LEYD8CHE COERAlYT. VRIJDAG 4 OCTOBER. N\ 119. STADS-BER1GTEN. De Courant wordt MaandagIf oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenZaturdag den 5dcn October 1867's namiddags te drie uren. Onderwerp Verordening op den aanvoer van rundvee voor de Beestenmarkt. BIMENLANDSCHE BERIGTEiM. i LEYDEN, 3 October. Leydens ontzet in 1574 werd bedennaar gewoonte in onderschei- dene bedehuizen godsdienstig herdacht. Allerwege wapperde de vaderland- sclie vlag, en bij herhaling liet het klokkenspel zich hooren. De merk waardigheden betreffende het beleg en het ontzet der stad op het raadhuis aanwezigwerden ook nu weder door eene talrijke menigte bezigligd. Op den ÏW™ dezer en twee volgende dagen zullen Gebroeders van der Hoek, alhier, verkoopen de boekverzameling van wijlen prof. G. J. Verdam dje wel niet zeer uitgebreid is, maar in eenige vakkenzooals wis-natuur- werktuig- en sterrekunde, vele belangrijke werken, alsmede eene fraaije verzameling reisbeschrijvingen, bevat. Wij meenen diensvolgens op deze verkooping opmerkzaam te mogen maken. Te Haarlem werd Vrijdag 11. gehouden de 21ste algemeene vergadering van de Hollandsche maatschappij van landbouw, die door den voorzitter, den heer mr. G. A. de Raadt, met eene toepasselijke rede werd geopend. Tot de punten van beschrijving overgegaan zijnde, werd verslag uitgebragt van den staat der maatschappij, uit welk verslag bleek, dat de maatschappij in vele opziglen grond heeft, zich over bloei en ontwikkeling te verheugen. Zesendertig afdeelingen waren op deze algemeene vergadering vertegenwoor digd door afgevaardigden, te zamen 1S5 stemmen uitbrengende. Door den secretaris werd een merkwaardig rapport uitgebragt omtrent de Holland sche boerderij op de wereldtentoonstelling te Parijs. Die boerderij gelijk het rapport in bijzonderheden deed uitkomen, bleek ten volle aan de verwachting te beantwoorden, en draagt de algemeene goedkeu ring in hooge male weg. Na eenige beraadslaging is besloten, dat de drie ingekomen antwoorden op de prijsvragen over de verbetering van het paardenras in Nederland, ofschoon daaraan geen verdienste is te ontzeggen, evenwel niet de bekroouing waardig zijn te achten; terwijl de afdeelingen nader door het hoofdbestuur zullen worden geraadpleegd omtrent hel punt van het doen vervaardigen van een handboek voor de paardenfokkerij. Voorts is besloten de prijsvraag omtrent taaije schapenvachten of pelsen, waarop tot dusverre nog geen antwoord ingekomen is, nogmaals uit te schrijven. Na eenige woordenwisseling is bepaald, dat de 22stc algemeene vergade ring, in 1868, in Zuidbolland te houden, zal plaats hebben te Gorinchem. In de plaats van jhr. J. F. van Vredenburch, te 's Gravenliagedie met 31 Dec. 1867, ten gevolge van periodieke aftreding, als lid van het hoofd bestuur moet uitvallen, werd benoemd de heer A. H. van Tienhoven, voor zitter der afdeeling Vijfheerenlandente Gorinchem. Het raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zi£ J. F. Koopman, aan boord waarvan U. M. de koningin zich heeft begeven, is, na in den avond van den lsle" dezer de reede van Southampton te hebben verlaten, in den vroegen morgen van den volgenden dag te Cher bourg aangekomen. In de week van 22 tol 28 September heeft zich geen geval van vec- typhus in het rijk voorgedaan. De spoorwegen van Zwolle naar Meppel en van Tilburg naar Turnhout zyn thans voor het verkeer geopend. Naar men uit Botterdam meldt is thans definitief bepaald dat de ont hulling van het standbeeld van mr. G. K. graaf van Hogendorp op 26 Oc tober aanst. zal plaats hebben. De arrond.-regtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan omtrent eene aanklagt tegen den heer van Santen Kolfï', apotheker aldaar. Bij dat vonnis heeft de regtbank als wettig en overtuigend bewezen aangenomen dat de beklaagde in zjjne apotheek geneesmiddelen voorhanden heeft gehad welke in de pharmacopoea Neerlandica niet zijn vermeld en hel opschrift niet aanwees, naar welk voorschrift zij bereid waren. De regtbank heeft den beklaagde aan het hem ten laste gelegde schuldig verklaard en veroor deeld in eene geldboete van ƒ10 met de kosten. Eergisteren zijn in genoemde stad door de cholera aangetast 2 personen, overleden 1gisteren heeft aldaar geen geval dier ziekte plaats gehad. Dezer dagen heeft de herv. gemeente te Delfshaven, ter plaatsing in baar kerkgebouw, cenen gedenksteen met inscriptie ontvangen van de pro- Icstantschc gemeente te Chicago, in Noord-Amerika, die aldaar een nieuw I kerkgebouw heeft geslicht en aan wie, op haar verzoek, wederkeerig een gedenksteen uit de kerk van Delfshaven was toegezonden, ter gedachtenis dat de voorvaderen der tegenwoordige gemeente in Amerika, ten tijde hun ner vervolging in Engeland, te Delfshaven een zeer gastvrij onthaal genoten hebben, waarii3 zij zich later naar Noord-Amerika hebben ingescheept. Te Amsterdam heeft dezer dagen een bezoeker van Natura Arlis Ma- gistra, bij het onvoorzigtig voorhouden van een peer aan een der beeren, een beet ontvangen in de linkerhandten gevolge waarvan de twee vingers en de duim zijn moeten worden afgezet. Uit Utrecht meldt men dat onder het studenten corps aldaar lijsten in omloop zijn, ten einde gezamenlijk te trachtan, den hoogleeraar Donders te bewegen, zjjne benoeming tot hoogleeraar te Amsterdam niet aan te nemeu. Te Utrecht heeft een soldaat van het corps mineurs en sapenrs, die 30 jaren dienst telde, zich zoo zeer aan het gebruik van sterken drank te buiten gegaan, dat hij aan de gevolgen daarvan is overleden. Te VVageningen is door den kerkeraad der herv. gemeente eene cir culaire aan de ingezetenen gerigtwaarbij deelneming wordt gevraagd voor de oprigting van eene bjjzondere school. De kerkeraad verklaart, dat de bestaande openbare scholen voortreffelijk zijnmaar niet deugen voor een protestantsch volk. Toch wil de kerkeraad geen scholen waarop het leer stellige wordt onderwezen en uit vrees hiervoor zal hij nu zelf eene school oprigten en de taak uit handen nemen van eene commissie, welke zich met dit doel had gevormd. Nadat Zaturdag avond 11. de laatste spoortrein te Kampen was aan gekomen, is de stoker, die zich onvoorzigtig op de rails had begeven, juist toen men de locomotief in de bergplaats wilde brengen, door deze gevat en onder haar geworpenwaardoor hij de beide beenen verloor. De ongeluk kige is onmiddellijk naar het stads-ziekenhuis vervoerd en daar den volgen den morgen overleden. De te Benedenknijpe woonachtige Tjitte Hendriks de Vries, die reeds den ouderdom van 102 j jaar bereikt heeft, was sedert eenige weken onge-. sleld, zoodat men voor het behoud van zijn leven vreesde. De man is thans weder herstellende; zoodat hij, zonder buitengewone toevallen, spoedig weder in staat zal zijn de liefdegaven, die men voor hem afzondert, op te halen. Uit Beerta meldt men dal Zondag avond, omstreeks 11 ure, een ge zelschap jonge meisjes, dat van den Stadspolder naar Nieuw-Beerta wan delde, onverwachts werd aangevallen door eenige boerenknechten, die een van haar medesleurden. Dit meisje, de twintigjarige dochter van den onder wijzer Zuidema, werd later doodelijk ontsteld in het huis van den heer L. üijkema gebragl en gaf eenige oogenblikken daarna den geest. De aan de staten-gcneraal aangeboden staaisbegrooling voor 1868 le vert de volgende bijzonderheden op: Hoofdstuk VII A. Natschuld), beloopt ƒ28,029,668.99. Hel cijfer is ƒ39,208,000 lager dan in 1867. Hoofdstuk VIIZ?. [Dep. van financiën), bedraagt ƒ13,884,026.50. Het is ƒ178,184 58 hooger dan over 1867. De verhooging is hoofdzakelijk daarin gelegendal bij toeneming van de opbrengst der rijksbelasting op het per soneel de uitkeeringen aan gemeenten van 4/5 gedeelten dier opbrengst ge lijkelijk moeten stijgen. Voorts is er eene verhooging van ƒ2500 voorge dragen tot verdere geleidelijke verbetering van de traktementen der ambte naren bij het dep. Tot uitbreiding en verbetering van de dienst van het postwezen is eene hoogere som van ƒ24396 voorgedragen, waar tegenover staat, dal de opbrengst van het postwezen nog allengs aanzienlijk toeneemt. Op nieuw is voorgesteld de verhooging van de bureaukosten der betaalmees ters met ƒ4000, die in het begin van dit jaar de goedkeuring van de tweede kamer niet mogt verwerven. Hoofdstuk VIII [Dep. van oorlogbeloopt ƒ14,185,000. Het voornemen bestaat, om gedurende 1868, boven en behalve de officieren, onder de wa penen te houden: 14300 man kader en vrijwilligers, 5800 miliciens die moeten dienen tot aanvulling van het incompleet aan vrijwilligers, 9200 mi liciens die in gemeld jaar worden ingelijfd, voor zoover zij tot de troepen te voet behooren en zulks bij afwisseling, en 8500 miliciensbehoorende lot de ligtingen van 1864 en 1865 en die gedurende zes weken zullen worden opgeroepen om de najaarsoefeningen bij te wonen. Even als in vorige jaren zal een gedeelte van het leger in het kamp bij Milligen worden vereenigd, ten einde aldaar op ruimer schaal te worden geoefend. Een gedeelte der artillerie en het bataillon mineurs en sappeurs zal in een kamp worden ver eenigd om zich te oefenen, terwijl ook het corps pontonniers in de leger plaats nabij Andel zal geoefend worden. Er zullen twee compagniën hos pitaalsoldaten worden opgerigt. Evenzoo eene compagnie transporttrein. Het

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1