Gisteren nacht omstreeks half 5 «re werd brand ontdekt aan de Mid delstegracht bij den Nieuwen Rijn, in eeu gebouwtje staande achter de kerk der gepef. gemeente onder 't kruis, waarin de stoven in die kerk be- noodigd worden gereed gemaakt, terwijl de bovenverdieping door den koster der kerk werd bewoond. Daar er Dtngsdag avond in genoemde kerk nog dienst werd gedaan, heeft het vuur waarschijnlijk den geheelcn nacht in het heneden-lokaal gesmeuld, zoodat, toen de brand ontdekt werd, de bo venbewoners zich moesten haasten, met achterlating van alles, aau de vlammen te ontkomen. De pogingen van de brandweer zijn met zeer gnn- stigen uilslag bekroond; want men is er in geslaagd den brand lot het aangetaste perceel niet alleenmaar zelfs tot het inwendige van dat perceel te beperken. Naar wi] uit Katwijk vernemen is gisteren de laatste bomschuit van de hartngvisscherij aangekomen, om niet meer uil te zeilen. Behalve drie schuilen, waarvan eene ten gevolge van het stooten met een schooner onder den Engelschen wal met de geheeie vangst gezonken is, terwijl de andere in den storm van 2 December zoo noodlottig is vergaan en er eene nog in ontredderden staat voor Ostende ligt, is de vloot thans voltallig. Het wrak van de vergane schuit is gisteren aan het strand verkocht; van de beman ning is niets meer vernomen. Onder veel scheepshout enz. dat was aange spoeld, bedroeg het getal verdronken schapen reeds ongeveer ICO stuks. Volgens geruchten, te 's Hage in omloop, zal de vergadering der stalen-generaalzittingjaar 1867—1868, na afloop van de werkzaamheden der eerste kamer, aanstaanden Vrijdag of Zaturdag gesloten en de tweede kamer ontbonden worden. Het Staatsblad bevat het kon. besluit van 15 Dec. jl. regelende de rangverdeelingaanstelling, bevordering en bezoldiging van het personeel bij de dienst der kantoren en verdere inrigtingen van den rijkstelegraaf. Volgens art. 1 van dal besluit bestaat bel vaste personeel bij de dienst der kantoren en verdere inrigtingen van den rijkstelegraaf uit: lijninspecteuren directeuren van telegraafkantoren, onder-directeuren, verdeeld in 2 klassen, magazijnmeesters, expediteuren, opzigters, verdeeld in 3 klassen, telegra fisten, verdeeld in 3 klassen, en klerken. Aan de verschillende betrekkin gen zijn de navolgende jaarwedden verbonden: lijninspecteurstevens direc teuren van kantoren le kl ƒ2000 a ƒ3000; idem, tevens directeuren van kantoren 2e op lagere klasse ƒ1700 a ƒ2500; directeuren van kantoren (in 7 klassen verdeeld) 900 a ƒ2500; onder-directeuren le kl. 1500 a 1600; idem 2C kl. ƒ1100 a ƒ1400; magazijnmeesters 1400 a ƒ1800; expediteu ren ƒ700 a ƒ1000; opzigters le kl. 1300 a ƒ1600; idem 2C kl. ƒ1000 a ƒ1200; idem 3e kl. ƒ800 a ƒ900; telegrafisten le kl. ƒ1200; idem 2e kl. ƒ1000 a ƒ1100; idem 3* kl. ƒ800 a ƒ900; klerken ƒ300 ^800. In de week van 8 lot 14 December zijn geene gevallen van vee typhus in hel rijk voorgekomen. Bij een landbouwer te Sluipwijk heeft zich thans een geval voorgedaan. Maandag avond brak aan den IJsseldijk tusschen Gouderak en Ouder kerk a/d IJssel een hevige brand uit in een blok huizenwaaronder de herberg het Zwaantje. Door den hevigen wind aangeblazen, was er aan blusschen van den brand niet le denken. Alles werd een prooi der vlammen. Te Nieuwe Diep zjjn thans verschillende voorwerpen aangespoeld, o. a. ook de scheepspapieren van eene Engelsche brik, uit Sunderland. Mej. M. C. Ludeke, gedurende vele jaren weesmoeder in het weeshuis der herv. gemeente te Apeldoorn en onlangs overleden, heeft hare nalaten schap aan dat gesticht vermaakt na aftrek van de volgende legaten: ƒ200 aan de herv. diaconie te Amsterdam, ƒ200 aan die te Apeldoorn, ƒ200 aan de zendingszaak en ƒ100 aan de vrouwen-vereeniging te Apeldoorn. Naar men uit Hengelo meldt heerscht aldaar onder een aanzienlijk getal fabriekarbeiders de typhus. Tol nu toe was de epidemie in het alge meen goedaardig le noemen. Onder hare slagtofïers worden gemeld de heer C. G. F. Marius, med. doctor aldaar, die den 15den dezer is bezweken, en wiens verlies algemeen betreurd en gevoeld wordt. Den 13den dezer, des avonds even vóór 11 ure, werd te Oosterland in Friesland, een vuurbol waargenomen van aanzienlijke grootte. Hij bewoog zich ongeveer van het noord-oosten naar het zuid-westenhoog boven den gezigleinderen gaf een weinig schitterend en blaauwachtig licht. 's GRAVENHAGE, 19 December. Bij besluit van den 14den dezerheeft Z. M. goedgevonden, aan eene commissie, bestaande uit de heeren jhr. C. Hansen, lid der eerste kamer, als voorzitter, en de hh. mr. E. 11. 's Jacob, lid der tweede kamer, mr. .1. H. Donker Curtius. oud-commissaris op Japan, inr. A. de Piuto, lands advocaat, en mr. H C. Verniers van der LoefF, rjjks-advocaat te Rotter dam, als leden, de taak op te dragen om de regering voor te lichten om trent het verzoek om schadevergoeding door eenige handelaren met Japan ter zake van geledene handelsverliezen aan den koning gerigt. Tot burgemeester der gemeente Elsloo is benoemd de heer H. Janssen, in de plaats van den heer M Vaassenop zijn verzoek eervol ontslagen; tot burgemeester der gemeente Driewegen c a. is benoemd de heer C. de Fouw, in de plaats van den heer UI. Nysse, op zijn verzoek eervol ontslagen. De l8le luit.-kwartiermeester G. N. Bouman van het 8ste reg. infan terie, is op zijn verzoek op pensioen gesteld. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de eerste kamer van gisteren zijn behandeld en met algemeene stemmen aangenomen het wets-ontwerp tot wijziging van art 5 der wet van 19 April 1867, houdende voorzieningen omireni den vee-typhus; en dat tot verlenging vin den termijngedurende welken de wet van 17 October 1865 betrekke ijk het vaststellen van buitengewone maatregelen lot afwending van besmettelijke veeziekten en tot wering harcr uitbreiding en gevolgen van kracht is Bij de behandeling van het eerstgenoemde ontwerp heeft de heer van Nispen van Pannerden, nu de veeziekte in België, en naar men zeide ook hier ie lande was uitgebarsten, aangedrongen op waakzaamheid ten opzigte van het uit België aan te voeren >ee. De minister van binnenl. zaken gaf le kennen dal de regering voornemens was in dien zin te handelen. Op vijf si allen in Antwerpen was de ziekte uitgebroken; zoodra hij daarvan onderrigt was, had hij eene bekendmaking in de Staatscourant doen plaatsen doch daar de ondervinding geleerd had, dat men met le veel vertrouwen op belang hebbenden 2elven kon stellen tot het nemen van krachtdadige maatregelen zoo had zijn ambtgenoot voor de financiën terstond aan de directeuren voor de belastingen te Eindhoven en aan de aangrenzende controleurs de grooiste strengheid aanbevolen tot handhaving van de kon. besluiten houdende ver bod van invoer van vee. enz. Hij had de commissarissen des konings in Zeeland, Noordbrabant en Limburg aangeschrevenom aan de burgemees ters der grensgemeenten hetzelfde aan te bevelen. Hij twijfelde niet, of daaraan was reeds gevolg gegeven. Tot op dit oogenblik was in ons land slechts één geval op één stal le Sluipwijk voorgekomen; er was dadelijk overgegaan lol afmaking en desinfectie; hij had geen bepaalde mededeeling over de oorzaak, maar de noodige voorzorgen waren genomen. r De eerste kamer heeft in hare zitting van heden behandeld en aange- v nomen de wets-ont werpen tot definitive en deels tot voorloopige vaststelling van de onderscheidene hoofdstukken der staatsbegrooting voor 1868, als mede de begrooting voor den aanleg van staatsspoorwegen en de verhooging van hoofdst. V der staatsbegrooting voor 1868 (exploitatie der staatsspoor wegen). Bij hoofdstuk IX der beg rooting (koloniën) heeft de minister van koloniën in antwoord op eene vraag van den heer Hartsen gezegd dat het berigt in de dagbladen voorkomende, dat de heer Meijer zou geschreven hebben, dat lndië niet conservatief te regeren is en dat hij eenige bevelen des ministers niet kon uitvoeren als strijdig met het regerings-reglement, onwaar is. Er is niets van dien aard bij de regering ontvangen. Voorts zijn nog aangenomen een aantal ontwerpen tot bekrachtiging van provincicle belastingen. Aan hel spoorwegstation werd eergisteren door de policie aangehouden een persoon die sedert 1864 in het policieblad gesignaleerd wegens diefstal tot eene cellulaire gevangenisstraf voor een half jaar bij verstek was veroor deeld. Gedurende die drie jaren hield hij zich te Londen op, van waar hij dezer dagen was vertrokken om een bezoek aan zijne ouders alhier woon achtig, te brengen. Naar men thans verneemt, bestaat de lading van het door Scheve- ningsche visschers te Graveseud binueogebragte schip, dat door het volk verlaten was, niet, gelijk gemeld is, uit houtwaren, maar uit katoenzaad en duigen. BUITEMLANDSCHK BERIGTEN. ENT» ELA ii. LONDEN. 17 December. H. M. de koningin heeft een bezoek afgelegd in het hospitaal en den verschillenden lijders, die door den aanslag in Clerkeuwell gewond werden, haar diep leedwezen over het gebeurde betuigd. Allerwege worden bijeen komsten gehouden, om inschrijvingen te erlangen, ten einde hel lot dier IQders zooveel mogelijk te verzachten. De regering heeft eene belooning van 300 uitgeloofd aan hem. die de hoofdmisdadigers aan den regter zal overleveren. De ontploffing heeft zoo groote uil werking gehad, dat zij be zwaarlijk door middel van gewoon buskruid schijnt te hebben kunnen wor den veroorzaakt; waarom door deskundigen vermoed wordt dat een bijzonder bijmengsel, zoo als nitro-glycerinegediend heeft om de ontploffing sterker te maken; hetgeen eenen grond le meer zou opleveren voor het vermoeden dat de aanslag andere medepligtigen heeft dan de handswerklieden die des wege gevat zijn. Vier personen zijn reeds ten gevolge van den aanslag gestorven, en ver scheidene andere, welke daardoor wouden hebben bekomen, verkeeren nog in levensgevaar. In de City zijn weder op een drietal plaatsen pogingen aangewend om brand te slichten, die echter mislukt zijn. De ongerustheid neemt op die wijze toe, vooral nog door verschillende geruchten omtrent aanslagen, die later bleken ongegrond te zijn. Er zijn berigten uit Abyssinië van den 7de° ontvangen, volgens welke koning Theodorus de stad Debra Tabor in brand gestoken en vernield had om te voorkomen dat zij in handen der opstandelingen zou geraken. De divisie uit Seinde was in Annesley-baai aangekomen. Een der schepen, welke benoodigdheden «oor de Ahyssinische expeditie moest overbrengenis verongelukt. Van de bemanning zijn daarbij 48 per sonen omgekomen. Volgens de Italiaansche bladen heeft de prins van Wallis 2500 frs. geschonken ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der onder Garibaldi gesneuvelde vrijwilligers. Omtrent de aardbeving op S'. Thomas zijn nadere berigten ontvangen. Het rapport van den Engelschen consul, van 30 Nov., zegt, dat sinds 18 November onophoudelijk schokken plaats hadden. Sedert dien tijd werden nog 20 tot 30 maal schokken van aardbeving dagelijks gevoeld; waarvan de eerste gewoonlijk zeer sterk waren, terwijl de volgende geleidelijk in hevigheid afnamen. Op den 18den November zijn verscheidene schepen ver nield en andere zwaar beschadigd. Onmiddellijk na de aardbeving van dien dag kwam de zee opzetten als een muur van water. Men vreesde, dat zij het geheeie eiland zou overstelpen. Doch gelukkig werd de zee gebroken op de riffen en roisen die het eiland omgeven en den ingang van de haai om ringen. Toen het water de haven binnenkwam, was het zoover gedaald, dat liet slechts een deel der buitenstad overstroomde. De hoofdstraat aldaar was als eene gracht geworden. Men vermoedtdat de buitengewoon booge zee veroorzaakt is door eene vulkanische uitbarsting onder water op een afstand van 2 mijlen van de kust. De meeste bewoners waren hunne huizen ontvlugt en hadden de wijk gezoch* iu de bergen. Alle zaken stonden geheel stil. FRAtt H H3J H. PARIJS, 17 December. Bij het wetgevend ligehaam is tegen morgen de wet betreffende de leger-organisatie aan de orde gesteld. De haer Ptnard heejt verlof gevraagd lot het doen van interpellatiënen wel over de depêches die in het Itali aansche groene boek voorkomen, maar in het Fransche gele boek ontbre ken, over het in beslag nemen van Dunsche en Italiaansche dagbladen en over de financiën der hoofdstad. De door de Italiaansche regering openhaar gemaakte bescheiden doen zien dat van de Fransche regering het eerst het denkbeeld is uitgegaan van eene gemeenschappelijke bezetting der pauselijke staten, terwijl de Fransche regering in de kamer heeft verklaard dat Italië daartoe aanzoek had gedaan. Dezer dagen heeft de keizer op St. Cloud eene deputatie ontvangen van het bijbelgenootschap, alsmede van hel evangelische comité. De depu tatie bestond uit lord Shaftesbury, de Parijssche protestantsche geestelijken Vernes en Bergne en de Engelsche geestelijken Forbes, Davis en Day. Z.ij overhandigden den keizer een adres, waarin Z. M. dank werd gezegd voor de bereidwilligheid, welke zij gedurende de tentoonstelling in hunne evan gelische bemoeijingen hadden ondervonden. Lord Shafleshury overhandigde den keizer daarop een prachtig ingebonden bijbel, welken Z. M aannam. De minister van oorlog heeft bevel gegeven om iu de volgende maand 4e nieuwe omwalling van Rijssel ie voorzien met 900 stukken gegroefd geschut oj> atfuiien. Tot volledige wapening dier vesiing zullen ruim 2000 kanonnen vereischt worden. De Levant Her. meldt thans dat in den Turkschen ministerraad is be sloten aan de Candioten de door de gedelegeerden gevraagde zes concessiën toe le staan. lil een dezer dagen alhier uitgekomen geschrift, get. La decadence de 1'Europekomt eene vergelijkende opgave voor van hetgeen in eenige Enropesche rijken zoowel voor liet krijgswezen als voor hel openbaar on derwijs van staatswege wordt uitgegeven. Volgens die opgave is de verhou-

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2