EE1D8CIIE c oiim NT. WOENSDAG 23 OCTOBER. STADS-BER1GTEN. 1»0/. De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uil Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden IV'. 25 blad 42) der IJandelingen van den Gemeenteraad. f VERGADERING van den Gemeenteraad van LcydenDonderdag den 24sten October 1867, 's namiddags te één uur. Onderwerpen 1». Benoeming van een lid in het collegie van Gecommitteerden tot de ad ministratie der Vereenigde Gast- en Leprooshuizen. 2». Voordragt tot hel instellen eener wekelijksclte kaasmarkt. 3». Voorstel tol intrekking der verordening op de plaatselijke directe belas ting, laatstelijk vastgesteld 19 September 1867. 4°. Begrootingen der gesubsidieerde instellingen van weldadigheidvoor 1868. 5". Algemeene Policie verordening, te beginnen met art. 347. BINiMENLANDSCDE BERIGTEN. LEYDEN22 October. In »the Siatn weekly Monitor" van 10 Juljj dezes jaars leest men: «Eenigen tijd geleden meldden wij, dat Z. E. de minister van buiten), zaken eene operatie aan de oogen ondergaan had en ziju toestand dagelijks verbeterde. VVjj berigten nu met genoegen, dat hjj volkomen van partiele blindheid is genezen en in staat is zonder inspanning te lezen. Deze moeijelijke operatie was verrigt door dr. Hoogenstraatengeneesheer in dienst van hel Nederl. gouvernement te Batavia, die voor de hoogst be kwame wijze, waarop hjj zich van zijne taak kweet, den dank van het geheele land verdient." In het nommer van 7 Augustus wordt het volgende nadere berigt gegeven »llel doet ons leed, dat w(j in onze laatste twee nommers geen plaats hadden, om het vertrek van een zoo uitmuntend persoon als de hooggeachte dr. Hoogenstraaten mede te deelen, doch, ofschoon laat, willen wjj onzen lezers daarvan thans kennis geven en tevens een enkel woord zeggen over hetgeen de bekwame geneesheer te Bangkok verrigt heeft. Voor eenige weken meldden wijdat Z. E. de Praklang door hem genezen wasmaar later vernamen wjjdat slechts een oog de operatie ondergaan en het ge- zigt herkregen heeft, daar de cataract op het andere oog nog niet die hoogte bereikt had 'om hel met goed gevolg eene kunstbewerking te doen onder gaan. De doctor lueft echter beloofd weder bier te zullen zijn om de ope ratie te verrigten wanneer het geschikte oogenblik daartoe zal gekomen zijn. Nog vernemen wijdat de doctor gedurende zijn verblijf te Bangkok met den besten uitslag eene operatie verrigtte aan Z. K.. fl. Komamun Pomin die acht jaar geleden geheel en al het gezigt verloren had. Z. E. de Praklang en genoemde prins beiden hebben, naar wij vernemen, een brief geschreveu aan den gouverneur-generaal te Batavia, om hem voor de gewiglige door den doctor bewezen diensten dank te zeggen. Het blijkt ook, dat de geneesheeren van het Nederlandsch gouvernement een uitstekenden naam in Japan hebben. Verscheidene van hen zijn in dienst van de Japanezen te Nagasaki en in andere havens van Japan en worden daar zeer in ecre gehouden. De Japansclie autoriteiten hebben onlangs ten be hoeve hunner onderdanen een ziekenhuis te Nagasaki opgerigtouder het toezigt van Nederlandscbe geneeskundigen. Men deelt ons nog mede, dat Z. E. de Praklang van plan is voor Ie stel len te Bangkok een hospitaal te doen bouwen onder het toezigt van dr. Hoogenstraaten. De bekwame geneesheer vertrok van hier per stoomboot Chow Phya den 29stcn jui|j li.met de som van 10000 dollars, hem door bovengemelde aan zienlijke personen, uit erkentelijkheid voor de bewezen diensten geschonken. Over zes maanden ongeveer wordt dr. Hoogenstraaten te Bangkok terug verwacht." Bij het onlangs door burg. en wetli. ingediende concept-raadsbesluit regelende de heffing van eenen hoofdelpen omslag wordt voorgesteld jaar lijks een hoofdelijken omslag te heflen, bij de begrooting te bepalen, van hoogstens 120,000vermeerderd met 10 ten honderd voor kwade posten, onder vergunning zoo noodig hoogstens 4 ten honderd bij suppletoire kohie ren te mogen omslaan. Aan dien omslag zijn onderworpen zij, die geacht worden een jaarljjksch zuiver inkomen te hebben van ƒ300 of meer. De grondslag waarnaar de omslag wordt geheven is het zuiver inkomen van den belastingschuldige. De omslag bedraagt van het zuiver inkomen lsle kl. (van ƒ300 tot en met ƒ400) ƒ2; 2de kl. (van boven ƒ400 tot 500) ƒ3, en zoo opklimmende tot de 29ste kl.(van boven de ƒ30000) ƒ975. Die minder dan ƒ300 inkomen hebben zjjn vrij. Het bij dat ontwerp aangegeven bedrag van den aanslag kan verhoogd of verlaagd worden, indien het noodig is ter ver krijging van de vereischte som. Voor gezinnen bestaande uit vijf leden of minder, die ten laste zjjn van het hoofd des gezins, worden de aanslagen uitgetrokken tot het volle bedrag; voor elk lid boven de vijf wordt 3 pCl. der belasting afgetrokken. Die geen aangifte doet, of legen wiens aangifte bezwaren bestaan bjj burg. en well)., of de op hunne voordragt daartoe ingestelde vaste commissie van bijstand wordt persoonlijk gehoord of opge roepen en, worden de bezwaren niet opgeheven, ambtshalve door burg. en weth. aangeslagen volgens tarief. Burg. en wetli. meenet), volgens de me morie van toelichting, dat het vertrouwen stellen in de eerlijkheid van den aangeverdie bjj de openbaarheid der kohieren door de publieke opinie wordt gecontroleerd, tot voldoende resultaten zal leiden. In liet kort verslag der jongste zitting van den gemeenteraad (zie ons vorig nommer) hebben wij abusivelijk vermeld dat in de policie-verordening de bepaling, dat voor den aanvang en na het eindigen van den markttijd op de beestenmarkt geenerlei vee mag verhandeld worden, was behouden; die bepaling is met 10 tegen 5 stemmen verworpen. Uit het Westland wordt ons gemeld, dat de in September gekoesterde verwachting nopens het rijpen der druiven, wegens hel daarop gevolgde koude en natte weder, bjjna hopeloos geworden, thans ten gevolge eener veel gunstiger weersgesteldheid geen twijfel meer overlaat, zoodat de drui ven gaandeweg rijp worden gesneden en hiermede de tuinders voor schade zjjii gevrijwaard. Op de gisteren te Woerden gehouden paardenmarkt was een groot getal, nl. ruim 1700 paarden, meest van beste qualiteit, aangebragt. De handel was over het algemeen flaauwook voor hel buitenland werden slechts enkele koopen in schoone veulens gedaan en de prijzen waren zeer laag. O. a. werd voor 1^. jarige paarden van 80 tot 120, voor veulens van 40 tot 60 besteed. In werkpaarden ging bijna niets om. Men verneemt dat de Paus de groote medaille van verdienste verleend heeft aan F. Nozeman, juit Weert (Limburg), wegens beloonden moed te Albano. In het aanstaande voorjaar zal eene tentoonstelling van voortbrengse len van tuinbouw worden gehouden in het Paleis voor Volksvlijtte Am sterdam met medewerking van de afdeeling Amsterdam der Hollandsche maatschappij van landbouw. Deze tentoonstelling wordt den 4den April ge opend en den 9den dier maand gesloten. De regeling van al hetgeen deze tentoonstelling betreft is opgedragen aan de heeren Groenewegen C°. en J. C. Krook, bloemisten, allen te Amsterdam. De inzending en mededin ging staan vrij aan alle liefhebbers van planten en bloemkweekers, zoo hier te lande als elders woonachtig. Er zijn een groot aantal prijzen uit geloofd. Uit goede bron vernemen wij, zegt het Dbl.dat b(j hel tusschen Ne derland en Frankr(jk te sluiten postverdrag het port der brieven met 10 cents zal worden verlaagd en dus gebragt op 20 cents. Bjj de onderhande lingen, over dit verdrag gevoerd, moet ook het punt ter sprake gebragt zijn van de betaling van het geheele port bjj onvoldoende frankering. Men verwacht dal ook hierin op eene gunstige wijze zal worden voorzien. Naar men verneemt zijn door eigenaren van windkorenmolens in onder scheidene provinciën adressen aan Z. M. den koning ingediend, waarin her ziening gevraagd wordt van de grondlasten voor gemelde molens. De commissie, door het dep. Arnhem der Nederl. maatschappij ter bevordering van nijverheid belast met. hel beheer eener in 1868 binnen die stad te houden tentoonstelling van nijverheid en kunst, heeft aan heeren industriëlen en beoefenaren der schoone kunsten kennis gegevendat ten dienste dezer tentoonstelling geschikte localen, gezamelijk bedragende meer dan 3200 vierkante Ned. ellen oppervlakte, opzettelijk zullen worden opge rigt in de onmiddelijke nabijheid van het door de commissie gehuurde ge bouw en park Musis Sacrum. Voorts dat deze tentoonstelling zal plaats hebben in de maanden Julij, Augustus en September 1868, en dat een programma zoo spoedig mogelijk zal verschijnenwaarin o. a. de wijze van bekrooning zal worden omschreven. De commissie wenscht die tentoonstel ling op ruime schaal te houdenen alles wat binnen haar bereikt valt aan 3 te wenden, om baar bezoek te bevorderen. In de week van 6—12 October jl.zijn in het geheele rijk aan cho lera overleden 39 personen, waarvan 15 te Maastricht, 5 te Rotterdam, 4 te St. Jansland, gemeente Oosterland 2 te Amsterdam, 2 te Arnhem, 2 te Asperen, 2 te Helder, 2 te Zwolle, 1 te Delftshaven, 1 te 'sGraven- liage, 1 te Vianen, 1 te Hulst en 1 te Etieu en Leur. [St.) Omtrent de voortzetting der Vondelfeeslen te Amsterdam meldt men dat Vrijdag avond de gala-voorstelling in den schouwburg zeer goed is af- geloopen. Het stuk van den heer van Lennep, Een Dichter aan de Bank van Leeningin drie bedrijvenheeft zeer voldaan; den schrijver werd eene ovatie gebragt, het aanwezige publiek was zeer talrijk. Zaturdag morgen ten lü ure verzamelden zich ongeveer 400 personen aan de Ooslerdokssluis

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1