'sGRAVENHAGE, 24 December. De Staatscourant beval het kon. besluit van 22 Dec., waarbij be paald wordt dat de tegenwoordige zitting van de slaten-generaal Vrijdag 27 December aanst., te 2 ure des namiddags, in eene vereenigde vergadering van de beide kamers zal worden gesloten door eene commissie van 's ko- nings wege, waartoe benoemd zijn de ministers van binnenl. zaken en van financiën. Tot ontvanger der directe belastingen te Dinxperlo is benoemd de heer 1). A. van TVolframsdorfï', thans te Varsseveld, zijnde laatstgenoemd kan toor vereemgd met dat te Terborg. Tot kapitein, militairen commandant, tevens directeur van het Afri- j kaausehe werfdepot ter Kuste van Guinea, is benoemd de 2de luit. van het 7de reg. infanterie L. H. Meijer. De minister van financiën zal Donderdag en die van marine Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Zondag middag ontstond er brand binnen het in aanbouw zijnde ge bouw voor de algemeene rekenkamerin het Lange Voorhout. De oorzaak daarvan wordt toegeschreven aan het droogstoken van vertrekkenwaardoor vonken uit een schoorsteen zich mededeelden aan eene zoldering. Door de spoedige werking van de brandweer werd de vlamnog vóór zich aan andere vertrekken te kunnen mededeelen gebluseht. Bij eene heden aan het dep. van marine gehouden aanbesteding van verschillende artikelenwaren voor de levering van 1000 wollen dekens twee gelijke billenen ingekomen, van de hh. J. Scheltema Jzn. ën H.P. J. van Wensen te Leyden, voor ƒ4.65. Deze heeren zullen worden uitge- noodigd nader in te schryven. BUlTEiVLAKDSCHE BERIGTEN. IfiSIC Süfc, AS LONDEN, 22 December. Van regeringswege is aan de dagbladen het volgende berigtuit Abys- sinië ontvangenmedegedeeld: De gansche voorhoede is thans op eene schoone vlakte gelegerd. Zij heeft zonder de minste hindernis of tegen spoed dit punt bereikthetgeen bewijst dal het Britsche leger zonder moeite in het Abysstnische grondgebied kan komen. Weder zijn verscheiden opper hoofden van inlanders ons hulde komen brengen. Alles wel. Daarbij wordt gevoegd dat de regering geer.e bevestiging heeft ontvangen van het over ïriëst te Weenen gekomen berigt, volgens hetwelk de vorst van Abyssinië Engelands eischen ingewilligd zou hebben. Volgens de Times zal de regering eene gcheeie hervorming brengen in de administratie des legers. De Observer deelt mede dat de regering thans met de geheele zamen- zwering der Fenians en de organisatie van het geheime verbond bekend is. Volgens genoemd blad zouden nog meer personen in hechtenis genomen worden. De policie heeft een persoon aangehoudendien men in staat acht vele mededeelingcn te doen betreffende de handelingen van de Feniansche broe derschap en wel voornamelijk betreffende het buskruid-verraad. Zijn naam is James Vaughan en hrj zegt dat hrj in 1865 den eed als Fenian heeft afgelegd. Drie oorlogschepen zijn uit Portsmouth in zee gegaan, naar men zegt met verzegelde orders. Daar er een verdacht vaartuig in hel gezigt is ge weesthetwelk men onderstelt een kaper der Fenians te zijn, vermoedt men dat de uitzending der schepen ten doel heeft daarop jagt te maken. Tc Glasgow is een kruidloop ter lengte van 400 inrjlcn ontdekt, in de rigling naar den grootsten gasmeter der stad. Te Newcastle heeft een zware brand gewoed. Een groot magazijn en een blok nieuw gebouwde huizen zijn een prooi der vlammen geworden. Ten gevolge van hel springen der kannen met glycerine gevuld, even buiten die stad. zijn nu reeds 8 personen overleden. Men heeft hier liet berigt ontvangen dal de heer Baker, een Wes- leyaausch zendeling, en 8 inland.-clie leerlingen, den 21sten Julijop eender Fidsji-eilanden door de inboorlingen zijn vermoord. lil hel kanaal zijn twee schepen, de Startled Fawn, van Calcutta, en de Rushing (Fatersop reis naar Madras, zoodanig in botsing geko men dat zij beide gezonken zijn. De opvarenden hebben zich kunnen redden. Dit New-York meldt men dat, bijjkens opgaven van den directeur der posterijen in de Vereenigde Staten, nieuwe contracten met stoombootmaat schappijen gesloten zijn, ten gevolge waarvan, van 1 Jannarij af, wekelijks eiken Dingsdag. Woensdag, Donderdag eu Zaturdag 4 mails van Amerika naar Engeland zullen vertrekken. In den senaat heeft de heer Chandler het voorstel gedaan tot het toeken nen der regten van oorlogvoerende partij aan de Abyssiniërs. Werd dat voorstel aangenomen, dan zouden Amerikaansche kruisers onmiddellijk tot het vertrek gereed gemaakt zijn. Dit voorstel werd bestreden, op grond dat de aanneming een noodeloos en vruchteloos geschil met Engeland ten gevolge zou kunnen hebben, liet congres heeft het voorstel om den presi dent in staal van beschuldiging te stellen met 108 tegen 57 stemmen verworpen. De New-York Herald berigt dat het eiland St. Bartholomcus door vulka nische uitbarstingen bijna geheel verwoest is. SCKANHK.J.SÏi. PARIJS. 22 December. Bij de voortzetting der deliberaliën over de leger-organisatie heeft de heer Rouher, in antwoord op hetgeen door sommige leden omtrent het oor logzuchtig karakter der wet was in hel midden gebragt, gezegd dat de regering by de behandeling van het eerste artikel gelegenheid zou vinden zich tc verklaren ten opzigte van de aanvallen, waaraan zijne politiek bloot stond. Voor het oogenblik aarzelde hij echter niet op de meest stellige wijzen te protesteren tegen de uillegging der wet, als zou men zich voorbereiden voor een min of meer aanstaanden oorlog. Indien de regering meende, dat een oorlog op handen was, zou het onmiddellijk vermeerdering der strijdkrachten vragen, en geen ontwerp indienen, waarbij de ontwik keling dier strijdkrachten langzamerhand zou plaats hebben. Deze wet was slechts bestemd om de groote nationale belangen en de onafhankelijkheid des vaderlands te beschermen. De algemeene beraadslagingen zijn daarop gesloten. La France meent te kunnen verzekeren dat er sedert den 5den dezer, den dag waarop de heer Rouher de bekende verklaring bij het wetgevend ligchaam heeft afgelegd, ten aanzien van het plan eencr conferentie geen enkel feit op het diplomatieke terrein is voorgevallenwaarmede de zaak ge vorderd of achteruit gegaan is. Misschien is het plan niet opgegeven; doch voorzeker kan men niet zeggen dat er aan zijne verwezenlijking gearbeid wordt. Genoemd blad gewaagt ook van een gerucht nopens regtstreeksche on derhandelingen tusschen Frankrijk en Italië over eene schikking, die ten doel heeft om de September-overeenkomst door eene andere overeenkomst te vervangen, terwijl de mogendheden op de hoogte zullen worden gehouden der onderhandelingen, ten einde er later hare adhaesie aan te geven. De heer Haussmannprefect van het dep. der Seine, heeft Zaturdag II. bij gelegenheid van een gastmaal op liet stadhuis, betoogd dat de buiten landers, die de tentoonstelling hebben bezocht, eenen lioogen dunk van 's lands rijkdom en hulpbronnen en van 's keizers populariteit gekregen heb ben. Zij hebben, zeide hij, hier voorzeker ook leeren begrijpen, tot welke krachtsinspanning onze natie voor hare eer, voor de zaak van geheiligde belangen, of voor de verdediging des vaderlands in slaat zou zijn, wanneer het door haar verkoren hoofd den degen trok en haren moed inriep. Die reusachtige tentoonstelling, waarvoor in hel vergroote Parijs schier geene ruimte genoeg te vinden was, schijnt aan het stelsel der groote internatio nale wedstrijden zijne laatste uitdrukking gegeven te hebben. Sedert de handelsvrijheid al de scheidsmuren heeft afgebroken, sedert de afstand door de versnelde communicatiemiddelen schier te niet is gedaan, is de reden voor het houden van met lusschenpoozen terugkeerende tentoonstellingen van nijverheid voor een aanmerkelijk deel vervallen, gelijk de reden vervallen is voor de groote jaarmarkten alwaar de kooplieden van de gansche wereld in vroegere lijden elkander plagten te ontmoeten. Ook is de afgeloopen tentoonstelling voor hare tallooze bezoekers eeiie gelegenheid geweest om te zien, hoezeer Parijs sedert eenige jaren eene blijvende algemeene tentoon stelling oplevert. De vroegere Pruissische gezant in Mexico, de heer Magnus, is van hier vertrokken. Hij zal Brussel en Weenen bezoeken en dan naar Berlijn terngkeeren. Dij had hier een langdurig onderhond met den keizer en de keizerin, die zich naauwkeurig lieten inlichten nopens de gebeurtenissen die den dood van keizer Maximiliaan ten gevolge hebben gehad en die op HH. MM. een zeer pijnlijken indruk maakten. ITALIË. Nadat de kamer 16 dagen heeft beraadslaagd over de Romcinsche zaak, is zij thans overgegaan lot de behandeling der motlën, die er ten getale van 19 gedaan zijn. De heer Crotti heeft zijne gemotiveerde orde van den dag ontwikkeld, strekkende om Rome tot hoofdstad der katholieke wereldmet behoud van het wereldlijk gezag des pausen, te verklaren. De heer Ferraris heeft daarentegen zijne orde van den dag toegelicht, strekkende tot verkla ring, dat de natie regt heeft op het bezit van Rome als hoofdstad, en dat radicale hervormingen ten gunste der binnenlandsche vrijheid noodig zijn. Nadat de verschillende motiën besproken waren kwam in geregelde beraad slaging eene motie van orde, voorgesteld door den heer Depretis c. s.waarbij werd verlangd: «schorsing van alle onderhandelingen over de Romcinsche quaestie, die de waardigheid van den staat zouden kunnen benadeelen." De heer Meuabrca wenschte dat de kamer bij stemming op nieuw duidelijk over de zaak uitspraak deed, en verklaarde dat hjj de motie van orde aan nam, wanneer zij luidde als volgt: «De kamer, acte nemende van de ver klaring der regering, dal zij het nationaal programma ongeschonden wil handhaven, waarbij Rome is verklaard te zijn de hoofdstad van Italië, be treurt het dat men aan dit programma uitvoering heeft willen geven door middelen, die in strijd zijn met de wet en het parlementsbesluit; en voorts, overtuigd dat in den eerbied voor de wet de waarborg voor de vrijheid en de eenheid ligt opgesloten, keurt het gedrag der regering goed en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie van orde werd bij hoofdelijke om vraag verworpen met 201 tegen 199 stemmen 8 leden hielden zich buiten stemming. De andere motiën van orde werden door de voorstellers inge trokken, met uitzondering van die des heeren Crotti, welke motie, betrek king hebbende op 's pausen wereldlijk gezag, niet ondersteund werd. De heer Menahrea heeft later verklaard d3t het ministerie teil gevolge van het votum der kamer, zijn ontslag aan den koning had ingediend. De minister Menabrea heeft verklaard dat de regering de betaling van haar aandeel in de pauselijke schuld had geschorst. De kamer heeft hare goedkeuring aan dien maatregel geschonken. Uit Napels wordt aan de Ind. Beige geschreven dat de Vesuvius met zijne gloeijende lavastroomen zijnen steeds rijzenden kruin en zijn onder- aai'dsch geloei meer en meer vreemdelingen naar Napels lokt, maar dat er geen spoor of blijk te vinden is van de oproerige stemming, die er volgens katholijke dagbladen onder de bevolking zou heerschen. Het officiële blad van Rome bevat de allocutie, door den Paus in het op 20 December gehouden consistorie uitgesproken. De Paus wijst op den goddelijken bijstand, welke zijne droefheid tempert door vreugde; de bis schoppen zijn naauw verbonden om hem te verdedigende leeken verdedi gen het wereldlijk gezag door geschriften en redevoeringen in openbare ver-

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2