Door den oud-gouv.-generaal van Ned. Indie, baron Sloet lot de Bcele te Leyden, met een aantal Ncd. Indische munten, als: van de Palembang- sche Sultans en Soesoehoenan's Mahmoed-Badar' vedin, Lemah-bang, Abrnad Nadjam' vedin, Mohamad Baba' vedin en?., waaronder zeldzame (afgebeeld In Netscher en van der Chijsde Munten van Ned. lndië)verder niet een rijksdaalder van Maria Theresia 1763, volgens opgave nog heden ten dage in omloop in de Palembangsche bovenlanden vooral bij de Pasoema- hersmet een Javaropij van 1805 enz. Door den beer Lopes Fernandes, lid van de kon. akad. van wetenschap pen te Lissabon met eene zeer belangrijke verzameling Portugesche mun ten als verschillende van de koningen Dionysius (1279 1325), Alphonsus IV (1325-1357), Pedro I (1357-1367), Fihps 11 (111 van Spanje) 1598-1621). Verder met een Xreissink van 1751, nog met den naam van den reeds in 1750 overleden koning Johannes V'; 2 zeldzame munten der Azorische eilan den en eenige, waaronder ook zeer zeldzame, van Brazilië. Door bh. president en directeuren der Javasche hank te Batavia met een volledig stel ban k billet tenals: van 1000, 500, 300, 200, 100, 50, 25, 10 en 5 gulden. Door den buitengevvonen adjudant van Z. M. den koning, W. deVosJz., te Amsterdam, met twee bronzen Russische medailles, als: 1° op de ver overing der stad Erivan en van Armenië door den veldmaarschalk Paske- witsch in 1828; 2° op de voltoojjing van het prachtige klooster Smolnoi hij S'. Petersburg in 1835, op bevel der keizerin Maria Feodorowna. Deze penning is een meesterstuk van den beroemden Berlgnscbe graveur 11. Gilde. Eindelijk door den heer A.Dttrand, teLancy, bij Genè»e met eene kist bevattende niet minder dan 1053 verschillende grootere en kleinere medailles, decoraties, munten en proeven van munten der tweede Fransehe omwente ling in onderscheidene steden van Frankrijk, ook in hel buitenland, doch meest te Parijs geslagen en wel sedert 22 Februarij 1848 tol aan het huwe lijk van keizer Napoleon IU. Sommige dezer stukken, producten van de mannen der roode republiek van Jnnij 1848, zijn van harbaarschen arbeid, doch liet geheel levert een merkwaardig overzigt van den geest dier dagen, niet alleen te Parijs, maar ook in andere deelen van Frankrijk op; geene boeken, noch brochures vergunnen zulk eenen blik in bet inwendige leven te slaan als de gelijktijdige monumenten. De heer D. gaf door dit geschenk een schitterend blijk van toegenegen heid voor de Leydsche hoogeschool; want de groote kosten van het inder tijd bijeenbrengen daargelaten, zoude hel thans bijna niet meer mogelijk zijn zoodanige verzameling te vormen, die van eenen uitmuntenden toelichtenden MS. catalogus vergezeld is. 'sGRAVENUAGE, 7 November. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer Ralph Dundas lloog- landt, oud-consul van Italië te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van S'. Mauritius en Lazarus, hem door den koning van Italië geschonken. De beer Royer, ontwerper van he standbeeld van Vondel, is benoemd tot groot-officier der orde van de Eikenkroon. De heer J. M. Cocnen, orchest-direeteur van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, is benoemd tot ridder dier orde. De lieer nir. D. Everwijn, secretaris van legatie bij het Ned. gezant schap te Londen, is bevorderd tot raad van legatie. Tot burgemeester der gemeente Niettwerkerk aan den IJssel is benoem lV de heer J. E. de Voogt, in de plaats van den heer M. E. G. van Laker- veld Blanken, op zijn verzoek eervol ontslagen. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot generaal-majoor bij het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, onder behoud van zijn tegenwoordig tractement, den kolonel M. D. graaf van Limburg Stirutn, van het corps, commandant in de lste stelling der genie (Utrecht). De tweede kamer is bijeengeroepen tegen Donderdag 14 November. Alhoewel de afgeloopen nacht door den heer Borret, minister van jus titie, iets rustiger werd doorgebragt, blijft de toestand van den lijder even bedenkelijk. Alhier is in den ouderdom van 65 jaren overleden de portretschilder II. A. de Bloeme. Gisteren is aan het ministerie van binnenl. zaken eene zitting gehou- deu van den geneeskundigen raad, onder voorzitterschap van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezigt in Zuidholland, dr. L. Egeling. Na den afloop der aan de orde zijnde onderwerpen, werden door den raad tot cor responderende leden benoemd de bh. dr. Donkersloot, te Rltoon; dr. von Eichstoril, te Brielle; dr. Kaiser, te Maassluis; Lang, te llellevoetsluis dr. Ledegang, te Numansdorp; dr. ten Oever de Brauwte Woerden; dr. Orl, te Gorinchemdr. Pijnacker Hordijk, te Naaldwijk; dr. Schut, te IJsselmonde; Schuld, te Meerkerk; dr. Winkler, te Vianen en dr. van Wieringen, te Lekkcrkerk. BU1TENLAADSCHE BK1UGTKN. ENGELAN LONDEN 5 November. Men verzekert dat de lieer von Beust, tijdens zijn verblijf alhier, aan lord Stanley heeft verklaard dat Oostenrijk met opzigt lot de aangelegenhe den van Rome het beginsel van niet-tusschenkomst in acht nemen, maar, zoo er eene conferentie plaats had, daaraan deelnemen zou; en dat ten opzigte van bet Oostcrscbe vraagstuk overeenstemming van denkwijze tus- schcn Oostenrijk en Frankrijk bestond. De Egyptische correspondent van de Pall Mall Gazette meldt dal de onderkoning van Egypte als bondgenoot van Engeland in de expeditie naar Ahyssiniö is opgetreden, en dat hij 10000 man naar Massowah en Sawakin heeft gezonden. J Te Exeter en in de omstreken zijn door hel volk wegens de duurte J der levensmiddelen grove ongeregeldheden gepleegd en bakkerswinkels ge plunderd. Uit Plymouth zijn troepen derwaarts gezonden. Te Devonshire had Zaturdag mede een oproer plaats. Een aantal perso nen uit de lagere klassen vergaderden op eene uilspanningsplaats aldaar, om te protesteren tegen de hooge prijzen van het brood en bet vleesch. Vet volgens trok de hoop, ten getale van ongeveer 800, door de straten. Aanhoudend groeide de menigte aan, 2üodat zij ten laatste 2500 man telde. Verscheidene broodbakkcrijen werden vernield, waarbij men zich van het brood meester maakte terwijl tevens eenige vleeschhouwerswinkels werden geplunderd. Daarna ging de menigte uiteen; slechts enkele belhamels wer den gevangen genomen. Nabij de stad Troy in de Yereenigdc Staten heeft op 19 October een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Terwijl 17 arbeiders in eene mijn aan het werk waren, ontvlamde de gaslucht plotseling en stond de geheele mijn in brand; een iedeF poogde in allerijl de buitenlucht te bereiken, het geen echter aan slechts 4 gelukte, zoodat 13 personen zijn omgekomen. IKANRK3JH. PARIJS, 5 November. De Moniteur deelt het volgende mede: Garihaldi is den 4den des avonds te Foligno door de Italiaansche overheden in hechtenis genomen en den 5den des morgens met zijne beide zonen naar hel fort Varignano ver voerd. Daar de Romeinsche staten thans van de daarin binnen gedrongen benden bevrijd zjjnheeft de Italiaansche regering bevolen dat de konink lijke troepen, die op het pauseljjk gebied eenige punten nabjj de grenzen bezet hadden, die punten ontruimen en op ltaliaansch gebied terugkeeren moeten. De telegrafische gemeenschap tussclien Rome en Florence en tus- schen Rome en Napels is hersteld. Naar men verneemt is de generaal Lamarmora in zijne zending niet naar wensch geslaagden maakt hij zich gereed om naar Florence terug te keeren. De getalsterkte der te Civita-Vecchia ontscheepte of derwaarts op weg zijnde troepen wordt thans op 32000 man geschat. De keizer van Oostenrijk heeft bij zijn vertrek uit deze stad aan den heer Haussmann 50000 fr. ter hand gesteld voor de armen der stad en eene gelijke som voor de bedienden, die gedurende zijn verblijf op het Elyse'e ter zijner beschikking waren gesteld. Op de boulevards aan de zijde der poort Saint-Martin hebben zamen- scholingen van werklieden plaats gehad, die de kreten aanhieven van »wcg met de interventie I leve GaribaldiEr werd toen niemand aangehouden maar naar men zegt heeft de maarschalk Canrobert zich naar het ministerie van binnenl. zaken begeven, om zich met den minister te verstaan over hetgeen hem te doen staat, wanneer de volksmanifestatiën zich mogten herhalen. Des nachts zijn, ten gevolge van hel gebeurde op de boulevards, onder scheidene personen in hechtenis genomen. Ook zijn er 14 personen in hechtenis genomen wegens het gebeurde op het kerkhof Montmartre. De Spaansche maarschalk O'Dounell is te Biarritz overleden. ITALIË. De door de pauselijke troepen aan Garibaldi en de zijnen toegebragte nederlaag beeft wel de beduchtheid, in de laatste dagen ontstaan, voor een groot deel weggenomen; echter bleven er nog vele moeijelykheden te vereffenen over. Zonder te spreken van den indruk die de handelwijze van {frankrijk en Italië heeft te weeg gebragt en van de gevolgen die daaruit zouden kunnen ontstaan, gaf het bezetten van den Kerkel(jken Staat door de Italiaansche troepen, dat afkeuring vond bij Frankrijk, thans reden van bezorgdheid. Zou Italië die troepen vrijwillig doen terugkeeren of tot dat einde eene sommatie van Frankrijk afwachten; in het laatste geval zou de regering-, indien zij daaraan voldeed, de geheele natie tegen zich in het harnas jagen. Het officiële blad der regering deelt thans mede dat zij be sloten heeft uit eigen beweging hare troepen terug te roepen. Dit blad zegt dat de regering het van haren pligt heeft geacht omtot handhaving van het gezag der wet en tot wegneming van alle reden van stoornis der open bare orde, Garibaldi in hechtenis te houden en hem te Varignano in de golf van Spezzia te doen bewaken. Tevens heeft zij het aauzoek van on derscheiden gemeenten in de pauselijke stalen om bij Italië ingelijfd te worden afgewezen, ten einde de situatie niet nog meer ingewikkeld te ma ken en met te meer kracht de wenschen en belangen der natie te kunnen verdedigen. Voorts zegt het blad dat, vermits de ontbinding en ontwape ning der vrijscharen de voortduring der tusschenkomst noodeloos maakt, de regering aan) hare troepen bevel heeft gegeven over de grenzen terug te keeren; en het voegt er bjjVermits door een en ander alle redenen of voorwendselen voor het voortduren der Fransehe interventie weggenomen zjjnverwacht de Italiaansche regering, vertrouwende op de verklaring vervat in de Fransehe circulatie van 25 October, dat nu ook Frankrijk zijne taak als vervuld beschouwen en zijne troepen terugroepen zal, ten einde er onderhandelingeu geopend kunnen worden over eene definitive re geling van hel Romeinsche vraagstuk, waardoor de wenschen van Italië met de belangen der godsdienst in overeenstemming gebragt worden. De regering, die liet mogelijke doet om den staat uit de tegenwoordige crisis te reddenzal hare handelingen aan het oordeel des parlements onderwerpen. Op verlangen van Garibaldi heeft de Amerikaansche gezant hem te Varignano bezocht. De 1100 vrijwilligers, die door de pauselijke troepen werden gevangen genomen, zijn door de Franschen aan de Italiaansche regering uitgeleverd. Ook heeft een kolonel van den Italiaanschcn staf met den generaal de Failly een onderhoud gehad, om te bewerken dat de pauselijke onderdanen die in de jongste gebeurtenissen betrokken zijn geweestdeswege niet be- moeijelijkt worden. De generaal de Failly heeft zijne bemiddeling lot dat einde toegezegd. Het officiële blad meldt dat op Sicilië eene vereeniging van Bour- bonsehgezinden en geestelijken is ontdekt, die aanstalten maakte voor eenen opstand legen het gezag van den koning. Omtrent de nederlaag van Garibaldi zijn thans de volgende bijzonder heden bekend geworden. Garibaldi was op weg van Monlc-Rotondo naar Tivoli, hetwelk door de pauselijke troepen op nieuw bezet was geworden. Een weinig beneden Montana stuitte hij onverwacht op de geheele aldaar aanwezige pauselijke slrjjdmagtdie onmiddellijk een hevig kanonvuur op hem opende. Hieruit ontstond hel gevechthetwelk drie kwartier aanhield

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2