Fern Guano. ANATHERI N-M O ND W A TER, Per Telegraaf. fiurgerfijke Jsjtanö. Sir. .1. te Weenen, Uit Konslantinopel meldt men dat de groot-vizier den 4iea dezer op Candia is aangekomen. Hij proclameerde eene amnestie en verlangde uit elk district van Canea vier afgevaardigden, om met hem tc overleggen. De op standelingen protesteerden officieel tegen de amnestie; zij hieven volharden bjj hunnen eisch dat de quaestie aan eene internationale commissie ter be slissing zou worden opgedragenterwijl zy aandrongen op het algemeene stemregt. ITALIË. Wanneer men alleen afgaat op de officiële berigten uit Rome, dan reeds komt men lot de overtuiging dat de beweging in den Kerkelijken Staat al meer en meer gewigt verkrijgt. Volgens het Giornale di Roma zijn den lldcn dezer te Torre Alflno, te Monte-Alfino en te Pecrona talrijke benden Garibaldianeu ontmoet, die steeds in getalsterkte toenemen en wa pens ontvingen. 30 Garibaldianen zijn bij verrassing te Subiaco gekomen, terwjjl de bezetting uitgetrokken was op verkenning. De pauselijke troepen zijn des avonds teruggekeerd en hebben weer bezit van de plaats genomen. Re Garibaldianen hebben toen 15 man aan gevangenen en 3 man aan dooden verloren. Onder de laatsten was hun hoold, zijnde een Milanees. De pause lijke troepen telden slechts 2 gewonden. Garibaldi heeft weder eener proclamatie tot de Romeinen gcrigt, waarin hij zegt dat hij tot op zijne komst de leiding der zaken aan zjjnen zoon Menotti Garibaldi overgeeft. De Italia bevat een artikel, waarin zij de noodzakelijkheid uiteenzet,*' dat de lialiaansche troepen verlof krjjgen om op Romeinsch grondgebied te verschijnenten einde meester van de beweging te worden. De paaseljjke regering heeft besloten al de in hare handen vallende gewapenden, die niet lot het tegenwoordige Romeinsche gebied behooren, als krijgsgevangenen te behandelen, maar daarentegen de opgestane pause lijke onderdanen, die met de wapenen in de hand gevat worden, als schul dig aan hoogverraad te beschouwen, en hen voor een krijgsraad te doen teregt stellen. Uit Florence meldt men aan het Journ. des Déb.: Zoo niet het Sep- temberverdrag door de Italiaansche regering strikt en stipt wierd uitge voerd, zouden de pauselijke troepen, hoewel zij ontegenzeggelijke blijken van moed geven, weldra overmand worden. Maar de vrjjscharen hebben, wegens de hindernissen die het Italiaansche leger haar in den weg legt, moeite om hare gelederen te vullenen zij hebben gebrek aan wapenen en ammunitie. De taak der Italiaansche troepen is thans even moeijelijk als smartelijk. De pauselijke grenslinie is zoo uitgestrekt dat het onmogelijk is haar tgeheel te bewaken zij loopt door woudenrotsklovenbergen enz.; al wat de troepen kunnen doen is wacht honden op de gebaande we gen, die naar en over de pattseljjke grenzen leiden. Rome blijft nog kalm; doch men ziet alle voorboden eener beweging daar ter stede, die welligt het sein voor Itisschenkomst der Italiaansche troepen zal zijn. Hoe meer men over den staat van zaken nadenkt, des te meer komt zijne onhoud baarheid uit. Aan tusschenkomst van Frankrijk gelooft hier niemand. Een berigt uit die stad zegt ook dat de pauselijke troepen na in ver schillende gevechten te zijn geslagen, over de grenzen gekomen en aldaar ontwapend zijn. Naar men uit Rome meldt had de Paus op 9 October eene wandeling door de stad gedaan en was h|j met warme blijken van verknochtheid be jegend. De heer Cairoli, een lid der Italiaansche kamer van afgevaardigden had de vestingwerken van Rome willen bezigtigenmaar had van de policie aanzegging ontvangen om terstond de stad te verlaten. Volgens den Osserv. Rom. had eer. detachement Italiaansche troepen, op den doortogt door het pauselijk grondgebied, waartoe het vergunning had bekomen, op het spoor wegstation Orte de orde gestoord door te zingen: »Wij zullen te Rome komen." Volgens hetzelfde blad was door de Garibaldianen te Bagnora de kreet aangeheven van: »Weg met den Paus! leve de republiek!" P R IF I 8 E N. BERLIJN 13 October. De Prov. Corr. meldt dat de organisatie des legers van den Noord- Duitschen bond thans voltooid is. Het bondsleger bestaat uit het Prttissische garde-corps en twaalf leger-corpsenvan welke laatste elke twee eene legerafdeeling uitmaken. Elk leger-corps telt in den regel twee divisionen elke divisie bestaat uit twee brigades infanterie en eene brigade cavalerie; negen leger-corpsen hebben bovendien elk een balaillon jagers, drie hebben er twee en ée'n drie. Wat de artillerie betreft is aan het garde-corps en de acht eerste leger-corpsen ieder eene volle brigade artillerie, aan de an dere slechts enkele regimenten toegevoegd, terwijl eindelijk bij elk leger corps een balaillon pionniers en een bataillon trein behoort. Het geheele Noord-Duitsche bondsleger bestaat uil 118 regimenten infanterie, 18 batail- lons jagers, 76 regimenten cavalerie (waarvan 10 curassiers, 21 dragonders, 18 huzaren, 21 lanciers en 6 ruiters), 13 regimenten en 1 afdeeling veld artillerie, 10 regimenten en 1 afdeeling vestingartillerie, 13 bataillons en 1 compagnie pionniers, en 13 bataillons en 1 afdeeling trein. De voormalige hertog van Nassau zal zich te Frankfort met der woon vestigen. Hij heeft met dal doel net aan den baron von Rothschild te Weenen loebehoorende paleis te Frankfort van den keurvorst van Hessen, die het van den haron gehuurd hadovergenomen. De voormalige keurvorst van Hessen heeft Praag lot zijne verblijfplaats gekozen. Men verzekert dat te Baden-Baden eene ontmoeting zal plaats hebben tusscheu den koning van Pruissen en den keizer van Oostenrijk. Uit Mttncben meldt men dat in hofkringen verzekerd wordtdat de verloving des konings is afgesprongenomdat zoowel aan bruidegom als bruid gebleken was, dat niet die eenstemmigheid en die werkelijke neiging tusschen hen bestonden, welke een gelukkig huwelijk konden voorspellen. De koning heeft niettemin bevolen dat aan het voornemen om op kosten van 'skonings particuliere fondsen uit ieder der acht districten van Beijeren aan een bruidspaar een huwelijksgift tc schenken, gevolg zal worden gegeven. In Hongarije is voor ruim 60.000.000 guldens aan granen gekocht j" waarvan het grootste gedeelte naar Frankrijk is gezonden tot dekking van het tekort van den oogst. BERLIJN, 14 October. De zittingen van de conferentie over een post verdrag met Beijeren, Wurtemberg, Baden, Oostenrgk en Luxemburg zullen morgen geopend worden. Het doel der conferentie is een vermindering van de bestaande tarieven. PARIJS, 14 October. La France verzekert, dat Ralazzi naar Parijs nieuwe verklaringen gezonden heeft, waarin gezegd wordt, dat de Italiaan sche regering besloten heeft alle maatregelen te nemen welke noodig zijn om de benden der Garibaldianen te beletten zich aan een te sluiten op Italiaansch grondgebied. Diensvolgens zal het cordon der troepen rondom den Kerke lijken Staat naauwer aangesloten en zoo noodig versterkt worden. FLORENCE, 14 October. De voorposten van Menotti Garibaldi staan te Nerola. Volgens geruchten is graaf Pagliacci, benevens eeltige andere aan gehouden personen, te Rome gefusilleerd. Brieven uit Rome bewerendat de Paus het voornemen heeft opgevat om de wijk te nemen naar Beijeren. PARIJS, 15 October. De Moniteur meldt dat eergisteren 300 Garibal dianen, die den weg tusschen Rome en Libieti versperd hadden, met de bajonet zijn aangevallen geworden door 90 Pauselijkendie de Garibaldianen verdreven na hun gevoelige verliezen aan dooden en gekwetsten toegebragt te hebben. FLORENCE, 14 October. De Pauselijke zouavenmet artillerie en cava lerie, hebben een aanval gedaan op Nerola, waar de opstandelingen onder bevel van Menotti Garibaldi hadden post gevat. Na een zeer scherp gevecht werden de -zouaven verslagen en tot Monte-Maggoire achtervolgd, op welk punt zij in wanorde aftrokken. De opstandelingen lelden vijf dooden en vijftien gekwetsten; de zouaven leden groote verliezen. ONDERTROUWD: A. van Schie, jm. 61 j. en W. van Oyen, jd. 46j. W. Heymans, jm. 30 j. en J. Fasseurjd.23 j. F. Buytewegjm. 24 j. en S. Moolenaar, jd. 23 j. L. D. van Vugtjm. 28 j. en J. M. de Najcr, jd. 25 j. W. F. Buitendijk jm. 22 j. en A. E. Provoojd. 30 j. C. A. Hazclhorst, wed1". 27 j. en S. M. Carton, wedc. 32 j. A. van den Nouland jm. 29 j. en W. de Grootjd. 31 j. L. Verhoeven jm. 25 j. en M. C. J. van der Meeljd. 21 j. ADVEKTENTIEN. Ondertrouwd: A. HAKKER en Katwijk a/Zee, 11 October 1867. A. W. D1TRICU, Wed. van C. Varkevisser. Bevallen van een Zoon C. G. M. VAN ROMBURG11 VAN TROT- SENBURG. Leyden, 15 October 1867. lleeren Landbouwers in Noordhollandworden bij deze verwittigd, dat door mij voor gemelde provincie als Agent voor den verkoop van boven staande meststof is aangesteld de Heer J. VAN DER MEYDEN, Agent aan het hoofd-de'pöl te Vlaardingenmet verzoek de aanvragen daar direct te adresseren ter bespoediging der expeditiën. ALEXIS SERRUYS. Met referte aan bovenstaande worden Onder-Agenten gevraagd voor den verkoop van bovenstaande meststof. Hierop reflecterende adresseren zich met franco brieven te Vlaardingen aan J. VAN DER MEYDEN. Tot die ziekten, welke op de menigvuldigste wijze bijna overal verbreid zijn, behooren zeker wel voornamelijk fflonti. en Taiulpijnen. Daarom zal het voor vele lijdenden nuttig zijn) ze op het van den Tandmeester, den Heer opmerkzaam te maken, dat zich sedert jaren der. welverdienden naam ver worven heeft, van tegen ziekten van mond en tanden zoowel het beste voorbehoedmiddel, als ook het zekerste en aangenaamste verzachtings- en geneesmiddel te zijn. Het wordt zoowel door beroemde Geneesheeren na bepaald onderzoek, als ook door talrijke en hooggeplaatste personen aanbe volen, die door het gebruik er van zich van zijne uitmuntende eigenschap pen overtuigden. Uit het groote aantal van zulke getuigenissen hier slechts de volgende: De ondergeteekende. getuigt den Heer Tandmeester Dr. J. G. POPP alhier met genoegen en overeenkomstig de waarheid, dat zij zijn Anatherin- Kosuïwater reeds sedert langen tijd heeft gebruikt, en dat zij het niet alléén om zijne nuttigheid, maar ook om zijn aangenamen smaak, aan een ieder zeer gerust aanbevelen kan. Weenen. TI1ERESE VORSTIN ESZTERIIAZY. Te verkrijgen bij E. NOORDIJK te LegdenBreeestraat; te Dordrecht bij II. J. GILTAY, Apotheker; te Gorinchem bij J. P. LASONDER; te 's Gravenkage bij J. L. F. CSNAB1L1E, Apotheker; te Rotterdam bij A. SCIIIPPEREYM C°,, Verkoophuis; te Schiedam bij D. MALTHA.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 3