LEV0SCIIE VRIJDAG 3 JAMJARIJ. De Courant wordt Maandag ff oensdag en Vrijdag uitgegeven. Dia van Maandag komt uit Za'wrdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIi\I\ElVLAXI)SCHE berigten. LEYDEN, 2 January. Be minister van binnerïl. zaken heeft' bepaald' dat de dienst bij bet rijks telegraafkantoor alhier op Zondagen, eersten Kersdag en Hemelvaarts- dag zal' geliaud'en worden van 8 tot 9' ure des voormiddags, van 1 tot 8 en van 7 tot 9 ure des namiddags. Boor het rweede genootschap van Teylers stichting is voor het jaar 1868, nit het vak der schilderkunst, de volgende prijsvraag uitgeschreven: »Men verlangt een historisch en kritisch onderzoek van de beoefening der hout- sneékonst in Nederland van' den oorsprong af tot het einde der 17dE eeuw. Hierbij begeert men tevens eene zooveel mogelgk volledige beschrijving der werken van hen die in dat tijifvak hier re' lande in deze kunst hebben uit gemunt.'r De antwoorden moeten voor 1 April 1870 ingezonden worden. Be llollandsche ijzeren spoorvvg-maatschappij heeft mede den prijs voor het overbrengen van telegrammen verlaagd. De kosten vooreen enkelvoudig berigt zijn van 50 op 30 cents gehragt. Nog altijd wordt gesproken van het optreden van jhr. mr. van Nispen tot Sevenaer als minister van justitie. Men wil weten, zoo leest men in de A. C., dat die heer als voorwaarden bij de aanvaarding der porte feuille van justitie gesteld heeft de wijziging der onderwijswet en de opne ming in de militiewet van de vrijstelling van de militaire dienst voor de jongelieden die hunne opleiding aan de seminariën ontvangen. In de week van 22 tot 28 üec. heeft zich een geval van veelyphns in de gemeente Oudenrijn voorgedaan. Hel Nederl. zendeling-genootschap heeft in 1867 aan giften en legaten ontvangen de som vsn 44743 02. Wij vernemen met genoegen, zegt de Tijd, dat onze landgenoot pater H. van Aertthans predikheer te Gent, die reeds bij het reg. pau selijke zonaven bekend is, op aanvraag van mgr. Fizzani, opper aalmoeze- nier van al de pauselijke troependoor den pater-generaal naar Rome ge roepen isom aan genoemd regiment te worden verbonden. De Volksvriendmaandblad van de Nederl. Vereeniging tot afschaf fing van sterken drankdeelt mede dat alleen uil de gewone dagelyksche eouranten-berigten in 1867 zijn overgenomen 61 gevallen van gevangenne ming en veroordeeling5 van moord en doodslag; 71 van verwonding en mishandeling, en 57 zelfmoorden. De Maas was gisteren reeds digt gevroren of vol met drijfys. Het meerendeel der stoomboolen heeft toen reeds de dienst gestaakt. Xen gevolge van het staken der werkzaamheden aan liet kanaal door Holland op zijn smalst zijn in de vorige maand reeds meer dan 500 arbei ders ontslagen, zoodat die arbeiders thans in eenen jammerlijken toestand verkeeren. Zondag II. is le Overlangbroek een felle brand uitgebarsten op de hofstede Dijklioeve. Hel geheele gebouw met twee daarbij staande hooiber gen zijn een prooi der vlammen geworden. Van den inboedel werd niets gered en ook het in den stal aanwezige vee is omgekomen. Te Harlingen zijn reeds gisteren twee knapen door het ijs gezakt; men is er in geslaagd hen te redden. Ook van drie jongelingen, die zich op schaatsen van Krimpen a. d. IJssel naar Capelle begaven, zijn er twee door het ijs gevallen en onder de schotsen geraakt. De derde bad het ge luk om op den wal te springenén wendde terstond pogingen aanom zijne makkers te redden, hetgeen hem dan ook rnogt gelukken. Uit 's Hertogenbosch meldt men bet volgende: Dingsdag II. kwam een locomotief niet een ledigen zandtrein, waarvan enkele wagens, met eenige balken en planken beiaden, van Vuglit afstoomden; toen zij nabij den Deu- tersc'.ien weg aan St. Janspoort, door eene afschuiving van den dijk, ge heel op zijde raakte en bijna in de diepte stortte. Door krachtdadige hulp der werklieden heeft men de locomotief weder op de baan gebragt. Zatur- dag heeft men in de afschuiving, waarschijnlijk door ondermijning van hel water ontstaan, voorzien, zoodat de werkzaamheden, voor zooveel het wa ter dit toelaat, weder worden voortgezet. 's GRAVENHAGE2 Jaiuiarij. De koning-groothertog heeft den heer E. Dujardinattache' bijl het Belgische gezantschap te Londen, benoemd lot ridder der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft als blyk van goedkeuring en tevredenheid verleend: de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift aan G. G. Molenaar, zeeloods- schippcr te Vlieland; en de bronzen medaille en een loffelyk getuigschrift aan F. Pronker, binnenloods, W. Molenaar, J. Krul en C. F. Ree, zee- loodsen, en P. K. Knop, kweekeling te Vlieland, wegens het met de red dingsboot van Vlieland, bij zwaren storm, redden van 12 man der equipage van het in de Noorder buitengronden tusscbeiv Vlieland en Terschelling ge strande Pruissische barkschip die Braulop 23 Nov. jl. Aan den heer J. ff. Mullemeister is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commies bij het dep. van financiën. Tot burgemeester der gemeente Sneek is benoemd de beer mr. L. R. A. Hamerster-Oykstraonder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Franeker; en tot burgemeester der gemeente Rolde de heer jhr. J. A. G. van der Wyck, onder toekenning van eervol ontslag als bur gemeester der gemeente VVesterbork; aan den beer W. van Rekum is op zjjn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Stratum. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: lol ls,e luit. bij het reg. rij dende artillerie, den 2den luit. P. Haitsma-Mulier. Tot uitvoering van liet kon. besluit van 15 Dec. II., houdende rege ling der rangverdeeling, aanstelling, bevordering en bezoldiging van het personeel bij de dienst der kantoren en verdere inrigtingen van den ryks- telcgraaf, zijn met ingang van 1 Januarij 1868 benoemd: tal telegrafisten der ls,e kl. VV. H. Gosler, J. A. Carbasius, K. F. Figgé de Vries, J. Kindt, A. Broeders, P. VV. H. Linckcns en H. II. van Eek, allen thans telegrafist de eerstgenoemden van de eerste, de 4 laatstgenoemden van de2de klasse; lot telegrafisten der 2de kl. J. Sipkes, M. P. F. Born, J. Mekenkamp, G. C. E. Burger, C. van Kempe Valk. P. Elve, J. G. J.|Bonarius, L. F. van Heumen, F. J. H. Huysmans, H. Wolzak, H. P. H. EversenC. B. Loose, VV. J. Geerling, P. L. Hogerzeil, T. Genet, C. J. Gerrits, C. E. Prey, C. M. J. Plokker, A. F. Uuimels, A. van llemert, J. A. van Toorn, D. Brugma, D. ten Bosch, H. Visser Cz., W. P. Nijst, G. M. A. Harmsen, J. J. Frederikse, A. Kruit, H. J. Güppertz, E. T. van der Mey, M. P. de Jonge Lugliten, C. Vrancken, H. E. J. Graffë. P. C. G. Engelbregt, H. W. L. Leur, P. L. Mounier, W. J. Gerbers C. H. Rang M. J. H. Spaink G. J. Scholten, F. E. Duynstee, J. R. Baggerman, J. H. Ebbeler, G. H. Harmes, G. P. ZalinA. E. J. II. Herfst, M. B. Heyi en W. Koning, allen thans telegrafist, de 38 eersten van de tweede, de overigen van de 3de kl.tot telegrafisten der 3de kl. II. M. A. A. Ueymoolen, J. A. A. Plok, J. A. Verveen, W. Leyds, J. S. Mars, L. M. J. Thijssens, H.J. van Vianen J. G. Horsthuis, J. H. Nagel, A. Admiraal, F. Stoel, J. Broe ders, J. W. van der Noordaa, A. C. Begeer, A. Jansen, H. A. Peerlkamp, J. L. Verment, J. G. Bemelmans, J. II. Geerke, C. D. Canne, A. Pot, U. J. de Boeuflf, A. J. van Beek, L. Brondert, 0. C. van der Horst, H. F. Bordewtjk A. Oudshoff, F. P. Stans, A. W. J. Welder, J. Veltman, J. de SmidtL. Keck, L. iM. BeitenhaussenA. Winkelman jr.E. A. Berg- sma, J. M. A. Kramps, G. de Vries, J. F. Vaes, 11. W. Brandt, J. E. Schmitz jr., G. J. P. de Haan, J. P. de Keizer, B. Lampe, J. K. van der BorghW. Geerke, F. Versloot, A. Obbes, VV. Bos, A. Scli uilen burg D. W. Evers, H. J. van Balenburg, A. G. Willekens, G. Welter, C. A. van der Harst, H. A. Pastor, C. Zijlstra, L. de Hoog, J. P. Leenart, D. van de Graft, G. Vos jr.C. P. Treffers, G. H. Sweers, P. H. Morak L. A. Haringman, J. F. VerbistJ. A. Dorrenboom jr.F. E. Bosse, F. J. van der Mueren, A. II. Krieger, W. Posthuma, J. G. Muller, L. F. Smelt- zer, W. J. Bierlee, M. C. Riem, G. C. Meijer, C. H. Hasselkus, M. A. Schut, R. J. Mahieu F. K. van der Heiden, A. H. van MackelenbergJ. H. Umtnels, W. van Pullen, P. C. D. Keidel Jz., H. Bensman, P. H. C. Zentgraaff, S. G. Bendien, C. A. Willemse, C. C. J. II n ppF. 11. Mejjcr, T. C. G. ten Bokkel, F. van Andel, W. T. H. Bronner, VV. F. A. de Rijk J. Hoffman, K. J. Hobbel, G. de Mooy, J. Mars, J. C. Tersleeg, M. E. van ErpJ. A. Noback jr.D. Rijnders, G. M. de Bloeme, H. J. Jochems, C. H. Carl, A. Somers, G. Blokhuis Jz., W. van Esveld, C. W. Laeyen- decker, A. Timans, G. van 'tEnde, J. C. van Tussenbroek, J. Vis, B. Knuppe, J. Simonnin HelbachG. Monna, G. J. Slokkers, 11. Elbrink, F. van der Drift, A. P. Verhoeff, F. E. Pieren, J. Smits, F. W. Johanning- meijer, D. J. Kerssen, A. van PeschJ. A. H. Wissink, O. W. van der Bijil, H. Fluyt, C. L. Liitkebühl jr.A. Page, L. van Geelkerken, J. C. Hermann, N. F. Metz, P. A. de Quant, A. A. Waldorp, B. J. de Bruyn L. Visser, K. P. J. Stakman Bosse, C. Luymes, L. Bergaeker, W. G. van Eymeren, J. L. Oudshoff, J. H. Jansen, J. R. von Ronnen, J. W. L. van Bylevelt. J. Sieegstra, H. Croese, C. P. Bus, H. J. Burgers, H. C. J. F. Croes, P J. F. du Bois, J. B. A. Warmelink, C. A. Weegenaar, C. des Bonvrie jr.M. G. R. Pitlo, W. J. Wisse jr., J. Walerman, J. J. Hogeweg, C. J. A. Tret, G. F. L. S. Carpentier, C. M. Grullemans, E. van DrieslenJ. A. B. Nollen, J. D. Doorman, D. Hoffman, F. W. P. Tillaart, J. A. IlsinkW. J. Greeter, H J. P. vau Batenburg, F. .1. Ha ver Droeze en C. C. Beumer Hardenbnrgallen thans telegrafist der 3de klasse, met uitzondering der 27 laatstgenoemdenwelke, thans nog leer lingen, het examen voor telegrafist met goed gevolg hebben afgelegd.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1