LEÏBSCHE €0 UIA A 1808. WOENSDAG 1 JANUARIJ. IN0. STA DS BER1GTEN. Do Courant wordt Maandag li oensdag en Vrijdag uitgegeven. Dit van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afwonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De BURGEMEESTER Hoofd van liei Gemeentebestuur van Leydetidoel te welen, dat aan den Ontvanger der direcle belastingen alhier is ler hand gesteld èeoop den 17den dezer maand, invorderbaar verklaard kohier voor de belasting op bet personeel, dienstjaar 1867 en 1868, houdende voljaarscb aanslagen, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voel, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Letjdsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden. 30 December 1867. v. u Bil \NDELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEY DES Gezien He navolgende adressen om vergunning tot het houden en mesten van een of meer varkensals: a. van Mabtinos van Weeren, metselaar, in zijn pakhuis aan de Haven, geteekend wijk VIII n°. 155'; b. van Arie Voorram, kas telein in eene loots op de plaats achter het door hem bewoonde buis op het Leven daal, wijk 111 n". 51)6c. van de weduwe Jan Vink, geboren Biansjaar, war- moezierster, in een behoorlijk ingerigt hok achter haar huis in de eerste Groenesteeg, geteekend wijk VII n». 663 d. van hendrik Blansjaar in het achterste gedeelte van zijne woning in de Zandstraat, wijk V n°. 913 E; e. van Arie van der Spek, kleederhleekerin een hok achter zijn huis in de Bolwrrkstraatgeteekend wijk V n". 984; van David Seegienhorst iri een behoorlijk ingerigt hok achter zijn bnis. op de Binrienvestgrachtwijk V n®, 1070: <j. van Arie van Kooperen, achter zijn huis in de Koolstraat, geteekend wijk V n®. 460, h. van Jan Sire, kalver- slagter, achter zijn huis in de Koolstraat, wijk V n®. 483; z. van Caree Trouwee, sjouwer, achter zijne woning in de Gorlestraatgeteekend wijk 111 n 182; van Karei Brakei, timmermansknecht, in een behoorlijk ingerigt hok op de plaats achter zijne woning op de Nieuwe Volmolengrachtwijk V n°. 611; en k. van Pieter Mieremet, stoker, in het achterhuis van zijne woning aan de Langegracht, geteekend wijk V n®. 925; Gelet op art. 224 der Algemeene Pojicieverordening, vastgesteld 24 October dezesjaars; Doen te weten, dal tot bet liooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- |e rrrc ,,,1, - .I-liten opzigte Jcr inturiiiatit'ii 'tfc commódo et tncont- modo door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op liet Raad huis dezer Gemeente, op Maandag den 6den Januarij aanst.'s voormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verpligt zijnhunne bezwaren tegen die verzoeken op dien lijd in Ie brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Levden, 31 December 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BLWENLANDSCIIE BEIUGTEN. LEYDEN. 31 December. Van de Breuk en Smits algeuleen adresboek van de stad Leyden ziet thans de negende jaargang bet licht, llun, die met ons liet doeltnatige van een zoodanig werkje bij ervaring kennen, zal liet genoegen doen dat de uitgevers, ofschoon zij naar den aard der zaak slechts op een beperkt debiet kunnen rekenen, aanmoediging genoeg hebben gehad oui hunne laak voort te zetten. Blijkbaar leggen zij er zich op toe aan bet werkje eeut' gewenscbie volledigheid te geven, en steeds hebben zjj verklaard een dankbaar gebruik te zullen maken van aanwijzingenter wegneming van sommige leemten d;e van een dergelijk werk onafscheide lijk zijn. Op die wijze neemt het adresboek in bruikbaarheid toe eu moet hel meer en meer de aandacht onzer stadgenooteu trekken. In vele geval len zal het bun tol vraagbaak kunnen strekken en de gewigngste diensten bewijzen. Zij, die van dit handboek nog geen gebruik hebben gemaakt, en zich ter proefneming dezen jaargang willen aanscbaden, zullen spoedig daarvan de overtuiging verkrijgen. Mogt het debiet van dezen jaargang van toenemende ingenomenheid en belangstelling blijken geven, liet zou den uit gevers eene voldoening zijn voor rle daaraan bestede zorg en zeer zeker op nieuw tot aanmoediging strekken bij de voortzelling van eeticn hoogst nut tigen doelt moeitevollen arbeid. Door den jury der l'artjsche wereldtentoonstelling van 1867 zijn nog de navermelde onderscheidingen aan Nederlaudsche inzenders toegewezen: Eorrik en Dinger, te Haarlem, cbromolitbograpliie, bronzen medaille; C. eu J. de Groot, te Utrecht, hoeden, eervolle vermelding; VV. C. M. Begram, te Gorinchemgeschilde teeuen voor maudenmakerswerkeervolle vermel ding; Gebr. Peters, te Amsterdam, bedveren eu dons, zilveren medaille; Maintz en Cte.tc Batavia tabak, eervolle vermelding. De minister van financiën beeft bekend gemaakt dat, in overeenstem ming met de bepalingen van hel tusscheu Nederland en de Vereenigde Sta len gesloten postverdrag bet port der brieven naar de Vereeuigde Staten bedraagt 40 cents voor elk gewigt van 15 wigtjes of gedeelte daarvan. Voor I» brieven die ongefraukeerd worden verzonden wordt van den gedresseerde een verhoogd port, trier te lande 15 cents, gevorderd. Driemaal 's weeks wordt er eene gesloteue brievenmaal uit Nederland naar de Vereenigde Sta len verzonden. In verband met die verschillende expedition zijn de laatste tijdstippen van verzending der correspondentie voor de Vereenigde Stalen als volgt; uit Amsterdam, 's Gravenbage en Rotterdam, elke Maandag res- pectivelijk te 8 40 's m. 10 41 'sin. en 12 15 'sa», als voren elke Diiigsdag eu Vrijdag respeciiveljjk te 2 35 'sav, 4 6 en 5.15 'sav. De Staatscourant beval het tweede verslag aan den minister van bin- I nenl. zaken van de commissie in 1867 belast met het afnemen van de ge neeskundige examens, volgens art. 5 der wet van 1 Junij 1865. oor bet examen, in September gehouden, hadden zich 10 eandidalen aangemeld van deze hebben twee zich teruggetrokken. Van de overige 8 candidatcn is aan 3 liet diploma van arts uitgereikt, t. w. aan de bh. H. Reitstna pialielaudsbeelmeester; A. Quikboruer, eervol ontslagen officier van gezond heid 2de UI.; F. X. J. van Opdorp, officier van gezondheid 2de kt. bjj de zeemagt. lu de week van 15 lot 21 December is, ie Zevenbergen, één persoon aan cholera overleden. Bij de lierv. gemeente Ie Apeldoorn is tol predikant beroepen d®. Gro- neuiijer, pred. te Gaast- en Ferwoude; bij die ie Sandpoort de candidaat J. A. Tours. -- Te Rotterdam is Zaturdag II. door gecommitteerden der Nederd. hert. gemeente aanbesteed bet bouwen van eene nieuwe kerk voor genoemde ge meente aan de Kttiiskade aldaar. Er waren 15 inschrijvingen ingekomen, waarvan de minste was ƒ74697, door de lilt Kaulers en van Andel, en de hoogste f 94505, door den beer W. ,A, Bouwmeester eu Zoon. Deze aan besteding was het gevolg eeuer uoodig geoordeelde wijziging van een vroege ontwerp, zijnde de vorige aanbesteding, waarvoor de minste inschrijving was ƒ99999, destijds niet gegund Uil Hoorn meldt men dat in die streken de ziekte onder de schapen -icciiccail. In hei Noorderkwartier zijn er landlieden die al hunne schapen aan de zoogenaamde bot hebben verloren. Men schrijft dit toe aan bet vele vvaier, waardoor het land is overstroomd geweest. Te Franeker is door de ambtenaren der directe belastingen eene zeld zame aanhaling gedaan, t. w. een kofschip, geladen met rum, arak, kofBjenz. Te Groningen waren dezer dagen valsche rijksdaalders in omloop ge- bragt. De justitie had eenig vermoeden tegen twee personen opgevat, die de stukken zouden hebben uitgegeven. Dientengevolge werd door den ofïi cier van justitie aldaar en den eersten commissaris van poltcie eene huiszoe king gedaan en gevonden een aantal halfvoltooide rijksdaalders en de ma trijzen, waarin die waren gegoten. Na herhaalde ontkentenis erkenden de verdachten eindelijk, dat zjj de vervaardigers waren en die stukken in om loop hadden gebragt. De verdachten zijn aangehouden. Het waren repara- leurs van machines aan den staatsspoorweg te Groningen. In den nacht tusscheu den 27 en 28eo dezer is in eene r. k. kerk te Groningen een stoute diefstal gepleegd. De dief of dieven hebben zich mees ter gemaakt van drie zilveren op het altaar aanwezige voorwerpen bestaande uil twee lustrrs-ornameiueu en een kroontje. Uit Dinther meldt men van 27 Dcc. II. hel volgende: Toen gisleren zeer onvoorzigtig eenige kinderen zich met schaatsenrijden vermaaktenzakte een knaapje van 10 jaren door liet ijs. Op bet hulpgeroep schoot J. van Uitert toe, doch het mogt hem niet gelukken den drenkeling te bereiken, lnllisschen kwam ook een oud're broeder van liet knaapje, die zich zonder ie aarzelen op het brooze ijs waagde, maar er insgelijks lol aan de armen doorzakte. Beide redders gaven intusscben den moed niet verloren; zij sloegen met schier bovenmenschelijke krachten het ijs stuk en klouierden en zwommen lot bijna aan den hals door het water. Het was treffend om te liooren dat hel knaapje zijn broeder toeriep: »Kom maar niet bier; liet is beter dat ik verdrink dan gij." Eindelijk mogt het gelukken, den dren keling boven water te krijgen, die echter reeds in bewusteloozen toestand verkeerde. 's GRAVENHAGE 31 December. Tot burgemeester der gemeente Weerselo is benoemd de heer B. Wil mink, en lot burgemeester der gemeente Oist de lieer L. Ntlaut; voorts is eervol ontslag verleend aan den beer J. M. Godscltalx, als burgemeester der gemeente Ernpel. Tot directeur en leeraar der rijks lioogere burgerschool Willem II ie Tilburg is benoemd de beer dr. W. 1). Fenger (thans directeur der hoogcré burgerschool te Venlo), in de plaats van den heer mr. F. J. A. Fles, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. Tot schoolopziener in het 6de schooldistrict *an Zeeland is benoemd de heer mr. J. W. A. Schneiders van Greytfeuswerihte Hulst. Tot landmeters van de l9le kl. bij het kadaster zijn benoemd de bh. R. J. Bos, P. Pons en A. Douglas, thans landmeters van de 2de kl.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1