisterde Oost- Pruissen. Gelukkig heerscht in de genoemde districten veel meer welvaart dan in de Oost-Pruissischemaar al kan men er dus;meer doen, zoo heb ben de besturen zich toch reeds tol de regering moeten wenden om een voorschot van 50000 tb.tot aankoop van graan. In de kamer van afgevaardigden zijn aan dei regering scherpe verwijten gedaan over nalatigheid in het tijdig nemen van maatregelen tot voorkoming en leniging van den nood, die men te meer van haar had moeten verwach ten, daar de groote ellende voor een goed deel toe te schrijven was aan de gebrekkige organisatie en administrative instellingen in de oostelijke pro vinciën. Van den minister van binnenl. zaken had men verwacht, dat hij zich in persoon naar de door den hongersnood geteisterde streken zou be geven hebben, waar in zulke omstandigheden zijne plaats was, evenzeer als in den oorlog die van den generaal op het slagveld. Dc kamer van afgevaardigden heeft de beraadslagingen geopend over liet ontwerp betredende het sluiten eener leening van 40 millioenlot ver betering van den toestand in de noodlijdende provinciën. In de kolenmijn Neu-lserlohnnaby Bochornheeft een vreesselijk onheil plaats gegrepen. Ten gevolge van het jongste onstuimige weder in den nacht van den 14 had zich in de mijn eene groote hoeveelheid gas op gehooptwaardoor eene vreesselijke ontploffing volgde, waarvan de gevol gen tot nu toe niet zijn te overzien, Men vreest echter, dat weinigen der mijnwerkers, die zich in de mijn bevonden, het leven hebben behouden. Gedurende den geheelen voormiddag van den 15Jen is men bezig geweest, om de verongelukten op te sporen in den namiddag had men dan ook reeds 75 lijken en 25 zwaar en ligt gewonden gevonden. Boe groot het aantal slagtofl'ers in het geheel zal zijnis nog niet naauwkeurig bekend. OBSSTEXRIJK. Op 16 Jan. is het lijk van den aartshertog Maximiliaan op eene plegligc wijze te Triest aan wal gebragt. De lijkstoet werd voorafgegaan door de leden van het stedelijk bestuur en door de geestelijkheid, en gevolgd dooi de aartshertogen, den admiraal Tegethoff, de vertegenwoordigers der buiten), mogendheden, officieren van de zeemagtenz. De bevolking legde eene groote belangstelling aan den dag. De Presse wil welen, dat de rijksbegrooting voor oorlog, met inbe grip der marine, 80 millioen bedraagt, en dat voor de aanschaffing van achterlaadgeweren en den aanbouw van vestingwerken een buitengewoon crediet van 30 millioen zal gevraagd worden. I X KZ OX BEX. Nog maar enkele dagen en wij worden andermaal naar dc stembus ge roepen om te helpen beslissen of wij nog langer eene vertegenwoordiging verlangen, die de regering belemmert en bijna eiken maatregel, die de rust en het behoud van ons dierbaar vaderland bedoelt, verlamt, den doodsteek geeft aan handel en nijverheid en het verdere ongestoorde bezit onzer heer lijke koloniën in de waagschaal stelt en dat alles met het doel om personen en eigenbelang te dienen, dan of wij voortaan mannen van trouw en eer lijkheid onze regering willen zien steunen, van wie onze geëerbiedigde koning verklaarde: dat zij zijne booge goedkeuring en vertrouwen verdiende! Vragen wij ons allereerst af, of een ministerie, als het tegenwoordigedc steun verdient van allen, wie het belang vau ons dierbaar vaderland ter harte gaal, en geen eerlijk landgenoot, die het hart op de regte plaats draagt, zal een ander antwoord kunnen geven, dan dat wij eindelijk eens in het bezit zijn van een ministerie, uit bekwame, eerlijke en fatsoenlijke mannen zamengesteld dal dan ook steunen moeten en mannen afvaardigen onbesmet door den radicalen geest onzer dagen, die alleen afbreken en niets goeds opgebouwd wil zien, otn eenmaal uit de daardoor ontstane verwarring eigen voordeel te putten ten koste van 's lands welvaart en ons volksbestaan waarvoor onze vaderen hun bloed en leven veil hadden. Bedenken wij, wat dit ministerie, ondanks den vnigsten tegenstand, gedurende den kor ten tijd, dat het "s konings vertrouwen bezat, al niet verrigt heeft, dan konn ons al aanstonds voor den geest, hoe hel Limburg los maakte van den Duitschen bond hoe het Luxemburg bevrijdde van vreemde overvleuge ling, den vrede hielp bewaren tusschen Frankrijk en Pruissenhoe het ons, met Gods hulp, van de veepest verloste, die door vroegere laauwiieiueigen zinnigheid en wanbestuur, hier scheen vast te wortelen om onzen nationalen rijkdom te verwoestenhoe het onze flnantiën behoedde en ons bewaarde voor drukkende leeningen bij reeds drukkende lasten en eindelijk hoe hel onze stad bevoorregttc met een nieuw akademisch ziekenhuis, dat wij weldra zullen zien verrijzen, als een hand te meer, die onze universiteit aan onze gemeente verbinden moet. Een ministerie, dat reeds zoo veel goeds wrocht, moet wel een ministe rie wezen zooals wij behoeven, omdat hel getoond heeft voor onze waar achtige belangen ie waken. Zoodanig ministerie moet dan ook niet belem merd worden door vertegenwoordigers die, ontrouw aan eed en pligt, alleen eigenbelang en personendienst voorstaan.. Is dat ook uwe meening, medekiezers? Vaardigt dan mannen af, die wij als eerlijk en trouw kennen. Welke waarborgen zouden oris kandidaten geven, als die der kiesvereni gingen Grondwet en Koning en het (zoogenaamd) Algemeen Belangdie hoewel thans homogeen, ons vroeger reeds afgevaardigden voorstelden, als Bctz eu soortgelijken die overal elders als onmogelijkheden werden uitge- stooten en ter zijde gesteld en nu weer een tweetal mannen aanbevelen, die wij, minstens genomen, niet kennen. Medekiezers! gij weet wat gij hebt aan de mannen die ons tot hiertoe vertegenwoordigden. Gij weet dat zy niet schuldig staan aan inbreuk op 's konings constitutionele regten en dat zij met woord eu stem zich hebben verzet tegen de radicale machinatiëndie de oorzaak werden dat onze tweede kamer andermaal moest worden ontbonden, omdat zij, zamengesteld als zij nu was, voor de regering onbruikbaar werd geacht, die alleen 's lands belang wilde behartigd zien. Toont het dan op den 228ten Januarij e. k., door uwe trouwe opkomst aan de slembus, dat grj uw waar belang kent en niet langer gaan wilt aan den leiband die radicale raadgevers u aandoen, die niet het vaderland, maar alleen ordeloosheid en verwarring liefhebbenom daardoor later te beter in troebel water te kunnen visschen Toont dat gij het goede wilt en kiest als uwe afgevaardigden op den 228ten Januarij a. s.: O Baron VAN WASSENAER CATWYCK en P. H. Baron TAETS VAN AMERONGEN. AMAJBEMEE-XIEÏJWS PR O Al O TI EN AAN 1)10 LEVDSCHE HüOUËSCUOOJL. Den 17den Januarij de heer S. S. van der Ley, med.doct., van Langweer (Friesland), in de verloskunde, met stellingen. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 6