BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant van Maandag 23 December 3867353. De Staatscourant bevat een bij Uon. besluit van 4 Dec. jl. goedge keurd reglement voor de dienst van den rijkstelegraaf. Volgens art. 26 van dat reglement kost de overbrenging van een berigt van niet meer dan twin tig woorden tusschen twee kantoren binnen Nederland dertig cents. In bel verkeer tusschen kantoren in Nederland en die der Duitsch-Oostenrijksche telegraafvereeniging buiten dat rijk kost die overbrenging over eenen afstand van niet meer dan tien geographische mijlen ƒ0.50, boven 10 en tot 45 geo- graphische mijlen boven 45 geographische mijlen ƒ1.50. De prijzen voor het overig verkeer worden door den minister van binnenl. zaken ter algemeene kennis gebragt door middel der Staatscourant. Voorts deelt genoemd blad daaromtrent nog het volgende mede: Inge volge het kon. besluit van den 12den dezer wordt het uniforme binncnlandsche tarief van 0.50 per enkelvoudig telegram, met ingang van 1 Januarij 1868 op 0.30 verminderd. Dit tarief is toepasselijk op het verkeer met alle telegraafkantoren in Nederland, onverschillig of zij aan het rijk dan wel aan eene bijzondere onderneming loebehooren. Gelijktijdig wordt de prijs van een afschrift van ƒ0.25 op ƒ0.15 gebragt. Door den heer tnr. E. J. J. Cremers oud-minister van buitenl. zaken is dezer dagen eene verdediging zijner handelingen in het licht gegeven tegen de beweringen van den tegenwoordigen minister van buitenl. zaken graaf van Zuylen van Nyevelt ook met betrekking tot de in de tweede kamer ver toonde brieven, die, volgens hem, particuliere brieven waren. liet Dbl.v. 'sGr. bevat thans een schrijven van den Ned. gezant te Berlijn, graaf van Bylandt, waarin deze te kennen geeft dat de brieven waren gerigt aan den heer Cremersniet als privaat persoon maar als ministeren dat hij het gebruik, dat van die brieven gemaakt is, niet kan goedkeuren. Gisteren herdacht mgr. J. Zwijsenaartsbisschop van Utrecht, den vijftigslen jaardag zijner priesterwijding. Dij werd bij die gelegenheid door Z. M. den koning-groothertog benoemd tot groot-officier der orde van de Eikenkroon. Volgens de laatste opgave is door de Tijd voor het pauselijk leger in gezameld ƒ125,792.78. In de Woensdag II. gehouden vergadering van den gemeenteraad van Haarlem is medegedeeld dat tot aankoop van werken voor rekening der ge meente, b{j de veiling der bibliotheek van wijlen de hh. Enschedé, was be steed de som van 997.70. Verder is ingekomen eene missive van Joh. Enschedé en Zonendaarbijten behoeve der stedelijke verzameling van voorwerpen betreffende de uitvinding der boekdrukkunst, ten geschenke aanbiedende: 1°. bet uit vier bladzijden bestaande fragment van een in 4° formaat op per kament gedrukten Donatus, afkomstig uit de nalatenschap van hunnen in 1780 overleden voorvader Joh. Enschedé; 2°. het op een eikenhouten paneel geschilderde afbeeldsel van Laurens Jansz. Coster, hetwelk, volgens de op de achterzijde voorkomende verklaring, nagelaten is door Coster's laatsten afstammeling, Willem Corn, kroon, overleden te Haarlem den 24sl™ Maart 1724. De wethouder Travaglino heeft jnogj medegedeelddal de heer mr. E. A. Jordens in de veiling der bibliotheek van wijlen de hh. Enschedé heeft gekocht en aan de gemeente ten geschenke gegeven twee fragmenten op perkament van een Psalterium, in 1457 te llainz gedrukt; een fragment van een oud brevier, waarvan de letters overeenkomen met die van het Psalterium van 1457; een fragment van het blad van een bijbel, in 1462 te Mainz gedrukt, en een blad van de Epistolae S. Hieronymi, te Mainz door Schaffer gedrukt in 1470. -— In eene gisteren te Amsterdam gehouden vergadering var. aandeelhou ders in de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegenis aan de directie en den raad van toezigt magtiging verleend tol liet sluiten van eene leening van ƒ200,000, op onderpand, daartoe door haar aan te wijzen door welke som tijdelijk in de dienst kon worden voorzien en de staats- overname voorkomen, terwijl men inmiddels middelen zou beramen, om de maatschappij te behouden. Door een landbouwer in den omtrek van Zwolle is aan een Engelsch liefhebber een span ruinpaarden verkocht voor de som van ƒ2850. Maandag 11.des avonds had te Groningen in de policiewacht het vol gende voorval plaats. Twee personen zaten in arresttoen eensklaps de aanwezige agenten werden verschrikt door het roepen van moord. Onder zoek doende, ontdekten zij, dat een der gevangenen, W. M.eene wonde in de regterzijdc hadwelke sterk bloeddeen die hem met een dolk was toegebragt door zijn mede-gevangene M. B.beide personen te Groningen woonachtig. Na geneeskundige hulp ingeroepen te hebben, heeft men den verwonde naar hel gasthuis overgebragt, waar hij in den nacht van 18 op 19 is overleden. Tegen den dader is regtsingang met bevel tot voorloopige inhechtenisneming verleend. De verslagene was gehuwd en vader van 3 kinderen. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft den heer A. Soper, beeld houwer te Brussel, benoemd tot directeur der kon. school voor beeldende kunsten aldaar. 's GRAVENHAGE 21 December. Door Z. M. is ingetrokken zijn besluit van 11 October jl. houdende benoeming: van de hh. mr. W. G. de Kuokke van der Meulen en mr. J. A. van Hoek, respectivelijk tot officier en substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Middelburg; en van de hh. mr. 1. Cohen en mr. J. van der Lek de Clercq, respectivelijk tot officier en substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Goes, en zulks wat de beide eersten be treft op hel daartoe door hen gedaan verzoeken benoemdtot officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Middelburg de heer mr. H. C. A. Thieme A.-Cz., thans officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Appingedam; tot officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Appingedam de heer j I. Cohen, thans substituut-officier van justitie hij de arrond.-reglbankkü: Middelburg; en tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbaifk-ye Middelburg de heer mr. J. van der Lek de Clercq, thans procureur bjj^dh,/ arrond.-regtbank te Zierikzee, uit welke betrekking hem eervol ontsla'^ if' verleend. Tot notaris te Terschelling is benoemd de heer N. D. Dijkstra, caud.- notaris te Benningbroek. Aan den heer L. Paardenkooper is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als landmeter lsle kl. Bij kon. besluit van 19 Dec. zijn de leden benoemd in de geneeskun dige raden van de onderscheidene provinciën, ter vervanging van die, welke met 31 Dec. aftreden en niet herkiesbaar zijn. Voor Zuidholland zijn be noemd de hh. dr. I. M. Addink, te 's Gravenhage; dr. H. Boursse W'ils, te Leyden; dr. G. P. Buchner, te Gouda; W. Robertson, apotheker te Botterdam, en F. J. Moet, apotheker te 's Gravenhage; en als plaatsver vangende leden de hh. dr. T. H. Blom Coster, te 's Gravenhage; dr. 1. A. Boogaard, hoogleeraar te Leyden; dr. K. A. Rombach, te Leyden; dr. P. Schut, te lJsselmondeen A. C. Cramer, apotheker te Rotterdam. Tol secretaris van den geneeskundigen raad voor Zuidhollatid is benoemd de heer dr. C. P. Pons Koolhaas, te 's Gravenhage. Voorts is aan den heer dr. C. H. van der Looy, te Rotterdam, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad voor Zuidhollatid. Aan den luit. ter zee 2de kl. H. W. F. Riesz is op zijn verzoek eer vol ontslag uil de zeedienst verieend. De zitting van de eerste kamer, welke gisteren zoh gehouden worden, is, ten gevolge der door Z. M. den koning aan de leden verleende audiëntie, eerst ten 3| ure geopend. De kamer zal heden ten II ure bijeenkomen tot afdoening der wets ontwerpen waarvan de behandeling voor gisteren was aan de orde gesteld. Over een hiertoe strekkend voorstel van den heer Schimmelpenninck van der Oye hebben de stemmen gestaakt, daar 16 leden zich daarvoor en 16 leden zich daartegen verklaarden. De kamer heeft in hare zitting van heden een tiental aan de orde zijnde wets ontwerpen behandeld en aangenomen. Daaronder was het wets-ontwerp tot onteigening van perceelen ten behoeve van een spoorweg van 's Graven hage naar Gouda. De eenige spreker over dit ontwerp, de heer Fransen van de Putte, bestreed dit uit verschillende oogpunten, o. a., dat de staat in deze strijdig met het algemeen belang was te werk gegaan en dat de aansluiting te Rotterdam werd in gevaar gebragt. De minister van binuenl. zaken herhaalde grootendeels zijne uitvoerige verdediging van dat ontwerp bij de tweede kamer. Het werd met 28 tegen 2 stemmen aangenomenen het ontwerp tot onteigening van perceelen voor den lijn Harmelen-Breukelen met algemeene stemmen. De vergadering is lot nadere bijeenroeping gescheiden. BülTENLANDSCHlï BERIGTËN. ENGELAS 16. LONDEN 19 December. De burgers dezer stad bieden zich in groote getale aan om dienst te doen als constabels of rustbewaarders. Er zijn weder 4 verdachte personen in hechtenis genomen. De Daily Telegraph, een onzer liberale bladen, geeft aan de Lon- densche burgers den raad om, zoo zij eenen brandstichter moglen betrap pen, hem dadelijk zonder vorm van proces op te knoopen doch de meeste dagbladen bevelen bedaardheid en vertrouwen op de bepalingen der gewone wetgeving aan. De uilgever van genoemd blad, wiens bureau door de polieie bewaakt worden, heeft een brief ontvangenwaarin hij aangemaand wordt de polieie te verwijderen, met bedreiging dat anders het gebouw zal vernield worden. Het comité van de lersche broederschap heeft openlijk verklaard, dat de leden dier vereeniging ten eeneumale vreemd zijn aan hel buskruid- verraad; en levens, dat er één wraakgierig persoon wordt verdacht, die tol het uiterste zal worden vervolgd, aangezien hij, indien de verdenking ge- regtvaardigd wordt, onwaardig is om te blijven leven. Te New-Caslle zijn eenige met nitro glycerine gevulde vaten of kannen ontdekt en naar buiten gebragt, alwaar uien dat vocht liet wcgloopen. Bij die gelegenheid zijn er vaten gesprongen, waardoor drie personen zijn ge dood en eenige andere zwaar gewond werden onder de laatsten is ook de sheriff. De Times bevat den prospectus der nieuwe Portugesche leening. Zij zal gesloten worden voor een nominaal bedrag van 5,500,000 L'tegen 3 pCt. rente. Voorloojiig wordt de inschrijving te Londen geopend voor een bedrag van 3,750,000 tegen 38J pCt.of 36* pCt. bij dadelijke storting van het ingeschreven kapitaal; zullende de eerste coupon reeds in Januarij aanst. betaald worden. FBAN kkijh. PARIJS, 19 December. Het, wetgevend ligchaam heeft de aanvrage van den heer Pinard. tot het doen der vroeger vermelde interpellationafgewezen. De beraadslagingen over de wet op de leger-organisatie zijn aangevaugan. Er is reeds voor en tegen die wet gesproken. Te Blanzy heeft op den 12dcn dezer eene mijn-ontploffing plaatsgehad waardoor 80 werklieden het leven hebben verloren. De keizer heeft ter stond een zijner adjudanten derwaarts gezonden, en eene som van 20000fr. voor de nagelaten betrekkingen der slagtoffers gegeven. ITALIË. Bij de Italiaansche kamer van afgevaardigden is weder ingekomen eene voordragt tot het invoeren eener belasting op het gemaal. Dit is reeds de vijfde maal dat eene dergelijke voordragt is ingekomen; zij is steeds buiten

Leydse Courant | 1867 | | pagina 5