LEÏDSCHE COURANT. 1807. vrijdag 8 november. "stads-berTgteiv. De prijs der Courant is f 3.— per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt Maandag IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Dia van Maandag komt uit Zaturdag avond. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 27 blad 48 en 49) der Han delingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen, dat door hen, naar aanleiding van art. 1 der verordening op het Braudwezen van den 9de" Maart 1865 (Gemeenteblad n°. 4), op voordrag! van den Wet houder Voorzitter der Commissie van Fabricage, is benoemd, voor den lijd van drie jaren, lot brandmeester aan de stads-spuit n°. 7, in de plaats van den heer Jacob vak Leeuwen, overleden, de heer MARINUS ALBER- TUS K1EW1T, thans adjunct-brandmeester aan die spuit. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 7 November 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenZaturdag den 9<t«> November 1867, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1°. Voordragt tot benoeming van een Commissaris der Stedelijke Gasfabriek. 2°. Verzoek van II. Brongersma, tot ontslag uit de betrekking van 1° leeraar in de cijferkunst en in de natuurkunde aan de school voor meer uitgebreid lager onderwjjs lste UI.voor meisjes, 2° leeraar in de na tuurlijke historie aan de gemeente-instellingen voor hooger en middel baar onderwijs. 3®. Staal van af- en overschrijving op de begrooting van 1867. 4°. Voordragt met opzigt tot de tegemoetkoming van schutterpligtigen in de kosten hunner kleeding, met bijhehoorende requesteu van A. P. van lterson en J. J. Fonteyn. 5®. Verzoeken van H. Veefkind en 1). A. Schretlcn, tot het bekomen van gemeentegrond, en voorstel dien grond betredende. 6®. Verzoek van II. J. Hertog, tot het bekomen van gemeentegrond. 7°. Voordragt tot teruggave aan J. van der Reyden, van het door hem ti veel betaalde in de onkosten op eene aanneming gevallen. 8». Voordragt betrekkelijk de verpachting van brug en hek onder Leyder- dorp, en voorwaarden. 9». Voordragt betrekkelijk de verpachting van den afval van de beesten markt, met de leverancie van het voor die markt benoodigdc. 10°. Voorwaarden van aanbesteding van de leverancie der bcnoodigde brand en lichtstoffen. 11®. Voordragt tot het vcrleenen van afschrijving van plaatselijke directe belasting. 12° Verzoeken om afschrjjving van plaatselijke directe belasting, van: A. J. Kleynenberghwed. 11. W. Hazenberg D'. A. J. Molenaar; W. Graaf van Limburg Stirum J. C. F. Koch. 13». Voordragt tot verkoop van hoornen op de Vischmarkt. 14». Rekening van de Armbakkerij, 1865. 15°. Rekening van het Israëlitisch armbestuur, 1866. 16°. Suppletoire staat van begrooting van het II. G. of Arme AVces- en Kinderhuis. 1866. BINNEXLAXDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN. 7 November. Bij kon. besluit van 3 November jl. is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend aan B. Cramer, als 2dcn luitenant b(j de dd. schutterij alhier. In de maand October II. zijn binnen deze gemeente geboren 134 kinde ren, als: 66 zoons en 68 dochters, waaronder zijn begrepen 5 tweeling- geboorten. Overleden 61 personen, als: 10 mannen, 15 vrouwen, 20 zoons eu 16 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6. Voltrokken 30 huwelijken. In de week van 27 October tot 2 November hebben zich geene ge vallen van vee-typhus in het rijk voorgedaan. De minister van binnen), zaken heeft bet verbod tol hel houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee ook opgeheven voor de ge meente YVijk bjj Duurstede, legen 11 «Nov. aanst. Men verneemt, zegt hel Werkbl. v. h. liegt, dat de hoogc raad, kamer van strafzaken, onmiddellijk na de ontdekking der misstelling inhei arrest in zake de gepleegde ongeregeldheden bij de werkzaamheden der graving van het kanaal van Amsterdam naar de Noordzee, zich tot den koning gewend heeft, met verzoek dat het Z. M. mogt behagen nu reeds, overeenkomstig de bepalingen der wet van 23 Junij 1854, de uitgesproken tuchthuisstraf in eene correctionele te veranderenonverminderd latere wij zigingen, die ten gevolge van de door den veroordeelde ingediende adressen om gratie bestaanbaar mogten worden geacht. De door de Tijd ingezamelde bijdragen voor het pauselijk leger bedra gen tot heden ƒ24,134 56^. Aan den Hoek van Holland is Maandag II. gestrand de Noorwergsche brik Amphion, gezagvoerder M. Beek, koutende van Frcderikstad, bestemd naar Dordrecht en geladen met hout. De gezagvoerder en equipage, te zanten 7 man, zijn met levensgevaar gered door de reddingsboot der Zuid- Hollandsche reddingmaatschappij. Te Amsterdam heeft Zaturdag II. in de raadzaal op het stadhuis in eene vergadering van curatoren en professoren van hel athenaeum, onder voorzitting van den burgemeester, de plegtige installatie als gewone hoog leeraren plaats gehad van de tot dusverre honoraire hoogleeraren C. B. Ti- lanus P. H. Suringar en L. Lehmanti, en van de doctoren J. W. R.Tilanus en J. L. Chanfleury van Usselstein; tevens is de buitengewone hooglecraar G. E. Voorhelm Schneevoogt als docent in de psychiatrie en neuropathologie geïnstalleerd. Ofschoon de inschrijving van studenten aan het Athenaeum lllustre nog niet is afgeloopen, wordt omtrent het getal der studenten reeds de volgende opgave gedaan. Nieuw ingeschreven zrjn er 81, waaronder medici 55, theologanten 11, literatoren 10, juristen 5. In het geheel bedraagt het ge tal studenten 163, waarvan 65 in de medicijnen, 45 in de godgeleerdheid, 19 in de letteren en 32 in de rcglsgelecrdheid studeren. Te Zutphen is uit Borculo gevankelijk binnengebragt een persoon, be schuldigd van brandstichting in hel huis zijns broeders, dal nog niet ge heel voltooid was, en gebouwd werd ter vervanging van een ander, dat ten vorigen jare ook door brand vernield was geworden. Te Zwolle is op last der justitie een onlangs overleden anderhalfjarig kindje, dat door het armbestuur besleed was, opgegraven, uithoofde diens dood aan mishandeling wordt toegeschreven. Volgens gerucht is door de ljjkschouwing hel bestaande vermoeden bevestigd en wordt de vrouw, bij wie dat kindje in huis was, vervolgd. Aan de Midd. C. wordt gemeld dat al de werken van den spoorweg Gocs-Oosterschelde gereed en goedgekeurd zijn. Met het aanstaande voor jaar zou het eerste gedeelte der Zeeuwsche Ijjn gereed zijn om geopend te worden. Blykens het voorloopig verslag nopens hel hoofdstuk koloniën, werd in al de afdeelingen de vraag op den voorgrond gesteldwat van den mi nister te wachten was met opzigt tot de wettelijke regeling van koloniale onderwerpen. In veler oog hing daarvan af de mate van vertrouwen, welke in den minister gesteld zal worden. Het verslag ontwikkelt groote bezwaren eu grieven tegen den minister, terwijl tegenover de meerderheid enkele of andere leden stondenvooral het gebeurde met de erfpachtswet vond groote afkeuring. Thans is ook rondgedeeld het verslag der commissie van rapporteurs over de ontwerpen der Indische begrooting voor 1868 Nagenoeg algemeen beklaagde men zich over de late indiening, waardoor het onderzoek en de tijdige vaststelling zeer was belemmerd. Als een geheel beschouwd, kon de begrooting niet anders dan een zeer ongunstigen indruk maken en ern stige bezorgdheid verwekken als zijnde omstreeks 3 milltoen hooger in uit gaaf dan die voor het jaar 1867. Voorts worden nog een aantal gewigtige bedenkingen gemaaktvoor zooveel betreft den vorm en den inhoud der afzonderlijke posten. Sedert de laatste opgave is het munt- en penningkabinet der Leydsche hoogeschool onder anderen vermeerderd: Door aankoop uil de verzamelingen van wijlen mevr. de wed. van de Poll geb. Bonn, Ie Utrecht, en den heer Slokbroo van Hoog- en Aartswoud, te Hoorn, met een groot aantal Ned. medailleslegpenningen en mnuten in zilver, koper, tin en lood, afgebeeld in de werken van van Mieris, van Loon, het vervolg van van Loon, en van de later geslagene; verder met een aantal gilde- en andere penningen (van Antwerpen en Hoorn), benevens een groot aantal koperen Grieksche en Romeinsche munten, verder Fransche, Duitsche Deensche Zweedsche Russische, Italiaansche Zwilsersche, Spaansche, Portugesche en andere dito; eindelijk met Chinesche (van ver schillende keizers) en andere Oostersche munten. Het getal der zeldzame ouder de aangekochte medailles is niet gering doch onze ruimte laat niet toe ze te vermelden. Ruilingen hadden er in den laatsten tijd niet plaats. Doch door geschenken werd liet kabinet weder alleraanmerkelijkst ver meerderd als door Den heer J. C. VV. L. Schotel, te Leyden met uit de Yereenigde Staten vau Noord-Atnerika medegebragt metalen geld van de noordelijke staten en papieren dito van de vroegere geconfedereerden. Door den Waalscben predikant M. A. Perk, te Dordrecht, met de fraaije zilveren medaille op de overwinningen der Engelschen en Nederlanders op de Fransuhen in 1706 (van Loon, IV, 460, N°. 3). Door ds. Tijdeman, te Rozendaal, met den gedenkpenning op het XXle landhuishoiidkundig congres te Breda in 1867. Door nir. Levyssobu Norman, te 's llage, met de medaille indertijd ge slagen op het gouden bruiloftsfeest zijner ouders. Door den heer burgemeester te Geervliet, J. I). Prenyl, met een halven rijksdaalder van keizer Karei VI; eene kleine zilveren medaille ter nage dachtenis van den burgemeester Scluilte te (er bevindt zich op de voorzijde de afbeelding van een ons onbekend raadhuis) eu een vroedschaps penning vau 's Bosch.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1