Zekere P. J. de Jong uit Lutjebroek was vooral een toonheeld van moed. Nog werden gedood 1. S. Croone van Groningen, A. Bongenaar van Rotterdam en And. Scholten van Haarlem. Gewond werden A. ütten uil Veghel F. van den Boom, uit Nestelroode; de Laat, uit Vijjmeu; Smit, uit VVer- versboeve; Versteegh, uit Tilburg; Strates, uit Amsterdam; van Daal, uit Njjmegen, en van Ravenstein, uit 's Bosch. De Paus heeft de gekwetsten in hel hospitaal bezocht en hun met eene medaille begiftigd. De Tijd ontvangt weder giften ten behoeve van den Paus en de pauselijke soldaten. Te Nieuwveen is de molenaar op een der Kortevaarsche watermolens, C. Zevenhoven op eene noodlottige wijze omgekomen. Nog even voor het middageten de as der molen willende smerenbegaf hij zich te dien einde naar boven in de kap. Wegens het lang wegbljjveu gelastte de huisvrouw een barer kinderen hem te roepen, doch boven gekomen, vond men slechts een verminkt lijk. De ongelukkige was met zijn arm en het bovenligchaam tusschen het wiel en de schijf uitgegledendie zijne ledematen geheel ver- morselden. Ui] Iaat eene arme weduwe en een aantal kinderen achter. Nabij Amersfoort had Dingsdag morgen eene afgrijselijke misdaad plaats. Na een hevigen twist heeft een zoon zijn vader met de kolf van een geweer een zoo harden slag op het hoofd toegebjagt, dat het slagoffcr in levensgevaar verkeert. Omtrent deze zaak «orden de volgende bijzon- zonderheden medegedeeld. Martinus van der Hegden, 25 jaren oud, tim mermansknecht, woont aldaar, even buiten en nabij de Siijkpoort, hij zijne ouders. In deze huishouding heerschte voortdurend twist. Maandagavond kwam Martinus met zijn meisje, dat te Scherpenzcel woonachtig is, bij zijne ouders, vroeg om eten voor zich en zijn meisje, dat zijne moeder weigerde, waarop hij met zijn meisje vertrok, haar in eene slaapstede bragt en te 11 uren te huis kwam en zonder eten naar bed ging. Des ochtends gaf zijne moeder hem een boterham doch zeide hem daarbij dat zij die (zijn meisje) niet meer in huis wilde hebben. Daarbij begon de twist tus schen Martinus en zijne ouders. Hij laadde toen zjjne timmermans-gereed schappen, enz. op een wagentje en bragt dit weg, zeggende, dal hij wilde verhuizen. Vervolgens terugkomende, laadde hij andere zaken op zijn wa gentje, doch telkens duwde de vader het wagentje omver, zeggende, dat een en ander hem toebehoorde, lnlusschen had de moeder het schutters- geweer des zoons buiten gebragt, dat door den zoon, die weder het wagentje laadde, bovenop werd gelegd; toen nu de vader het wagentje nogmaals wilde omverwerpen, greep de zoon het geweer en sloeg met de kolf zjjn vader met alle kracht op het hoofd, zoodat deze voor dood nederviel. De zoon moet, naar beweerd wordt; toen nog gezegd hebben: «voor jou wil ik op het schavot gaanmaar hielp daarna met andere personen het zoo goed als lever.looze ligchaam in huis dragen en gaf zich gewillig als arres tant aan een policiebeambte over, die toegeschoten was. Na een kort ver hoor bij den commissaris van policie, alwaar hij zijne misdaad bekende, is hij naar het huis van arrest overgebragt. Uit Goes meldt men dat de afdamming der Ooster-Schelde dagelijks met een 400 man krachtig wordt voortgezet. Vooral de westzijde is voor een groot gedeelte afgewerkt en met steenglooijing bezet; aan den anderen kant is men daarmede druk bezig. Daar men in de westzijde echter in den regel den meeslen storm te wachten heeftmoest deze vóór den winter het best en stevigst verzekerd zijn. Als de zijden goed voorzien zijn, zal men, al beuken de winterstormen die met breeden golfslag, het werk op den dam ongestoord het geheele naderende saizoen kunnen voortzetien, en met den lstcn Julij 1868 geheel geëindigd hebben, om de lijn Goes-Bergen-op-Zoom voor het publiek te openen. 'sGRAVENHAGE, 24 October. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer J. J. van Coevorden lid der algemeene rekenkamer in Ned. Indië, tot het aannemen der versier selen van ridder der lste kl. der Orde van den Zahringer Leeuw, hem door den grooihertog van Baden geschonken. De heer A. W. C. üorois is uit zijr.e betrekking van burgemeester der gemeente Kelhel en Spaland ontslagenen in zijne plaats als zoodanig benoemd J. G. van Linden van den Heuvel!, ten einde die betrekking ge lijktijdig met die van burgemeester der gemeente Vlaardingcr-Ambacht te bekleeden. Z. M. heeft goedgevonden bjj het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt te benoemen: tot apotheker lste kl. de apothekers 2dc kl. D. T. Grocnewoud en J. Broeker; en tot apotheker 2de kl, de apothekers 3de kl. A. C. P. Vogelsang en H. Rolfï, allen van gemeld personeel, laatstge- melde thans lijdelijk gedetacheerd b(j de landmagt in West-Indië. De minister van binnenl. zaken zal Zatnrdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij de tweede kamer is ingekomen een wets-ontwerp strekkende om den termijn, gedurende welken de wet van 17 Oct. 1865, betrekkelijk het vaststellen van buitengewone maatregelen tot afwending van besmettelijke veeziekte enz., van kracht is, met een jaar te verlengen. Ten gevolge van het overlijden van den heer mr. C. D. Beels, raads heer in het prov. geregtshof van Zuidholland, is door dat collegie de navol- eende aanbevellingslijst opgemaakt: mr. B. II. M. Hanlo, officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Breda; mr. W. J. van Vollenhoven, regter in de arrond. reglbank te Dordrecht; mr. F. B. Coninck Liefsting, regter in de arrond.-regtbank te Leyden; mr. G. B. Emants, regter in de arrond.-regt bank te 'sGravenhage; mr. H. J. A. Raedt van Oldenbarneveldtsubstituut- officier van justitie bij de arrond.-regtbank te 's Gravenhagcen mr. A. A. de Pinto, regter-plaatsvervanger in de arrond.-regtbank te 's Gravenhage, en referendaris bij het dep. van justitie. Dezer dagen ontving hel rijks-archief van eene onbekende hand eene kostbare bijdrage. Het is eene groote verzameling oorspronkelijke brieven, meest deor Nederlandschc vlootvoogden en kapiteins aan de admiraliteiten van Zeeland en op de Maas gerigt. Onder dezen zijn er verscheidene van de Ruyter, M. II. Tromp, Witte Cornells de Wille, Banken, de van Nes sen en vele anderen. Het vroeger door brand jammerlijk geteisterde archief der voormalige admiraliteiten wordt hierdoor aanmerkelijk aangevuld. Aan het ministerie van binnenl. zaken werd gisteren aanbesteed: het optrekken van een archiefgebouw ten dienste van het kabinet des konings op den Fluweelen Burgwal alhier. Van de elf inschrijvers was de minste S. van der Kamp te Leyden, voor ƒ7433. Bij de heden aan genoemd mi nisterie gehouden aanbesteding van het maken van gebouwen en verdere werken op het stationsplein Zaandamten behoeve van den spoorweg van Nieuwediep naar Amsterdam, was de minste inschrijver de genoemde S. vau der Kamp, voor ƒ157,962. Bij het laatstelijk te Parijs gehouden concours is aan onzen stadge noot den bloemist VV. A. Zalrne, de eerste prijs toegekend voor zijne in gezonden bal-bouquettenen de tweede prijs voor zijne bruids-bouqueiten. BÜÏTENLANDSCHE BLRlGTEiM. EÏSGEL, A LONDEN 22 October. Bij besluit van II. M. zijn voor het aan land brengen van vreemd vee de volgende deelen van de haven van Londen aangewezende Theems haven, de landingsplaats, gewoonlijk genaamd üdam's Wharf, de Victoria-dokken, en verder de wegen aangewezen langs welke het vee naar de hoofdstad moet vervoerd worden. Zatnrdag nacht jl. ten twee ure bevond zich een policie-agent op post in North Crescent Mews. Hij ontdekte een man, die hem verdacht voor kwam. Op de vraag van den agent wat den vreemdeling bewoog, op zulk een laat uur op straat te wachten, loste laatstgenoemde een pistool, waarop de politie-agentdoodelijk in de dij getroffen, ter aarde stortte. Daarop wierp de Fenian zich op hem en bragt Item met een scherp werkluig ver schillende wonden toe aan het hoofd, waarop hij de vlugt nam. Hel tarief van de Atlantische tclegraaf-maatschappij zal op nieuw wor den verminderd. Met 1°. November namelijk zal de prijs van 10 voor eene depêche van tien woorden verminderd worden tot op 5 Volgens berigten uit Britsch-Indiê zou de voorhoede der Abyssinische expeditie, bestaande uit omstreeks 1400 man met 1000 paarden en muilezels, zich den 5den October te Bombay naar de kust der Roode Zee inschepen, en eene maand later door de hoofdmagt worden gevolgd. De landstreek Orissa in Bengalen was eindelijk van den hongersnood verlost, doch de be zoeking had er 1500 weezenin wier onderhoud de liefdadigheid voorzien moet, achtergelaten. Volgens berigten uit de Kaapstad van 20 Sept. duurt de oorlog met de Basutos voort en wordt er scherp gevochten. De Hollandsche synode, die om de vijfjaren gehouden wordt, zou den 8stcD October geopend worden. De dagbladen van de Zuidelijke staten in Noord-Amerika geven de uitkomsten van de inschrijving der slemgeregtigde burgers, welke er den 24stcn September gesloten is. In zes van die staten hebben de negers, in vier de blanken de meerderheid op de kiezerslijsten. In alle tien zijn, te zamen genomen, 1,142,396 stemgeregtigdenwaaronder 525,080 blanken en 617,316 zwarten, hetgeen voor de zwarten eene meerderheid van 92236 uitmaakt. In het laatst van November zal te Richmond een aanvang worden gemaakt met het proces tegen Jefferson Davis. Men vreest voor ernstige ongeregeldheden. FKANKR1JH. PARIJS. 22 October. De Moniteur bevat thans omtrent de Italiaansche zaken hel volgende: Tegenover den aanvalwaarvan de pauselijke staat het voorwerp is geweest van de zijde van revolutionaire benden, die de grenzen geschonden hebben, had de Fransche regering hel besluit genomen om een expeditie-corps naar Cirita Vecchia te zenden. Deze maatregel was de vervulling van een pligt, door de waardigheid en de eer opgelegd. De regering kon er zich niet aan blootstellen de handteekeuing van Frankrijk, op de overeenkomst van 15 September 1864 gesteld, verkracht of miskend te zien. Maar de Itahaan- sehe regering heeft aan de regering des keizers de meest categorische ver zekeringen en verklaringen doen toekomen. Alle noodige maatregelen zijn genomen, om overweldiging van den Kerkdijken Staat te beletten en aan de overeenkomst hare geheele kracht te hergeven. Ten gevolge van deze me- dedeelingen heeft de keizer bevel gegeven om de inscheping van troepen te staken. La France deelt het volgende mede: Het ultimatum, hetwelk door de Fransche regering aan het kabinet van Florence is gezonden, verlangde: 1°. de stellige belofte om het binnendringen van gewapende benden in den Kerkdijken Staat te stuiten; 2°. onverwijlde sluiting der kantoren van aan werving voor die benden; 3°. eene proclamatie van koning Victor Emanuel, waarbij aan de Italianen de pligten huns lands en de aangegane verbindte- nissen herinnerd worden. Men verzekert dal die verlangens zijn ingewilligd. Voorts zegt genoemd blad: Er is sprake van zeer krachtige maatregelen, die door de Italiaansche regering zouden worden genomen ter handhaving van het September-verdragzelfs zou het kunnen gebeuren dat het zich voor eene wijle met dictatorsgezag bekleedde, ten einde door militaire maat regelen de revolutionaire elementendie in het schiereiland opeen gehoopt zijn, te beloomen of te verwijderen. Volgens de Patrie zal het nog zamen te stellen Italiaansche ministe rie, om de beweging der Garibaldianen te keer te gaan, de aan den Kcr- kelijken Staat grenzende provinciën in staat van beleg stellen. Naar men verneemt zullen de troepen, die naar Rome bestemd waren, in de nabijheid van Toulon blijven kampeeren, om elk oogenblik gereed te zijn. De keizer van Oostenrijk is te Straatsburg door de daartoe van wege den keizer afgevaardigde hooge ambtenaren ontvangen. Te Nancy is hij met geestdrift ontvangen en heeft de rnaire hem met eene aanspraak be-

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2