Per Telegraaf. Door de Bureaux van het wetgevend ligchaam is besloten de door den j heer Favre gevraagde magtiging tot het doen van interpellaliën te verleenen wat de bnilenlandsche staatkunde en de Komeinsche quaestie betreft, maar te weigeren voor zoo veel de binnenlandsche staatkunde aangaat. Volgens La France heeft de pauselijke regering het voorstel eener conferentie in beginsel aangenomen, en wordt de adhaesie van Italië spoe dig verwacht. Genoemd blad bevat het volgende: De Engelsche expeditie naar Abys- sinïë wordt van zoo groolen omvang, dat zij de opmerkzaamheid trekt van de andere mogendheden. Het zou kunnen gebeuren, dat Frankrijk aan de j Roode zee voor de veiligheid van Fransche onderdanen en van Fransche be langen had te zorgen, terwijl Engeland koning Theodorus beoorloogt. Voor dat doel ligt in die wateren reeds sedert eenigen tijd een Fransch oorlog schip; wij vernemen dat nog een vaartuig van onze zeemagt bevel heeft ontvangen, om derwaarts te stevenen, en dat den bevelhebber van dien bo dem bijzondere instructiën zijn gegeven. Uil Toulon meldt men dat de geheele vloot morgen van daar vertrekt, om eene divisie Fransche troepen uit Rome terug te halen. ITALIË. Naar men uit Florence meldt zouden de leden van de linkerzijde der kamer het plan hebben gevormd den heer Rattazzi, den afgetreden president minister, wiens staatkunde met die van het tegenwoordig ministerie in strijd is, op den voorzittersstoel te plaatsen; waarvan eene kabinetsverandering bet onvermijdelijke gevolg zou ziju. Er is een gerucht in omloop dat de regering eene amnestie zal uit vaardigen ter zake van den inval in den Romeinschen staat. Op die wijze zou men het moeijelijke van een proces tegen Garibaldi vermijden. Sedert eenige dagen is de Vesuvius weder in werking. Lava stroomt uit zijne kraters, waaruit vlammen opstijgen. Eenige kraters zijn ingestort. PRITI SS E N. BERLIJN 24 November. Omtrent de regeling der quaestie van de opheffing der speelbanken verneemt men de volgende bijzonderheden. De regering heeft dezer dagen met betrekking tol Wiesbaden en Ems de volgende voorstellen gedaan aan het comité der actionarissener zal een millioen thaler worden gestort in de stedelijke kassen van de beide stedenwaarvoor de vergunning nog zes jaren zal worden verlengd. Na verloop van dien termijn wordt geene ver gunning van dien aard meer toegestaan; de roerende goederen worden te gelijker tijd door den slaat tegen taxatie van de actionarissen overgenomen. Te Petersburg is een keiz. manifest openbaar gemaaaktwaarbij ten behoeve van de gewone aanvulling des legers en der marine eene ligting van recruten ten bedrage van 4 op de 1000 zielen bevolen wordt. Zij zal den 5d™ Januarij aanst. eenen aanvang nemen en den 15den Februarij ge ëindigd moeten zijn. nnSTENRIJH. Tc Weenen is hel officiële berigt ontvangen dat de admiraal Tegetthofï den 12dcn November met het lijk van keizer Maximiliaan uit Mexico ver trokken is. De prins von Salrn en al de andere vreemde gevangenen waren vrijgelaten. 's GRAVENHAGE26 November. Het ministerie, de afstemming van het hoofdstuk bnilenlandsche zakenin verband met de daaraan voorafgegane discussiënbeschouwende als een votum van afkeuring, heeft collectief ontslag ingediend, en aan de kamer verzocht de behandeling der begroo- ling voorloopig te schorsen. Aldus is besloten. Donderdag behandeling van de credietwet voor het dep. van justitie. PARIJS, 25 November. Een telegram van de Patrie bevestigtdat Rome in de conferentie heeft toegestemd en voegt er bij, dat Antonelli mondeling en in de instructiën, die hij aan den pauselijken nuntius te Parijs gezonden heeft, verklaard heeft de conferentie zonder voorafgaande conditiën aan te nemen. Men verzekert, dat Italië zijne toetreding nog niet officieel heeft uitgesproken. De toestemming van Portugal en Zweden zijn laatstelijk al hier ontvangen. Omtrent de plaats, waar de conferentie zal gehouden wor den is nog niets bekend. De France zegt dat Rusland, Oostenrijk, Spanje, Portugal, België, Nederland, Denemarken, Zweden, Zwitserland, Beijeren, Wurtemburg en Baden zonder reserve hunne toetreding hebben geschonken aan hel hou den eener conferentie. ROME, 24 November. Drie Fransche regimenten van linie hebben gis teren avond bevel gekregen om naar Civita-Vecchia te vertrekken. Van wege de Romeinsche burgerij werd in het paleis Barbarini aan de Fransche en pauselijke officieren, die aan den slag van Mentana deelnamen, een feest maal aangeboden. BERLIJN; 25 November. Volgens zekere berigten zou de Fransche re gering bij die van Oostenrijk zich bereid hebben verklaard tot gedeeltelijke ontruiming van den Kerkelijken Slaat, onder voorwaarde dat het overig ge deelte der troepen er zal blijven tot na de oplossing der Romeinsche quaestie. FLORENCE, 26 November. Garibaldi was in de laatstverloopen dagen ongesteld, en dien ten gevolge heeft de regering de professoren Zanetti en Chinozzi afgevaardigd om hem te onderzoeken. Deze hebben hem in een verbeterden toestand gevonden maar zij verklaarden dat de gezondheid des lijders zou benadeeld worden als hij langer vertoeft onder dit klimaai. Ten gevolge van deze verklaring heeft de ministerraad besloten dat Garibaldi onverwijld naar hel eiland Caprera zal gebragt worden. INGEZONDEN. Een belangstellend lid der Leydsche Scherpschuttersvereeniging schrijft in uw geeërd blad van Maandag, dat Woensdag te voren door een groot aan tal scherpschutters een' bijeenkomst in de Plaats Royal werd gehouden. De bijeenkomst is werkelijk gehouden, niet Woensdag maar Donderdag avond en naar mijne opvatting door een geriug aantal, want van de 85 werkende leden waren 23 aanwezig. Verder moet ik met schrijver van het artikel nog in sommige zaken verschillen. Het voorstel tot aanschaffing van nniforme klceding is niet zoo duidelijk met groote meerderheid van stemmen van de Vereeniging aangenomen; in eene algemeene vergadering, waar van de toen nog omtrent 90 werkende leden slechts 45 aanwezig waren, is met 27 stemmen voor, 16 tegen en 2 builen stemminghet voorstel aangenomen. Of het nu geheel juist en gezond geredeneerd is, dat hel aanschaffen van uniform, (waardoor een groot deel der ijverige en met geestdrift voor de goede zaak bezielde scherpschutters zich verpligt zien voor hun lidmaatschap te bedanken) het regie middel is om de kwijnende Vereeniging te doen herleven het is zeer te betwijfelen. Integendeel de oorzaak der kwijnende toestand moet worden gezocht, zooals te regt door een geacht lid van het bestuur in eene algemeene vergadering werd betoogd, in het gebrek aan eene gelegenheid tot oefening in het schietenzijnde het hoofddoel der Vereeniging, en ook alleen een goede schietbaan zal in staat zijn den toestand te veranderen en de Vereeniging nieuw leven bij te zetten. Men telt toch onder de leden ook verscheidene heeren officieren en onder officieren der schutterij die mede, als zij zich buiten de onkosten van ver andering hunner eigene uniform nog verpligt zien een' altijd betrekkelijk groote uitgaaf te doen voor een scherpschutters-tenue, waarschijnlijk zullen bedanken. De heeren voorstellers begrijpen dan ook onmogelijk, het nood zakelijke of nuttige der uniform te kunnen aantooneu en daarom wordt daarvan gezwegen. Het ondoelmatige daarentegenja zelfs het onbillijke er van kan hun klaar en duidelijk worden aangetoond. De heeren voorstellers, allen ijverige en lustvolle ledentrouwe comparanten der oefeningenbehoeven toch door het woord uniform niet bezield te wordendat is onnoodig, en de andere leden, in hun oog niet ijverig genoeg, zullen juist contrarie van opgewekt en be zield, door verpligte uniform genoodzaakt worden, tegen hun zin, voorliet lidmaatschap der Vereeniging te bedanken. Zoodat door het aanschaffen de uniform stellig 30 werkende leden de Vereeniging worden uitgedreven en dit kan men toch niet als tot den bloei meêwerken beschouwen. Even als het mij onbekende lid roep ik ook wel de leden toe, komt op de a. s. algemeene vergaderingmaar met eene andere strekking, komt allen en laat ons de 27 leden nog eens het ondoeltreffende van hun besluit trach ten te bewijzen en te beproeven of zij ook geneigd zijn op hun voorstel terug te komen en althans te wachten, tot dat de nu in orde gebragt wor dende schietbaan weder te gebruiken is en het hun blijken kan of dan de ambitie en het nieuwe leven niet zonder uniform komen kan. Een belangstellend lid. plaats hebben en wel per trein van 10 uur, 5 min. Buiten de verzending der brieven naar België wordt deze nieuwe expe ditie bepaaldelijk daaigesteld voor de correspondentie naar Engeland en Frankrijk, en de verder gelegene landen daarover verzonden wordende, terwijl daarvoor de laatste ligting der brievenbus aan het Postkantoor zal plaats hebben ten 9 uur, 40 minuten. De Directeur voornoemd, Leiden, 26 November 1867. J. FICHET. ADVERTENTIE N. Bevallen van een Koon J. M. A. PEEPERRORN POSSEMEIJER. Leiden, 25 November 1867. Te Delft is op den 25sten November 1867', na kortstondige ongesteldheid, in den ouderdom van 58 jarenoverleden de Wei-Edele Zeer Geleerde Beer Dr. JAKOBUS MARINUS VAN GENT Czn. Prorector aan het Stedelijk Gymnasium aldaar. Eenige kennisgeving. De Curator in den insolvent verklaarden boedel van den gefailleerden E. VAN DUUREN, vroeger Koopman in Brandstoffen te Leidenmaakt bekend dat de rangregeling in dien boedel ter Griffie der Arrondisse- meiils-Regtbank te Leiden is ter nedergelegd en daar gedurende veertien dagen ter inzage van belanghebbenden zal verblijven. De Curator A. J. WIJNSTROOM. lil vertrouwen dat er nog velen gevonden worden, die de smarten van anderen willen helpen lenigen, beveel ik daartoe de Dochter eener behocfiige Weduwe alhier aan. Zij lijdt aan een ziek been veel pijn en is niet meer in staat om, gelijk vroeger, door de naald voor zich en hare moeder het brood te verdienen en de zware onkosten voor haar been goed te maken. Zou mijn vertrouwen in dezen beschaamd worden? Ik kan liet niet geioo- ven, en verklaar mij bereid liefdegaven voor deze ongelukkige te ontvangen. Leiden, 26 November 1867. A. J. MOLENAAR, Pred. CORRESPONDENTIE. Bij de redactie is ingekomen een schrijven van Z., bewoner van de Bees tenmarkt, waarin deze zich beklaagt over de in de Policie-Verordening opgenomen bepaling, waarbij het schrobben der straten is verboden. Op de Beestenmarkt toch is de straat, in weerwil van dal schrobben, in de beste orde, uitgenomen de kolken en riolen, vooral in de Kruis- of Narmstraat, die wel herziening noodig hadden. Nu er niet mag geschrobt worden noo- digt hij de ontwerpers der verordening uit, bij druk bezochte veemarkten en regenachtig wéér eens te komen zien, hoedanig de last is, die de bewoners der Beestenmarkt van de onreinheid hebben; hij verwacht dat zij dan op die bepaling zullen terugkomen of er eene voldoende wijziging in zullen brengen, opdat men roem zal kunnen blijven dragen op de zindelijkheid der stad. fiurgcriijftc £?tauö. ONDERTROUWD: D. van Dommelen jm. 27 j. en G. van der Waalsjd. 30 j. J. Piketjm. 26 j. en J. van Waardenburg jd. 27 j. W. Steyn jm. 27 j. en M. J. Siljeejd. 22 j. D. Lipse, wedr. 48 j. en J. Bonte wede. 47 j. L. Cohen jm. 39 j. en B. de Leeuwjd. 21 j. J. Slootsjm. 28 j. en E. C. C. van der Klugtjd. 25 j. AKADEiJIIE-NIElIWS PROMOTIEN AAN DE LEYDSCHE IIOOGESCHOOL. Den 26sten November de heer J. A. M. Begnin, van Eindhoven, in de geneeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: over den tym- panitischen toon. Uenzeifden dag de lieer P. J. W. Bijnen van Waalre, in de geneeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrifthet dualisme van de phthisis. De Directeur van het Postkantoor te Leiden brengt ter kennis van het publick dat, te beginnen met 1 December e. k., behalve de thans bestaande 3 verzendingen lang» den Nederlandsch-Belgischen Spoorweg, eene vierde zal

Leydse Courant | 1867 | | pagina 3