MAANDAG 18 NOVEMBER. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL, bevattende de Alge- meene Policie-Ver ordening voor de gemeente Legden, vastgesteld jj door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 24 October 11. Deze Verordening is mede afzonderlijk verkrijgbaar ad 30 Cents. 1807. De Courant wordt ülaandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nontmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 29 blad 51 en 52) der Hande lingen van den Gemeenteraad. B11\ i\ E XL A N 1) SCTTK DERIGTEN^ LEYDEN, 16 November. De algemeene kerkeraad der Nedcrd. her?, gemeente alhier heeft gisteren avond met bijna algeineene stemmen tot herder en lecraar beroepen den heer J. Knappert, pred. te Deventer. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 142 tol 160 volwassen personen en 74 tot 92 kinderen Uit Katwijk meldt men ons van heden: Gisteren zijn door schipper Ui van der Plas, van den reeder D. Meerburg, aangebragt 144,000 stuks kust-j haring, waarvan 80000 in twee nachten waren gevangen; zy zjjn verkocht tegen f 11.— per duizend. Voor het meerendccl der haringvisschers is eene bevredigende uitkomst te verwachten. Tot tweeden predikant by de hevv. gemeente alhier is beroepen ds. G.' Boer, pred. te Ouderkerk a. d. lJssel. Door Z. M. den koning is afwijzend beschikt op het adres van derj gemeenteraad te Viissingeuwaarin verzocht is om het koninklijk instituu j voor de marine van Willemsoord over te plaatsen naar Vlissingen. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragtj dat in het nieuw te ontwerpen reglement voor de kon militaire akademii de bepaling zal worden opgenomen, dat, even als vroeger hel geval was; voor de kadets voortaan te bestemmen voor de dienst in de koloniën de helft zal moeten worden betaald van het bedrag der bijdragendat voot de kadets van de verschillende wapens hier te lande wordt vastgesteld. Wij vernemen, zegt het Hbl.dat de Nederlandsche regering officieust mededeeling heeft ontvangen van het door Frankrijk ontworpen plan tot het doen bijeenkomen cener Europeschc conferentie, aan welker oordcel zal worden opgedragen de beslechting van het Konteinsche vraagstuk. De ontvangst van den officiëlen uitnoodigingsbrief tot deeltteming aan die con ferentie wordt eiken dag te gernoet gezien. Aan de diaconie der herv. gemeente te Jottre is dezer dagen geschon ken eene schuldbekentenis ten laste van den ilasker-veenpolder, groot 1000, rentende 5 pCt.eene gift van de kinderen van wijlen den heer J. Riukes, ter gedachtenis aan hunnen vader. Woensdag rnurgeu liep op den Langettdijk te Delft het gerucht, dat er een kind in het water lag. Spoedig was eene groote menigte op de been eu bezig met haken en dreggen te vissehen. De brievenbesteller W., daar ter plaatse komende, aarzelt niet, op het gejammer der menigte te water te gaandoch ook dit was vruchteloos hij vond geen kind Eindelijk bleek het, dat eenige knapen een grooten steen in het water geworpen en een loos alarm gemaakt hadden. Uit de omstreken van Amsterdam en Uudewater zijn weder zeven jon gelingen naar Rome vertrokkenom dienst te nemen bij de pauselijke zotta- ven. Under hen bevindt er zich eendie als eenige zoon in het vorige jaar vrijstelling van de dienst heeft verkregen. Tc Zutphen is gevankelijk bitinengebragt een linnenwever uit Win terswijk, beschuldigd van inbraak bij mcj. K. te Groenlo waarbij hij de dienstbode zwaar moet verwond hebben. Door de arrond.-regtbaiik te 's Hertogenbosch is uitspraak gedaan in het regtsgedingingesteld ten gevolge van het spoorwegongeluk, voorge vallen in den a>ond van 23 September jl. te Oistcrwijk. De re jbank heeft den wisselwachter veroordeeld tot zes weken cellulaire gevangenisstraf, doch den plaatsvcrvangendeu station chef te dien aanzien van alle reglsvervol- ging ontslagen. Zondag II. heeft op de spoorweglijn Euthoven-Luik een ongeluk plaats gehad. Twee treinen hebben elkander op de hoogte van hel station Glons ontmoet. De beambten, die het gevaar zagen aankomen, sprongen van de treinenmet uitzondering van den hoofd-couductear G die zwaar is gewond. Reizigers bevonden zich op geen der treinendaar de een een goederentrein, en de ander een locotomief met bagagewagen was. 'sGRAVEJMUAGE, 16 November. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer dr. W. J. A. Jonck- bloet, lid van de tweede kamer, tot het dragen der versierselen van-ridder der orde van de Poolster, hem door den koning van Zweden en Noorwe gen geschonken. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid verleend de bron zen medaille en een loffelijk getuigschrift: aan J. U. Caronleerling bij 's rijks ijzergieterij te Delft, wegens hel met levensgevaar redden van een vjjfjarig kind op 20 Sept. jl.en aan G. M. II. Tielens te Maastricht, we gens hel met levensgevaar redden van twee kinderen op 30stco Aug. jl. Tot burgemeesters zjjn benoemd: te Grave de heer R. J. N. Walter; te Stompwjjk en Veur de heer T. C. Roering te Delft de heer mr. J. van Kttyk. Tot rentmeester van het kroondomein te Hulst en ontvanger-griffier van de Watering van Walzoorden is benoemd de heer H. A. A. baron Collot d'Escury, thans rentmeester te Schiedam, en tot rentmeester van het Kroondomein te Schiedam, standjdaats Voorburg, de heer J. C. F. baron van Uecrdiburgemeester van Voorburg. Tot ontvangers der directe belastingen zijn benoemd: te Arnemuiden de heer H. G. Radijs Ellens, thans surnumerair; te Millingen de heer J. Sytsma Gz.thans surnumerair; en tot ontvanger der in- en uitgaande reg- ten te Nispen de heer J. A. Ilentinck, thans waarnemend ontvanger te Knalhutte; voorts is aan den heer P. L. Mulder eervol ontslag verleend als ontvanger der in- en uitgaande regten te Laagsche Uitklaringspaal in Overijssel. Aan den O. 1. ambtenaar J. J. Breymann is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend. De wekelijksche audientiën van den minister van koloniën zullentot nadere aankondiging, niet plaats hebben. De afdeelingen der tweede kamer houden zich bezig met het onderzoek van verschillende wets-ontwerpen. lieden is onderzocht hel wets-ontwerp houdende wijziging der wet van 19 Augustus 1861 betrekkelijk de natio nale militie. In eene heden gehouden zitting der kamer is, op voorstel des voorzitters, besloten de slaatsbegrooting tegen Woensdag aanst. aan de orde te stellen. Zaturdag den 30sttn dezer zal de heer mr. B. H. M. Hanlo, laatstelijk officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Breda, plegtig geïnstalleerd worden als raadsheer in het prov. gereatshof in Zuidholland. RUITEN LAAD su HE «ERÏGTEN. EMS EL, A ft 5K LONDEN, 14 November. De Times zegt dat al de Eurojvesche mogendheden, met uilzondering van Spanje, ongunstig over de conferentie ter beslechting der Romeinsche qtiaeslie denken, dat Rusland misschien nog het minst afkeerig daarvan is. In de uitnoodiging van Frankrijk tot deelneming aan de conferentie wordt gewezen op het hooge gewigt der zaakmaar worden geene bepaalde voor stellen gedaan. De dagbladen vermelden het ontvreemden van twee pakketten, inhou dende het eene 32 wissels, ter waarde van 12889 14 sh. 6 p.en het an dere 33 wissels, ter waarde van 17135 7 sh. 6 p., geëndosseerd door de bh. Rothschild te Weenen, op 8 Oct. aan de hh. L. Behrens en Zoon te Hamburg. De stoomboot Singapore, van de Peninsular-company, heeft op 20 Augustus tusschcn Yokohama eu llaldah schipbreuk geleden; de bemanning en de passagiers zijn gered. De storm, die over de West-Indische eilanden heeft gewoed, heeft ook verschrikkelijke verwoestingen langs de kust der Vereenigde Staten aangerigt. Te Matataoros zijn 26 menscben en te Brownsville 10 gedood en 1 gekwetst. Te Brazos hebben, zoover men weet, 12 personen het leven verloren. Te Clarksville zijn slechts 2 huizen overeind gebleveu en te Bag dad geen enkel, noe vele menschen daar zijn omgekomenweet men nog niet. Uit New-York wordt gemeld dat de president Johnson het Ameri- kaansehe volk heeft uitgenondigd om zich op den 28sten dezer maand, met staking der gewone werkzaamheden, in de kerkgebouwen der onderscheiden gezindten te verceuigen ten einde God voor den ruimen oogst der veldge wassen en voor de welvaart, die het land in het algemeen geniet, te dan ken en tevens verzoening en herstel des vredes onder de burgers af te smeeken. De opbrengst van den katoenoogst in de Vereenigde Staten voor 1867 wordt geraamd op 2,500,000 balen. De behandeling der zaak van den heer Davis is lol in Mei uitgesteld. De staat Pennsylvania draagt sedert lang roem op zijne zorg voor het volksonderwijs. Het staatsschooiwezen wint er nog gestadig in omvang. In 1866 waren er 13146 scholen met 16148 onderwijzers eu 725,312 leer lingen terwijl de uitgaven voor dat schoolwezen in 1866 te zaaen 4,195,258 dollars beliepen. V R ik K K3.S H. PARIJS, 14 November Het optreden van den heer Dlagne als minister van financiën heeft het denk beeld eener te verwachten leening weder doen oprijzen. Velen echter zijn van meening dat de noodzakelijkheid van dien maatregel zal worden verhoed door het verkoopen van Fransche staatsschuldbrievenbehoorende aan het fonds tot aanmoediging der gewapende diensthetwelk onder de voorgedra gen reorganisatie der legermagt zou ophouden te werken en verder door bet converteren van obhgatiën van het Mexicaansrhe keizerrijk in Fransche staatsschuldbrieven onder beding van eene bijpassing, die 15Ó miUioen fr. in de schatkist zou doen vloeijcn. De huiszoekingen en gevangennemingen blijven hier aanhouden. We derom is een 20 tal personen in hechtenis genomen, onder verdenking van ieelneming aan een geheim genootschap. Onder de aangehoudenen bevinden zich de hh. Glamageran, een staathuishoudkundigeNagttet, hooglceraar tan de akademie van geneeskunde, Accolas advocaat, en de Versigny, oud- tfgevaardigde. De voornaamste grief tegen deze hceren is, dat zij de comités lebben georganiseerd tot het verleenen van bijstand aan de Garibaldianen. Blijkens een in den Moniteur voorkomend herigt worden hier te lande jrij willige scherpschutlerscorpsen ojigerigt; het hoofdbestuur is iu deze hoofd- jtad gevestigd. Iu het rapport van dert opperbevelhebber der Fransche expeditie over jet gevecht bij Moule-Roinndo word! de dapperheid der pauselijke troc- jen geprezen maar ook te kennen gegeven dat het gevecht eene voor hen edeukelijke wending had genomen toen de Fransche colonnes aanvielen, 'leze wierpen eene afdecling Garibaldianen tnet de bajonet overhoop, eu

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1