ZOMERPRET. llathtéc et Soiree Miisieale, l*er Telegraaf. LEIDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN WELDADIGHEID. ROOM- EN KOFFIJHUiS DE VINK. SCHOUWEÜSG TE EEIBE1V. BUITENGEWONE VOORSTELLING, Ier gelegenheid van den- gedenkdag van het Ontzet van Leiden, nadere bijzonderheden had medegedeeld werd deze interpellatie voor afge haudeld verklaard. De afdeelingcn van de tweede kamer hebben heden het onderzoek over de ontwerpen van wet, uitmakende de staatsbegrooting voor 1867, voortgezet en zullen Maandag aanst. daarmede voortgaan. Ka het onder zoek van hoofdstuk V [dep. van binnenl. zakenzal de begrooting voor de staatsspoorwegen voor 1868 in overweging worden genomen. De admiraal Harris, de nieuw benoemde gezant van Hare Britsche Majesteitis heden alhier aangekomen. De hoofd-commissie voor het nationaal gedenkteeken voor November 1813 enz. zal op Maandag 7 October ten raadhuize alhier aanbesteden: Het zetten van een steiger voor den opbouw vau het monument, het maken van twee loodsen enz. Heden ochtend is een oppassend werkman, P. de B., die arbeid ver- rigue op den steiger van het in aanbouw zijnde huis voor de algemeenc re kenkamer in de Kasernestraatnaar beneden gestort, waarop de dood onmiddellijk volgde. De ongelukkige was gehuwd en vader van twee kinderen. BUITKNLAADSCHK ISLKIGTLN. ESGIiLA^ D. LONDEN '26 September. H. M. de koningin der Nederlanden is Maandag II., vergezeld van mar kies en markiezin Salisbury, naar het verblijf van graaf Clarendon, the Grove genaamd, vertrokken, om tol Zaturdag te vertoeven, als wanneer de koningin zieh naar Knowsley, het verblijf van graaf Derby, nabij Liver pool, begeven zal. Het Ned. oorlogschip de Valk is van Woolwich naar Portsmouth vertrokken; aldaar zal H. M. zich op 1 October op dien bo dem inschepen. In de met 21 September geëindigde week is hier te lande geen enkel nieuw geval van runderpest ter kennis der regering gekomen. Tegenover de beurs alhier zal een gedenkteeken opgerigt worden voor den bekenden Amerikaanscheu philanthroop Peabody. Mevr. Ann Ramsey, de dochter van den vermaarden zeereiziger kapi tein Cook, is te Colchester in den ouderdom van 104 jaren overleden. De heer Thomas Gale zal den 10deo October met een luchtballon het kanaal oversteken. De daartoe bestemde zijden ballon zal 20.000 voeten gas kunnen inhouden. Het schuitje is van gevlochten riet gemaakt; het is 4 voet 6 duim lang, 2 voet 4 duim breed en 2 voet 7 duim diep. Van buiten is het met kurk bekleed, om het zinken te voorkomen, indien de reiziger onverhoopt in zee te regt kwam. Indien de wind gunstig is, zal de togt waarschijnlijk in l j uur volbragt zijn. FKAIt HK1JH. PARIJS. 26 September De Moniteur geeft den raad aan het Italiaansche volk om zijne ge dachten van Rome af te trekken en bij zijne binnenlandschc aangelegen heden te bepalen. Aan de volkshuishoudelijke zaken, aan de financiële en administrative hervormingen, aan de ontwikkeling van handel en nijverheid, zegt dat blad, behoort Italië thans al zijne krachten te wijden. De Opinion Nat. beweert dat de tegenwoordige houding van Frank rijk, ook al heeft de September-conventie de Fransche troepen van de Ro- meinsche grenzen teruggeroepen, geen wezenlijke uitvoering der overeenkomst is. «Indien men thans," vraagt zij, »ieder oogenblik klaar staat om Rome weder binnen te trekken, waarvoor heeft men dan zooveel haast gemaakt om Rome te verlaten? Wjj hadden er dan moeten blijven. Men was ons sedert 17 jaar gewoon. Doch de toestand van Italië is veranderd. Italië kan thans voor zich zelf zorgen. Onze aanmatiging heeft reeds Italië Pruissen in de armen gevoerd. Frankrijk moet niet vergelen, dat datzelfde verbond Italië reeds in het bezit van Venetië heeft gebragt. Wij worden langzamerhand de bondgenooten van allen, die op sterven liggen, van den Paus, den Sultan en van Oostenrijk. Zoo Pruissen de bewegings-partij in Italië ondersteunt, is het alleen om Frankrijk tot maatregelen te verleiden, die Italic in de armen van Pruissen werpen." De drie afdeelingen van ons eskader pantserschepen zijn uit de wate ren van Corsica weder bij de Hyèies-eilanden gekomen, en blijven aldaar ter reede liggen. Volgens een bcrigt uil Vera-Crnz van 13 September is de Oostenrijk- sclie admiraal Tegetthuff vriendschappelijk door. Juarez ontvangen. Het lijk van keizer Maximiliaan zou hem uitgeleverd worden. Men acht het eene groote voldoening voor den lieer de Lesseps dat niet alleen de Britsehe handel, maar ook de Britsche regering gebruikmaakt van de bereids geopende commuuicatie tusschen de Boude en Middellaudschc zeeën. Engeland bedient zich thans van dien weg voor zijne expeditie naar Abyssiniëhet zendt langs dien weg paardenfottrrage en andere benoodigdheden. Uit Lyon meldt uien het faillissement van een zijdehandelaar, Testa genaamd. Het passief bedraagt 1,700,000 fr. De gefailleerde is in verze kerde bewaring gesteld. ITALIË. Ten gevolge van de gevangenneming van Garibaldi hebben er in ver schillende plaatsen onrustige tooneelen plaats gehad, die echter gcene ge- wigtige gevolgen hebben gehad. Te Genua had eene volksbeweging plaats. Eene deputatie uit het volk is den prefect de invrijheidstelling van Garibaldi gaan verzoeken. Deze heeft geantwoord dat hjj aan den minister het ver zoek zou overbrengen. Het volk is daarop uiteen gegaan. Te Milaan heb ben twee kleine oploopen plaats gehadwaarvan de eene niet terstond voor de gewapende tnagt week. Te Sienna, Verona en Pistoïa is de tusschen- komst van de militairen en de autoriteiten niet noodig geweest om de gehouden demonstraliën rustig te doen afloopen. Te Napels hebben een groot aantal lieden de stad doorkruist, roepende «leve Garibaldi!". Eene troep wilde zich naar de woning van den Franschen consul begeven, doch vond den weg versperd door een eskadron dragonders; de troep werd uiteenge dreven en 8 personen gevangen genomen. Te Milaan, alwaar verschillende demonstratiën plaats hadden, zijn 60 personen aangehouden. Te Palermo is het rustig gebleven. OOSTENRIJK. De Ooslenrijksche kamer van afgevaardigden houdt zich bezig met de beraadslaging over een strafwetboek. In het voorstel der «.ommissie komt o a. deze bepaling voor, dal de geregtshoven in alle gevallen, waarin de wet de doodstraf eischthet regt hebben om, in plaats van die straf, levenslange gevangenisstraf of dwangarbeid voor uteer dan 10 jaar uit te spreken. Dit voorstel is aangenomen in weerwil van het krachtig verzet des ministers van justitie. Te Pesth heeft eene vergadering van afgevaardigden der proleslantsche kerkgemeenten van Uongarjje plaats gehad. Er is eene aaneensluiting tus schen de onderscheiden gezindten tot stand gebragt. FLORENCE, 27 September. Er heerscht hier rust en blijkens de tele grafische berigten uit een twintigtal plaatsen is dit ook elders het geval. De minister van marine heeft bij Garibaldi een bezoek afgelegd. GENUA, 27 September. Heden morgen ten 9 ure is Garibaldi op een rijksvaartuig naar Caprera overgebragG Gisteren heeft alhier eene tweede demonstratie plaats gehad. De troepen hebben op verschillende punten post gevat. De nationale garde heeft een aanval op het wapenmagazijn belet. Het volk is daarop uiteen gegaan. Er hebben eenige gevangennemingen plaats gehad. PARIJS, 27 September. De Patrie zegt, dat in de berigten uit Rome wordt geconstateerd dat het daar ter plaatse rustig is en er geene bewe gingen aan de grenzen hebben plaats gehad. MADRID, 27 September. Bij kon. besluit is eene amnestie afgekondigd wegens de gebeurtenissen in Augustus. Alleen de officieren zijn daarvan uitgezonderd. PARIJS, 28 September. De Moniteur berigt, dat gisteren de zaakge lastigde van Frankrijk te Rome met kardinaal Antonelli de ratificatiën van het onlangs gesloten handelstractaat heeft uitgewisseld. TURIJN, 27 September. Heden namiddag heeft een deputatie aan den prefect een petitie ter hand gesteld, houdende verzoek dat aan Garibaldi de vrijheid hergeven en Rome tot hoofdstad van Italië verklaard worde. De prefect heeft beloofd hel verzoekschrift bij het ministerie te zullen indienen. FLORENCE, 28 September. Het officiële blad bevestigt het vertrek van Garibaldi naar Caprera aan boord van een rijksschip. De Directeur van het Postkantoor te Leiden brengt ter kennis van het publiek dat, ten gevolge der invoering van de Winterdienstte beginnen met den lsten October, de ligting der Hulpbussen zal plaats hebben als volgt; In de Stad 's morgens ten 7 nur 45 minuten 10 45 's avonds 3 35 7 35 De bus aan het Kantoor 20 minuten, en die aan het Station 5 minuten vóór het vertrek der 4 doorloopende treinen in beide riglingcn. De Directeur voornoemd, Leiden, 30 September 1867. J. FICHET. ADVERTENTIES!. Ondertrouwd: I'. H. MAKENSCHEIJN en Rotterdam, 26 September 1867. C. W. BOER. Voorspoedig bevallen van eene Dochter VV. G. HOFKES SELJÉE. Levden, 27 September 1867. Onder dankbetuiging ontvangen voor de verarmde Weduwe (zie Letjdsche Courant van 23 Aug. en 4 Sept.) de volgende giften: een Ituss. coupon, postm. .Utrecht, groot ƒ5.90; van S. B. te 's Ilage 2 coup.te zamen 2.47£; door Dr. Laürillard: van A. B. ƒ15.45, en van N.N. ƒ2.50; en door Ds. van Tricm: van G. A. v. T. ƒ5, van C. M. B. ƒ2.50, van T. D. B. ƒ2.50, van T. C. B. ƒ1, en van I. A. v. T. ƒ2. Hooghade Prov. Z.-H.)27 Sept. 1867. B. VAN DEN BERGPred'. Verslag van den staat en de werkzaamheden dezer Maatschappij aan IIH. Leden en Medewerkers, op Woensdag den 2<ieD October, 'snam. te 2| uren, in het Gebouw van het »Nut". Namens de Hoofddirectie, H. G. HAGEN, loco-Secretaris. ZONDAG 29 September 1867, door de familie BUZIAU met bijhebbend Gezelschap. Aanvang der Malinée ten 1 ure en der Soiree ten 5 ure. Koninklijke Hollandsche Tooneelistenonder directie van J. G. VAEOI8. op DONDERDAG 3 October 1867, Blijspel net Zang in 5 Bedrijven (a grand spectacle), naar liet Fransch van Lambert Thiboust en Delacour, met nieuwe Coupletten en Quodlibets, door Rosier Faassen. Muziek van verschillende componisten, gearrangeerd door den lieer J. SlrelelskiOrkestmeester van dezen Schouwburg. Nieuwe costumes en verderen tooneelmaligeu toestel. De mise-eit-scène geregeld door den Heer Rosier Faassen. Aanvang len 7 ure. PRIJZEN DER PLAATSEN: Loges ƒ1.60, Baignoires ƒ1.20, Parterre ƒ1.00, Gallerij ƒ0.50. Achter-Gallerij ƒ0.30. De plaatsen zijn te bespreken voor Aandeelhouders op Woensdag 2 Octo ber, en voor niet Aandeelhouders op den speeldag, van 10—1 uur.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2