Per Te 8 eg-ra af. Volgens hier ontvangen berigten hebben op Manilla zware overstroo mingen plaats gehad en groole schade aangerigt. Uit New-York meldt men dat het regtsgeding tegen den heer Davis tot Maart is verschoven. IKiNHRlJÜ. PARIJS, 26 November. De dagbladen blijven beweren dat de uitnoodiging tot het bijwonen eener conferentie over de zaak van Rome reeds door het meerendeel der Europesche stalen meer of minder onvoorwaardelijk is aangenomen. Italië zou er op aandringen dat Frankrijk voor de opening der conferentie zijne troepen geheel uit den Kerkelijken Staat deed trekken. De Pans zou vooraf van Frankrijk de waarborging van zijn wereldlijk gezag vorderen. Volgens de lnd. Beige zou het tegenwoordige voornemen van den keizer zijn tegen de maand Mei eerstk. over te gaan tot het ontbinden van bet wetgevend ligchaam en tot het uitschrijven van algemeene verkiezingen. De vrijgevige wijziging der wetgeving op de drukpers en op de openbare vergaderingen, de tempering der voordragt ter verzwaring der verpligte krijgsdiensten de tweede expeditie naar Rome zouden den keizer grond geven om te verwachten dal er alsdan onder de hoogere en lagere klassen der bevolking eene voor de regering gunstige stemming zal heerschen. Een gerucht zegt dat de heer Schneider zijn ontslag zal nemen als voorzitter van het wetgevend ligchaam. Reeds is gemeld dat de aanvrage lot het riglen van interpellation aan de regering, nopens de binnenlandsche staatkunde en de persoonlijke vrij heid, door de bureaux van het wetgevend ligchaam niet is toegelaten; in meer dan een bureau is deze uitslag echter slechts verkregen met eene meerderheid van 1 of 2 stemmen. Men noemt vooral den heer Berryer on der de sprekers, die zich met kracht hebben uitgelaten over de waarborgen welke door de regering behoorden tc worden gegeven tegen de willekeur of ligtzinnigheid bij het doen van arrestalien. De heer de Girardinin de Liberie de quaestie der ieger-organisatie besprekende, geeft daarvan het volgende overzigtIn bet jaar 1847, onder de monarchie van 1830bestond liet Fransche leger uit 560,000 man in zeven jaarltjksche contingenten ieder van 80000 man. In 1851 onder de repu bliek van 1848, was de toestand dezelfde ln 1867, onder liet keizerrijk van 1852, bestaat het Fransche leger uit zeven jaarlijksche contingenten van 100,000 man, te zamen 700,000; dus 140,000 man meer. Desniettemin is dit getalnaar het schijnt, niet voldoende; want men wil den diensttijd tot negen jaren verlengen. Wel zal het aantal dienstjaren in tijd van vrede tol 5 teruggebragt worden; maar waar is de maatstaf, die strekken moet ter beooidceling of het vredestijd dan wel oorlogstijd is? Wanneer begint de eene, wanneer de andere? Het aantal Franschen, die jaarlijks den ouderdom van 20 jaren bereikenwisselt reeds eenige jaren af tusschen 300,000 en 325,000. Het aantal derzulken, die wegens ongeschiktheid, wegens het missen der vereischte lengte of om andere oorzaken, van de dienst ontheven blQven, is meer dan 100,000. Bij het ontwerp van wet wordt verklaard dat het jaarlijksch contingent tot 160,000 voor de dienst geschikte jongelieden leveren kan en nog vermeerderd kan worden, wanneer men de redenen van vrijstelling beperkt en de lengtemaat tot 1 25 meter vermindert. Aangenomen echter dat de tegenwoordige bepalingen betreffende j de vrijstellingen gehandhaafd blijven en het minimum der lengtemaat niet j veranderd wordt, dan zal titel 11 der nieuwe wet, handelende over de mo biele nationale garde, jaarlijks op 60000 Franschen van 20 tot 25 jaar toe gepast worden, welk cijfer in de vijf dienstjaren 300,000 man mobiele nat. gardes levertwelke bij die 700,000 man van het leger tellen. Indien dat niet is de gewapende vrede, wat wil men dan zoo noemen? Gedurende de drie dagen, waarmede de duur der tentoonstelling ver lengd is geworden, heeft de opbrengst, bestemd voor de armen van Parijs, 176,000 frs. bedragen. Aan sommige ambtenaren bij de tentoonstelling zjjn door de keiz. commissie ruime beloonigen toegekend. Het besluit der Porte omtrent een aan liet eiland Candia te geven be stuur vindt bij dagbladen van verschillende rig ling afkeuring, lie lnd.. Beige zegt daaromtrent: Candia zou onder eenen Turkschen landvoogd door 5 gouverneurs, waaronder 3 Christenen, bestuurd worden. Indien dat alles is wat de grootvizier aan de Candioten zal bewilligen zullen deze daarin denkelijk geene genoegzame voldoening aan hunne wenschen zien. Dat is liet zekerlijk niet, waarvoor de Candioten nu 2 jaren lang strijd hebben gevoerd. ïoen die strijd begon, vernamen wij uit Konstantinopeldat de Porte gezind was aan Kreta een bestuur te geven gelijk aan dat waar onder Samos sedert geruimen lijd rust en welvaart geniet, dat is zelfbeheer met eenen landvoogd van de christelijke godsdienst. Alzoo geeft de Porte thans minder dan zij bij den aanvang der voor haar niet glansrijke worste ling wilde doen en zouden de jongste stappen der Europesche mogendhe den ontzenuwd door hare onderlinge oneenigheid, geene andere uitwerking hebben gehad, dan de Porie minder toegeeflijk, meer onverzettelijk dan ooit te maken. Wat zij nu bewilligt, zijn slechts schijnbare bewilligingen, die noch aan de Europesche diplomatie, noch aan de christen-bevolking van Turkye en van Griekenland en nog veel minder aan de in opstand zijnde Candioten voldoen zullen. ITALIË. Garibaldi is aan boord van een rijksvaarluig van Spezzia naar Caprera overgebragt. Het Parijsche Journ. des Déb. zegtdal de lucht van Va- rignano even nadeclig voor Garibaldi's gezondheid was, als een politiek regtsgeding tegen heui nadeelig voor de gezondheid van het ministerie zou geweest zijn. Door de pauselijke overheden zijn op nieuw 800 gevangen genomen Garibaldianen uitgeleverd. De Movimento, liet orgaan der democratische partij te Genua, bevat eene proclamatie, die volgens hel onderschrift te Rome door eene geheime vereeniging, zich noemende het Romeinsehe comité voor den opstand, uit gevaardigd zou zijn. In dat stuk worden de Romeinen aangemaand zich gereed te houden om de wapenen tegen de pauselijke regering op te vatten wanneer de Italiaanschc regering en een Europeesch congres mogten beslui ten hen «voor altijd, als de lijfeigenen der katholieke wereld, onder het verfoeijelijk juk der priestervoogdij te plaatsen." Verder behelst dat stuk biltere uitvallen tegen het Fransche leger en tegen de Fransche regering. Te Rome verwacht men de spoedige opheffing van den staat van beleg; de van regeringswege aangelegde versperringen bij de stadspoorten zijn reeds weggeruimd en aan een aanmerkelijk aantal rustige burgers de hun afge- vorderde wapenen teruggegeven. De heropening der lessen aan de liooge- school is vastgesteld. P R III S i EN, BERLIJN 26 November. Den 18Jcn heeft te Hanover weder eene demonstratie plaats gehad. Op j dien dag, zijnde de gedenkdag van het overlijden van koning Ernst August1 werd diens gedenkteeken met kransen, van witgele strikken voorzien; overladen De menigte was zóó groot, dat de policie er van afzag om haar te verslrooijen. In de mijn Kronprinz, in de nabijheid van Saarlouis, zijn 13 men- schen gedood, ten gevolge van een ongeluk, door een onweder veroorzaakt. De directeur van de mijn bevindt zich onder de slagtoffers. De Augsb. Allg. Zeitung zegt het berigt te hebben ontvangen, dat door de Russische regering drie groote tuighuizen in Polen worden gebouwd, nl. te Landek Oponlowko en Lond en dat allen in den omtrek dier plaat sen wonende grondeigenaars is aangeschreven, om al de rogge, haver en erwten, welke zij ten verkoop hebben, daar af te leveren. Volgeus het zelfde blad heerschten op de groote straatwegen van Nowogorod naar Twer en van Kostroma naar Wladimir groote militaire troepenbewegingen. De regering heeft namelijk bevel gegeven, om in Twer, Jaroslaw en Wladimir tegen hel einde van December een aantal troepen bijeen te trekken; zij heeft daartoe aangewezen de gezamenlijke regimenten, welke in dat gou vernement garnizoen honden. Het aantal dier troepen bedraagt 50000 mail infanterie, 35000 man cavallerie, benevens 140 stukken geschut. Dit leger corps is wel sedert het midden van October ontbonden, maar slechts schijn baar, want de verlofgangers moesten onder de wapenen blijven. De ver schillende afdeelingen van dit legercorps zijn thans zoo gelegerd dat zij zich elk oogenblik op een of ander punt in de nabijheid van Moscou kunnen concentreren. ROME, 27 November. De geheele divisie van Dumont heeft bevel ont vangen om zich naar Civita-Vecchia te begeven, ten einde aldaar naar Frank rijk scheep te gaan. Het 29e en 59e reg. van linie gaan heden aldaar aan boord. Het 80e reg. zal morgen volgen. De directeur der Romeinsehe po licie heeft last gegeven, dat alle vreemdelingen, die binnen den tijd der laatste vier maanden te Rome verblijf hebben genomen, zich moeten vertoo- nen om aangaande de redenen van hun verblijf voldoende opheldering te geven. Bij gebreke daarvan zullen zij over de grenzen gezel worden. PARIJS, 27 November. De Moniteur zegt in zijn bulletin, dat reeds talrijke adhaesiën betrekkelijk de conferentie ontvangen zijn, hetgeen aan de keizerlijke regering grond geeft om op een gelukkig resultaat te hopen. Vijf transportschepen zijn te Civita-Vecchia aangekomen. De eerste divisie zal heden in den loop van den dag inschepen. De l/nivers zegt, dat de pauselijke regering, in beginsel toetredende tot de conferentie, te gelijker tijd heeft doen weten, dat het niet voorne mens is van een zijner reglen afstand te doen. PETERSBURG, 27 November. Het Journal de Sl. Pe'l. van heden zegt dat de Romeinsehe regering zich niet vletjen moet met de hoop, dat Europa zich zal tevreden stellen met het formulereu van vrome wenschen, dat het de feiten, gelijk die sedert 1859 zich voordeden, zóó miskennen zal om zich bereid te verklaren lol herstel der onde grenzen van den Kerkelgken Staat of tot handhaving van een abnormalen toestand. üuvgci-üj&c Slatiis. Van 21 tot en niet 2 7 November 1§67. BEVALLEN: C. Kramp geb. HannaartZ. E. A. Starkenbruggeh. Pe ters, D. M. H. van Zijp geb. de WildZ. D. L. Stikkelorum geb. Oost veen Z. M. 11. van der Drift, geb. Lamboo Z. M. Lutgeb Cornielje, D. C. Rijken, geb. Ligtvoet, D. C. Schullergeb. Schouten D. J. G. Pontgeb. LipsD. J. Verhoeven geb. Arbouw, Z. M. Griffiioen, geb. van Zijp Z. D. tweel J. de Mcygeb. VylbriefZ. W. Vissergeb. Veelings D. E. F. PeclH, geb. BlomD.M. M. Peperkorngeb. Possemeyer, Z. W. Stolgeb Ledron D. A. van den Burg geb. de Kier, Z. C. H. Bakx geb. Pfeiffer, D. J. M. de Vrind geb. van den Berg Z. G. S. van Well, geb. Kurvers, Z. S. C. Colin geb. Dee, D. L. Fonteyn geb. Wertheim, Z. K.S. Bottemanne, geb. de Neve, D.D. tweel. C. van Kampen, geb. Schild, 1). C. M. Schlömann, geb. JongeneelZ. C. Stouten geb. van Egmond D. J van Tongeren, geb. Turenhoiit, Z. J. E. Labree, geb. Kosters, D. P. M. lieveling, geb. van Zijp, Z. J. C. Btesot geb. van Leeuwen A. Dol mans, geb. van der VTngtZ. C. A. van Haarlem geb. Omvlee, D. U. E. Hakkaartgeh. HoefnagelD. GEHUWD: W. J. Biegstraaten jm. en J. Breedeveld jd. J. J. Duk jm. en C Vogelenzang, jd. E. A. T. Meijers, jm. en J. W. van den Berg.jd. J. Haasbeek, jm. en W. Sclioufoer, jd. .1. Stakenburg, wedr. en C. Dekker, werie. B. Tegelaarwedr. en N. Uoefsmitjd. J. A. llodbard wedr. en M. tl. Werst, jd. OVERLEDEN: Th. van de Bos Z.4 m. C. Ilolswilderwed. D. de Rid der 86 j. J. Veekmans75 j. W. Rosier, 69 j. M. P. CoblenswayD. 14j. F. A. Schmitt63j. P. W'eyting 56 j M A. VergunstD.bijna lj. C. Klein D.5 m E. Ba velaar, D.3 m. H. Colpa D 1 j. en 4m. P. Schuurman, geb. de Vrind, 28 j. J. J. DukZ.3 m. J. Oudshoorn 89 j. P. H. van Beijeren Bergen en Henegouwen 3 j. AHAÏPÜMIK-Ik'IKlIWS. PR O AI O TI EN AAN DIS LEYDSCHIS HOOGESCIIOOL. Den 279len November de heer L. A. J. van Meeuwen, van 's Hertogen bosch, in de regten, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: be schouwingen over de artikelen 562—564 B. li ADVERTENTIES. Op den 29s,cn September beviel te Sumanap (eiland Madura) van een Eoon ANNE CHRISTINA VERDAM, geb. HENN1GE. Bevallen van een Qochter J. E. LABREE, geb. KOSTERS. Leïden, 26 November 1867. Te Delft is op den 25s,en November 1867, na kortstondige ongesteldheid, in den ouderdom van 58 jaren, overleden de Wei-Edele Zeer Geleerde lieer Dr. JAKOBUS MARINUS VAN GENT Czs., Prorector aan het Stedelijk Gymnasium aldaar. Eenige kennisgeving.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 3