Per Telegraaf. iuirgcvitjkc J&taub. VEREER1G1NG Y00R CHRISTELIJKE BELANGEN. EYANGELIE-PREDIKirVG schappijen thans in eenen zoo ongunstigen toestand Terkeeren. De lieer Forcade laat zich daaromtrent in de Revue des deux mondes aldus nil: Men behoeft niet eens stil te slaan bij het staatkundig vraagstuk, dat ons voor den geest komt, wanneer men dit verneemt. Reeds uit een staathuis houdkundig oogpunt is de zaak bedenkelijk genoeg. In de eerste plaats is door het gebruik dezer som een aanzienlijk kapitaal vernietigd. Door het afbreken van zulk eene menigte gebouwen veroorzaakt men verder eene kunstmatige schaarschle, derhalve kunstmatige rijzing van prijzen. Een ander gevolg is, dat een enkele tak van nijverheid overprikkeld wordt. In plaats van de oude gebouwen, moeten ten spoedigste nieuwe verrijzen en men verkrijgt dus eene volkomen abnormale rijzing van dagloonen. Wal moeten de gevolgen zijn, wanneer aan dien toestand eens een einde komt; want men kan toch niet alt(jd zoo voortgaan? Eene noodlottige reactie kan niet uitblijven. Men verneemt dal er vrij ernstige onlusten aan de landengte van Suez zjjn uitgebroken, ten gevolge van de verplaatsing der barakken van Griek- sche kooplieden j die weigerden aan de hun gegeven bevelen te gehoorzamen. Men had uit Alexandria 500 Egyptische soldaten ontboden otn de orde te herstellen. Uit Madrid meldt men dat de vermaarde ktoosterzuster Patrocinio is overleden, en wel, volgens de omloopende geruchten, onder zonderlinge omstandigheden, die kwaad vermoeden doen oprijzen. ITALIË. Omtrent de sterkte der vijandelijke bendendie zich op het gebied van den Kerkelijken Staat bevinden, verneemt men dal de bende van Acerbi 1500 man, die van Menolti Garibaldi 900, die van Nicolera en Salotnone elk 500 man sterk zijn en van dag tot dag talrijker worden. In den laat- sten tijd moeten de benden, vooral die ten zuiden van Rome slaan, eene aanzienlijke versterking hebben ontvangen. Het grootste gedeelte van de provincie Frosinone is door de Garibaldianen bezet. Over den uitslag der hier en daar plaats gehad hebbende gevechten loopen de berigten steeds zeer uiteen. Naar men verneemt is Mazziui van Lugano (in het zuiden van Zwit serland) vertrokkenten einde zich meer nabij het tooneel van den strijd te begeven. Uit Florence meldt men aan het Journ. des Déb.Wanneer de be weging binnen Rome uitbarst zal dit het sein voor de tusschenkomsl van het "Italiaansche leger zijn. De divisie, die Rome moet gaan bezetten, is reeds aangewezen en gereed om te vertrekken. De gematigde partij hier te lande is thans voor de beweging gestemd, en verlangt ongeduldig dat onze krijgsmagt zich daarin menge; zij vreest dat de bewegingspartij te magIig zou worden, zoo men haar alléén Rome liet vermeesteren. De Perseveranza en vele andere dagbladen dringen aan op het onverwijld bezetten van Rome, daar elke vertraging gevaarlijk voor de monarchie en hare instellingen zou wezen. De generaal Cialdini is door koning Victor Emanuel benoemd tot diens gezant bij hel Oostenrijksche hof. Het bevel over liet Italiaansche leger aan de pauselijke grenzen hetwelk men eerst meende dal aan dien generaal zou worden opgedragenzal nu waarschijnlijk worden toevertrouwd aan den generaal Lamarmoraof, met het oog op eene eventuele bezetting van hel Romeinschc grondgebied door genoemd leger, aan den kroonprins. Uil Rome meldt men dat de te Bagnora gevangen genomen Garibal dianen naar Yiterbo zijn gebragl; zjj zijn er ingekerkerdmaar worden met menscheljjkheid behandeld. Onder hen zjjn opperhoofdenwant hel plan was Bagnora uiet Acquapendente tot basis der operaliên Ie maken. De voornaamste gevangene is zekere graaf Pagliacci, vroeger een ingezeten van Viterbo, maar die wegens politieke redenen in ballingschap verkeerde. Reeds vroeger is melding gemaakt van het gerucht dat laatstgenoemde zou gefusilleerd zijn. PRIIISSEN. BERL1.IN 15 October. Wegens het ophouden van den vee-typhus in Nederland, z(jn de beperkende maatregelen voor den invoer van vee enz. uit Nederland in Pruissen opgeheven. Te Frankfort is eene commissie benoemd, die te Berlijn met het mi nisterie zal beraadslagen over de verdeeling tusschen de stads- en staats inkomsten, en er op zal aandringen, dat de spoorweglijnendie thans het eigendom der stad zijn, haar eigendom zullen blijven of althans niet dan tegen eene vergoeding aan den staat zullen overgaan. Te Gotha is eene vergadering gehouden, waarin de Dnitsche expeditie naar de Noordpool besproken werd. Men heeft het voornemen om een ver zoek te rigten aan het Nationalvereinom, indien deze vereeniging ontbonden wordt, de voorhanden zijnde gelden, die ingezameld werden om eene vloot in hel leven te roepen ten behoeve van deze expeditie aan te wenden. OOSTENRIJK. De keizer heeft eene deputatie van den gemeenteraad, die hem een adres ter wederlegging van de beschuldigingen der bisschoppen kwant aan bieden, welwillend ontvangen. II jj zeide dal hij ook dit adres in handen van tiet ministerie zou stellen, en drukte het vertrouwen uit dat de gemeen teraad, wiens ijver voor de bevordering van liet volksonderwijs hij gaarne erkende geenszins bedoelt den invloed der godsdienst op de volksschool en op de vorming van den onderwijzersstand te beperkendaar de vertegen woordiging der gemeente voorzeker met den keizer overtuigd is, dat de godsdienst den grondslag van alle ware zedelijke volksopvoeding moet uit maken. In het adres wordt de theorie van de «alleen zaligmakende" kerk verworpen; het kent aan alle kerken, die op den grondslag der hoogere zedelijkheid berusten, dezelfde regter. toe; hel is de uitdrukking der meest volmaakte verdraagzaamheid. De zedelijkheid, en niet het dogma, is volgens liet adres de maatstaf voor de waarde van het godsdienstige bewustzij Ten gevolge dezer qnaeslic zijn de gemoederen te Weenen zeer in spanning. PARIJS, 16 October. De Moniteur zegt, dat te Rome alles rustig blijft ondanks de pogingen van buiten, om de bevolking op te winden. Het blijkt, dat de revolutionnaire pogingen geenszins op het pauselijk grondge bied zijn ontstaan maar dal eenige benden Garibaldianen daartoe geweld dadig aanleiding hebben gegevendie aldus gehandeld hebben legen alle regelen, voorgeschreven door het volkenregt. De buitensporige daden, die zij hebben bedreven, hebben ten gevolge gehad, dat de getrouwheid jegens I den H. Vader zoowel bij de bevolking der steden als bij die van hel platte l land nog is toegenomen. WEENEN, 16 October. De Abendpost maakt een schrijven openbaar van den keizer aan den vorst-aartsbisschop Rauscher, in antwoord op het adres der bisschoppen. Dit schrijven luidt aldus: Het mij door de aarts bisschoppen en bisschoppen toegezonden adres heb ik medegedeeld aan mijn verantwoordelijk ministerie. Ik breng gaarne hulde aan den opperherderlij- ken ijver en de welmeenende inzigten, die de bisschoppen hebben aan den dag gelegd. Nu gelijk in 1849 en 1861 wil ik voor de handhaving der reg- ten en belangen van de katholieke kerk met eene plegtige verklaring in staan. Maar ik moet het betreurendat de bisschoppenin plaats van naar mijnen wensch het ernstige streven der regering in de ingeslagen rigting te ondersteunen en de oplossing der hangende vraagstukken in een dringend vereischten geest van verzoening te bevorderen er de voorkeur aan gaven om door de openbaarmaking van een de gemoederen zeer prikkelend adres de oplossing te betnoeijelijkenen dit op een tijpstip waarop, gelijk de bisschoppen zelve zoo treffend opmerken eendragl voor ons zoo noodzake lijk is en zoo nadrukkelijk vereischt wordt. Aanleiding tot tweespalt kan de moeijelijkheden slechts verzwaren. Ik vertrouw, dat de bisschoppen zich verzekerd houden, dat ik ten allen tijde de kerk weet te beschermen en te steunen, en dat zij ook iDdachtig zullen zijn aan de pligten, die ik als constitutioneel regent te vervullen heb. PARIJS, 17 October. De ministerraad heeft besloten dat Frankrijk te Rome tusschen heide treden en daartoe den bjjstand der katholieke mogend heden inroepen zal. Een viool vertrekt naar Italië. LONDEN, 17 October. De Times zegt: «Wij gelooven uil echte bron te kunnen mededeelendat Napoleon aan de Italiaansche regering vormelijk heeft doen weten, dat, vermits de Septcmbcr-convcntie door de Garibaldia nen is geschonden, onverwjjld tot een Fransche expeditie naar Rome zal worden overgegaan." Van ÏO tot en met 16 October 1867. BEV ALLEN S. Cahen geb. Mand Z. S. M. van den Berg geb. lluysing Z. C. Snijder, geb. Hoiswitder, D. P. W. F. Brugmans, geb. Buys, Z. M. Verhoeven, geb. Laven, Z. S. M. Zaalberg geb. HamelZ. H. Lud- ding geb. Kans D. E. W. Taffijn geb. van der Worm D. W. Stikkel- man geb. van Velsen D. J. Godd(jn geb. EngelbregtD. R. Smitsgeb. Vlieland, Z. T. A. J. Hoelen geb. Franckeu D. M. S. Schouten geb. Moote Z. W. F. Loebergeb. NoestZ. G. van Leeuwen geb. Laterveer D. W. Fuik geb. van Staveren Z. .1. M. Arnoldusgeb. Brugman Z. M. M. Spierenburg, geb. van der Linden D. N. M. C. Beuzcmakergeb. van der VlistZ. C. Verhoog, geb. Holdorp D. D. W. de Vriesgeb. Verveen 1). E. C. Bronsgeest, geb. van Dijk Z. J. C. Mejjers, geb. Sira, Z. tl. Blansjaargeb. OssevoortZ. 11. G. Schreudergeb. Peysier Z. M. Beusc- konigeb. Harten D. C. G. M. van Romburgh geb. van Trolscnburg Z. J. W. üraaysma geb. EindhoutD. A. van Dijk geb. LigtvoetD. GEHUWD: W. F. Taffijn jm. en J. Mazureljd. J. J. van der Potjm. en M. M. Weerlee.jd tl tloogcrvegt, jm. en S. Klein, wedc. W. F. Wij- tinz jm. en J. M. van Oosten jd J. Vrymoeth jm. en J. M. Bronsgeestjd. 11. Bettmerjot. en M. Schild jd. OVERLEDEN: M. F. Erades, D.lj en 8 m. W. J. Mizee, Z.bijna 2 m. A. van Heyningen D.m. J. Maas wed. F. J. Greeven 69 j. M. W. Leemans D 8 in. M. Zaalberg D.8j in. C. van der Lelie D. 5J m. N. van der KlugtZ.5 m. A. VVildenburg83 j. ARAÖEMIE-IWESJWS. PROAiOTlEN AAN llii umtscuu üOOOESCUOOi.. Den 17dm October de heer W. O. T. van Oudheusden, van Bodegraven, in de regtenmet stellingen. AIIVEI8TENTIEN. Getrouwd: J. J. VAN HOEKEN, van Leiden en L. VAN DER GUGTEN 16 October 1867. van 's Gravenhage. Gevoelig voor de vele blijken van deelneming, betoond aan ons en de familie bij het overlijden onzer dierbare Moeder, betuigen wij onzen oprech ten dank. J. II. JEDELOO. G. JEDELOO, Overvoorde. Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming, mij betoond bij het over lijden mijns Zoons NICOLAAS HENRICUS ELIG1US, betuig ik bij dezen mijn innigen dank. Leiden, 17 October 1867. II. C. VLEK. De schuldeischers in het Faillissement van C. J. MATTERS, (Weduwe van J. Gorree,) en van J. TEFEV, worden opgeroepen de tweede vergadering tot verificatie van schuldvorderingen, welke zal gehouden wor den op den 23sle" October e. k., des middags te twaalf uren, in hel Reclils- gebouw op hel Rapenburg alhier, bij te wonen. De Curator Mr. Tn G. A. SLINGELAND. op ZONDAG 20 October 1867, des avonds ten zes ure, door Ds. A. CJ. VAN! MAASDIJK, Pred. te Katwijk aan Zee. ZAAL, Noordeinde.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 3