LËÏDSCIIE COUR A UT. 1867. WOENSDAG 27 NOVEMBER. NT. 142. Dc Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENL AN USCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 26 November. lil de Zalurdag avond gehouden zitting van den gemeenteraad is dc behandeling der begrooting ten einde gebragi. Bij de voortzetting der beraadslagingen werd om lot eene trapsgewijze vermindering en eindelijk opheffing der subsidiën aan godshuizen te geraken, besloten daaromtrent in overleg te treden met de besturen van die instellingen. Aan den op zijn verzoek eervol ontslagen rooimeester J. de Sauvage werd een pensioen van ƒ150 verleend. De post van 400, kosten van openbare vermakelijkheden, door een der leden onnoodig geacht, werd goedgekeurd. De post van ƒ1500, toelage aan de eigenaars van den schouwburg, vond ernstige bestrijding. Eenige leden vonden het onverantwoordelijk dezen post te brengen op eene begrooting, die men reeds op zoovele punten had besnoeid; anderen meenden dat men zich vroeger bij het verleeuen van het subsidie eemgzins zedelijk verbonden had tegenover de aandeelhouders. Een voorstel, om het subsidie voor dit jaar met ƒ500 te verminderenwerd verworpenen het subsidie met 15 tegen 6 stemmen toegestaanmet bijvoeging echter van de voorwaarde dal het privilegie, door commissarissen bij het uemen van plaatsen aan dc aandeel houders geschonken, moest vervallen; men was van meening dat dit privi legie niet te pas kwam, uithoofde liet algemeen, de stads kas, als dc grootste aandeelhouder kon beschouwd worden. Bij hel bespreken van de raming der inkomsten werd eene levendige dis cussie gevoerd over het wenschelijke van het heffen van een kaai- of haven gelddal, volgens sommige leden, in andere gemeenten, b. v. Delft en Goudaeene niet onbelangrijke som opbragtandere leden waren van ge voelen dat men, vooral nu de accjjnsen waren afgeschaft, geene nieuwe belemmeringen moest in het leven roepen en dat aan de uilvoering ook te vele bezwaren verbonden waren. Een voorstel, om de zaak, ten fine van onderzoek, in handen eener commissie te stellen, werd met 13 tegen 8 slem- men verworpen. Vervolgens gaf de post: overwinst der gasfabriek 25000, later door burg. en weth. en de commissie van financiën gebragt op 35000 aanleiding tot uitvoerige beraadslagingenten gevolge van ecu voorstel van den heer Scheltema, om 1". die som te brengen op 45000 en daarentegen ƒ5000 op de uilgaven, tol aankoop van inschrijv. nat. schuld, en 2°. om ook op deze begrooting te brengen ƒ20000 van de overwinst van 1867, tevens met het brengen onder de uilgaven van ƒ5000 tot aankoop van in- schrjjv. nat. schuld. Het eerste gedeelte van hel voorstel vond bijval en werd dan ook aangenomen met 19 tegen 2 stemmenhet tweede gedeelte werd door dc meerderheid onaannemelijk geacht en met 16 tegen 5 stemmen verworpen. Ten slotte werd de hoofdelijke omslag vastgesteld op ƒ83000 en ƒ2000 te heffen bij suppletoir kohier. De geheele begrooting werd vervolgens met 14 tegen 5 stemmen vastge steld, de ontvangsten ad ƒ382,791 60, de uitgaven ad 382,148.05gevende een batig saldo van ƒ643 55. Bij de gisteren op het raadhuis gehouden verpachting is de afval van, met de levering van benoodigdheden voor de beestenmarkt, voor 5 jaren, gepacht door G. van der Veer, alhier, voor 860 'sjaars, en het ophalen der brug over den Rijn te Leyderdorp en het passagegeld van het op die brug staande hek enz. door H. A. van Ingen Schenau, te Leyderdorp, voor 960 'sjaars. Bij de gelijktijdig gehouden aanbesteding van de levering van brand- en lichtstoHer. ten behoeve der gemeente voor het volgende jaar zijn daarvan aannemers geworden: E. Noordijk, olie, 43TW ct. de kan, kaarsen, 36 ct. het pond; G. Blommestey» korte turf, 53 ct. het mud; J. II. Mathlener, lange turf, 55 ct. de 100; Wed. van Uaansbergen en Dutilb, grove steenkolen, ƒ156 de 100 pond, steenkolen-gruis 36 ct. het halve mud; A. J. Wijlenburg, houtskolen ƒ1.15 het mud, beuken kagchelblokken, 6 95 de wisse, keukenhout 9.— de wisse. De Staatscourant bevat een verslag van den heer W. C. H. Staring, aan den minister van binnenl. zakenomtrent hetgeen in den laatsten tijd verrigt is ten aanzien der duinbeplauling. Op eenige plaatsen heeft men daarvan goede uitkomsten verkregen. In de week van 10—16 November zijn in het geheele rijk aan cholera overleden 12 personen, waarvan te Rotterdam 9, te Zevenbergen 1, te Oos- lerland 1 en te Gulpen 1. De Kerk. Cour. meldtdat de algemeene synodale commissie der Ne- derlandschc hervormde kerk beeft kennis genomen van den uilslag der stemmingen door de provinciale kerkbesturen over de wetsbepalingendoor de synode finaal gearresteerden daaruit bleek dal met groole meerderheid verworpen is de reorganisatie van hel hoogste kerkbestuur, wat betreft de zamenstelling der synode en deu tijd van zitting der afgevaardigde predi kanten en ouderlingen dal met bijna eenparige stemmen zjju aangenomen de veranderingen in het algemeen reglement, in verband met de erkenning van nieuwe gemeenten en de erkenning van kerkelijke grensregeling, als mede de uitbreiding van art. 72 van het reglement op de vacaturen, ter- wjjl ten aanzien van de wjjziging van art. 20 a lid 5 van het reglement op het examen ter toelating tot de Evangeliebediening de stemmen hebben gestaakt, zoodat de wijziging moet beschouwd worden als niet te zjjn aangenomen. Bij de Ned. Iierv. gemeente te Ingen is tot predikant beroepen d®. de Koo Az.pred. te Berken wondebij die Aalst ds. Gravestein, pred. te Serooskerke; bij die te Kethel ds. van Borssum Waalker, pred. te Joure; bij die te Axel, ds. W. J. Immink; bij die te Oedemsvaart ds. Ploos van Amstel, pred. te Anjumby die te Acquoy de cand. B. A. Lasonder. lu de Donderdag II. gehouden zitting van den gemeenteraad van Rot terdam is ingekomen een adres van den heer F. J. van Kempen, teLeyden, houdende verzoek om ondersteuning der uitgave eener door hem bewerkte levensbeschrijving van Erasinus. Dit verzoek is gesteld in handen van bur gemeester en wethouders, tot praeadvies. Te Amsterdam is in de vorige week de stemopneming ten einde ge bragt voor liet kiescollegie in de Ned. herv. gemeente aldaar, en werden dc verkozenen van hunne benoeming verwittigd. Bij de verkiezing zijn in geleverd 3689 stembillettenter benoeming van 270 nieuwe leden. Twee kiezersvereenigiiigen hadden zich tot voorlichting der stemgeregtigden gevormd. Zondag II. zjjn op nieuw 104 jongelieden uit verschillende oorden des lands, per Grand Central Beige, naar België vertrokken, met bestemming naar Rome, om bij het pauselijk leger in dienst te treden. De doopsgezinde broederschap te Groningen heeft eene beslissing geno men omtrent het verzoek van hare beide predikanten, ds. Straatman en d®. Corver, om de beginselen der moderne theologie op de instellingen en ge bruiken der gemeente te mogen toepassen. Met 85 tegen 79 stemmen is dat voorstel gewezen van de hand. Beide predikanten hebben hun eervol ont slag aangevraagd. Berigten van de Kaap de Goede Hoop melden dat eene epidemische ziekte, die sedert eenige weken aldaar heerschl, zich aanmerkelijk heeft uitgebreid in bijna elke rigling der kolonie. De wekelijksche sterfte, die te Kaapstad naar middelbare berekening 16 a 17 moest zijn, is geklommen tot 50 a 60. De b.erigten omtrent de oorlogszaken in den Oranje-Vrijstaat zijn gunstig. Eene der versterkte positiën, de berg waar het Basnto-opperhoofd Makwaai geruimen tijd de vruchtelooze aanvallen van het kommando der burgers had weten te trotserenis bij verrassing genomenvooral door toe doen van een 60 tal vrijwilligers, ondersteund door 100 Fingo-Kafferseen en ander onder aanvoering van den heer Ward, die aangeboden hadden eene bestorming te wagen. De buit, by die gelegenheid veroverd, bestond in 5093 schapen, 392 runderen, 42 paarden, 1000 lammeren en 40 kalve ren alsmede een aantal landbouwgereedschappen en andere voorwerpen. 's GRAVKNIIAGE 26 November. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer dr. P. Boelens, pred. bij de herv. gemeente te Noorddijk. Door Z. M. is aan den heer mr. M. M. von Baumhauer, referendaris bij het dep van binnenl. zaken, vergunning verleend tot het dragen der onderscheidingsteekeneu van ridder der orde van de H. Mauritius en Laza rus, hem door den koning van Italië geschonken. Tot burgemeester der gemeente 's Gravemoer is benoemd de heer J. Locff, en op hun verzoek zijn eervol ontslagen: de heer jhr. J. Rendorp van Marquette, als burgemeester te Heemskerk en Castricum, en de heer S. van Royen, als burgemeester te Vledder. Tol procureur bij de arrond.-regtbank te Roermond is benoemd de beer mr. F. Verscheure; tot notaris te Texel de heer VV. H. B. Bok, cand.-nota- ris aldaar, in de plaats van den heer W. Bok, op zijn verzoek eervol ont slagen; voorts zijn benoemd tot notaris te Rotterdam dc hh. W. 't Hooft en W. de Lange, beiden cand.-notaris aldaar. Aan den heer jhr. P. M. Sandberg is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als inspecteur der posterijen te Zwolle, en in zijne plaats is be noemd tot inspecteur der posterijen voor de provinciën Friesland, Overijs sel, Groningen en Drenthe, standplaats Zwolle, de heer L. H. A. de Chal- mot, thans commies der posterjjen l8le kl. De heer C. H. W. Spoelder, commissaris van policie en waterschout te Hellevoetsluis, tevens commissaris van rijkspolicie op hel kanaal van Voorne, is uit die betrekkingen ontslagen, en tot commissaris der loodsen te Zicrikzee is benoemd de heer II. J. Rusman. Door den minister van binnenl. zaken zijn als arrond.-ijkers overge plaatst de hh. J. J. Boeije, thans te Zierikzee, naar Amersfoort, en C. J. van Kerkwijk, thans te Brielle, naar Zierikzee.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1