C0.fl A WOENSDAG 20 NOVEMBER. STADS-BKR1GTEN. De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de adressen van: 1°. Jacobus Goddijn, meubelmaker, wonende alhier, houdende verzoek om in het huis aan den Ouden Rijn, wijk VII. n°. 1090, ter uitoefening van zijn beroep, eene vuring te mogen doen plaatsen; 2°. Eduard NoORDIJKwinkelier, wonende binnen deze gemeente, waarbij bij toestemming vraagt tot oprigting eener kof/ij branderijin het achtergebouw van zijn huis op de Brcê- straat, uitkomende in de Schoolsteeg en geteekend wijk IV. n®. 371A3®. Johan nes Hendrik Olivier, tabaksverkooper, inede binnen deze gemeente woonachtig, daarbij verzoekende den bestaanden tabaks eest in zijn huis op de Beestenmarkt wijk V. n®. 2, naar het achtergedeelte van hetzelfde perceel te mogen verplaatsen; 4®. Jacob Blok, vlecschhouwer alhier, behelzende verzoek om het voorhuis van zijne woning op de Haarlemmerstraat, geteekend wijk VI. n». 339, tot slagtplaats te mogen inrigten en gebruiken Gelet op het Koninklijk besluit van den 31slcn Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legenc en belendende panden ten opzigte der infortnatiën de commodo et incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Donderdag den 21sleD November aanst.'s voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden tullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. Letden, 19 November 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. VERG ADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Vrijdag den 22»lcn November 1867, 's namiddags te één uur. Onderwerpen 1®. Benoeming van een lid voor de Commissie welke zich teil doel stelt de oprigting "an een standbeeld binnen deze gemeente, ter eere van Her manns Boerhaave. 2®. Begrooting van de inkomsten en uilgaven der gemeente, voor de dienst van 1868. 3®. Adres van eene Commissie uit het corps officieren der dienstdoende Schutterijbetreffende haar muziekcorps (behoort bjj volgn®. 93 der begrooting). "4®. Adres »an J. 1. de Vink, teekenonderonderwjjzer aan de openbare scho len tot verhooging zijner jaarwedde (behoort b(j volgn». 102 der begrooting). 5». Missiven van de plaatselijke Schoolcommissie en deu dislricts-schoolop- ziener, betreffende hel locaal de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1® klasse, voor meisjes, met rapporten (behooren b(j volgn®. 103 der begrooting). 6® Begrooiingen der gesubsidieerde godshuizen en van het Israëlitisch Arm bestuur, voor 1868, met rapporten (behooren bij volgn08 119 en 120 der begrooting). BlNNEiVLANllSCllE BER1GTEX. LEYDEN, 19 November. Bij kon. besluit van 9 November is aan G. J. Damgewezen bewaar der lste kl. lc rang, in bet militaire detentiebuis te Leyden, een pensioen verleend ten bedrage van ƒ348. lieden morgen had alhier, op de begraafplaats bij de voormalige Mare- poorlplaats de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den lieer B. Spoelstra, gepens. luitenant-kolonel der artillerie, in den aanvang van dit jaar benoemd tot militie-commissaris in het 3de district van Zuidholland en Zaturdag II. overleden. De burgemeester dezer gemeente en de leden van den militieraad in dat district woonden deze treurige plcgtiglieid bij Door den voorzitter van genoemden raad werd hulde gebtagl aan de ver diensten van den overledene, die in den zoo korten tijd van zijn verblijf alhier, bij de waarneming van de hea) opgedragen betrekking, aller achting en vriendschap had verworvenen wiens zoo ongedacht spoedig gemis nog lang door hen zal worden gevoeld en betreurd. Wij vernemen dat op Woensdag den 27stcn dezer in de stadsgehoor zaal eene openbare les der Volks-zangschool van het alhier gevestigd depar tement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal gebonden worden, waartoe de leden van het departement, de donateurs en donatrices der volks-zangschool en de ouders of voogden der leerlingen van de burger- zangschool zullen worden uitgenoodigd. Mogten commissarissen dier scho len het genoegen smaken in een talrijk bezoek van de jaarlijksche openbare lessen der burger-zangschool cenige waardering hunner moeite en zorg te vinden, de aangekondigde les der sedert bijna twintig jaren bestaande volks-zangschool zal strekken ten bewijze dat hunne werkzaamheid zich met niet minder goed gevolg uitstrekt tot het minder gegoede deel der Leydsche jeugddat door hunne tussclienkomst geheel kosteloos zang-on derwijs geniet, eu ongetwijfeld zal ook nu eene talrijke opkomst velen in de uit den aard der zaak zeldzame gelegenheid stellen met de resultaten daarvan kennis te maken. Naar wij vernemen is er in liet Zeeiiwsche en Gelderschc een zoo groote voorraad beste aardappelen gekuild dat men niet beducht behoeft te zijn schaarschte van dat gewas in het voorjaar te zullen verwachten. Thans echter zouden de boeren niet genegen zijn van dien voorraad achter eenvolgens af te schepen op hoop van later meer winst te zullen behalen. Hierin moet dan ook de eenige reden gelegen zijn dat de winteraardappelen op zulk een vastenvrij hoogen prijs worden gehouden. In meest alle streken van ons land was de rooijing zeer voldoende. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de tien eerste maanden van 1867, waaruit blijkt, dat die bedragen heeft 59,715,719.63, zijnde/4,051,959.66j meer dan in dal tijdvak van 1866. In de week van 3—9 November 1867 zijn in het geheele rijk aan cholera overleden 16 personen, waarvan te Botterdam 7, te Zevenbergen 5, te Maastricht 2, te Helder 1 te liuissen 1. Door den minister van binnenl. zaken is het verbod tot het houden van markten en van openbare verkoopingen van rundvee opgeheven voor de gemeente Oud-Alblas. De bijdragen voor het pauselijk leger, door de Tijd ingezameld, be dragen ƒ60,738.92. In de afgeloopen week mogi aan d8. D. Chantepie de la Saussaye, pred. bij de Ncd. her», gemeente te Rotterdam, het voorregt ten deel val led, gedachtenis te vieren van zjjne 25-jarige Evangelie-bediening. Den Helm December 1861 van de Waalsche gemeenle te Leyden naar Rotterdam beroepen en den ll11»» Mei 1862 bevestigd zijnde, heeft bjj zich gedurende dien tijd bij zijne gemeenteleden, zoowel als buiten den kerkdijken kring, niet alleen in vele opzigten hoogst verdienstelijk gemaakt, maar ook eene achting cn genegenheid verworvenwaardoor eene hartelijke en levendige belangstelling in deze voor hem zoo aangename herdenking werd opgewekt. Van de zijde zijner catechisanten en een groot aantal gemeenteleden mogten liern daarvan in zijn huisselijken kring de meest welsprekende bewijzen te beurt vallen, gelijk dit ook Woensdag avond, bj] gelegenheid zijner open bare voordragt in de zaal «Verscheidenheid en Overeenstemming", op eene voor hem treffende wijze heeft plaats gehad. Geen wonder derhalve dat Zondag avond eene talrijke schare reeds vroegtjjdig naar de Zuiderkerk was gestroomd, om de godsdienstoefening bij te wonen, waarin men van hem eene openlijke herinnering aan den afgeloopen feestelijken dag te gemoet zag. Aan die verwachting werd door hem op eene waardige wijze voldaan in eene toepasselijke leerrede, naar aanleiding van Gal. 1 vs. 10b. In zijne bijzondere toespraken rigtte hij daarbij vooral eenige warme woorden tot zijne ambtsbroeders, waarna hem, bij het einde der godsdienstoefening, na het uitspreken van den zegen, door de gezamenlijke aanwezigen een toe passelijk lied op de wijze van het 4d® Evang. gezang heilwenschend werd toegezongen. Blijkbaar getroffen, betuigde hij daarvoor zijn dank op eene wijze, die het kenmerk droeg, dal deze ure heeft gestrekt lot uaauwere aansluiting van den band tusschen hem en zijne gemeenteleden. (/V. R.C.) Te Amsterdam heeft gisteren de heer J. L. Clianfleury van Ysselstein, nieuw benoemd hoogleeraar in de geneeskunde aan liet Athenaeum lllustre, die betrekking aanvaard met hel houden van eene redevoering, ten onder werp hebbende de «Speciale kliniek, het regt en de toepassing daarvan." Te Deventer heeft Zaturdag II. de heer dr. W. B. J. vau Eyk het hoogleraarsambt in de Oosters.che létteren aan het athenaeum aanvaard met eene redevoering die liet verleden en de toekomst van die leerstoel aan het athenaeum tot onderwerp had. Door den kerkeraad der Ned. Israëlitische gemeente te Utrecht is aan de tweede kamer een adres gerigt, waarin verzocht wordt aan het wets ontwerp betreffende de kermissen eene bepaiing toe te voegen, waarbij aan de hooge regering of wel aan den koning de magt wordt toegekend om, hetzij bij algcmecnen maatregel van inwendig bestuur of op andere wfjze, behalve de jaarmarkten ook de gewone marktdagen in gemeenten te mogen veranderenwaar zulks door het algemeen belang wordt geboden cn de ge meentebesturen van de betrokken gemeenten onwillig zijn hiertoe over te gaan, met dien verstande, dat bij de regeling van dit onderwerp de Sab- balhdag der Israëliten worde geëerbiedigd. Nabij Arnhem, op den zoogenaamden Galgenberg, heeft een dnel roet de sabel plaats gehad tusschen den luitenant der artillerie V. en den baron v. B.waarbij beiden eenige verwonding hebben bekomen. De aanleiding tot dit tweegevecht was de wijze, waarop laatstgenoemde, huurder eener loge in den schouwburg en niet bij den aanvang der voorstelling verschenen, genoemden luitenant, die deze loge had ingenomen, daaruit had verwijderd. De luitenant en zijne secondanten hebben militaire polieieslraf beloopen. Onlangs werd uit Harlingen eene klagt vernomen over verregaande mishandeling der schapen, die aan boord der stoombooten werden gebragt. Thans verneemt men eene geljjke klagt uit hel Nieuwe Diep. Vrijdag II.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1