LEÏIlSiSfi WOENSDAG 11 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt ■uit Zaiurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nontmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 30 blad 58) der Handelingen van den Gemeenteraad. "===~-STADS-BER1GTEIV. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN Gezien art. 12, 2e alm.der Verordening van 2 Jtilij I860 (Gemeenteblad n°. 22) en art. 8, 2e alin., der Verordening van gelijke dagteekening (Ge meenteblad n°. 25) Doen te weten dat voor de openbare scholen voor meer uit gebreid lager onderwijs, tot hei laten Inschrijven van nieuwe leerlingen, waarvan bij onderzoek blijkt dat zij bet onderwas op eene der reeds bestaande klassen kunnen volgen, gelegenheid gegeven wordt: voor die der le klasse voor jongens, aan het schoolgebouw aan de Aalmarkt; voor die der lc klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Breê- straattegenover het Stadhuis voor die der 2e klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw in de Pie terskerkstraat; voor die der 2e klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Brée straal, naast de Waalse he kerk; en wel van den 2deD lol en met den 14dcn December ek., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags v^an half negen tot negen tirenen op Woensdagen Zalurdag, daarenboven, van twaalf lol twee uren des namiddags. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDEI,ER, Burgemeester. Leyden, 28 November 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen, dal ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaat selijke belasting op de honden, ieder eigenaar of bezitter van een of meer honden, die aan de belasting onderhevig zijn, verpligt is daarvan jaarlijks vóór den 31s,en Januarij bij dén Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekeud billet; dat bedoelde invullingsbilletlen voor het dienstjaar 1868 van af den 15ie'' December aanst. kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRAN HELER, Burgemeester. Leyden, 10 December 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCBE BERIGTEN. LEYDEN, 10 December. Bij kon. besluit van 23 November jl. is de bronzen medaille, ingesteld bij kon. besluit van 24 Jan. 1867, als blijk van goedkeuring aan degenen die zich gedurende het heersehen der cholera in 1866 bijzonder hebben onderscheiden door onverpligte daden van menschlievendheid en zelfopoffe ring ten opzigte van aan die ziekte lijdenden of hunne betrekkingen, of door liet aanbevelen, voorschrijven of Uilvoeren van maatregelen tot wering dier ziekte, toegekend aan 165 personen of corporaties. Daaronder komen voor de lib. dr. J. C. G. Evers, dr. J. Baerldr. C. J. A. W. Honig, dr. P. J. Barnouw en L. Foreman Fiegnean, alhier, II. C. van Eyk van Vuort- hoyzen en W. F. Philipsen officieren van gezondheid alhier; dr. J. F. van der Chijs, te Boskoop, dr. J. J. Langelaante Amsterdam, A. van Rhyn, te Katwijk-binncn J. Prins te Benthuizen. Op de eene zijde der bedoelde medaille staal eene afbeelding van Aescu lapius, met liet randschrift Ob cives servatosen op de keerzijde een lauwerkrans, waarin de naam van den persoon, aan wien de medaille is toegekend, met de woorden: Voor goede zorg en hulp bij het heersehen der Cholera Asiatica in 1866. in de jongste zitling van den gemeenteraad is door den heer Scliellema eene memorie «an bedenkingen ingediend legen het door burg. en weth. gedane voorstel, betreffende de heffing van den hoofdelijken omslag over 1868. Dat voorstel, eene belasting op het inkomen, wordt door hem in die memorievooral uit een moreel oogpuntals niet minder verderfelijk voorgesteld dan dat, hetwelk in het vorige jaar door burg. en weih. ingediend en later, nadat liet reeds in beraadslaging was gebragt, ingetrokken werd. Hetgeen toen door burg. en wetli. als motief voor die intrekking werd opgegevenhad hem doen verwachten dat z(j op dit plan niet zonden zijn teruggekomen. Hij betoogt dat eigen aangifte, die in het ontwerp als liet eenige middel wordt aangewezen om lot de kennis van het inkomen te ge raken, niets beteekent, daar een middel om lot eene getrouwe of ware opgave te dwingen in het ontwerp wordt gemist. Die aangifte zal dusgeene aangifte zijn naar waarheid, maar slechts een gemakkelijk middel tot ont duiking en fraude voor den oneerlijke, een verleidend lokaas en een ge vaarlijke valstrik voor den overigens naauwgezetic en een gruwel voor menig reglschapeu en conscientieiisen burger. Ook de Massificatie in het ontwerp opgenomenom in verhouding tot het zuiver inkomen te belastenzonder het evenwel zuiver le weten, wordt door het raadslid afgekeurd, omdat juist die Massificatie, zooals zjj is voorgesteld, er toe leidt om niet naar het zuiver inkomen te belasten; Massificatie acht hij in strijd met het be ginsel der incometax. De controle, openbaarheid der kohieren en beoor deeling der gedane opgaven door burg. en wetli., zal, volgens hem, tot "iels leiden want hij acht het onmogelijk dat burg. en weth. die taak zullen kunnen volbrengenhet tal van moeijelijkheden toch zal niet te overzien zijn. De ambielijke aanslag van hen die weigeren opgave van hun inkomen te doen, waarbij de huurwaarde tot grondslag zal worden geno men, brengt voorts, meent bij, vermogende lieden in veel gunstiger positie dan andere belastingschuldigen. Na de uiteenzetting dezer punten gaat de schrijver nog na de opbrengst en de algemeene werking dezer onlwerp- belasting. De opbrengst, gelooft bij, zal niet aan de verwachting beant woorden en liet geheel niet voldoen aan liet hoofdbeginsel van een income- tax dat ieder betaalt in verhouding tot hel totale bedrag zijner zuivere inkomsten. Het door de heeren Scheltema c. s. bij den raad ingediende nieuw ont werp «oor de heffing van den hoofdelijken omslag berust op de grondsla gen, die te Botterdam daarvoor aangenomen zijn. De Staatscourant bevat liet verslag aan den minister van binnenl. zaken van de commissie in 1867 belast met het afnemen der natuurkundige examens, volgens art. 4 der wet van 1 Junij 1865. De commissie zegt dat de uitslag van dat examen zeer ongunstig is geweest. Van 16 candidaleii die zich in April en September aanmeldden, werden slecbis aan iwee het diploma uitgereikt. De minister van binnenl. zaken heeft het verbod tot hel houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee opgeheven wat betreft de gemeente Montfoort. Door tusschenkomst van den heer jhr. mr. J. K. W. Quarles van Ufford, te 's Gravenhageontving het bestuur der Maatschappij van Welda digheid dezer dagen de verrassende lijding, dat door deuzelfden onbekende, die der maatschappij ruim 3 jaren geleden ƒ25000 schonk, thans ƒ5000 ge geven zijn als bijdrage in de collecte, die in de maand October jl. ten be hoeve dezer inrigting gehouden is. Naar men verneemt is door de hoofd-administralie der posterijen een postiractaat met de Vereenigde Staten van Noord-Amerika gesloten, waarbij eene belangrijke vermindering van brievenport (van 70 op 40 cents) is aan genomen. Dit tractaat zal reeds met 1 Januarij a. s. in werking treden. De heer G. de Serière, oud-gouverneur der Moluksche eilanden, is dezer dagen door de commissie voor de wereldtentoonstelling te Parijs be kroond met de gouden medaille voor zijne ijverige en oordeelkundige be- moeijitigen met de invoering der tliee-cttltuur op Java. De cholera heeft zich in de week van 24 tot 30 November alleen te Rotterdam vertoond waar twee personen aan die ziekte zijn bezweken. Te Terschelling houdt men voor zeker dat de loodsboot n°. 4, met den storm van den 2den dezer, in de nabijheid van dat eiland, met man en muis is vergaan om reden men aldaar op het strand voorwerpen heeft ge vonden, die kennelijk afkomstig zijn van gemelde loodsboot en niet anders kunnen doen denken dan dal zij omgeslagen en verbrijzeld is. Op deze loodsboot bevonden zich schipper K. Molenaar, de loodsen K. Ree, R. J. Groendijk, P. D. Zeylemakcr, L. A. Schol, de kweekelingen J. D. de Jong J. Nadort en de matroos A. II. Bloem,, allen te Terschelling woonachtig; zijnde 7 hunner gehuwd, de meesten kinderen achterlatende en 1 ongehuwd, die de kostwinner was zijner moeder. Nabij Bath zijn twee Engelsche stoombooten, de Harwich en de Sultane, in botsing gekomen, ten gevolge waarvan de laatste is gezonken. De bemanning en de passagiers zijn gered; alleen de stuurman is verdronken. In Luxemburg is een nieuw ministerie tot stand gekomen; het heeft in handen van den prins-stedehouder den eed afgelegd. 's GRAVENHAGE 10 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan den vice-admiraa! G. Fabius, com mandant der zeemagt en chef van het dep. van marine in Ned. lndië, tot het dragen der versierselen van commandeur der orde van St. Mauritius en Lazarus, hem door den koning van Italië geschonken. Tot burgemeester zijn benoemd: te Borger de heer mr. J. D. Dilibits te Coevorden de heer G. H. Woltersom; le Diever de heer S. van Rojjen; te Rolde de heer tnr. H. Homan; le Ruinerwold de heer mr. J. T. N. Singh; le Sleen de heer W. J. Boelkcn te Waalwijk de heer F. A. D. van der Klok kente Heusden de heer jhr. G. van Suchtelen van de Haare; te Vinke- veen de heer J. F. Caspers. Aan J. P. Buurman is op zijn verzoek eervol onislag verleend als klerk bij den rijkstelegraaf. De minister van marine zal Vrjjdag geen gehoor verlcenen.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1