werden aldaar lusschen dc 3000 en 4000 schapen naar Engeland ingescheept; 2Ö werden met vervaarlijke zvveepen naar de booten gedrevendaar ge komen, werden zij met puntige stokken gesloken enjin de booten getrapt. Te Winschoten is den 9Jen dezer eene bijeenkomst gehouden van be langstellenden tot regeling eener nationale feestviering bij gelegenheid van het derde eeuwfeest ter herinnering aan den veldslag bij lleiligerlee op 23 Mei 1568. Aan eene commissie is de taak opgedragende regeling der feestviering voor te bereiden en o. a. pogingen aan te wenden tol het ver zamelen van de noodige fondsen. Voorts werd de olïicieuse mededeeling gedaan, dal de hooge regering zich waarschijnlijk zou belasten met de zorg voor de restauratie van het gedenkteekenter cere van graaf Adolf van Nassau in de velden van lleiligerlee opgerigt. Naar men uit Brussel meldt is door eene commissie uit het Ned. leger de onlangs door de hh. Montigny en Christophe uitgevonden «mitrailleur" onderzocht. Het is een kanon, uit een 30-tal loopen bestaande, waarmede 100, 200, zelfs 300 schoten in een minuut kunnen gedaan worden. Te Tliuin, bij Charleroi, in Belgie, is Donderdag jl. brand uitgebarsten in eene woning, waarvan het eene gedeelte tijdelijk bewoond was door het gezin van een schipper. Terwijl deze afwezig was en de vrouw des schip pers eene boodschap deed, ontstond er, vermoedelijk door het vuur vatten van eeu pot met pek; die op de kagchel stondbrand in het gebouw, waar 4 kinderenzijnde het oudste 7 jaren en het jongste 9 maandenwaren achtergelaten. De brand nam in weinige oogenblikken zoozeer toe, dat aan de redding der 4 kleinen niet te denken viel. De vader wilde, toen hij terug was gekeerd, zich iu de vlammen werpen, maar de toegestroomde menigte hield hem terug. De lijken van de 4 kinderen vond men later ge heel en al verkoold. 'sGRAVENUAGE, 19 November. Z. til. de koning-groothertog heeft den heer V. van Gogh Jr.chef van het huis Goupil en O. te Parijs, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft den heer jhr. C. 51. Storm van 's Gravesandeop zijn ver zoek, eervol ontslagen als lid van het comité van defensie, en benoemd tot staatsraad in buitengewone dienst. Aan den heer F. A. de Klerck is eervol ontslag verleend als ontvan ger der directe belastingen te Klundert; voorts is dat kantoor vercenigd met dat te Zevenbergen, en aldaar als ontvanger benoemd de heer J. Ilou- vring, eervol ontslagen controleur-commandeur der ambulante recherche te water in de 2de afd. te Rotterdam. Z. M. heeft, op hun verzoek, op non-activiteit gesteld den kapitein jhr. G. J. G. Klerck, van het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, be last met de leiding van den aanleg der staatsspoorwegenen den lslen luit. W. P. G. Wieling, van het 3dc reg. huzaren. De ministers van financiën en van justitie zullen in deze week geen ge hoor verleenen. Naar men verzekert zal de dienst in de Heilige Theresia-kerkin hel Hooge Westeinde, bij gelegenheid der uitvaart voor wijlen den heer Borret, op morgen, worden verrigt door mgr. G. P. Wilmer, bisschop van Uaarlem. Zondag avond had in de zaal van de sociëteit: de Vereeniging, de jaarlijksche vergadering plaats van de Vereeniging het Zilveren Kruisbij welke gelegenheid de gebeurtenissen van de jaren 1813—1815 werden her dacht. Aan de vergadering werd medegedeeld dat de afdeelingcn Amster dam, Leyden en Delft zich aan het hoofdbestuur der Vereeniging hadden aangesloten. HüiTËlSLAiXDSCHE BBRIGTËN. ENGBLAX 15. LONDEN, 17 November. Volgens de Mom lier. heeft de regering besloten hel geven van storm signalen naar de denkbeelden van wijlen den admiraal Fitzroy te doen her vatten. Op het onlangs te Dundee gehouden congres van Engelsche geleer den was de waarde dier signalen door onderscheiden deskundigen aangewezen. Aan het ministerie »an koloniën is berigl ontvangendal de stoomboot Jiosphoruste Liverpool te huis behoorende, en welke met goederen voor de Abyssinische expeditie uitgezonden was, tegenover de Algoa-baai is ver gaan. De bemanning heeft zich in de booten gered. Vrijdag nacht ontstond op dc werf der kon. gasfabriek een zware brand, die zich aan een met teer gevnlden put van 20 voet diepte en 15 voet in omvang mededeelde. De vlam steeg tot boven de naburige huizen en men was bevreesd voor ontploffingen der gasmeters, om welke reden men al het bereide gas liet ontsnappen. Na veel moeite gelukte het den brand, door hel werpen van zand in den put, te blusschen, Volgens de dagbladen is het eiland Tortola, een der Maagden-eilanden in West-Indië, geheel door de zee verzwolgen. Het lelde ruim 8000 inwoners. Uil New-York meldt men aan de Times, dal de heer Seward, de staatssecretaris der Unie, eenen protestantschen geestelijkedoctor Hawley, naar Rome heeft gezonden, om den Paus, voor het geval dat hij die stad zin moeten verlaten, eene wijkplaats in de Vereenigde Staten aan te bieden. In de Vereenigde Staten is gedurende de laatste 12 maanden aan 31 iurigtingen voor hooger en middelbaar onderwijs daar te laude door parti culieren eene som van 3,041,000 dollars geschonken FJiANIBi 5&J.J H. PARIJS. 18 November. Heden is de zitting van hel wetgevend ligchaam door den keizer geopend. In de door Z. 51. uitgesproken rede komt o. a. hel volgende voor: «Sedert gij zijl uiteen gegaan, hebben onbestemde bezorgdheden den openbaren geest in Europa geschokt, waardoor overal de industriële beweging en de han delszaken zijn verminderd. Ondanks de verklaringen van mijne regering, die nimmer hare vredelievende houding heeft gewijzigd, heeft men de rnee- tiing verspreid, dal elke wijziging in hel inwendig bestuur van Duitschland eene oorzaak van botsing moest zijn. Deze toestand van onzekerheid mag niet langer voortduren. Men moet opregtelijk de veranderingen aan gene zijde van den Rijn tot stand gekomen, aannemen, en verkondigen dat, zoo lang onze belangen en onze waardigheid niet worden bedreigd, wij ons niet zullen bemoeijen met hervormingendie door den wensch der bevolkingen tot stand gebragt worden. De ongerustheid, die zich geopenbaard heeft, laat zich moeijelijk verklaren in een tijdperk, waarin Frankrijk aan de we reld het meest indrukwekkend schouwspel van verzoening en vrede heeft aangeboden. De wereldtentoonstelling, waar bijna al de souvereinen van Europa elkander ontmoet hebben en waar de vertegenwoordigers der nij vere volksklasse van alle landen zich bevonden, heeft de banden van broe derschap tusschen de natiën naauvver toegehaald. De tentoonstelling is ver dwenen, maar haar stempel zal diep ingedrukt blijven op ons levenstijd perk; want indien zij, na zich op zoo majestueuse wijze te hebben verheven, slechts door eenen tijdelijkcn glans heeft geschitterd, zij heeft toch voor alijd een verleden van vooroordeelen en dwalingen vernietigd. Kluisters van den arbeid en van den geest, afscheidingen tusschen dc ver schillende volken, even als tusschen de verschillende klassen, internationale haal, ziedaar wal zij achter zich heeft geworpen." Voorts liet 'L. 31. zich omtrent de zaken van Rome aldus uit: «Die vrede, dien wij allen willen bewaren, scheen een oogenblik in gevaar te zijn. Revolutionnaire agi- tatiën, openlijk voorbereid, bedreigden de pauselijke staten. De conventie van 15 September niet uitgevoerd wordendeheb ik op nieuw troepen naar Rome moeten zenden, om de magt van den 11. Stoel te beschermen door de overweldigers terug te slaan. Onze gedragslijn kon niets vijandigs heb ben tegen de eenheid en onafhankelijkheid van Italic, en die natie, een oogenblik verrast, heeft terstond de gevaren begrepen, die in deze revolu tionnaire beweging voor hel monarchaal beginsel en de orde van Europa gelegen waren. De rust is thans in de staten van den Paus geheel hersteld en wij kunnen het toekomstige tijdstip der terugroeping onzer troepen be rekenen. Voor ons bestaat de conventie van 15 September zoo lang zij niet i vervangen is door eene nieuwe internationale acte. De betrekkingen van Italië met den H. Stoel boezemen geheel Europa belang in, en wij hebben aan de mogendheden voorgesteld, die betrekkingen te regelen in eene confe rentie, om op die wijze nieuwe verwikkelingen te voorkomen." Betreffende de Uoslersche quaestie deelde de keizer mede, dat de mogendheden het over twee voorname punten eens zijn, t. w. de handhaving van de onschend baarheid van het Turksche rijk en de verbetering van het lot der Christenen. De binnenlandsche toestand werd door den keizer niet gunstig afgeschilderd, De beweging van handel en industrie was belemmerdde oogst niet gunstig geweest, en de duurte daardoor onvermijdelijk; alleen de vrije handel kon j voorzien in hetgeen lot onderhoud uoodig was en de prijzen overal even redig houden. In weerwil dat ook de ontvangsten daaronder leden, kon- j digde de keizer aan dat de verligting van belasting spoedig een punt van j overweging zou kunnen uitmaken. De lnd. Beige deelt het berigt mede dat verscheidene regeringen voor- loopig te kennen zullen geven, dat zij de conferentie aannemen, doch onder bijvoeging dat zij, om hare officiële adhaesie aan het voorstel te kunnen geven, vooraf den grondslag der beraadslagingen en de gezindheid van Italië en den Paus zouden moeten kennen. Uit Toulon wordt gemeld dat de aldaar uit Civita-Vecchia terugko mende transportschepen meestal bevel hebben ontvangen zich voor drie maan den van alle benoodigdheden te voorzien en zich gereed te houden ten einde op hel eerste sein dadelijk in zee te kunnen gaan. De hoofdredacteur van l'Avenir National, aangeklaagd van poging om de regering in minachting te brengen, door hel plaatsen van een artikel legen de expeditie naar Rome, is veroordeeld tol eene maand gevangenis straf en eene geldboete van 1000 fr. De minister van onderwijs heeft dezer dagen iu eene circulaire ver klaard dat het middelbaar onderwijs voor meisjes in Frankrjjk in de daad gezegd kon worden nog niet te bestaan, en dat die tak van bet onderwijs er nog moest worden geschapen. Voor dit doel heeft zich thans, op des ministers aansporing, eene vereeniging gevormd. Hare leden, allen hoog leeraren en onderwijzers, zullen voorlezingen over letteren en wetenschappen houden voor meisjes, zoo ingerigt dal deze daardoor in staat worden gesteld zekere examens te ondergaan en bewijzen van bekwaamheid, die toegang tot goede betrekkingen geven, te verkrijgen. Met liet opruimen der voorwerpen, in het tentoonstellingsgebouw aan wezig wordt met kracht voortgegaan. Indien er zich voor het gebouw niet spoedig een kooper opdoetzal men tol den verkoop voor afbraak overgaan. De ontvangsten der schouwburgen alhier hebben gedurende de 7 maan den der tentoonstelling bedragen 16,533,365 fr. In bel vorige jaar bedroe gen zij gedurende dezelfde 7 maanden 9,640,216 fr. Uit Madrid meldt men dat de heerschappij der krijgswet en der mili- laire overheden in alle provinciën van Spanje is opgeheven. ITALIË. Volgens de Nazione ontmoet het plan eener conferente groote moeije- lijkheden. De Paus zou geweigerd hebben daaraan deel te nemen, of dit alleen willen doen, indien de regten van den H. Stoel vooraf erkend wierdeu. De Movimentoeen democratisch dagblad van Genua, wil weten dat er dadelijk bij den aanvang der parlementszitting van de linker zijde zal worden voorgesteld de vrijwilligers, die bij Garibaldi's jongste onderneming tegen Rome gesneuveld of gewond zijn, ten aanzien van pensioenen en bc- looniugen, te beschouwen alsof zij onder de nationale vlag hadden gestreden. Door iMazzini is eene proclamatie aar. het Italiaansche volk in deLon- dcnsche Daily News geplaatst. Daarin roept hij hen op om in massa op te staan en zich te ontslaan van ecu gouvernementdat hen verraadt en onteertopdat men, na zich eerst van de monarchie te hebben bevrjjd den oorlog kan verklaren aan de vreemde overweldigers.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2