to IH'B'ENK IJlt. Per Telegraaf. Tot keïiïiisgevmg en waarschuwing. üurgcvltjfa* boeken der parlementaire geschiedenis, is in den Italiaanschen ministerraad waardiglijk en met nadruk door der. eersten minister ter sprake gcbragt. Naar men uit Rome meldt zou de regering besloten hebben tot het in beslag nemen der goederen van de grondeigenaren en vooral van de Ro- meinsche edellieden, die in de jongste gebeurtenissen betrokken zijn geweest en op hen de kosten te verhalen van de Garibaldianen. Men gelooft dat ze beginnen zou met dien maatregel toe te passen op den prins Piombino en de beide zoons der hertogin Sforza Cesarini. De zouaven die uil slechts twee bataillons bestonden, zijn vermeer derd met twee andere bataillons. De vrijwilligers sirooinen van alle kanten naar Rome. liet grootste aantal komt uit België, Frankrijk en Nederland. Er zijn ook eenigen gekomen uit Schotland, uit Ierland, uit Engeland en uit de Vereenigde Statendie vroeger een vrij talrijk contingent hebben gezonden. Afgescheiden van deze vrijwilligers, die allen zich bij de zouaven hebben laten aanwerven, zijn er nog 50 Schotten te Rome aangekomen onder geleide van kapitein Gordon, die de kern zullen vormen van een legioen Hooglanders in dienst van den H. Stoel. De sterkte der pauselijke cavalerie zal op 900 ruiters worden sebragl. De Vesuvius werpt nog voortdurend stroomen gloeijende lava uit, die een verwonderlijk schoon contrast vormen met den mantel van sneeuw, waarmede de berg van boven tot beneden is omhuld. Vele nieuwsgierigen, vooral Engelsche dames, bestfjgen den berg, om het grooiselie natuurloo- neel, zoo nabij als de veiligheid toelaat, te aanschouwen. P It II 1 S 9 E NI. BERLIJN 15 December. Het ontwerp tot verbooging van bet inkomen der kroon is door de kamer van afgevaardigden met eene groote meerderheid van stemmen aan genomen. Te Koningsbergen heeft onlangs de militaire regibank van eer eene zitting gehouden, waarin vonnis is geveld tegen onderscheidene officieren die deel hadden genomen aan kiesvergaderingen. Dientengevolge hebben reeds verscheidene dezer officieren hun ontslag als zoodanig gekregen, of zijn zij gedegradeerd. In het dorp Kloppenheim nabij Mainz is onder het vee de typhus uit gebarsten. De regering heeft onmiddellijk de afsluiting van het dorp bevolen. Naar men thans verneemt zal de regering de wets ontwerpen betref fende het openbaar ouderwijs en het burgerlijk huwelijk, door de tweede kamer voorgeslagen, niet afhankelijk maken van de herziening van het concordaat, maar ten opzigte dezer aangelegenheden zelfstandig handelen. De beide kamers van den rijksraad hebben bet ontwerp der herziene constitutie met eenige wijzigingen aangenomen. Te Triëst worden groote toebereidselen gemaakt voor de ontvangst van hel lijk van keizer Maxituiliaan. 's GRAVENHAGE, 17 December. In de afdeelingen der eerste kamer was, bij hel onderzoek der staatsbegrootinghet algemeen gevoelen dat de kamer in de tegenwoordige omstandigheden, nu de koning nog niet had beslist omtrent het ontslag der regering, bet meest overeenkomstig 's lands belangen handelt, wanneer de leden zich onthouden van algemeene en bij zondere beschouwingen, ten einde daardoor, wat haar betreft, mede te werken tot eene spoedige beëindiging der crisis. PARIJS, 16 December. In de heden gehouden zitting van het wetge vend ligchaam is bepaald, dat de discussie over de wet op de leger organisatie a. s Donderdag zal beginnen. FLORENCE, 16 December. liet gerucht, dat de ridder Nigra naar Lon den zou gaan en te Parijs vervangen worden door den heer Visconti, is geheel uit de lucht gegrepen. LONDEN, 16 December. De minister van binnenl. zaken heeft instruc- tiën gegeven aan de autoriteiten der parochiën van Londen lot het aanwer ven van burgers als bijzondere constabels voor het bewaren der orde. Het gerucht der gevangenneming van een man, als verdacht van de bewuste po ging lot brandstichting te hebben beproefd, wordt tegengesproken. LONDEN, 17 December. De Times meldt dat voor een bedrag van 79700 aan obligaiiën, van de 6 pCt. Turksche leening van 1858 uiige loot zijn om den lsleD Maart a. s. a pari te worden afgelost. Hoezeer de concurrentie, in den waren zin van het woord, den verbrui ker teil goede komt, zoo verafschuwenswaardig is deze wanneer zij door namaking den kooper zoekt te bedriegen. Niettegenstaande alle wettelijke bescherming werden de gtollwercli'sche Borst-Bonbons in hunne uitwendige verpakking veelzijdig op 't misleidenst nagemaakt, ja, zelfs de firma van den fabrikant hiertoe misbruikt! Bfi den industriëelen wedstrijd van alle landen in Parijs, waar alle slechts denkbare huismiddelen alsBorst siropen, Pastilles, Pectorinen, Elixters, Extracten, etc. etc. verlegen woor- digd waren, werd van de zijde der internationale jury alleen aan de Stoll- tverck'sclie Borst-Bonbons de prijsmedaille toegekend, een bewijs dat de compositie van den Koninkl. Geh. Hofraad en Uuiversiteits Professor Dr. IIA BLESS nog met geëvenaard is! De lijdende moge zich dus bij de koopen van de regie verpakking, van de volledige firma eti de aanwezigheid van het hofleveranciers-zegel van den fabriekant wel overtuigen IN G EEON BEN, Gelijk het wel meer gaat, dat bij herhaalde gedachtenwisseling de hoofd zaak of het ware onderwerp op den achtergrond geraakt, terwijl bijzaken op den voo:grond geplaatst worden, zoo zou het ook hier gaan, vooral nu W. aardigheden begint te debiteren, die m. i. bij het ernstige en gewigtige onderwer|> dat wij behandelen niet te pas komen. Daarom acht ik het noo- dig, nadat het publiek over de aardige gezegden van W. uitgelagchen heeft, in het kort te resumeren, wat ik over ons onderwerp in het midden heb gebragt, dat is: lc dat het physiek gestel der kinderen op de fabrijken in den regel on dermijnd en bedorven wordt 2C dat door hunne al te vroegtijdige verbanning naar de fabrijken, de eerste voorwaarde, om, door onderwijs en opleiding, eenmaal een geschikt lid der maatschappij te worden, vernietigd wordt; 3e dal onderwijs en opleiding voor kinderen beneden 12 jaar hoofdzaak en niet bijzaak isen dat daarvoor de avonduren niet voldoende zijn 4« dat wettelijke regeling m. i voor het oogenblik de beste weg is om het overmatig werken der kinderen ie voorkomen, en daartoe heb ik het half time system, zooals dit in Engeland in toepassing wordt gebragt, of cenc wet van schoolpligt, zooals die in Pruisseri bestaal, aanbevolen; 5" dat men zich wil dekken door een' regel der staathuishoudkunde, die zegt, dat men eerst op de physieke en daarna op de verstandelijke en gees telijke ontwikkeling moet werken; maar dat men dien regel niet in toepas sing brengt daar men de kinderen dagelijks te lang laat werken, want het is niet de soort maar de lange duur van het werk, die eenen nadeeligen in vloed op het gestel der kinderen uitoefent. En door den langen duur van het werk snijdt men ook voor hen den weg af om tot verstandelijke en geeste lijke ontwikkeling te geraken. Wie nil lusschen W. en /V. uitspraak wil doen, lette niet te veel op redeneringen, maar neme zelf de moeite om van lijd tot tijd kennis te ne men van den toestand, waarin de fabrijkarbeidersen vooral de kinderen, verkeerenhij beschouwe die kinderen dan maar eens oplettend, dan zal hij op hunne aangezigten den invloed kunnen lezen, die hun al te vroegtijdig en ie langdurig werken op de fabrijken, op hun physiek gestel uitoefent. Dat dit onderwerp reeds de belangsiellende aandacht van bevoegde auto riteiten getrokken heeft, daarvan dient ten bewijze: dat er in ons land eene commissie is benoemd om deze zaak te onderzoeken, dat sedert jaren door de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van nijverheid, door de Twentsche Vereeniging voor handel en nijverheid, door de te Groningen gevestigde vereeniging tegen het pauperisme, door de Maatschappij ter be vordering van geneeskundedoor de Provinciale stalen van Zuid-Holland en nog onlangs in bel begin van dit jaar door den gemeenteraad van Almelo op enquête of wettelijke regeling is aangedrongengelijk zulks mede het geval is in lijdschrilten als: de Schat der Gezondheid, de Gids, de Econo mist, het Tijdschrift voor Armwezen en het Tijdschrift voor Staathuishoud kunde en Statistiek. Dit over het onderwerp zelf, nu een kort afscheid aan W'. Ik had gemeend in W. een' eerlijken tegenstander gevonden te hebben, maar ik zie dal ik mij daarin bedrogen heb, vooral nu W. mij gaat be strijden op eene wijze die den naam van loyaal niet verdient. W. haalt in zijn stuk eenige zinsneden van mij aan, maar rukt die geheel uit het ver band en vaart dan heftig daartegen uit, gaat vervolgens over tot het neêr- schrijven van eenige hatelijkheden en beschuldigt mij van trotschheid in het spreken over de arbeidersklasse. In antwoord hierop wil ik W. alleen zeggen, dat ik hoop er mij van te wachten ooit met minachting op die menschen neêr te zienomdat zij iets minder dan een ander in de wereld bezitten; ik wensch veeleer, bij alle voorkomende gelegenheden, zooveel in mijn vermogen is, bij te brengen tot verzachting van hun lot, dat in zoovele opzigten met regt hard genoemd mag worden. En hiermede eindig ik mijn laatste antwoord aan W. in de hoop dat hij, in plaats van de fabrijkarbeiders te vleijen door ze, wat be schaving betreft, met de hoogere standen gelijk te stellen, iets doen zal in hun wezenlijk, zoowel slofl'eltjk als geestelijk, belang, hetgeen hun meer balen zal dan die sehoone woorden van W., die wel vleijend voor hen zijn, maar die geene verbetering in hun lot aanbrengen. N. Het stuk van P. zal in een volgend nommer geplaatst worden. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongeregt te Leyden, op den 9de° December 1867. 1 wegens het snijden van riet in den Vliet, zonder toestemming van het Hoogheemraadschap van Rijnland. 5 wegens het baggeren in den Rijn zonder toestemming van hetzelfde collegie. 1 wegens het uilen van scheldwoorden zonder daartoe uiigetergd te zjjn. 1 wegens het in verkeerde rigling berijden van de Vrouwensteeg. 1 wegens hel werpen van vuilnis op de openbare straat. 1 wegens het werpen van vuilnis in het water. 1 wegens het over de straat ongedekt dragen van vuur. ONDERTROUW D A. Stouten jm. 25 j. en G. Laven jd. 23jd. W. C. van der Plank jm. 25 j. en G. de GiaafTjd. 32 j. B. J. Selierjm. 23 j. en E Petersjd. 30 j. Gehouden Verlioopïng van onroerende goederen, in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 14 December. Notaris P. Muller. Een Huis en Erf met Tuin. aan den Ouden Singel, wijk V, n°s. 316 316rood en 682. Kooper J. J. Hasselbach. ƒ3230. Een Huis en Erf, aan de Turfmarkt, wijk VI. n°. 1431. Kooper P. Dingjan Pz. ƒ2305. Een Huis en Erf, aan de noordzijde van de Haverstraat, wijk II, n° 546. Kooper G. S. Popp. ƒ225. Twee Huizen en Erven, aan de westzijde van de Uiterstegracht, wijk VII, n°s. 487 en 488. Koopster wed. B van Oosten ƒ355. Een Huis en Erf, aan de Doelengracht, wijk I, n.° 259. kooper G. S. Popp. 507. Een Huis en Erf, aan de noordzijde ven de Lange- grachtwijk V n°. 927. Kooper P. Smittenaar. ƒ475. Een Huis en Erf, aan de oostzijde van de Janvossensteeg, wrjk VI, n°. 978. Kooper P. van Wijk. ƒ650. Een Huis en Erf aan de oostzijde van de Korte Hoogland- sche Kerksteeg, wijk VI, n°. 136. Kooper 11. C. Goddijn. ƒ596. Een Pakhuis in de Breêpoort is uit de hand verkocht, Notaris J. M. E. Dercksen. Een Huis en Erf, ingerigt tot grutlerijspecerij en mostaardfabriekmet zich daarin bevindende stoommachine enz.aan de zuidzijde van de Klaresteeg wijk VI, nos. 1048 en 1049, Kad. Sect. H. n°. 2217. Koopers de firma P. Fontein Zonen, ƒ1525. AHABBMUS-ÏSSEUWS. PROMOTIEN AAN DE EETDSCIIE HOOGESCHOOL. Den 16den December de heer II. F. A. Crillaerts, van Rotterdam, in de geneeskunde, na verdediging van zjjn akademisch proefschrift: bijdrage tot de leer der syphilis. Denzelfden dag de heer H. 1'. Gregory, van 'sHage, in de regten, met stellingen. Den 17den December de heer E A. v. d. Burg, doctor in de wis-en natuur kunde, van 's Gravenhage, in de pharmacie, met stellingen. ADVERTENTIE». Na een langdurig en smartelijk lijden ontsliep heden, zacht en zalig in hope, AGATHA ABRAHAMINA DES AMOR1E VAN DER HOEVEN, tcedergeliefdc en diep betreurde Zuster van J. PIJNAPPEL Gz. en Tn. M. PIJNAPPEL, Leiden 15 December 1867. des Amorie van der Hoeven.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 3