BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant van Maandag 2 December db67, /V°. d44. v BffflfEKLAffDSCHE BERIGTEN. LEADEN, 30 November. Naar wjj vernemen zou de heer J. Knappert, pred. te Deventer, het beroep tot predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier hebben aangenomen. Voorts meldt men ons dal de heer G. Boer, pred. te Ouderkerk a <1. IJssel voor het beroep van de herv. gemeente te Katwijk aan Zee heeft bedankt. Eergisteren is in de Leydsche Saatjetfabnekin de Verwersslraateen aldaar werkend knaapje in aanraking met de machinerie gekomen en der wijze verminkt dat het terstond dood was, Het getal der in hei Werkbuis albier opgenomenen bedroeg gedurende deze week daselyks van 154 tol 175 volwassen personen en 87 tot 104 kinderen. E>en als in «orige jaren zijn gedurende den winter bij de leden der commissie voor de winkefkaartjes van het Leydsche departement der maat schappij lot Nut van 't Algemeen die kaartjes weder verkrijgbaar grsleld. De commissie beslaat uit de bh. mr M H A. Lisman (Hei reugracht)P. G. C. Eigemaii (Ouden Singel). P. L Tichler (lloogewoerd)baron van Heemstra (Rapenburg). mr P G. IIuitrecht (Rapenburg), B. W. Wttewaall (Briêstraat) eu J. J. Reyst (Nieuwen Rijn). Hij de leden van liet centraal comité van den Nederl. weerbaarheids- bond zijn voor hei Algemeen Nationaal Scherpschultersfonds" weder on derscheidene bijdragen ingekomen, waaronder eenc gift van B. v. B uil Utrecht, ten bedrage van ƒ1000. Hel totaal der ingekomen bydrageu be loopt thans 7478 73|. en dat der jaarltjksche bijdragen y 541. Door wijlen mevr. de wed. van Santbergen is bij testamentaire dis positie aan de christelijke bewaarschool le Brumuien de som van ƒ1000 geschonken. Door het dep. Ilellevoetsluis van de maatschappij lot Nut van 't Al gemeen is besloten aan het hoofdbestuur ter bek'oonitig voor te dragen een 77-jarigen grysaard, J. de Ruyier genaamd, wegens het redden van een kind uit de marine haven. Als eene proeve van buitengewoon overvloedige vischvangst wordt ge meld dat op den 28 dezer door den visscher W. van der Torre Az. in bel vischwater, toebehoorende aan den heer G .4. van den Berg, le Hillegers- berg, met één trek van de zegen zijn gevangen 300 emmers, of circa 7200 ponden, brasem eu bliek van de grootste soort. Naar men uil Meppel meldt worden wekelijks uit Drenthe p. m. 500 vette varkeus naar Holland verzonden. De P. Nb Ct. meldt, dat te 's Herlogenbosch de proef is genomen, om een geïmiteerd baukhillet. gelijk er vroeger en thans weder in den han del zjjn gehragt te laten wisselen, en dat deze geslaagd is; want liet geld werd behoorlijk ter hand gesteld, en eerst eeuigen tijd daarna bemerkte de wisselaar dat by bedrogen was. Uit Nyega, nabij Dragten, wordt hel volgende gemeld. De landbou wer W. H. en zijne vrouw, boog bejaarde en niet onbemiddelde lieden, zijn Dingsdag ochtend door de buren in limine woning dood gevonden in eenen toestand, die eene ijst-lijke misdaad doel vermoeden. De burgemeester van het voor>al onderl igtspoedde zich met de bh. doctoren Pel en Brou wer, tot een voorloopig onderzoek, naar de plaats des ouheils. Aan de lijken werden zoo weinig teekenen van uiterlijke verwonding bespeurd, dal men wel aan verworging moet denken. Hel is te hopen dat er spoedig eeuig licht over deze zoo geheimzinnige zaak verspreid worde. maandag II. heeft de heer dr. T. Verwaycn, rector aan hel gymnasium te Maasliicht, gedachtenis gevierd van zijn veertigjarig rectoraat. 'sGRAVkNHAGE, 30 November. Z. M. heeft vergtinnii g verleend aan den officier van gezondheid 2lle kl. hjj bet leger in Ned. Indie G. J. Wienecke, tot bet aannemen der ouderscheidingsieekeuen van ridder lste kl. der orde van Louis, hem door den groothertog van Hessen geschonken. Aan den heer J. A. Prohn is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als adjunct commies bij het dep. van koloniën vooris is bij dat dep. bevorderd tot hoofdcommies de commies jli'. tnr. VV. E. van Panhuys, eu benoemd tot adjunct-commies jhr. mr. II. van der Wyck. Aan den beer It. Severyns is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bnrgem -ester der gemeente Graihcm; voorts zijn tol burgemeester be noemd: te Gralbrm de beer J van der Linden; te Htinsel de beer G. Pee- ters; te Borne de beer J. J. van CleefT. Tol directeur van bel postkantoor le den Helder is benoemd de beer J. J. II. iïlispelblom B yer, commies der Is" kl en tot ontvanger der di recte betastingen te Oudenbosch de beer E. M. van Mattembtirgbthans te Abcoude. Z. 11. heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie le benoemen tot majoor den kapitein L Alulder van hel wapen, thans op non-acliviteii en tevens, op zijn verzoek hem een eervol ontslag uit de militaire dienst te verleenenalsmede den luit-kolonel J L. E. J lit avan het 7Je reg. in fanterie, op Zijn verlangen op noii-activileil le stellen. De lsle luit. F VV. J. Buys van het 7Je reg. inf beeft van de linoge regering de vergunning bekomen om de expeditie mede te maken naar Abyssinië. De minister van justitie zal Woensdag eu Donderdag aansl. geen ge hoor verleenen. In eene plegtige zitting van liet prov. geregtshof werd lieden geïnslal leerd de beer m' II. II. 11. Ilatilo. benoemd lol raadsheer in dit collegie, ter vervanging van wylen mr C Becls Door de commissie uit het prov. geregtshof in Zuidholland belast met hel afnemen van de examina voor beu die dingen naar den rang van can- didaat-tiotaiiszijn als zoodanig toegelaten de lib.: J. A. A. Mutsaers, W. van ITeel, J. C. van der Metilen en W. J. Htiygens, van 's Grav/nhagéj J. A. L. le Butte, A. P. van der Vlugt en P. van der Want, van Rotlerdanj', I11 de zitting van de tweede kamer van beden is, na de aaanetflitio van eenige aan de orde zijnde wets-oniwerpenhet voorstel van dezi heef Duilert, om de credietwetten voor zes maanden in de afdeeliugen te «jderv zoeken, na langdurige discussiën en na een andermaal door den oiinisbee. van biiinenlaiidsche zaken te zijn bestreden, aangenomen met 37 tegen 34 stemmen zoodal de credietwet voor hoofdstuk V en ook die voor de vol gende hoofdstukken, welke heden zijn ingekomen, naar de afdeeliugen zijn verzouden, waarin reeds heden volgens besluit, met 58 tegen 13 stemmen genomen, die voor binneulandscbe zaken wordt onderzocht. BUITENLANDSGHE BLIUGTEN. ENGËLAA D. LONDEN, 28 November. De regering heeft, ten einde de kosten der Abyssinische expeditie te dekken, in het parlement voorgesteld den income lax met 1 penny le ver- lioogen, welke maatregel 1 400,000 zou opbrengen Dit voorstel werd door velen, o. a. ook door den beer Gladstone, goedgekeurd, doch door anderen bestreden. De meerderheid verklaarde er zich voor. Door de re gering is ook aan bel huis voorgesteld om de troepen, die naar Abyssinië gezonden zijn, le betalen uil de Indische inkomsten, op voorwaarde dat de kosten, vereischl voor de vervanging der troepen, indien zij uondig mogt zijn gedurende hun verblijf iu Abyssinië, door bet parlemeul zullen wor den toegestaan. Ook dit voorstel werd aangenomen. Te Cork hebben onregcldheden plaats gehad. De winkel van een zwaardveger is gcplunilerd. Te Manchester is tegen Zondag een rouwprocessie ter gedachtenis van de ter dood gebragte Fenians aangekondigd. Uil Liverpool meldt men dat van de Grieksehe stoomboot Ariel, be stemd om de blokkade van het eiland Caudia le verbrekenop bet punt van vertrek, de ketel is gesprongen. Het schip is bij deze ramp geheel verloren gegaan, die bovendien een veertigtal menschen bet leven beeft gekost. Op eene pachthoeve in Cheshire omstond Zondag II. een brand, waarbij zeven van de negen bewoners in de vlammen omgekomen zijn. De vrouw des huizes had 's naclus waschgoed voor een groot vuur te droogen laten hangen, en toen de knecht ten vier ure in den ochtend wilde zien boe laat bet was, vond hij de kamer in vlamtuen. De man, gewekt zijnde, keerde terug om zijne vrouw eu kinderen te redden, doch daar liet buis van lat werk en kalk was met een rieten dak, nam de vlam le snel toe. Hjj, zijne vrouw, eene zuigeling, drie kindereu en eene dienstbode verbrandden, doch men heeft, naar bel blijkt, slechts van vier de overblijfselen gevonden. De knecht en eene boerenmeid, die liet venster uitsprong, ontkwamen. Eerstgenoemde poogde nog met een ladder toegang tot de kamer des pach ters le krijgen doch de rook en vlam beletten dit. De Daily News deelt eene iuselirijvingslijst mede van gelden, die ten behoeve van Garibaldi zijn byeeugebrust. Daaronder komt 0. a. eene gift voor van 2000, eene andere van 500. De muilezels, die naar Abyssinië vervoerd werden, schijnen niet legen de zeeziekte te kunnen. Met de mailboot, die met 114 muilezels Brindisi verliet, zijn slechts 47 levend te Alexandrië aangekomen, en opeeneaudere boot stierven er gedureude den overtogt met minder dau 100. FKANkKlJk. PARIJS. 28 November. In weêrwil van de mededeeling van den Moniteurdat onderscheidene mogendheden reeds van hunne deelneming aan de conferentie hebben kennis gegeven, blijft men vasthouden aan de meening dat zij niet lot stand zal komen, ol zoo dat al mogt gebeuren, zeer zeker zal mislukken. Hetgeen de officiruse bladen mededeeleu omtrent het doel der conferentie strekt niet om die deelneming uit te lokken. Volgens de bladen staal bij Frankrjjk vast dal de wereldlijke magt van den Paus moet gehandhaafd blijven en zou dit dus geen punt van overweging uitmaken; liet zou alleen te doen zijn om le spreken over den weg dien men zou inslaan om den revolutie geest te fnuiken, waarbij alle mogendheden belang helmen. Men begint reeds de uitwerking te zien van het optreden van den mi nister Piuard. De hoofdredacteurs der dagbladen hebben eene officiettse waarschuwing om vangen dat ztj zich binnen de grenzen der gematigdheid moeten bonden. De Corsnire is opgeheven. Onze dagbladen Inoneu zich titel zeer ingenomen met de vrijlating van Garibaldi, eu meenen dal dit eenc opheffing der moeyrlykhedeü met Italië 111 den weg zal slaan. Men verzekert dat de keizer zich thans bezig houdt met bet verzame len van bouwstoffen voor eene levensbeschrijving van keizer Augustus. De keizerin beeft van den keizpr van Oostenrijk eene rozenhonten piano ten geschenke ontvangen, die zoowel wal bet uitwendige als bet inwendige betreft een waar meesterstuk moet zijn. Deze piano zou 30000 frs. gekost hebben. Le Monde spreekt op nieuw van eene reis der keizerin naar Rome trgeu bel aanstaande Kersfeest. Uit Ci'ila-Vecchia wordt gemeld dat er reeds een begin is gemaakt met liet inschepen van eene Franscbe ilnisie. De Union beeft 532 073 fr de Univers 682,428 fr. en de Monde 128 709 fr. aan giften voor hel onderhoud der pauselijke legermagt ontvan gen Die dagbl ideu behelzen ook eene o-gave van schielijke bijdragen, voor dat zeilde doel ingezameld door dagbladen iu de departementen; deze opgave bereikt een totaal van 1,453,316 fr.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 5