Aan de Israëlitische militairen is tot den 25®,cn October verlof verleend voor het vieren hunner in opgemeld tjjdvak invallende godsdienstige feesten. Uil een vergelijkenden staal omtrent de opbrengst der belastingen in acht der aanzienlijkste gemeenten van ons vaderland blijkt, dal het hoogste bedrag in de gemeentelasten wordt voldaan door de inwoners van Rotter dam, die ƒ5.75 per hoofd betalen. Daarop volgt: Amsterdam voor 5.40 Dordrecht ƒ4.90; Leyden ƒ4.60; 'sGravenhage 3.75; Haarlem ƒ3.70; Delft ƒ3.40; Utrecht 2 20. Bij de Ned. herv. gemeente te Amsterdam is lot predikant beroepen dr. G. van Gorkoni, pred. alhier. Bij de Ned. herv. gemeente te Aalst is lol predikant beroepen d». YVisselingh, pred. te Vnursche; bij die te Hierden d®. Rijsdjjk Takens Lam- brechis, pred. te Ermelo; bij die te Berkel d®. Koster, pred. te Bleskens- graaf; bij die te Waarder d®. Bax, pred. te Ouddorp; bij die te Weesp d®. Moultjn, pred. te Amerougeu; bij die te Waspik de caud. S. de Jong. Sedert hel ontslaan der cholera te Rotterdam op 9 Augustus 1867 zjjn aan die ziekte overleden: tot eu met 27 September jl. te Rotterdam 321, te Dordrecht 90, te Delft 103 en te 'sGravenhage 48 personen; tot en roet 26 September jl. te Zaandam 102 en te 's llerlogenbosch 20 personen lot en met 21 September jl. te Bleiswijk 22, te Delfshaven 22, te Maas- j sluis 13, te Nieuwerkerk a/d lJssel 24, te Pernis 16, te Schiedam 13, te Vianen 24, te IJssclmoiide 14 en te Bruinisse 20 personen. [Stc Tc Rotterdam zijn door de cholera aangetast; Zaturdag 1 persoon, - overt. 1 Zondag en Maandag aangetast 4, ovcrl. 3. Te Delft heeft sedert de laatste opgave geen geval plaats gehad. Te Wateringen hebben zich dezer (Jagen onderscheidene gevallen voorgedaan waarvan 8 met doodelijken afloop. Te Monster zijn in één gezin 3 personen aangetast en overleden. Te Rotterdam had gisteren de aanbesteding plaats van het bouwen van eeue overdekte standplaats op de in aanleg zijnde Nieuwe Veemarkt; de minste inschrijvers waren de hh. D. A. Schretlen C°.alhier, voor de som van ƒ24.400. Nabij Vlieland zjjn bij den storm op Dingsdag II. de Baudina van llarlingen, de Dolphin van Koningsbergen en nog een schip, waarvan de naam onbekend is, vermoedelijk met man en muis vergaan. Ook in de Eijer- landsche gronden is een driemaster gezonken. De gemeenteraad van Arnhem heeft op een adres van de commissie voor de tentoonstelling van nationale nijverheid aldaar in 1868, om guarantie bij mogelijk verlies tot een bedrag van ƒ10000, in zoover gunstig beschikt, dat de gemeente zich verbindt tot eene bijdrage van 50 pCt. in dat verlies, doch hoogstens lot een bedrag van ƒ5000. Omtrent de aanvrage dier com missie, om gehruik van het gebouw Musis Sacrum met park, zal later be raadslaagd worden. Uit Kampen meldt men dat tegen alle verwachting het hooi iu deze streken, met name vooral te Kamper-eiland en Genemuiden, aanzienlijk in prjjs gestegen en daarbij ook weinig meer te krijgen is. Het is aldaar ver kocht voor 18 de 500 kilo. De grootc opkoopen voor de troepen te paard hebben die duurte en schaarschte veroorzaakt. 'SGRAVENHAGE, 1 October. Z. M. heeft benoemd tol ridder der orde van den Ned. Leeuw den heer dr. II. van Cappelle, referendaris bij het dep. van binnenl. zaken. Z. M. heeft vergunning verleend aan den majoor J. C. Verheye van Sonsbeeckvan den staf der artillerie, lot het dragen der versierselen van j officier der orde van hel Legioen van Eer, hem door den keizer der Fran- schen geschonken. Tot burgemeester der gemeente Heeze is benoemd de heer A. A. Deelen. Door den minister van financiën zijnna afgelegd vergelijkend exa men, benoemd tot adspirant-landmeters bij het kadaster, de hh. F. A. Claes- sen, te Breda; II. ten Oever, te Assen; W. van der Rest, te Dordrecht; F. W. Dijkmeester, te 'sGravenhage; G. F. van der Noordaate Maas tricht; J. A. W. van Bergen, te Tiel; J. H. van Kan, te Maastricht, en C. J. baron van Hemert lot Dingshof, te Amsterdam. Door den minister van binnenl. zaken is YV. T. Wanner, te Leyden benoemd tot klerk bij den rijkstelegraaf. Aan den luit. ter zee 2de kl. P. I.ycklama a Nyeholt is, op zijn ver zoek, eervol ontslag uit de zeedienst verleend. De minister van oorlog en van marine zullen in deze week geen gehoor verleenen. De tweede kamer hield heden eene zitting waarin de voorzitter mede- deeling deed van de bij de kamer ingekomen wets-ontwerpen en van de namen der leden die tol rapporteurs waren benoemd over de hoofdstukken 1 V der staatsbegrooting. Door den heer Godefroi werd medegedeeld de conclusie van het verslag der commissie nopens de overeenkomsten met inlandsche vorsten in O. I. Daarop werd de vergadering gesloten, en heb ben de leden zich in de afdeelingen vereenigd tot voortzetting van het on derzoek der staatsbegrooting. Op eene vergadering van geneeskundigen dezer dagen belegd door de lib. doctoren J. Brouwer Starck, J. M. Addinlt en C. W. Eikendal, ten einde middelen te beramen om de geneeskundige diensten beter te doen ho noreren, is besloten een tarief vast te stellen, en dit tegen nieuwjaar in het Dagblad openbaar te maken. Van de circa 40 woonden 35 geneeskun digen deze vergadering bij, die allen aan het tarief hunne adhaesie schon ken; de wijze van publicering echter lokte discussie uitdoch werd ten slotte aangenomen met 27 tegen 8 stemmen. BUITKNLAAD.'SGIIE BRKUrTRiYI ENGE1.A E>. LONDEN. 29 September. De Fenians beginnen zich thans leeds in de hoofdstad te roeren. In de wijk Holborn zjjn drie militairen, muziekanten niet in uniform gekleed, die men voor policie-agenten aanzag door hen aangevallenwaarbij er een gekwetst werd. De Feuians heeft men niet kunnen vatten. De regering heeft eenige personen in commissie naar BrindisiproT. Otrar.to, in het Napelsche gebied, gezonden, met last om een 1000-tal muil dieren aan te koopen ten behoeve van de Abyssinische expeditie. Bedoelde commissie is, naar men verneemt, in onderhandeling getreden met de Societa adriatico-orientale voor den overvoer dier muildieren naar Alexandrië. Men berekent, dat zij in Egypte aan wal gezel, per stuk ongeveer 80 aan de regering zullen kosten. De regering heeft wijders het stellige voor nemen opgevat, om aan deze militaire expeditie eene commissie van geleer den toe te voegen, bestaande meerendeels uit geologen, natuur- en kruid kundigen, enz., met hel doel om dat gedeelte van Afrika naauwkeuriger te onderzoekendan tot heden is geschied. Bij de proefnemingen met geschut te Shoeburyness is een projectiel nit een 15 duims Rodman-kanon door eene pantserplaal ter dikte van 8 duim heengedrongen. Tol hel schot werd gebezigd eene hoeveelheid van 100 pond Amerikaansch buskruid in een zak ter lengte van 2 voet. Het projectiel woog 450 pond en drong niet alleen door de plaat heen maar ook dcor eene massa hout van 18 duim dikte. De massa jjzer, die door het schot werd doorboord, woog 600 pond. Een gedeelte was geheel tol splinters vergruisd. De Boliver, die met de Venetia Donderdag uitgezeild is, om van Malta lastdieren voor de Abyssinische expeditie te vervoeren, is op de rivier in aanraking gekomen met een klein kolenschip, dat voor anker lag; het tuig van het kolenschip werd vernield en heeft in zijn val twee personen gedood en anderen gekwetst. De kapitein van de Boliver stoomde rustig door, en riep slechts onder het heenvaren of er ook iemand gedood was. Het Medical Journal wijst op de aanzienlijke hoeveelheden opium, die in Engeland worden verbruikt, en voornamelijk in de graafschappen Lin colnshire en Norfolk, waar ongeveer de helft van de hoeveelheid, die in Engeland wordt ingevoerd, wordt geconsumeerd. Eene apotheek te Lynn verkoopt jaarlijks 200 ffi, eene andere 140 ffi, benevens 5 a 6 gallons lau danum. Daarenboven worden door laatstbedoelde apotheek elke week 5 a 6 gallons Godfreys elixir (eene oplossing van 1 pint laudanum in 3 gallons wijn) verkocht. Het blad schrijft de groote sterfte onder de kinderen vooral aan het misbruik van dit vergift toe. Men berekent dat in de provincie Orissa, in Britsch-Indië, door den jongsten hongersnood, die daar gewoed heeft, niet minder dan een millioen menschen zjjn omgekomen, en wel op eene bevolking van 4j millioen. Dezen zijn meerendeels inboorlingen van het donkere ras. Sedert 1770 heeft in Engelsch Indië zulk een hongersnood niet gewoed. Prof. Watson, in Michigan, heeft op 6 dezer in de nabijheid van Neptunus weder een nieuwe planeet ontdekt. Haar licht is als dat van eene ster van de elfde grootte. FKANHK1JH. PARIJS, 29 September. De Indép. Beige verzekert dat de Paus aan keizer Napoleon zijne tevredenheid over de gevangenneming van Garibaldi heeft doen beluigen. Voorts wordt aan dat blad van hier gemeld dat het zeker is dat de Fransche regering besloten had den Paus nogmaals gewapender hand bij te staan, zoo zijn gebied aangevallen ware. Bij het onderzoek naar de redenen van dat besluit moest men op twee punten letten, en wel ten eerste op den staat der partijen in Frankrijk. De keizer achtte het gevaarlijk de katho lieke partij nog meer, dan nu reeds het geval is van zich te verwijderen; hij heeft een te grooten dunk van de magt en invloed dier partij. Ten tweede moest men letten op de verbindtenissen dieFrankrjjk jegens den Paus heeft aangegaan, toen hem de overtuiging moest worden gegeven dat hij door het Seplemberverdrag niet aan reglslreeksche of zijdelingsche aanvallen van Italië's kant werd bloot gesteld, terwijl Italië zich verbond om geene troepen of vrijscharen in den Kerkelijken Staat te zenden of te laten bin nendringen. Als zeker wordt berigt dat de keizer en de keizerin van Oostenrijk den 20stcn October alhier zullen komen. Eene van de heldinnen van den Vendéeschen oorlog, mevrouw de gravin de Bouére, is op 98-jarigen leeftijd overleden. Haar man was page van den hertog van Orleans en in den oorlog tusschen de repnblikeincn en de koning- gezinden verliet zij hem geen oogenblik. Zij heeft niet minder dan 42 leden van hare familie zien sneuvelen en zelve haren oom, die aan het hoofd der republikeinen haren vader had gedood, het hoofd afgehouwen. Zij bragt midden in het bosch een barer kinderen ter wereld en streed twee dagen na de bevalling weder tegen de vjjanden haars konings. Volgens berigten uit Mexico heeft Juarez als voorloopig president der Mexicaansche republiek verkiezingen tot vorming van een definitief bestuur uitgeschreven. De inhoud der daartoe strekkende proclamatie wordt in be rigten uit Malamoras van 4 September medegedeeld. De verkiezingen zou den in den loop dezer maand [Maats hebben, de opening der zitting van het congres op den 20sten November, en de installatie van den te verkiezen president op 1 December aanst. De Spaansche generaal Prim heeft eene verdediging van zijn gedrag tijdens den jougsten opstand in Spanje in het licht gegeven. Hij zegt daarin dat hij zich destijds op de Spaansche kust en vervolgens aan de noordelijke grenzen des lands heeft vervoegd met het doel om zich aan het hoofd der beweging te stellen, maar te vergeefs, daar op het eerst bedoelde punt de troepen, wier toeireding hem was beloofd, niet woord bielden, en op het laatst bedoelde punt troepen van de regering in plaats van aanhangers hem ontmoetten. Uit Konstanlinopel wordt gemeld dat de groot-vizier als gevolmagtigd commissaris van de Porie naar Candia vertrekt, ten einde de wezenlijke oorzaken van de ontevredenheid der Caodioten op te sporen en eene nieuwe organisatie voor het toekomstig bestuur des eilands op liberale grondslagen te ontwerpen.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2