LEYDSCflE C01KAY WOENSDAG 6 NOVEMBER. De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Dia van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 5 November. Zondag nacht omstreeks een uur brak er een hevige brand uit in de klompenmakers-werkplaats, boven ingerigt tot woonhuis, van A. Rexwinkei op de Oude Vest nabij de Janvossensteegwaardoor in weinige oogenblikken hel geheele perceel in vlam stond en de belendende percelenvooral daar de wind nog al krachtig was ernstig bedreigd werden. Op het eerste geroep van brand snelde de brandweer onmiddellijk ter hulp en het mogt aan hare jjverige pogingen bij het bedienen der spuiten loffelijk ondersteund door manschappen van het garnizoen, spoedig gelukken den brand, die hier ter plaatse zooveel voedsel vond, meester te worden en bijna lot het aangetaste perceel te bepalenzoodat reeds ten twee ure het gevaar voor de naastbij gelegen panden als geweken kon worden beschouwd. De boven-bewoner heeft alles verloren en de bewoners der belendende percelen hebben mede aanmerkelijk schade geledenzoo door het water als door de overhaaste berging hunner goederen. Omtrent de oorzaak van den brand loopen de gissingen zeer uiteen. Gisteren avond overleed alhier de hoogleeraar dr. P. O. van der Chijs, directeur van het munt- en penningkabinet onzer hoogeschool. Zijn leven was grootendcels gewijd aan de beoefening der munt- en penningkunde; aJs grondig en wetenschappelijk beoefenaar van dat vak werd zijn naaut steeds met eere genoemd en de door hem nagelaten werkenvooral dat hetwelk door Teylers stichting werd bekroond en uitgegeven, zullen Item als zoodanig bij de nakomelingschap met roem bekend doen blijven. Voor het kabinet, aan zijne zorgen toevertrouwd, was hij steeds met ijver werk zaam, en de aanzienlijke uitbreiding, die het allengs heeft verkregen, is voor een groot deel aan zijn onvermoeid streven te danken. Door de Nederl. handelmaatschappij zal, ingevolge magtiging van het dep. van koloniën, op Dingsdag 19 November te Amsterdam aanbesteed worden de levering van 8600 wollen dekens. Het Staatsblad n°. 110 bevat het kon. besluit van 24 Oct. II. hou dende nadere bepalingen omtrent de uniform-kleeding voor de schutterijen. Bij dat besluit is het dragen van epauletten en van wings en schonderlap- pen bij de schutterijenzoomede van den kleinen tenue-jas door officieren, afgeschaft. De hoofdofficieren en de officieren, zoomede de onderofficieren en verdere leden der schutterijen, dragen op den uniform-jas sehouderpassan- icn van dubbel gevlochten koord, in vorm en afmeting gelijk aan diewelke voor de infanterie van het leger bepaald zijn. Ter vervanging van de epauletten dragen de hoofdofficieren en de officieren op de voorzijde van den kraag van den jas gouden sterren van denzelfden vorm en dezelfde grootte en in gelijk getal als voor de verschillende officiersrangen bij de infanterie van het leger is bepaald. In de week »an 20 tot 26 October jl. zijn in het geheele rijk aan cholera overleden 23 personen, waarvan te Maastricht 9, te Oosterland 5, te Rotterdam 4, te Zevenbergen 3, te Scholerland 1 en te Oude Tonge 1. Tot heden is de opgaaf van het gecollecteerde bedrag ten behoeve der maatschappij van weldadigheid ingezonden door 40 afdeelingsbesturen48 correspondenten 586 gemeentebesturen dus in het geheel 674 gemeenten terwijl de opbrengst van 206 kerkelijke gemeenten bekend is. Een en ander wijst een totaal-cijfer aan van ƒ41327.87. Bij de Ned. herv. gemeente te Apeldoorn is tot predikant beroepen d8. Bronsveldpred. te Charlois. Naar men uit de Betuwe meldt hebben de landbouwers reden tot te vredenheid. Alle vruchten zijn behoorlijk, onder eene gunstige weergesteld heid, ingezameld geworden, en over het gewas heeft men zich, alles door elkander genomen, niet te beklagen. Wat aan qualiteit of qtiantiteil moge ontbreken wordt door de hooge prijzen ruimschoots vergoed. Dit Zwolle meldt men dat zich aldaar enkele gevallen van angina hebben voorgedaan en wel met doodeljjken afloop. Naar men ver neemt zijn en worden tegen de verspreiding dezer ziekte de meest gewcnschle maatregelen genomen, zoodat men de hoop koestert, dat het zich tot de vermelde gevallen bepalen zal. Dit genoemde plaats wordt nog medegedeeld dat dezer dagen door den heer Leembruggen wonende op het landgoed Deze in de gemeente Zwol- lerkerspel, aan een inwoner van 'sGravenhage afgeleverd is een span tuig- paarden voor de som van ƒ2400. Omtrent het gebeurde te Ruurlo meldt de Zutph. C. het volgende: Donderdag II. is naar het huis van arrest te Zutphen overgebragt eene vrouw uit Ruurlo, verdacht van haar kind, 11 maanden oud, om het leven te hebben gebragt. Zij zou het levend hebben begraven. Een geregtelijk onderzoek in loco en verhoor der verdachte door den officier van jusiitie heeft plaats gehad, en men heeft zand gevonden in de maag van het lijkje. l)e vrouw ontkent de misdaad te hebben bedreven. Men vermoedt dat de ongelukkige aan vlagen van krankzinnigheid lijdt. Uit Maastricht meldt men het volgende: Voor omstreeks twee en een halfjaar verliet zekere Daenen landbouwer, in het gehucht Biesland woon achtigde zijnen om zich, zooals hij zijnen kinderen mededeelde, naar een nabij gelegen stuk land te begeven. Sedert dat tijdstip was hij spoorloos i; verdwenen, en alle onderzoek bleef tol heden vruchteloos; thans echter wer- :j den zijne overblijfselen in een der holen van den S'. Pietersberg gezonden, J waar de ongelukkige vat: honger selnjnt omgekomen te zijn. lie man was a reeds bejaard en leed somwijlen aan vlagen van krankzinnigheid, zoodal 2 het waarschijnlijk is dat hij in een dier oogenblikken van zinneloosheid zich in den berg gewaagd heeft. Bij de tweede kamer is ingekomen een wels-ontwerp lot regeling der banken van leening. De regering beoogt daarbij eene belangrijke hinder paal op te ruimen, die eene krachtdadige vermindering der lasten voor de pandgevers in den weg staat, namelijk dat, boven de kosten van beheer der bankenuit die lasten ook moet worden voorzien in de renten der ka pitalen voor de beleeningen gebruikt en in de huur der localen. Daartoe zoude hetgeen de baten der banken meer dan hare| lasten bedragen uit sluitend worden bestemd tol aflossing der kapitalen, waarmede zij werken, en tot het verkrijgen van den eigendom der vereischte gebouwen en meube len. Hiertoe is hel noodig, dat de banken, die lot dusverre meer als onder- deelcn der gemeentehuishouding zijn beschouwd, hoewel door hel openbaar gezag tol stand gebragt en aan het toezigt der overheid onderworpendoor de wet als op zich zelve staande inrigtingen worden erkend. Daartoe strekt in de eerste plaats het ontwerp van wet, waardoor tevens alle aanleiding zal ophouden lot den twijfel, die wel eens is geopperd, of en in hoeverre de regeling van alles wat de banken betreft kan geacht worden aan de ge meenteraden toe te komen met uitsluiting van de tusschenkomst van het gouvernement. De Nederlandsche Stoompost van 3 Nov. deelt het volgende mede: Floating drainage pumps (Drijvende pomptoestellen voor droogmakerflen). Onder dit opschrift behelst een Engelsch technisch weekblad van 18 Oc tober 11. het volgende: Meermalen hadden wij gelegenheid een woord van lof te spreken over de drjjveilde centrifugaal-pomptoestcllen van de heeren EastonAmos en Anderson, pompen, die bij de proevente Erith genomen; 11000 gallons (circa 50000 Ncd. kan) water per minuut opbragten. In den nazomer van dit loopende jaar werd deze pomptoestei met toebe- hooren overgebragt naar Rotterdam, de ketel en de machinerie aan boord van een brik, en de ponton daarachter aan op sleeptouw. Te Rotterdam werd de ketel en een deel der machineriën op de ponton geplaatsten de rest der werktuigen in eene trekschuit; beide vaartuigen werden door eene sleepboot naar Gouda gebragt en van daar door 2 paarden naar Maarsseveen, nabij Utrecht, getrokken, naar een punt waar het kanaal de hoek van den polder nadert, die droog gemaakt moet worden. Hier werd al de ma chinerie uitgeladenen door middel van takels en een kaapstander werd de ponton, met den ketel er in, op de kruin van de kade geheschendie het kanaal van den polder scheidt. Nu werd de pomp in de ponton op hare plaats gezet, deze laatste op rollen gesteld, in den polder nedergelaten en uaar het diepste punt vervoerd, naar eene plaats waar alles tot de ontvangst van het nieuwe werktuig was in gereedheid gebragt. Hier werden de ma chines in elkander gezel en de pomp zonder eenige de minste moeijelijkheid aan hel werk gebragt. De lijd die er besteed is, om het drijvende pomptoestei van Rotterdam naar Maarsseveen over te brengen de ponton en al de werktuigen uit de vaartuigen over den dijk in den polder te brengen, de machine te stellen, en die aan het werk te zetten, bedroeg te zamen nog geen 7 weken. Dit alles is uitgevoerd onder het beheer van den heer Tengbergen (uit Leyden), een jong Ncderlandsch werktuigkundige leerling van de heeren Easton en alleen met behulp van gewone arbeiders. Uit de gemakkelijkheid, waarmede deze krachtig werkende toestel in werking gebragt is, en uit het gunstig resultaat van een vijf-weekschen arbeid, en harden arbeid dag en nacht, mogen wij opmaken dat het werktuig ook te Maarsseveeneven als in En geland, volkomen aan zijn doel beantwoorden zal. 'sGRAVENHAGE, 5 November. Door Z. M. zijn benoemd Mot ambtenaar ter beschikking van den gou verneur der Nederl. bezittingen ter kuste .van Guinea; L. J. Zwennis, sergeant van het leger in Ned.-lndiëtijdelijk gedetacheerd bij het Afrikaansch werfdepot te S'. George d'Elmina; VV. C. Verwey, op zijn verzoek eervol ontslagen commies 3(lc kl. bij de behingen hier te lande; en Ch. H. W. Boers, klerk op het hoofdbureau te S'. George d'Elmina. Tot directeur van het postkantoor te Amersfoort is benoemd de hee B. A. W. baron van Heeckeren, thans te Doesborgh. Z. M. heeft goedgevonden tot officier van gezondheid 3de kl. bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagl in Oost-Indië te benoe men den heer J. VV. C. Rupert. H. M. de koningin en Z. K. H. prins Alexander zijn Zondag avond van hunne buitenlandsche reis alhier teruggekeerd. De minister van oorlog zal Donderdag en die van marine Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De heer Borret, minister van justitie, heeft den afgeloopen nacht zeer onrustig doorgebragt. De lijder verkeert in hoogst bedenkelijke omstandig heden. Heden heeft de commissaris des konings, de heer mr. J Loudon, de gewone najaarsvergadering der provinciale staten geopend. De niemv be noemde leden K. N. Hengeveld (voor hel hoofdkiesdistrict Alphen) en D. van Weel Czn. (voor hel hoofdkiesdistrict Middelharnis) heubennadat hunne geloofsbrieven waren onderzocht en in orde bevonden, de gevorderde eeden afgelegd en hebben daarop zitting genomen. Na zamenslelling der afdeelingen en na mededeeling der inaekomen kon. besluiten en ministeriële missiven doet de voorzitter mededeeling eener aan gcd. staten gerigte missive van den minister van binnenl. zaken, daarbij, krachtens Zr. Ms. magtiging, te kennen gevende, dat er geen termen zijn

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1