Per Telegraaf. groet, waarop Z. M. heeft geantwoord. De keizer werd hij zijne aankomst alhier door keizer Napoleon aan het slation ontvangen. De weg van het station naar het paleis van de Champs Elyséesalwaar de keizer zijn in trek heeft genomen, was door troepen afgezet. Vrijdag zal er ter eer van den keizer van Oostenrijk eene groote wapen schouwing plaats hebben. Naar men zegt zal op 27 dezer door den keizer eene uitdeeling ge schieden van orde-teekencn medailles en eervolle vermeldingen aan de ten- toonstellerswier klagten legen de uitspraak van den jurij gegrond zijn bevonden. ITALIË. Uet officiële blad deelt mede dat het ministerie Zaturdag zijn ontslag genomen heeft en dat Z. M. daarop Cialdini belast heeft met de zamenstel- ling van een nieuw kabinet. Cialdini, na te vergeefs eene oplossing gezocht te hebben, die den tegenwoordigen ministers vergunnen zou hunne portefeuil les te behoudenheeft zich daarop met spoed bezig gehouden met het zamen- stellen van een nieuw kabinet. De ernstige moeijelijkheden van het oogenblik zoo leest men zullen spoedig te boven zijn gekomen wanneer het wederzijdsch vertrouwen niet vermindert. De bedreiging eerier Frausche tusschenkomst is verdwenen. De regering zal getrouw blijven aan de iradiliën der Italiaansche politiek, De ware en groote belangen van het land zullen geenerlei inbreuk ondergaan. Dat het volk in kalme voorzigtigbeid in zich zehen keeredat het vertrouwen hebbc in de instellingen, die ons regeren; in den geest, die de regering bezielt, in de bekende gezindheden des konings, die zijn lot aan dat van Italië verbond! De omstandigheid, dat zoovele gevaren in het vcrledene gelukkig zjjn te boven gekomen, verschaft aan het Italiaansche volk den waarborg, dat ook voor het tegenwoordige de elementen voor zijne wedergeboorte geenerlei nadeel kunnen lijven. Toen het ultimatum van Frankrijk bij de Italiaansche regering was ontvangen hebben de ministers verschillende bijeenkomsten gehouden om te overwegen, welken weg zij zouden inslaan. Officieel weet men omtrent hel verhandelde niets, maar volgens een schrijven uit Parijs zou in den minis terraad o. a. het volgende voorstel van bevrediging gedaan zijn. De koning rigt eene proclamatie tot zijn volk en verklaart dat Italië door Frankrijk met een oorlog is bedreigd, wanneer het thans, de nationale wenschen willende voltooijen, den Romeinschen staat bij bet koningrijk inlijft. De koning deelt de gevoelens zijns volks. Hij deelt dezelfde smart en hoop; maar hij gelooft thans den oorlog niet te mogen aanvaarden, die Italië financiëel ten gronde rigten en zijn nationaal bestaan in gevaar brengen zou. Hij ge looft voor de noodzakelijkheid te moeten zwichten en hoopt dat het land zich ook in de noodzakelijkheid zal schikken totdat betere dagen zullen aanbreken. Te gelijk met het uitvaardigen dier proclamatie zou de regering de noodige maatregelen nemen, om de Garihaldianen tot terugkeer nit den Romeinschen staat aan te manen en om versterking der vrijscharen te voorkomen. Te Florence wordt het voor zeker gehouden dat het Derlijnsche kabi net, nit ontzag voor den geest van het katholieke gedeelte der Duitsche natieeen afwijzend antwoord gegeven had op openingenvan wege den beer Ratazzi gedaan en strekkende om ondersteuning in het geschil met Frankrijk te verwerven. Te Florence heeft voor bet hotel van den minister van binnenlandsche zaken heden weder eene nieuwe demonstralie plaats gehad, bij welke gele genheid het volk weder Rome als hoofdstad des rijks eischte. De eerste categorie der ligling 1842 is opgeroepen. Men verzekert dat de bende van Menotli Garibaldi op Italiaansch grond gebied is, cn dat zij door de koninklijke troepen gemaand is geworden hare wapenen over te geven. Menotli zon zwaar aan de koorts lijden. Hoor de liberale partij wordt koning Victor Emanuels besluit, om zich zoo geheel te onderwerpen aan Frankrijk, ten hoogste afgekeurd; reeds noemt zij hem vassaal van keizer Napoleon. Een der bladen van die partij gelooft dat het keizerrijk Frankrijk hem misschien een lapje grond van den Kerkdijken Slaat zal scheuken; een doodelijke slag is echter aan de dy nastie Savoye toegebragt De koning kan nu goedschiks niet meer met den eisch om het bezit van Rome als zijne hoofdstad voor den dag komen; tus- schen hem en den nalionalen trots is voor immer eene klove ontstaan. Het bevestigt zich dat Garibaldi van Caprcra ontsnapt is. Volgens berigten uit Rome, die vrij wel overeenkomen met die uit Florence, is de Kerkelijke Staat nagenoeg door de Garibaldianen ontruimd gebrek aan wapenen en de noodige versterking moet ben van verdere po gingen hebben doen afzien. Uit Rome meldt men het volgende feit als een bewjjs dat de bevolking van den Kerkdijken Staat niet tegen hare regering in opstand wil komen: Viterbo, eene stad alwaar in de laatste acht jaren aanhoudend door de revolutionaire partij was gewerkt, heeft gedurande den dag van 5 October, terwijl de troepen uitgerukt waren om liagnora te bevrijden, geen ander garnizoen gehad dan hel muziek-corps van hel regiment. Dal was voorzeker eene goede gelegenheid voor eene revolutionaire beweging; doch de bevolking heeft zich er niet geroerd. PRIf 1 E IV. BERLIJN 22 October. De koning, die zich thans in Baden bevindt, en de keizer van Oos tenrijk, op zijn togt naar Parijs, hebben elkander ontmoet. Het onderhond was zeer vriendschappelijk. Zij bleven een kwartier uur bij elkander en hebben te zamen het ontbijt gebruikt. Het tolverdrag is door de Beijersche tweede kamer aangenomen met 117 legen 17 steromen In den loop der beraadslagingen heeft de minister van koophandel verklaard, dat het niet baten zou, overeenkomstig hel voor stel van den afgevaardigde Weiss, de voordrag! te verwerpen en op grond van die verwerping nieuwe onderhandelingen met Pruissen aan te knoopen aangezien deze mogendheid niet voornemens was de ten vorigen jare door haar behaalde voordeelen prijs te geven. Uit Rijn-Beijeren meldt men, dal de wijnoogst in het geheele Haardlge- bergte heden is b gonncn. Daar de druivenziekte hevig heeft gewoedzullen de opbrengst en qualiteit zeer verschillend zijn. In het algemeen is men van meening, dat de beste en gezondste streken een wijn zullen leveren, gelijkstaande met dien van 1866; door de hooge invoerregten in Amerika en de daling der prijzen aldaar, is de uitvoer van wijnen derwaarts zeer verminderd. Aan den Ahr is mede een aanvang gemaakt met den wijnoogst. Door het schoone en warme weder van den laatsten tijd is de qualiteit der drui ven aanzienlijk verbeterd zoodal de wijn althans even goed zal wezen als die van verleden jaar. Ten opzigte van de hoeveelheid kan men rekenen op 2/3 gedeelten van hel vorige jaar. (K^TENRIJK. De bankier Sothen werd dezer dagen bij den keizer ten gehoore toe- gelalen. Hij overhandigde hij deze gelegenheid aan Z. M. eene som van 103,000 11. tot oprigling van een fonds Ier ondersteuning van invaliden uit den oorlog van het vorige jaar. Genoemde heer heeft in het jaar 1860 eene bijna even groote som geschonken voor de invaliden uit den veldtogt van 1859. De kolonel B. Eslvan, die in den laatsten tijd eene betrekking in het kabinet van keizer Maximiliaan bekleeddeis hier aangekomen. BERLIJN, 23 October. De Prov. Corr. zegt omtrent den tegenwoor dige stand der Italiaansche quaeslie: Er is vooruitzigt, dat verdere nood zakelijke regeling zal volgen door middel van onderhandeliugen zonder meer verwikkelingen van oorlogzuchtigen aard. Men kan natuurlijkvoor dat de uitkomst daar is, niet met zekerheid zeggen, iu hoeverre de Italiaansche regering in staat zal zijn de opgewondenheid en hartslogtelijkheid der publieke opinie lot bedaren te brengenen of Cialdini er in slagen zal een nieuw kabinet te vormen, en bekwaamheid genoeg zal hebhen om de taakdie hem wachtte volvoeren. Doch men mag niettemin de hoop koesteren, dat de flinke houding van de Italiaansche, de gematigdheid der Fransche regering, en de vredelievende neigingen van de kabinetten van alle Europesche mogendheden, nieuwe erger verwikkelingen zullen voorkomen. St. NAZAIRE, 23 October. Er heeft den 7den dezer een orkaan in de Antilles gewoed, waardoor 11 schepen zijn verongelukt. MARSEILLE, 23 October. In brieven uit Civila Vecchia wordt gemeld, dat de regering kolonel d'Argy naar die stad gezonden heeft om er, in geval van beleg, het bevel te voeren. BRUSSEL, 24 October. De Moniteur beige bevat een kon. besluit, waarbij wordt ingetrokken en builen werking gesteld art. 1 van het besluit van 14-Augustus 1867, houdende verbod van den invoer van schapen en herkaauwende dieren, met uitzondering van rundvee, alsmede van huiden en verderen afval. isurgcritj&c Van 17 tot en met 23 October 1867. BEVALLEN: J. van der Plas, geb. Dee, D. VV. C. Bik geh. de Laaf D. A. J. Schmier, geb. Karpesteyn Z. M. Philippo gcb. van Putten D. H. Schipaanboordgeb. du Pon, I). S. M. Pfyffer. geb. Goejee, D. W. Hanselaar, geb. Hasselbach Z. A. Brongersma geb. Sinia D. T. van Stra len geb. ColelD. F. Trouweegeb. de Iluu D. J. YVendelgeb. Kooien D. W. Laurier, geb. PrinsZ. J. VVallaarl, geb. Taffijn D. A. E. Diehl geb. Cottvee, D. E. C. van Nouhuysgeb. GarrerZ. Z. tweel. E. Borst geb. Brozius D. JM. van de Pavord Smitsgeb. Hepp D. A. Losgeb. de Graaf, S. Lemgeb. Dikshoorn D. J. Hoogendoorngeb. Barne- veld Z. M. C. Kettenis, geb. Kok, D. GEHUWD H. Duyverman jm. en M. T. Basten jd. W. Heymans, jm. en J. Fasseur, jd F. Bnyteweg, jm. en S. Moolenaar, jd. W. F. Buiten dijk jm. en A. E. Provoo, jd. C. A. Hazelhorstvvedr. en S. M. Carton wede. L. Verhoeven jm. en M. C. J. van der Meeljd. A. van den Nouland, jm. en VV. de Groot, jd. A. van Schie.jm. en VV. van Oyen, jd. OVERLEDEN J. Ju, 81 j. J.H. van Velzen Z.1 i m. C. van Tol 83 j. J. G. ArnoldusD.6} m. C. van der Hoek wed. J. Lares 83 j. N. Blom Z.bijna l j. J. P. SprockZ.9 j. J. van Leeuwen 49 j. F. van den Bosch, 47 j. J. A. Vreeswijk, D.4 m. A. M. van der Steen, li)., 1} m. J. van der Bijl Z., 23 j. J. van der Meer wed. I. Sloos71 j. P. C. Nieu- wenhuizen 81 j. A. W. de GunstD.22 d. J. Ensink wed. J. J. Randa 79 j. H. Ph. Gijsherti HodenpijlZ.21 j. M. van Wel, geb. Diemei, 56j. E. Bavelaar; I).2 j. en 1 m. A K A O E .19 fE-MEl\Vb. PROMOTIEN AAN DE LEÏDSCHE HOOGESCHOOL. Den 23stcn October de heer W. F. Buchner, vau Katwijk aan den Rijn, in de geneeskunde, na openbare verdediging van zijn akademisch proef schrift: over aneurysma der arteria coronnria cordis sinistra. 2G4sle Staais-Loterij. Trekking der Pij/de Klasse. 3de Trekking. N°. 492 een prijs van f 25000. 4de Geene. ADVEItTENTIEI, Getrouwd: A. VAN SCHIE, met Levden, 23 October 1867. VV. VAN OIJEN. Heden nacht is, na eene schier onafgebrokene sukkeling van drie jaren, nog zeer onverwacht, doch kalm ontslapen JOHANNA MARIA LA LAU, in deu leeftijd van 36j jareu. Zij was eene braïe vrouw, voor mij ruim 14 jaren eene trouwe gade en voor onze zes nog jeugdige kinderen eene innig minnende moeder. Is haar heengaan voor ons een oorzaak van diepe droefheid, voor haar zelve was het, naar vvjj vast vertrouwen, gewin. Assen, 19 October 1867. Mr. W. VAN NAUTA LEMKE, Geheel eenige kennisgeving aan familie, vrienden en bekenden. Heden overleed na een langdurig en smartelijk lijden mijn geliefde Zoon II EN DER IK PI1ILIPPUS GlJSBERTl HODENPIJ L. H. H. JANSEN, Leiden, 20 October 1867. Wed. M'. A. Gijsherti Hodekpiji. Bloedvencanten vrienden en bekenden gelieven deze eenige algemeene kennisgeving aan te willen nemen zooivel voor binnen als voor buiten deze stad, en zijn tevens verwittigd dat er geene rouwbezoeken ten sterfhuize zullen ivorden afgewacht. VEREEiMGING Y00R CHRISTELIJKE RELANGElï EY ANG ELIE-PREDIK1IVG op ZONDAG 27 October 1867, des avonds ten zes lire, door D». IS. CIIAATEPIE IBE LA SAPSSAYE, Prcd. te Rotterdam. ZAAL, Noordeinde.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 3