LKYDSCHE (OIKiiVÏ. f867. VRIJDAG 20 DECEMBER. STA DS-BERIGTEN. NATIONALE MILITIE. De Courant wordt Maandagff oensdag en Frijdag uitgegeven, uit Zaiurdag avond. Die van Maandag komt De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Af wonderlijke Hommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 31 blad 62) der Handelin gen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gelet op artikel 19 der wet van don 19d™ Augustus 1861 (Staatsblad n». 72) betrekkelijk de nalionale militie; Herinneren hen, die op den lslcD Januarij 1868 hun 19dc jaar zullen zijn ingetreden, en al/.oo de geborenen in het jaar IN49, alsmede hen, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn geworden, de verpligting tot het doen van aangifte voor de nalionale militie in de maand Januarij 1868. Ztj geven daarbij kennis: dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, om schreven is bij de artikelen 15 eri 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den l81"1 Januarij van het jaar hun 19dt jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overle den, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28st™ Julij 1850 (Staatsblad n°. 44) "2°. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eèrsté zinsnede van dit artikel vernielde tijdstip voorafgaande, achttien maan den in Nederland verblijf hield 3°. bij, vart wiens ouders de langstlevendp ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijF houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eeneri Staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpenof waar ten aanzien der dienstpligtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 20. ilij, die eerst na het intreden van zijn 19dc jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20sle, ingezeten wordt, is verpligt, zich, zoodra dit plaatsheeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij art. 17, van den volgenden inhoud Voor de militie wordt niet ingeschreven 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezetendie geen Neder lander is 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingezeten. 3°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont, dat, in welke gemeente men moet worden ingeschreven, te vinden is in art. 16 der wetwaarbij is verordend De inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2°. van een gehuwde en van een weduwenaar in de gemeente waar hij woont; 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergela ten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar bij woont; 4°. van den builen 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft, voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaan, te vinden is in art. 18, houdende het voorschrift Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verpligt zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lstcn en den 31slcn Januarij. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, ofzijn beiden overledenzijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt. Nog doen Burgemeester en AVethouders te weten dat tot deze inschrijving wordt zitting gehouden op bet Raadhuis, van des mor gens 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 13 Januarij, voor de bewoners van de wijken 1 2 en 3, Dingsdag 14 a 4 en 5 o Woensdag 15 6 Donderdag 16 a a 7 a Vrijdag a 17 a a a a a a a 8 en 9 of de buitenwijk, Eindelijk dat de geboorte-actendie ieder belanghebbendebij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van deu ingeschrevene, behoort over te leggen, dagelijks, de Zon- en feestdagen uitgezonderd, zijn Ie verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdee- ling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leydsche Courant van den 13den, den 20slen en den 27stc0 dezer maand afgekondigd. Burgemeester en AVethouders voornoemd Letden, 12 December 1867. v. d. BRANDELER, Burgemeester. y. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER EN AVETHOUDERS tan LEYDEN, Gezien de adressen van: a. .Johannes Anihonihs Heüs, koopman, b. Jan van VlIIT, melkverkooperen c. Hendbik Jochem Boeije, koopman, allen wonende binnen deze gemeente, waarbij zij vergunning verzoeken de le om het pakhuis op de Oude Vest, geteekend wijk VI n". 1252, tot mayazijn van brandstoffen te mogen bezigende 2e om varkens te mogen bonden en mesten in hel pakhuis in de Verwersstraatwijk VIII n". 52, en de 3e mede om varkens te mogen hou den en mesten op het open erf achter zijne pakhuizen in de Mirakelsteegwijk VI n°. 1102 en 1103; Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824rakende vergun ningen ter oprigting van sommige fabrieken en trafiekenalsmede op de Alge- meene Policieveiordening van 24 October j 1. Doen te welen dat tot bei hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden ten opzigte der informatiën de cormnodo et incom- mododoor Burgemeester en AVethouders zal worden gevaceerd op bet Raad huis dezer Gemeente, op Maandag den 23stcn December aanst.'s voormiddags te elf uren; zuileode de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijf, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en AVethouders voornoemd, y. I). BRANDELER, Burgemeester. Lemen, 19 December 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEÏDEN doen te welen, dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 265 der W'et van 29 Junij 1851 [Staatsblad ii®. 85), in zijue vergadering van heden, bet eerste suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting voor liet jaar 1867 heeft vastgesteld en dat kohier alsnog ter Secretarie dezer gemeente, gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is ncdergelesd, terwijl binnen dien tijd elke op dat kohier aangeslagene, krachtens de 5e zinsnede van bovengenoemd wets-arti- kelzijne bezwaren tegen den aanslag, bij verzoekschrift op ongezegcld papier, bij Gedeputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. En zal hienan afkondiging geschieden door plaatsing in de Lcydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 19 December 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 19 December. In de heden gehouden zitling van den gemeenteraad werd door den voorzitter o. a. medegedeeld dal was ingekomen een adres van de bh. J. A. Boogaard c.s., houdende verzoek om het vroeger ingediend verzoek ter beko ming van het regt van opstal op een gedeelte der Ruïne enz. (heden aan de orde gesteld), als niet gedaan te beschouwen; voorts werd door hem overgelegd eene voordrag! tot aanwijzing van een terrein, nabij de Heeren poort, voor liet droogen van schapenvachten, kettingen enz. Overgaande tot de aan de orde gestelde onderwerpen, werden lot leden der plaatselijke schoolcommissie benoemd de hh. prof. A. Ileynsius, dr. H Boursse Wilsprof. P, J. Veth en mr. G. A. van Hamel Hel eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1867, werd goed gekeurd. Op bet adres van liet gemeentebestuur van Alkemade, lot onder steuning van bet plan tol den aanleg van een kunstweg tusschen beide ge meenten, werd, ten einde de gemeenschap met den llaarlemmermeerpolder meer gemakkelijk le maken, eene gunstige beschikking genomen; op de door de commissie van fabricage gestelde voorwaarden zal de gemeente tot den aanleg van dien weg medewerken, o. a. door eene bijdrage in de kosten van 3200. Ten opzigte van liet voorstel lol overname van het gebouw der gymnastiekscliool werd, overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. besloten den heer J. Kneppelhout beleefdelijk voor dit aanbod le bedanken; naar aanleiding eener nadere missive van den heer mr. P. C. Lezwijn, hierop betrekkelijk was men bereid de zaak nog gedurende een jaar op den tegenwoor- digen voet te laten. A'oorts werd gunstig beschikt op twee aan de orde gestelde verzoeken om tegemoetkoming in de kosten van klcedmg bij de schutterij ett op twee verzoeken om afschrijving vau plaatselijke directe belasting en goedgekeurd een staat van afschrijving op de begrooting voor 1866 'au de vereenigde gast- en leprooshuizen en begrootiugen van onderscheidene instel lingen van weldadigheid. oordat de vergadering werd gesloten vroeg de heer van der Hoeven inlichting omtrent de zaak der schietbaan. De voorzitter deelde daarop mede dat de zaak der schietbaan, lot onderzoek, in handen was gesteld eener commissie, wier rapport niet overeenkwam met het gevoelen van de com missie van fabricage; dientengevolge was de zaak ter beoordeelins opgezon den aan den minister van oorlog, wiens antwoord werd Ingewacht. Twee achtereenvolgende avonden werd alhier den beminnaars van fraaije letteren een hoogst aangenaam genot verschaft en op beide avonden getuigde eene buitengewoon talrijke opkomst van groote belangstelling. Dingsdag avond droeg in de stads-gehoorzaal de lieer J. J. Cremer het Kruuzemuntje voor. op zijne gewone onnavolgbare wijze; ook thans wist hij de handelende personen zijnen toehoorders zoo aanschouwelijk voor te stellen dat men als 't ware de zaken, die hjj verhaaldevoor de oogen zag getooverd, zoodat allen met onverdeelde aandacht aan zijne lippen hingen. Gisteren avond traden in de vergadering van de afdeeliug der maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen de zoo gunstig bekende Vlaamsche letterkundigen II. Conscience en K. Versnaeyen op. De lieer Versnaeyen droes voor en na de pauze verscheidene zijner dichtstukken voor, terwijl de heer Conscience voor de pauze sprak over de roeping der vrouw en de vergadering daarna met het mededeelen van een verhaal: «Haal en Liefde" bezig hield. Beide sprekers mogten herhaaldelijk blijken van bijval ontvan gen en zullen alhier zeker een gmisligen indruk achterlaten.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1