personeel van de geneeskundige en veterinaire dienst bij hel leger heeft eene wijziging ondergaan. Het voornemen bestaat de tractementen van de kapiteins en officieren van minderen rang op nieuw te regelenen eenigzins te verhoogen. Evenzoo de tractementen van vele andere officieren bij de artillerie, genie enz. Ook is de minister bedacht geweest op eene verhoo- ging der soldijen voor de onderofficieren. Hij vleit zich in het begin van j het volgend jaar in het bezit te zullen zijn van 70000 stuks achterlaadge- weren zoodat alsdan onze infanterie te dien aanzien niet ten achteren zal staan bij die van andere rjjken. Met de zamensielting van een nieuw regle ment voor de kon, milit. akadeune houdt men zich op dit oogenblik nog onledig. Voor de aanschaffing van geschut wordt aangevraagd ƒ200,000 en voor de aanschaffing van 4 millioen patroonhulzen ƒ120,000. Er worden gelden aangevraagd lot verbetering van de bestaande werken in de nieuwe Hollandsche waterlinie. Er zullen te Milligen in het kamp in het volgend jaar worden vereenigd 12 bataillons infanterie, verdeeld in drie brigades, j acht escadrons cavalerie, 4 batterijen veld- en 2 batterijen rijdende artil lerie, benevens de artillerietrein. Hoofdstuk IX {Dep. van koloniënbeloopt 2,167,741 48£. Het is ƒ149,863.311 minder uati voor 1867. De kosten der landmagt ter bescher ming van Suriname zijn eenigzins verhoogd. De regering hoopt nu voor het laatst ten behoeve der landmagt in West-Indië zoo belangrijke sommen aan te vragen. Zij is niet in gebreke gebleven de koloniale besturen ernstig te wijzen op de noodzakelijke vereenvoudiging van de zamenstelling der landmagt, en ziet van hunne zijden daartoe leidende voorstellen te ge- moet, die niet zonder invloed op volgende begroeiingen zullen blijven. Hoofdstuk X Onvoorziene uitgaven) bedraagt, even als in de laatste jarenƒ50000. '*s GRAVENHAGE 3 October. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer J. Kalff, kapitein bij het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, l(jde- lijk werkzaam bij den aanleg der staatsspoorwegen, te Zwolle; den heer dr. J. J. de Hollander, lector der l5tc kl. in de taal- en letterkunde, met den personelen titel van hoogleeraar, aan de kon. militaire akademic, en den kapitein J. 11. Kromhout, van het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, werkzaam bij het dep. van oorlog. Bij de dienst van den rijkstelegraaf zijn benoemd: tot telegrafisten der 2de kl. de telegrafisten 3de kl. C. H. van der Linden en J. Theunisse, en tot telegrafisten 3de kl., de leerlingen-telegrafist L BergackerW. G. van Eymeren, J. L. OudshofF, J. H. Jansen en J. R. von Ronnen. De commies-stempelaar bij het kantoor van waarborg der gouden en zilveren werken te 's HerlogenboschJ. E. Simon, is in dezelfde betrek- king overgeplaatst naar Rotterdamvoorts is benoemd tot commies-stempe laar bij het kantoor van waarborg der gouden en zilveren werken te 's Her logenbosch, de heer R. van Caleauthans aide-essayeur bij het kantoor van waarborg te Schoonhoven. Door den minister van koloniën is de commissie, in 1867 in Nederland belast geweest met het afnemen van het examen van hen die tot ambtenaar bÜ de burgerlijke dienst in Ned. Indie wenschten benoemd te worden, ont- j bonden, onder dankbetuiging voor de wijze waarop zij zich van hare taak heeft gekweten. Het provinciaal geregtshof in Zuidholland heeft heden middag uit spraak gedaan in de zaak van Johanna van Rey. Het hof heeft uit het gehouden onderzoek ter tercgtzilting de volkomene overtuiging erlangd, dat wettig is bewezen dat de beschuldigde haar tweejarig stiefkind zoodanig heeft mishandeld en tegen den grond geworpendat de dood van het kind daarvan het gevolg is geweest, en tevens beslist dat dit alle moederlijke kastijding is te boven gegaan. Zijnde op deze 's liofs beslissing noch van invloed geweest de verklaringen van het driejarig dochtertje der be schuldigde, noch hetgeen verschillende getuigen omtrent vroegere mishan delingen als hunne meening hebben opgegevenmaar berustende zijin verband met het onderzoek en de opgaven der beschuldigde, geheel op de pertinente verklaringen van de vier deskundigen die het kind na den dood hebben geschouwd, dat de dood het gevolg is geweest van uitwen dig geweld, hoe dan ook loegebragt. Mitsdien is Johanna van Itey schuldig verklaard aan moedwillige neder laag van een menschdoodslag, en te dier zake veroordeeld tot confine ment in een tuchthuis voor den tijd van 6 jaren. Naar men verneemt zal de beschuldigde van dit arrest in cassatie komen. BL'lTËiMLAiXDSCHË BER1GTEN. ENfi KLAX Ei. LONDEN. 1 October. Het groote reform-feest in het Ci'yslal-palacrhetwelk gisteren plaats had, is door 18000 menschel) bijgewoond. Over hel geheel is de opkomst van aanzienlijke mannen des lands een weinig tegenvallen. De tafels waren voor 1000 personen gedekt, doch slechts 600 zaten aan, waaronder ver scheidene dames. Voor den aanvang van het diner was er een schitterend vuurwerk afgestoken. Heden is hier in eene volksvergadering onder voorzitting van den heer Beiles, het hoofd van het bestuur der radicale reform-league, besloten eene schriftelijke betuiging van achting en deelneming aan Garibaldi te zenden, j Diens zoon Riccioili woonde de meeting bij, en betuigde erkentelijkheid j voor Engelands welwillendheid jegens Italië. De Anglicaansche bisschoppen, ten getale van omstreeks tachtig uit i alle deelen der wereld alhier vergaderd hebben hunne conferentie Zatur- dag jl. gesloten na alle in behandeling gebragte onderwerpen te hebben afgedaan, behalve een paar, die aan de zorg van sub-commissiën zijn over- gelaten. De ro feientie is gesloten met eene openbare godsdienstoefening, j waarbij de bisschop van Montreal, de metropolilaan van Canada, eene leer rede heeft gehouden. Hij betuigde groote tevredenheid over de uitkomst der conferentie. De beraadslagingen zijn van het begin tot het einde met gesloten deuren gehouden. Hare besluiten zullen eerstdaags worden open baar gemaakt. FRANKRIJK. PARIJS. 2 October. De Moniteur bevat een keiz. besluit, bepalende dat zal worden over gegaan tot uitvoering van het plan ter verbetering der haven van Graveli- nes, op Frankrijks noordwestkust, hetwelk na veeljarig overleg met goed keuring van de ministeriën van oorlog en marine was ontworpen. De kosten van dat werk worden geraamd op 788.000 fr. Op de beurs waren allerlei onrustbarende gernchten in omloop, zoo als dat de keizer ziek was, dat er eene botsing was ontstaan tusschen Frankrijk en Italië, dat er een opstand te Rome was uitgebarsten enz. De regering heeft een commissaris van policie naar de beurs gezonden, om al die geruchten te logenstraffen. Een der restaurateurs, die zich in het Champ de Mars hebben geves tigd, in de hoop van ten gevolge der tentoonstelling goede zaken te maken, de heer Gausset is gefailleerd met een tekort van 150,000 fr. ITALIË. De gevangenneming van Garibaldi heeft zijne aanhangers niet zoodanig ontmoedigd, dat zij niet eene poging hebben gewaagd om, zonder hun hoofd, hun doel te bereiken. In verschillende benden vereenigd, zijn zij de noordelijke grenslinie der provincie Viterbo overgetrokken. Te Acqua- peiidante hebben zij van de ingezetenen eene brandschatting in leeftogt cn geld geheven, terwijl zij de gendarmerie in de kazerne opgesloten hielden. Te Caniuo schQnen zij een zoodanigen tegenstand te hebben ondervonden, dat zij de vlugl moesten nemen. Op andere plaatsen zijn eenige hunner gedood of gevangen genomen. Dat er dientengevolge in de geheele provincie Viterbo eene groote spanning is ontstaan, die niet zonder invloed is op den geheelen Kerkdijken Staat, is te begrijpen. Aan een berigt uit Weenen, dat spreekt van een opstand te Rome en van de vlugt van den Paus, is moeijelrjk geloof te schenken, omdat het steunt op beweringen van reizi gers, in wier medcdeelingen men zelfs te Weenen weinig vertrouwen stelde. Reeds eenige dagen geleden hadden de pauselijke overheden door de llaliaansche verwittigd zijnde van de vorming eener revolutionaire commissie te Viterboaldaar en in andere plaatsen van die provincie het hoofd van die commissie, zekeren Deluca, en acht van hare leden in hechtenis geno men, naar Rome gebragt en aldaar opgesloten. De leiders der revolutionaire partij te Rome, de zoogenaamde Natio nale Junta, hebben den 22sten September eene verklaring aan de Romeinen gerigt, inhoudend dat zjj Garibaldi's onderneming, die toen op handen scheen, afkeurden, maar aan een iegelijk vrijheid lieten zich des ver kiezende bij Garibaldi aan te sluiten. De Movimenloeen demokralisch dagblad van Genua, heeft het vol gende schrijven van Garibaldi, gedagteekend te Genua den 27sl™ Septem ber, ontvangen en openbaar gemaakt: »ln de citadel van Alessandria is mij aangeboden vrij naar Caprera te gaanzonder bedingen. Dit zeg ik om alle misverstand voor te komen; en ik verzoek u het publiek hiermede bekend te maken." Daarentegen zegt l'Italie, een ministerieel dagblad van Florence: Met blijdschap vernemen wij dat Garibald in vrijheid is gesteld - deze maatregel zal, hopen wij, alle voorwendsels voor woelingen aan de partijen, die tegen de regering gekant zijn, benemen. Garibaldi verkrijgt nieuwe aanspraak op de dankbaarheid van een geheel volk. Hij heeft de citadel van Alessandria niet anders kunnen verlaten, dan afziende van een plan, hetwelk hij als eenen pligt, hem door zijnen naam en door zijnen vroegeren levensloop opgelegd, beschouwen kon. Hel is een offer, dal hij aan de zaak der natie brengt." PRUISSEN. BERLIJN 1 October. De rijksdag heeft het wets-ontwerp op de zoutbelasting aangenomen. Daarbij is het bedrag voor zout lot binnenlandse!! verbruik bepaald op 2 th. per centenaar. Voorts is aangenomen het budget voor de marine, het ontwerp, waarbij de verpligtirig tot het bezit van een paspoort in de staten van den bond wordt opgeheven, alsmede de voorstellen betreffyide de consuls van den Noord-Duilschen bond, benevens die lot verbetering van het post- en telegraafwezen. Veel opzien heeft hier de uitgifte verwekt van een aanzienlijk bedrag van valsche wissels op de aanzienlijke firma Gttnzburg. Zekere Lazareff Semcnolf, voorzien van een Russischen pas met denzelfden naam verkocht namelijk den 17den en 18den September te Baden-Baden, Ems en Wiesbaden aan verschillende huizen valsche wissels, door J. E. Giinzburg te St. Peters burg op J. E. Giinzburg teParijs getrokken. De handteekening van het lid der firma Horace Giinzburg is, even als de vorm, het maaksel en de stempel met de nommers, treffend nagemaakt. .iPer Telegraaf. FLORENCE, 2 October. De opstandelingen hebben Aequapcndenle bezet. De pauselijke gendarmes hebben het llaliaansche leger verzocht hulp te bieden; het heeft echter geweigerd tusschen beiden te treden. De op stand breidt zij) uit. PARIJS, 2 October. De Moniteur zegt, dat geene wanordelijkheden hoegenaamd in de Romeinsche staten hebben plaats gehad en dat er geen enkel teeken van ontevredenheid is waargenomen. Bij het naderen der revolutionnaire benden hebben de troepen getoond dat zij hunnen pligt wenschten te betrachten. De kalmte, die onder de bevolking heerscht, vormt een sterk contrast met de pogingen die van buiten worden aange wend, om de bevolking op te winden.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2