I.Ë1DMIE COURANT. 1807. WOENSDAG 18 DECEMBER. STADS-BER1GTEN~ De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Dia van Maandag komt uit Zaiurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 30 blad 60 en 61) der Han- delingen van den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER Hoofd van het Gemeentebestuur van Leydendoet ie weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 2den dezer maand, invorderbaar verklaard kohier voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1867 en 1868, bevattende drie vierendeeljaarsch aanslagen, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wel bepaalden voel, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leijdsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 17 December 1867. v. d. BRANDELER. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den igden December 1867, 's namiddags te twee uur. Onderwerpen 1». Benoeming van vier leden in de plaatselijke Schoolcommissie. 2°. Eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1867. li 3». Adres van het Gemeentebestuur van Alkemade, tot ondersteuning van hel plan lot den aanleg van een kunstweg tusschen beide gemeenten. 4°. Adres van eenige ingezetenen dezer gemeente, ter bekoming van het regt van opstal op een gedeelte der Ruïne en guarantie van aflossing en renten van het kapitaal, benoodigd voor hel aldaar op te rigten gebouw «oor tentoonstellingen, enz. 5». Voorstel tot overname van het gebouw der gymnastiekschool. 6". Voordragt tot vaststelling van het maximum van den onderstand voor 1868. 7», Adressen om tegemoetkoming in de kosten hunner kleeding bij de schutterij van a. G. P. Schmitz b. J. J, lloltz. 8°. Verzoeken om afschrijving van plaatselijke directe belasting, van: a. P. Cordua; b. G. P. ten Sande, voor wijlen den heer M. G. ten Sande. 9°. Staat van afschrijving en toevoeging op de begrooting voor 1867, van de Vereenigde Gast- en Leprooshuizen. 10". Begrootingen voor 1868, van: a. het R. Cath. Armbestuur b. Vrouwen Kraammocders c. het Gereformeerde Minne- of Arme Oude Mannen en Vrouwenhuis 1 d. de Vereenigde Gast- en Leprooshuizen en de Gemeente-Apotheek. BINNENLANDSCÜE BERIGTEN. LEYDEN, 17 December. De Leydsehe afdeeling van de Nederlandsche maatschappij ter bevor dering van nijverheid heeft hare vergaderingen wederom aangevangen. In de eerste daarvan werd, nadat eenige huishoudelijke aangelegenheden waren geregeld, ingevolge hel verzoek van het hoofdbestuur, besloten aan de leden der afdeeling eene missive te zenden met uilnoodigingom aan liet bestuur de bezwaren en bedenkingen tegen de accQnswetten en de uilvoering daar van vóór ultimo December mede te deelen ten einde die bedenkingen, ver- eenigd met de aanmerkingen van andere afdeelingendoor de directeuren aan den minister van financiën zouden worden toegezonden. Een der leden had uit Parjjs een middel medegebragt, dat aldaar tegen tering zeer wordt aanbevolen en wensehte dat het werd onderzocht. Het werd in handen gesteld van den heer Fornara en de andere deskundige leden der afdeeling, ten einde het te onderzoeken en in de volgende vergadering verslag uit te brengen. De heer Verhoog bood eene nieuwe verbeterde steenen duikerpol aan, gemaakt door den heer J. Flippo, ten einde de verstoppingen in riolen gemakkelijker te kunnen vinden en spoediger weg te nemen; van deze ver betering is aan andere afdeelingen kennis gegeven. De nieuwe soort van brandemmer, door eenen hoedenmaker gemaakt en door den beer Goedeljee ter tafel gebragt, zal door eene commissie van deskundigen worden onder zocht. Nadat nog andere werkzaamheden waren afgedaan, sprak de voor zitter, prof. van der Boon Mesch, over eene nieuwe wijze om de vetstoffen te ontleden en over de zoo belangrijke glycerine. De tegenwoordige fabriek matige bereiding, eigenschappen, verbindingen, kenmerken van zuiverheid J en hel verschillend en zich steeds uitbreidend gebruik, werden aangetoond, en ten slotte werd de aandacht gevestigd op de uitnemende zuivere glycerine, in de fabriek van den heer van lterson te Gouda bereid. Naliet aannemen van de twee nieuwe leden C. J. de Lange en A. van Hasselt, werd de verga dering gesloten. Wij vernemen dat in eene algemeenc vergadering, Zaturdag jl. gehou den, besloten is tot dc aansluiting van het alhier bestaande scherpschutters vrijcorps aan de Leydsehe scherpschuttersvereenigingzoodat het eerstge noemde corps wordt opgeheven cii ingelijfd bij de laatstgenoemde vereeniging. Tevens is besloten de contributie in drie termijneneiken termjjn van 4 maanden, te doen betalen. De vereeniging der beide corpsen, die zich het zelfde doel voor oogen stellent. vv. de bevordering der algemeene weer baarheid, kan, gelooven wij, niet dan eenen hoogst gunstigen invloed op de zaak uitoefenen en de laatstvermelde maatregel is allezins geschikt om dc toetreding tot de vereeniging, voor hen, die uil een financieel oogpunt daar van mogteu worden teruggehouden meer gemakkelijk te maken. Bij de vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrek kingen van verongelukte visschers der reederijen te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee is hel volgende treurige berigt uit Katwjjk ontvangen: Daar wij eenige dagen na den storm van 2 dezer bevreesd waren dal de bomschuit de drie Gebroedersstuurman W. van Duin, loebehoorende aan den reeder J. Schadee van Doorn, vergaan zoude zijn, omreden zij nadien storm door niemand onzer visschers gezien werd, zoo is Zondag morgen, tot groote ontsteltenis van deze gemeente die vrees bevestigd geworden daar er verschillende voorwerpen, van deze bomschuit afkomstig, zijn aan wal gespoeld, en gisteren morgen, 4 uur van Scheveningen noordwaarts, bedoelde bomschuit als wrak en zonder bemanning is aangespoeld, zoodat het zeker is dat de geheele bemanning (8 personen) is omgekomen. Voor de weduwen en weezen is ondersteuning gevraagd bij de vereeniging. Wij hopen dat zij door milde bijdragen in staat mogen gesteld worden aan hare edele roeping te blijven beantwoorden. Door haar worden thans, behalve deze ongelukkigen20 weduwen, 41 weezei! en 2 bejaarde personen ondersteund. Uit Katwijk schrijft men ons, dd. 16 dezer, hel volgende: Was het veriies groot voor den reeder en de bemanning van de verongelukte visschers- bom de drie Gebroeders, schipper C. de Jong, veel grooter is de ramp, welke wij 1111 te betreuren hebben door het vergaan van de drie Gebroe ders gevoerd door wijlen schipper W. Dz. van Duin, van den reeder J. Schadee van Doorn, waarbij de equipage, beslaande uit 8 personen, haar graf in de golven heeft gevonden nalatende 5 behoeftige weduwen en 16 weezen; een ouderlijk gezin moest drie zoons missen. Mogen vele welden kende landgenooten met meedoogen vervuld, zich bereid vinden om milde liefdegaven te doen toekomen aan de te Leyden gevestigde commissie ter ondersteuning van zoo vele nagelaten betrekkingen onzer verongelukte zee lieden. In zee is opgevjscht en bij de strandvonderij aangebragt eene scheepsbootgemerkt ingebrand I. T. S. A., alsmede een groen geschilderd naambord met zwart ingesneden letters Raalberts. Gisteren zijn alhier eenige verdronken schapen aangespoeld. Van wege het ministerie van binneul. zaken is nogmaals de aandacht gevestigd op de internationale maritime tentoonstelling, die van 1 Juuij tot 31 Oct. 1868 te Havre zal gehouden worden. Zij, die aan deze tentoon stelling wenscben deel te nemen, moeten zich vóór 1 Jan. 1868 bij de di rectie der tentoonstelling aanmelden, met opgave van de verlangde ruimte. In de week van 1 tot 7 December zijn aan cholera overleden 3 per sonen, waarvan te Rotterdam 2 en te Oud- en Nieuw-Gastel 1. Bij de verdere voortzetting van den verkoop der bibliotheek van wijlen den heer mr. Joh. Enschedé, te Haarlem, zijn voor de volgende nommers de daarbij gestelde prijzen besteed: 367. Leven ons HeerenZwolleP. van Os, 1499. ƒ142. 369. Leven ons Heeren, Leyd. 1499. 100.374. Lij den ende passi ons Heeren, Haerlem 1483. ƒ650. 380. De Theramo, Rechtsgang zw. Christ u. Belial, 1450. US. ƒ1100. 382. Flavius Jose- phus, Codex van de llc eeuw. ƒ610.492. Kortste om te leren spreken, 's Hertogenbosch (omstr. 1490). f 180. 532. Verschil!, drukken van Jan Andrieszoon te Haarlem, 125. 559. David Joris, JVonderboeckle druk. ƒ70.50. 624. Von der Zerstörung des Bapstumbs. 210. 048. Mou- bachGodsdienstplichten, 6 dln. rood mar. 200. 661. Missale sec. ord. Traject., Delft, Snellaert. 75. 662. Missale, U al berst a d t 1520. ƒ100. 676. Heures a l'usaige de Paris, Par., Kerver, 1500. Impr. sur velin. ƒ330.677. HoraePar., Gering et Rembolt, 1502. Impr. sur velin. ƒ505. 678. Heures, Par., S. Vostre. Impr. sur velin. ƒ925. 679. Ghetidenboek. HS. op perk., met zilveren slot. ƒ425. 695. Ghety- den, Antw. 1495. ƒ300. 698. Getijden, Gouda 1496. 155. 788. Le ven der vaderen. J480, en Tweespraec der creaturen, 1481. ƒ160. 836.. Spiegel van Sassen, Delft 1483. ƒ80. 868. Regemenl der gesont- heytBrussel 1514, enz. 150. 890. Der dieren palleysAntw. 1520. 70. 917. PhisiologusDelft 1495. ƒ79. 954. Van den Scaecspul door J. de Cessolis, 1479. ƒ150.1. Abecedarium ƒ1000, gekocht door Teyler's Genootschap. 2 Donaat, ƒ200. 3. Spieghel der menscheliker behoudenisse. f 7500. 4. Spieghel der behoudenisseCulenburch 1483. ƒ900. 5. Facecie morales, Uaarl. druk. ƒ400. 6. Ludovici de Roma Singularia juris, Haari. druk. ƒ600. 7. Fragment van een Donatus. 50 9. Cronica van Coellen. 1499 ƒ120. 10. Officia Ciceronis, vert. door Coornhert, Uaarl., van Zuren, 1561. 105. 11. US. van Junius Batavia. 250, gekocht door de gemeente Haarlem.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1