BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant- van Maandag 20 Januarij d868, W°. 9. STADS-BERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het verzoek van be Hevdek C°.fabriekanten alhier, waarbij zij toe slemming vragen om op gemeentegrond te mogen plaatsen kolommenwaarop zij doorloopende vierkante houten kokers zonden aanbrengenwaardoor het goed op ma chinale wijze van hunne stoomweverij aan den Vestwai naar hunne katoenfahriek aan de Heerengracht, en omgekeerd, kan verplaatst worden; terwijl hun daardoor tevens de gelegenheid zoude kunnen gegeven worden tot verplaatsing van stoom en waterdoor middel van buizen, op diezelfde kolommen rustende, al naar male de eene fabriek daaraan meer of minder behoefte heeft dan de andere Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naaslbijge- legene en belendende pandenten opzigte der inforrnatiën de commodo et incom- mo/lodoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeenteop Maandag den 27stc" Januarij aanst.'s voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren legen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Levden, 18 Januarij 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BI,\i\ËMAM)SCIIË BERIGT EN. LEYDEN, 18 Januarij. Bij kon. besluit van 16 en 17 Jan. is bepaald, dat de stembriefjes, in te leveren ter verkiezing van leden van de tweede kamer der staten-generaal op den 22ftcD dezer maand, en in geval van herstemming op den 4den Fe- bruarij aanslaande, respectievelijk zullen geopend worden in de hoofdkies- dislrictcn Dokkum, Deventer, Arnhem. Nijmegen, Hoorn, Haarlem, Ley- den, Dordrecht, Roermond, Delft, Gorinchem, Gouda, ZnidhornAssen, Middelburg, Goes, Zicrikzee, Boxmeer, den 24sten Januarij en 6 Februarij, en in het hoofdkiesdistrict Alkmaar den 259tE" Januarij en 7 Februarij. Door het Collegium Civ. Acad. Lugd. Bat. Snpremum is aan J. Ro bert op verzoek een eervol ontslag verleend als pedel van het Leydsche studenten-corps en in diens plaats benoemd P. Somerwil. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 230 tot 263 volwassen personen en 134 tol 163 kinderen. Heden morgen is eene vrouw, van middelbaren leeftijd, in de Heeren- steeg woonachtig, op eene ongelukkige wijze om het leven gekomen. Met een mandje aardappelen den trap beklimmende, sloeg zij plotseling achter over op den grond; waarvan de dood het onmiddelijk gevolg was. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee van 18 dezer: Door 43 schui ten, door welke in het afgeloopen jaar de haringvisscherij werd uitgeoefend, zijn in 131 reizen, behalve de pekelharing, aangebragt 8,090,950 stuks steurharing, waaraan werd besomd ƒ109,504. Het grootste deel daarvan bragt voordeelige uilkomstenhet kleinste geene verdiensten en voor de reeders nadeel. Voorts leed men het verlies van twee vaartnigen. Tot predikant der hervormde gemeente alhier is beroepen de heer J J.A. Ploos van Amslel, te Anjutn (prov. Friesland). De Staatscourant bevat het volgende: »Uet berigt, voorkomende in de Middelburgse he Courant en andere bladen, omtrent eene beslissing, die in den raad van ministers' zou zijn genomen betredende het al of niet aan vaarden van het lidmaatschap der tweede kamer van de staten-generaal, is verzonnen. Het schijnt niet overbodig, bet publiek bij deze gelegenheid althans eene enkele maal te waarschuwen tegen de vele valsche tijdingen die ten aanzien van daden en voornemens der regering en van hooge staats beambten dagelijks, met bekende bedoeling, worden verspreid in onderschei den couranten, veelal onder den naam van correspondentie!) uit de residentie." De bijdragen, door de Tijd voor het pauselijk leger ontvangen, bedra gen volgens de laatste opgave ƒ152,987.451- Door den kerkeraad der ned. herv. gemeente te Zwolle is, ter vervul ling der openstaande predikantsplaats de volgende nominatie gevormddd. Bronsveld te Charlois; Brijce te Alphen; Creutzberg te VlissingenEigeman te Delfshaven; Herman te BaarnLaan te Maassluis; Nahnys te Hengelo; Nonhebei te Middelburg; Rutgers te Brummen; van Son te Warmond; Vermeer te Vlissingen, en van Wisselingh te Haarlemmermeer. Bij den gemeenteraad van Delft is van curatoren van het gymnasium de volgende voordrag! ingekomen ter vervulling van het prorectoraat aan die inrigting: dr. A. H. G. P. van den Es, conrector te Groningen; dr. J. G. van Eykenconrector te Maastricht, en dr. A. Romeynrector te Enkhuizen. Te Sommelsdijk had Woensdag II. het zeldzame schouwspel plaats van het verbranden vau een gebouw van wege de overheid. Op last der rege ring is de rijks-veeschuur, in November 1865 opgerigt tijdens hel woeden van de runderpest in die gemeente, door verbranding vernietigd. Deze door de voorzigtigheid geboden maatregel neemt alle gevaar weg voor verbreiding der smetstof, die aldaar welligt nog aanwezig was en bp verkoop van het hout en andere voorwerpen soms hier of daar den gevreesdcu vijand weder zou hebben doen rijzen. Deze schuur, voor ruim 120 runderen ingerigt, met het houtwerk van verschillende ziekenloodseneen slagthuis enz. had eene waarde van p. m. ƒ4000. De gemeenteraad van Amsterdam heeft aangenomen eene voordragt van burg. en weth.tot het bouwen van eene kraaminrigting voor 100 kraamvrouwen op het terrein naast de Nederlandsche bank. De kosten van het oprigten van dat gebouw worden op ƒ150,000 geraamd Uit Haaften meldt men van eergisteren het volgende: liet ijs zit nog steeds vast. Van de llellouwsche krib tot hier zit nog steeds een vaste ijsdam. Het water is sedert gisteren avond acht ure weer een paar voet gevallen. De passagiers van van Gend en Loos, die gisteren van Utrecht zijn gekomenzijn heden met de diligenee deri dijk langs naar Herwjjjjett^s, gereden, om daar op Orakel te worden overgezet, dewijl men aldMlCStatki jr l';\, water heeft. De overtogt zoowel hier als te Bommel is «oor Ayopget^jjils,!-,' niet de schietschouw wel niet onmogelijk, maar toch zeer gevaarlijk?, daar, het ijs elk oogenklik kan losraken. Vv Dingsdag 11. is de 78-jarige watermolenaar W. Post, onder Ap gemeente Vrijenban door eene der wieken »an zijnen molen doodgcslagen.\^Dë tfio- len maalde slechts langzaam, en hij meende den tijd nog ie hehbcïfv'wn een voorwerp, dat in het bereik der wieken lag, weg te halen, met bel gevolg echter, dat het hem het leven kostte. Eenige dagen geleden gingen een viertal jongeliedentwee knechts en twee dochters van een landman, in de nabijheid van Heeg woonachtig, zich met schaatsenrijden -ermaken. Bij het wegrijden waarschuwde uien hen, om toch vooral voorzigtig te zijn bij een nabijgelegen wak. Slechts weinige streken hadden zij echter gemaakt, of de voorste stortte in hel wakterwijl de heide meisjes mede moesten volgen en allen onder het ijs schoten. Den vierden persoon alleen gelukte het nog om te zwaaijen en zich op het land te redden. Alle drie verdronkenen hunne lijken werden naderhand opgevischt. Te Groningen is dezer dagen door deu lieer F. G. Groneman, voor eene talrijke schaar dames, een cursus over natuurkunde geopend. Op 30 Dec. 1867 is op het prot. kerkhof te Tilburg gevonden hel Ijjk van een pas geboren, geieefd hebbend, kind, waarvan de schedel verbrijzeld was, dat in verregaanden staat van ontbinding verkeerde en gewikkeld was in een siuk van een baalzak. De nasporingen te Tilburg en in de omstreken hebben tot niets geleid, zoodat de mogelijkheid bestaat dat bet kind elders vermoordte Tilburg gebragt is. De officier van justitie te 's flertogenbosch verzoekt derhalve opsporing en bij ontdekking van bet een of ander berigt. 's GRAVENHAGE18 Januarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den ritmeester jhr. P. O. H. Gc- vaerts van Simonshaven, adjudant bij het 2de reg. huzaren, tol liet dragen der versierselen van ridder der orde van Sl. Olaf, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Door Z. M. is jhr. nir. E. F. E. Testa, thans consul-generaal te Mann heim, tevens commissaris bij de centrale commissie voor de Rjjnvaart, be noemd tol consul-generaal te Tunis, en de heer mr. 11. VV. J. C. Bake, thans consul-generaal ie Berlijn, tol consul generaal te Mannheim en com missaris bij de centrale commissie voor de Rijnvaart. Tot burgemeester der gemeente Stratum is benoemd de heer F. II. J. Smits, en tot burgemeester der gemeente Westerbork de heer mr. J. Beckc- ringh van Loenen. Tot leeraar aan de rijks boogere burgerschool Willem 11 te Tilburg is benoemd de heer B. Kouwenberghdusver hoofdonderwijzer ie Breda. Aan den beer mr. W. van de Poll is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het 8stc schooldistrict van Gelderland, terwijl als zoodanig is benoemd de heer mr. A. Pynacker Hordijk, Ie Tiel. Z. M. beeft goedgevonden den lsten luit. D. Spree, van bet 3dc reg. infanterie, op non-activiteit te stellen. Gisteren avond heeft H. M. de koningin ten gehoore ontvangen den nieuw benoemden minister voor de zaken der r. k. eeredienst, den beer Luyben. De minister voor de zaken der herv. eeredienst enz. zal voortaan eiken Dingsdag ten 1 ure, en die voor de zaken der r. k. eeredienst eiken Don derdag ten 1 uregehoor verleenen. Het Parijsche blad La France deelt in haar nommer van 17 dezer liet volgende mede: «Het berigt dat wij eenigen tijd geleden hebben gegeven, naar aanleiding eener correspondentie uit Weenen, omtrent de waarschijn lijkheid van een aanslaand huwelijk tusschen den prins van Oranje en de oudste dochter van den koning van Hanover, schijnt zich te bevestigcu. Men verzekert dat de beletselen door eene der vijf groote mogendheden tegen deze verbindtenis in der. weg gelegdthans zijn opgeheven en dal de toebereidselen voor het huwelijk gelijktijdig te Hitzing en te 'sGraveu- hage zouden plaats hebben." Eergisteren morgen is bij Ter Heyde op het strand gezet de Eiigelsehc schooner Alice, kapt. Walter Knotts, bemand met vier koppen, komende van Zanten en bestemd naar Harlingen. De lading bestaat uit 75 ton krenten. B01TENLANDSCBE BËR1GTEN. E BI<3- EE AS E». LONDEN 16 Januarij. Uit Aden is, dd. 4 Jan., het volgende berigt ontvangen: Eene nieuwe afdeeling van het Britsch-lndische leger komt thans hier voorbij, zich naar Aunesley-baai en verder naar Abyssinie begevende. Stoomschepen die troe pen naar de westkust der Roode zee hebben gebragt keeren in aller ijl naar Bombay terug om het aldaar nog wachtende gedeelte der voor de expeditie bestemde troepen aau boord te nemen. Op grond van bcrigten tut Abyssinië denkt men, dat de indruk, dien de aantogt van bet Britscbe leger maken moet, niet groot genoeg zal zijn om de bevrijding der Europesehe gevan genen te bewerkenmaar dal er tot bereiking van dat doel gevochten zal moeten worden. Op het eiland Tenerifïe heeft op den 2den dezer een hevige orkaan ge woed, die vergezeld werd door schokken van aardbeving. De schade, daar door veroorzaaktis vrij aanzienlijk. Volgens den Courrier des Etats-llnis heeft een ondernemend Ameri kaan, met name Torrey, op de noordkust van Borneo een grondgebied van 16000 vierkante mijlen met een of twee millioen inwoners, hem door eencn inlandschen vorst afgestaanovergedragen aan eene maatschappijin de Vereenigde Stalen gevormd om het ten behoeve van handel en nijverheid aan te wenden, onder den naam van American Trading Society of Borneo."

Leydse Courant | 1868 | | pagina 5