Door den gemeenteraad van Rotterdam is afwijzend beschikt op het adres van den heer F. J. van Kempente Leydenom ondersteuning der uitgave eener levensbeschrijving van Erasmus. Van Rotterdam zijn eergisteren weder 75 jongelingen naar België ver trokken, met bestemming naar Rome, om bij het pauselijk leger in dienst j te treden. Zondag morgen is van Gouda naar Rotterdam vertrokken de luit. der dienstd. schutterij J. T. Prince, die inet verlof van Z. M. den koning voor eigen rekening de Engelsche expeditie in Abyssinië gaal bijwonen, lil Rot terdam zou hij met den lsttn luit. Buys, die dezelfde expeditie mede zal maken, de reis verder aanvaarden. Te Schiedam had Vrijdag 11. in de branderij van de heeren Rijnbende en Zonen een vreesselijk ongeluk plaats gehad. De onderknecht, K. van Pelt. had hel ongeiuk te struikelen en in het zoogenaamde beste vat te vallen, waarin zich kokend heete spoeling bevond, aan de gevolgen van welk ongeval hij is overleden. Naar men van den Helder meldt, zijn Vrijdag nacht hoogst waar schijnlijk twee Engelsche schepen, met kolen geladen, op de Haaks met man en muis vergaan. Eene menigte wrakhout was aldaar aangespoeld. In de oumiddelijke nabijheid der stad Enschedé is gisteren morgen een hevige brand uitgebarsten in de stoom-katoenfabriek van de lib. J. Stroink en Zonen. Ondanks de werking van een aantal brandspuiten, mogt het niet gelukken, het gebouw, dat tot spinnerij diende, te behouden; het brandde geheel uit, terwijl dus ook de daarin aauwezige machiueriën een prooi der vlammen werden. De schade zou, naar men zegt, lusschen ƒ100,000 en ƒ150,000 bedragen. 's GRAVENHAGE, 17 December. Door Z. ill. is vergunning verleend: aan jhr. mr, H. Hl. C. Clifford, hofmaarschalk des konings, tot het dragen van het grootkruis der orde van de Poolster, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken; aan den heer dr. J. C. Hacke van Mynden, te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van Albertus, hem door den koning van Saksen geschonken; aan den heer Hl. J. 11. van Lier, kanselier bij het Ned. gezantschap te Parijs, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den keizer der Franschen geschon keneu aan den kapitein A. D. .1. Barre, lot liet dragen van de versier selen van ridder der orde van liet Zwaard, hem door den koning van Zwe den en Noorwegen geschonken. De heer F. J. Carré, hoofdcommies bij het dep. van buitenl. zaken, is door Z. ill. den koning-groothertog van Luxemburg benoemd tot ridder van de orde der Eikenkroon. Tot commies der posterijen zijn benoemd: van de lsle kl. de lib. W. Slichtenbree en .1. W. Könie, thans commiesen 2de kl.; van de 2de kl. de hh. A. Kist, J. J. Ferleman, P. de Vriese en F. C. Pastor, thans commiesen 3de kl.van de 3de kl. de hh. P. Menschaar, J H. de Boer, J. A. A. Kul- Ier en W. H. E. van Lidth de Jeude, thans suruumerairen. De paardenarts 3de kl. A. F. Stickel Schoemaker, van het 4de reg. huzaren, is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. De minister van binnen!, zaken heeft als leerlingen voor de telegrafie toegelaten: M. Beens, te Haamstede; F. van Bochove, klerk bij den rijks telegraaf te Rotterdam, J. Graf, te 's GravenhageM. van Breda, te Go- rinchemC. W. P. C. Lindner, te 's Hertogenbosch P. J Heyblom, klerk bij den rijkstelegraaf te Schiedam; M. Speijer, te St. Annaland J. L. van Noort, te VVageningen; J. J. van Kersbergen, klerk bij den rijkstelegraaf te Haarlem; L. A. van Beek, te 's HertogenboschH. .1. C. Kunne, klerk bij den rijkstelegraaf te Amsterdam; P. Vorster, te Tiel; T. Vos, te Hee renveen; L. P. van Glabbeek, klerk bij den rijkstelegraaf te Rotterdam; A. J. de Ridder, klerk bij den rijkstelegraaf te Rotterdam; C. H. Verhulst, te Middelburg; 11. W. Hagedorn, klerk bij den rijkstelegraaf te Amsterdam J. H. Kemper, klerk bij den rijkstelegraafA. Meijer, te Bolsward, A. van Bommel, te Amsterdam; J. Zittersteyn klerk bij den rijkstelegraaf Ie 's GravenhageD. J. Goedhard, klerk bij den rijkstelegraaf te Amsterdam; G. J. Ie Rotte, klerk bij den rijkstelegraaf te 's Gravenhage. De ministers van financiën, van oorlog en van marine zullen in deze week geen gehoor verleenen. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden met algemeene stem men aangenomen vijf wets ontwerpen lol wijziging der hoofdst. V, IV#, IV A, II en VII# der staatsbegrooting van 1866, en dat tot verhooging der bcgrooting van de landsdrukkerij, 1866. Tegen Donderdag is de staats begrooting voor 1868 aan de orde gesteld. De iniuisier van buitenlandsche zaken, graaf van Zuylen vanNyevelt, heeft heden een langdurig onderhoud met Z. M. den koning gehad en daarna met den heer Heemskerkminister van binncnl. zaken. Aan het dep. van marine is heden aanbesteed het maken en stellen van een ijzeren lichtopstand enz. voor een oeverlicht te Willemstad. De minste inschrijvers waren de hh. D. A. Schreilen en Comp. te Lzyden voor i 2246. BfJlTENLAADsCilK KERiGTEA. ËNGELA.A LONDEN. 15 December. Omtrent de ontploffing in Clerkenwell, waardoor de Fenians getracht hebben hun medegenoot Burke uit de gevangenis te verlossen worden de volgende bijzonderheden medegedeeld: Den vorigen dag was de policie ge waarschuwd, dat er een poging gedaan zou worden om den gevangene Burke te verlossen, en die waarschuwing heeft wel het ontkomen van Burke, doch niet de afgrijselijke daad belet, die daarloe als middel moest dienen. De muur van de binnenplaats der gevangenis, waar des achtermiddags de gevangenen beweging nemen, komt tegen de straat uit. Die muur was 25 voet hoog en één voet dik. Voor eeniaen lijd had men een opening in dien muur moeien maken, ter zake van reparatiën eu uitbreiding van de gevan genis, eene opening, waardoor toen hel werkvolk in- en uitging, en die sedert digt gemetseld was. De aanleggers van de ontploffing hadden gehoopt Vrjjdag middag omstreeks half vijf, toen zij wisten dat de gevangenen zich op de binnenplaats bevonden, dat stuk uit den muur te kunnen doen sprin gen en alzoo aan de gevangenen de gelegenheid te geven om zich op snaai te begeven. Ten gevolge der ontvangen waarschuwing, liet men dien mid dag echter de gevangenen niet op de plaats. Reeds eeuige dagen Ie voren had de policie in de buurt der gevangenis verdachte personen gezien, doch nou niets waargenomen, wat regt gaf om lusschen beide te komen. Vrij dag middag kwamen twee mannen door de straat, dragende een koffer, j Eenige schreden verder volgde een persoon als heer gekleed. De mannen zetten de koffer neeropenden dien en plaatsten een vat tegen den muur der gevangenis. De vierde persoon nam uit zijn zak eenige opgerolde strookjes papier, stak een daarvan aan, plaatste het in het spondgat van het vat en toen hel bleef branden, liepen allen hard weg Een policie-agentdie een heel eind verder op straal zich bevond, werd door een voorbijganger op merkzaam gemaakt op hetgeen plaats greep. Iiy had slechts den tijd om eenige schreden te doen, eene vrouw, die in de nabijheid stond, te waar schuwen, toen de slag volgde. In de siraat werd een policie-agent, die de twee mannen en de vrouw zag vlngtenjuist nedergeworpen toen hij den man en de vrouw tegenhield. Hij werd echter niet bewusteloos en kon de beide personen, die ook omvergeworpen werden, meesier blijven. De an dere man, die het kruid gedragen had, werd ook gevat. Doch degene, die er de lont in gestoken had, schijnt ontsnapt te zijn. De verwoesting, die de ontploffing ten gevolge had, was vreeselijk. Toen de vuurzuil, die eerst opsteeguitgedoofd en de rook, die de geheele straat vervulde, opgetrokken was, zag men uit alle huizen gekwetste personen om hulp en redding roe pen; vrouwen met bebloede kinderen vlngtten op straat; jammerend liepen mannen radeloos heen en weder, vragende naar hunne kinderen, klagende dat zij alles verloren hadden. De gekwetsten werden naar onderscheidene hospitalen vervoerd. Drie zijn er gestorven. Van de overigen liggen de meesten in gevaarlijke ijl-koorls. In een hospitaal zijn 32 gewonden; in een ander zes. De brand-brigade heeft ijverig geholpen tot het redden van personen, die onder de ingestorte gedeelten van huizen bedolven waren. Bij sommigen was het noodig balken en planken door te zagen om hen te be vrijden. Men vreest dat nog anderen bedolven liggen, want er worden nog velen vermist. Volgens een andere opgave is het aantal van hen, die in de twee hospitalen, dat van St. Bartholomeus en het koninklijke hospitaal, opgenomen zijnte zamen 97. Dat de verbittering tegen de Fenians door het gebeurde in hooge male is toegenomen, is ligt te begrijpen, en een voorval, dat heden plaats had, heeft niet gestrekt om de publieke opinie gunstiger te stemmen. Men heeft eene poging gedaan om een magazijn in Grossvenor square door middel van eene vloeibare brandstof (zoogenaamd Grieksch vuur) iu brand te steken. De policie kwam echter in tijds toeschieten om de vlam te blusschen. Ook dezen toeleg schrijft men op rekening der Fenians. H. M. de koningin heeft een brief gezonden naar het wijkbesinnr van Clerkenwell, om hare sympathie te betuigen met de gewonden en hun toe stand te vernemen. De gekwetsten bevinden zich tamelijk wel, en men gelooftdat allen liet leven zullen behouden. In het oostelijk deel dezer hoofdstad heerscht onbeschrijfelijke ellende daar zijn duizenden woningen, in welke geen huisraad, vuur, toereikend voedsel en kleeding wordt aangetroffen. Dc dagbladen behelzen hartver scheurende bijzonderheden dienaangaande. In de werkplaatsen heerscht ge stadig miuder leven en werkzaamheid; in de armhuizen daarentegen neemt het aantal bewoners steeds toe, en buiten die gestichten heeft de onderstand aan noodlijdenden een cijfer bereikt, hetwelk op den duur de financiële krachten der kerspel-kassen ver te boven gaal. Vele arbeiders, die vroeger als gezeten burgerwerkliedentwee of drie flinke vertrekken bewoonden moeten zich nu, in gemeenschap met andere huisgezinnen, met een enkel armoedig lokaaltje behelpen, en naar evenredigheid van de woning is het ook gesteld met de kleeding en voeding. Men is thans in onderhandeling om de hulp van den staat tot onderstand in te roepen en men spant alle krachten in om de openbare kassen in staat te stellen de grootere uilgaven een jaar vol te houden. Te Dundee is de groote spinnerij der hh. Mathers en Chalmers afge brand, waardoor schade ten bedrage van 14 a 15000 is veroorzaakt en 150 arbeiders gedurende geruimen tijd van broodwinning zijn verstoken. Een berigt uit Aden meldt het volgende. Kolonel Staveley is met de laatste detachementen der brigade uit Seinde voor de expeditie naar Abys- siuië alhier doorgereisd. Er heerscht aldaar veel gebrek aan water. Van Annesley-bay wordt gemelddat de ziekte onder de muilezels en paarden op eene schrikbarende wijze voortduurt. Een der opperhoofden uit den Abyssinischen staat Tigré heeft zich met 600 man bij de Engelschen aange sloten. Voorts wordt gemeld dat Merewether met de eerste brigade naar Senaffe oprukte. Te New-York is het plan geopperd om een standbeeld der republiek op te rigien, vervaardigd naar de teekening van een Italiaansch beeldhouwer. Het voetstuk zal 200 en het beeld 300 voet hoog zijn. Het zal ingewijd worden in 1883, ter herinnering aan de vollooijing van Noord-Amerika's onafhankelijkheid. Volgens de New-ïork Herald zou Spanje aan de Vereenigde Staten aan geboden hebben hun de eilanden Cuba en Portorico te verkoopen voor 150 millioen dollars. FKA* R 3J H. PARIJS, 15 December. In erne alhier gehouden vergadering van Mexicaansche fondsenhouders, die door ruim 5000 personen werd bijgewoond is eene commissie benoemd om de belangen dier houders te behartigen eu die zelfs bij den keizer te bepleiten. liet feit, dat de voorraad specie der bank van Frankrijk het cijfer van 1000 millioen fr. heeft overschreden, maakt indruk; het heeft zich nog nooit bij die credielinrigting voorgedaan. De daarin zigtbare werke loosheid van het kapitaal wordt door de tegenstanders der beslaande orde van zaken breed uitgemeten. In een aantal groote steden zijn achtereenvolgens openbare lessen voor meisjes in de vakken van het middelbaar onderwijs, naar het van de re gering uitgegane plan, geopend. De meeste bisschoppen verklaren zich, op hel voetspoor van mgr. Dupanlotip, tegen zoodanig onderwijs, doch het is door den aartsbisschop van Parijs en door vijf andere Fransche prelaten goedgekeurd. De Levant-Herald meldt omtrent de zaken van Candiadat in eene vergadering van gedelegeerden eene door Christenen en Turken ondertee- kende memorie vastgesteld is, waarin van den Sulian zes concessiën ge vraagd worden, t. w.vrijstelling van belasting voor verscheiden jaren ondersteuning tol herbouw van vernielde woonhuizenherziening van het belastingstelsel; opheffing der belasting op de vrijstelling van de krijgs dienst; oprigling eener bank voor den landbouw, en verbetering van de haven van Candia. ITALIË. In de kamer van afgevaardigden is de beraadslaging over de zaak* van Rome onafgebroken voortgezet. Belangrijke incidenten hebben zich daarbij niet voorgedaan. Alle partijen willen naar Rome gaan, maar de uieeslen durven niet aanraden daartoe geweld te bezigen. Omtrent den uitslag der beraadslagingen is men nog niet zeker; echter verwacht men dat de rege ring eene meerderheid zal verkrijgen, zoo er al niet een voorstel wordt gedaan waarmede alle partijen kunnen genoegen nemen. De Corr. Ital. wil weten dat de heer Menahrea te Parijs opheldering gevraagd heeft ooitrent hetgeen de heer Rouher gezegd heeft over den ko- uing van Italië. Het toen gesprokene, dat geen weerga heeft in de jaar-

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2